BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jako je informativna sudska odluka o zabrani ovrhe nad Agrokorom i povezanim tvrtkama.
Vaš link …

Iz dokumenta je vidljivo da Agrokor ima 66,57 % ukupnog vlasništva nad Beljem (zbrojene A i B serije dionica iz točka 3).

Kako je Agrokor nakon dokapitalizacije imao 93% vlasništva nad Beljem (zbog čega su nas neki na ovom forumu mjesecima tlačili da nas čeka izgledni sqeeze out!), pretpostavljam je da je Agrokor neka svoja dugovanja “povlaštenim vjerovnicima” podmirio prijenosom dionica i to prije sage o naplati potraživanja koja će uslijediti u narednih 15 i više mjeseci.
To su ona stalna pretumbavanja u vlasničkoj strukturi na dionici BLJE-R-B.

Prema ovoj sudskoj odluci zaključujem da dioničari od mjesta 2 do 9 na BLJE-R-B (koji ukupno imaju 9.463.000 dionica) su neke svoje poslovne aranžmane “naplatili” u vidu vlasništva u Belju.
Zapravo smo dobili “nove – stare” dioničare kojima je Agrokor “prepustio” 20,69% Belja.

Ako bi gledali po cijeni dokapitalizacije koju je napravio Agrokor, to predstavlja vlasnički udio u vrijednosti od 378.520.000 kn.

Kud veće sreće za postojeće dioničare da smo time “odplatili” potencijalne kosture iz ormara iz bilance Belja!

La vita e bella!

Sada vidim da je 29. 3. 2017. Agrokor prepoustio 565.790 dionica u seriji BLJE-R-A što predstavlja 6,88% vlasništva nad dionicama serijom A tj. 1,23% ukupnog vlasništva nad Beljem.

Kada se želi, dugovi se vrlo brzo vračaju u obliku vlasništva nad kompanijama.

Po meni, i ovo bi bilo zanimljivo za istražiti tko se to i zašto uspio naplatiti na ovakav način.
Prije aktiviranja “Lex Agrokor”.

Eh, da naše institucije rade svoj posao….

La vita e bella!


Jako je informativna sudska odluka o zabrani ovrhe nad Agrokorom i povezanim tvrtkama.
Vaš link …

Iz dokumenta je vidljivo da Agrokor ima 66,57 % ukupnog vlasništva nad Beljem (zbrojene A i B serije dionica iz točka 3).

Kako je Agrokor nakon dokapitalizacije imao 93% vlasništva nad Beljem (zbog čega su nas neki na ovom forumu mjesecima tlačili da nas čeka izgledni sqeeze out!), pretpostavljam je da je Agrokor neka svoja dugovanja "povlaštenim vjerovnicima" podmirio prijenosom dionica i to prije sage o naplati potraživanja koja će uslijediti u narednih 15 i više mjeseci.
To su ona stalna pretumbavanja u vlasničkoj strukturi na dionici BLJE-R-B.

Prema ovoj sudskoj odluci zaključujem da dioničari od mjesta 2 do 9 na BLJE-R-B (koji ukupno imaju 9.463.000 dionica) su neke svoje poslovne aranžmane "naplatili" u vidu vlasništva u Belju.
Zapravo smo dobili "nove – stare" dioničare kojima je Agrokor "prepustio" 20,69% Belja.

Ako bi gledali po cijeni dokapitalizacije koju je napravio Agrokor, to predstavlja vlasnički udio u vrijednosti od 378.520.000 kn.

Kud veće sreće za postojeće dioničare da smo time "odplatili" potencijalne kosture iz ormara iz bilance Belja!

Taj mi se dokument cini malo neozbiljno sklepan, primjer kod vupika se dva puta spominje VPIK-R-A sa 7,26% udjela, a nigdje nema VPIK-R-B, ili ja ne vidim dobro ?

Ignore : renči



Jako je informativna sudska odluka o zabrani ovrhe nad Agrokorom i povezanim tvrtkama.
Vaš link …

Iz dokumenta je vidljivo da Agrokor ima 66,57 % ukupnog vlasništva nad Beljem (zbrojene A i B serije dionica iz točka 3).

Kako je Agrokor nakon dokapitalizacije imao 93% vlasništva nad Beljem (zbog čega su nas neki na ovom forumu mjesecima tlačili da nas čeka izgledni sqeeze out!), pretpostavljam je da je Agrokor neka svoja dugovanja "povlaštenim vjerovnicima" podmirio prijenosom dionica i to prije sage o naplati potraživanja koja će uslijediti u narednih 15 i više mjeseci.
To su ona stalna pretumbavanja u vlasničkoj strukturi na dionici BLJE-R-B.

Prema ovoj sudskoj odluci zaključujem da dioničari od mjesta 2 do 9 na BLJE-R-B (koji ukupno imaju 9.463.000 dionica) su neke svoje poslovne aranžmane "naplatili" u vidu vlasništva u Belju.
Zapravo smo dobili "nove – stare" dioničare kojima je Agrokor "prepustio" 20,69% Belja.

Ako bi gledali po cijeni dokapitalizacije koju je napravio Agrokor, to predstavlja vlasnički udio u vrijednosti od 378.520.000 kn.

Kud veće sreće za postojeće dioničare da smo time "odplatili" potencijalne kosture iz ormara iz bilance Belja!

Taj mi se dokument cini malo neozbiljno sklepan, primjer kod vupika se dva puta spominje VPIK-R-A sa 7,26% udjela, a nigdje nema VPIK-R-B, ili ja ne vidim dobro ?
[/quote]
Po kojoj cijeni im je računata dionica ? Ako vidimo kolika je sada trenutna.

Totalne gluposti, ovo je u rangu očekivanja ponude za preuzimanje koju su tu neki najavljivali. Isti razlog je i što izgleda nitko ne razumije zašto Ledo i dalje pada i otkuda i dalje toliko dionica/prometa.

Ne radi se o tome da su dionice preuzete u vlasništvo, nego je zbog pada vrijednosti dionica pala vrijednost kolaterala danih za pozajmice. Margin, repo, lombardi… I sada onaj tko je digao kredit mora dodati još dionica kako bi održavao vrijednost kolaterala.
Negdje je definirano ugovorom da li se povećava kolateral ili se prodaju dionice od strane vjerovnika, a negdje ovisi i o kvaliteti zaloga i da li postoji kupac za te dionice, pogotovo kada je riječ o većim količinama. Zato ne treba stavalji Ledo i Belje u isti koš, i zato će Ledo padati dok se takve kombinacije ne ispucaju, a ne dok ne dođe do neke vrijednosti 3, 5 ili 7 tisuća (nebitno) koliko kao vrijedi.

Onaj koji ulaže svoje novce a uzima domaće novinare za gotovo (čak i poslovni, a kamo li index), trebao bi se malo preispitati. Zar stvarno netko misli da Zabu ili PBZ zanima prodaja ABC sira ili baranjskog kulena, osobni bankari i VPO-i preko noći postaju category manageri?

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

@ ValueWalk

Nisam siguran da uviđaš dalekosežnost napisanog u ovoj sudskoj odluci.
Ovim dokumentom je utvrđena razina vlasništva Agrokora nad povezanim društvima te je “Lex Agrokorom” definirano koja društva spadaju pod utjecaj zabrane ovrhe, a koja ne.
Do 8. lipnja svi vjerovnici moraju prijaviti svoje tražbine, a promjene u vlasničkoj strukturi će biti moguće samo uz suglasnost vladinog povjerenika. Dakle, imamo fiksiranu vlasničku situaciju koja je bitno različita od one dosadašnje.
Agram, Euroherc, Jadransko… i ostali dioničari nisu dio niti se na njih odnosi “Lex Agrokor”.
Za mene je vijest da je Agrokor vlanik “samo” 66,57% odlična. Pritom niti ja niti itko drugi zna kako će izgledati daljnje restrukturiranje te posljedično vlasničko preslagivanje.
U narednom razdoblju ne očekujem promjene u top 10 dioničara niti jedne TODEXove dionice, a da bi ta promjena bila rezultat Agrokorovih pozajmica, repo aukcija, lombarda i sličnog jer je sve to “Lex Agrokorom” zaustavljeno.
A da su se požurili prebacivati dionice među sobom prije nastupanja ovog zakona, jesu – i volio bih znati imenom i prezimenom tko je “omastio brk” našim Beljem.

La vita e bella!

Repo i margin nisu klasični krediti već kolaterali, to nema veze s ovom pričom koju Lex Agrokor pokriva. Očito ne znate kako repo funkcionira

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Vjerujem da sam u svom prethodnom postu bio sasvim jasan.
Dakle, Agrokor je zakonom zaustavljen u bilo kakvim financijskim akcijama.
Njih sve može odobriti vladin povjerenik i to nakon što na stol dobije sve tražbine.

To da li će i što drugi dioničari međusobno raditi sa dionicama je irelevantno, ali je sigurno da Agrokor neće.

La vita e bella!


Repo i margin nisu klasični krediti već kolaterali, to nema veze s ovom pričom koju Lex Agrokor pokriva. Očito ne znate kako repo funkcionira

zapravo mi je nevjerovatno kolko se malo spominje utjecaj ovog dogadjaja sa Agrokorom na male dionicare “njegovih” firimi. Bloger ni rijeci, na svim forumima vise manje lupetanje kakvo vidjamo i ovdje. Tu i tamo neka suvisla recenica. Nitko ne spominje mirovinske fondove i moguce gubitke npr. na ledu u slucaju dokapitalizacije. Nitko nije napravio nikakvu suvislu analizu, usporedio mozda sa slicnim primjerima u svijetu itd. itd..

Jasno mi je da su drzavnoj razini vazniji egzistencijalni problemi malih dobavljaca i radna mjesta a ne “visak” love ulozen od malih dionicara. Dobro u slucaju mirovinaca se ipak radi i o mirovinama.
Ali da bas nitko nigdje u nijednoj emisiji nije spomenuta ni rijec to mi je nevjerovatno.


Vjerujem da sam u svom prethodnom postu bio sasvim jasan.
Dakle, Agrokor je zakonom zaustavljen u bilo kakvim financijskim akcijama.
Njih sve može odobriti vladin povjerenik i to nakon što na stol dobije sve tražbine.

To da li će i što drugi dioničari međusobno raditi sa dionicama je irelevantno, ali je sigurno da Agrokor neće.

Da li ste sigurni da je to irelevantno, što ako sa tim transakcijama udjel Agrokora više nije 50% u nekoj od kompnaija, ne samo Belje? Stvarni udjel, a ne ovo što novinari lupetaju o margin kreditima i što očito ne razumiju što znači skrbnički račun?

Kako je fiksirana vlasnička struktura ako mi ovdje trgujemo sa dionicama svakodnevno, netko je pitao Ramljaka za dozvolu? Ili negdje piše da nisu isto naše transakcije i naplata dionia iz margin kredita. Pročitao sam cijeli zakon ali taj dio nisam vidio.

Ponavljam, dionice Agrokora koje su u njihovom vlasništvu 1/1 su jedna stvar, margin krediti i repo transakcije su nešto sasvim drugo, te dionice su već u vlasništvu drugih kojih ih kasnije samo vrate, ili kao što ovdje vidimo ne vrate. Ovdje vam je špranca ugovora kakav se koristi u HR pa pogledajte malo.

Vaš link …

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche



Repo i margin nisu klasični krediti već kolaterali, to nema veze s ovom pričom koju Lex Agrokor pokriva. Očito ne znate kako repo funkcionira

zapravo mi je nevjerovatno kolko se malo spominje utjecaj ovog dogadjaja sa Agrokorom na male dionicare "njegovih" firimi. Bloger ni rijeci, na svim forumima vise manje lupetanje kakvo vidjamo i ovdje. Tu i tamo neka suvisla recenica. Nitko ne spominje mirovinske fondove i moguce gubitke npr. na ledu u slucaju dokapitalizacije. Nitko nije napravio nikakvu suvislu analizu, usporedio mozda sa slicnim primjerima u svijetu itd. itd..

Jasno mi je da su drzavnoj razini vazniji egzistencijalni problemi malih dobavljaca i radna mjesta a ne "visak" love ulozen od malih dionicara. Dobro u slucaju mirovinaca se ipak radi i o mirovinama.
Ali da bas nitko nigdje u nijednoj emisiji nije spomenuta ni rijec to mi je nevjerovatno.
[/quote]
Nazalost ,nije nevjerovatno.
Dionicari se u javnosti uglavnom percipiraju kao spekulanti(nazalost),a sto se mirovina tice,mirovinski fondovi imaju OK prinose na drzavnim obveznicama(nadam se da nemaju Agrokorove),pa ovo nece znatno utjecati na prinose!

Da se razumijemo, nisam crnjak niti mislim da da će svijet propasti, Belje nemam niti ga mislim kupovati niti me dira da li raste ili pada. Samo raspravljamo o opcijama ovdje i ne treba se toliko uzrujavati.

Ali ono što je neupitno, trebamo razjasniti što se može a što se ne može. Biti toliko samouvjeren u interpretaciju zakona za koji svaki pravnik kaže da ima tisuću rupa je malo suludo, zar ne?


@Dunlop

Slažem se s vama, većina toga po medijima je živi užas, nakalapanje i nerazumjevanje. Evo imamo i Fižulića ovdje, pogledajte što on govori vezano za izvještaj SBER-a. A onda pogledajte sami izvještaji i recite otkud mu ti podaci, zaključci i interpretacija? Ali on detaljno objašnjava…

Vaš link …

Vaš link …

Ono gdje se s njim slažem, dobavljači sigurno neće vidjeti sve svoje novce i imati će značajne otpise dok s druge strane na Ledu, Jamnici i ostalima ide dokapitalizacija ili pretvaranjem potraživanja / jamstava / nekim oblikom debt to equity ili s uplatom novog kapitala po značajno nižoj cijeni od trenutnih pri čemu će se ta jasmtva nekako eliminirati.

Ali to je samo moje mišljenje, ne umišljam si da je pametnije ili vjerojatnije od bilo čijeg ovdje, samo mi je smiješno kako neki svašta pišu sa 100% sigurnošću a nisu ni svjesni koliko je to neutemeljeno

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

New Report

Close