BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Domagoj

Ne sekiraj se preokret je tu nakon puno godina.

IV kvartal u plusu plus od ove godine znatno manji porez što se mora odraziti značajno na dionicu.

Ps
Sjetimo se kako je se turizam digao nakon smanjenja poreza 2012.

Lp


Zar su smanjili poticaje za 2017?

Nisu smanjili, vec poticaji sada idu od EU-oprilike na istoj razini mozda cak malo vise.

Velika hvala mjanko5 na ispravci zato sam napisao cca. Ali.. zar nije bila prijasnja stopa 25%??

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]



Da li netko tko se razume u knjigovodstvo moze da kaze kolika je usteda Belju na godisnji prihod od nekih 250 milijona kuna na prodaji stocne hrane-sada kada je pdv smanjen na 13 odsto?

Nitko nije odgovorio pa cu sam sebe da citiram jer sam pronasao odgovor na drugom mestu-usteda samo na stocnoj hrani sa novim pdvom je cca 30 milijona kuna.
Moze li netko dati projekcije gdje jos Belje ustedi sa novom poreznom reformom?
[/quote]
već sam sam sebi g.up s ponavljanjem: PDV nije trošak, samo kalkulacijska stavka, kod računa (robe) koja ulazi minus, kod računa (robe) koja izlazi plus, pa koliko ispadne – toliko ispadne
PDV može biti olakotna okolnost samo kod novčanog toka jer ako se na nekim stavkama smanji PDV recimo s 25% na 13% to znači da će PLATITI manje ulaznu fakturu (ušteda na odljevu novca) ali imaju i izlazne račune jel?
za one koji žele znati više proguglati malo što je u stvari PDV, to je SVEFAZNI porez na promet (naplaćuje se u svakoj fazi poslovanja, odn. odbija kao pretporez u svakoj fazi poslovanja), i vrlo bitno – krajnji kupac-potrošač u stvari plaća taj PDV!
jer kad recimo kupim Beljski kulen u dućanu, kao građanin, dobijem račun ali nisam igrač u trž. utakmici, NEĆU sebi odbiti taj PDV zato jer mi nije ulaz robe u mojoj proizvodnji ili trgovini, već sam ga kupio za jelo i svoju potrošnju, ergo JA sam ga platio i financirao državu! Konzum (npr.) ga je samo naplatio od mene i de facto će ga proslijediti državi uplatom u drž. proračun!

Doma-goj: je, stopa je bila 25%. Međutim, da biste iz prodajne cijene izvadili PDV, morate računati sa tzv. preračunatom stopom, a ona je za PDV od 25% iznosi 20%. Računica Vam je slijedeća:
proizvod košta 80 kn (proizvodna cijena) + 20 kn (25%) PDV = 100 kn (prodajna cijena). Vi neznate proizvodnu cijenu, ali znate prodajnu. Da biste iz prodajne cijene dobili koliko je PDV-a unutra, računate sa ‘preračunatom’ stopom, koja se dobija po formuli 20/100 (PDV/prodajna cijena) = 0,2 ili 20%. Isto je i za stopu od 13% PDV-a, dobijemo ‘preračunatu’ stopu od 11,5%. Nadam se da je sad jasnije …
Accountant: to sve stoji što ste napisali, ali čovjeka je interesiralo koliko bi Belju više ostalo, naravno pod pretpostavkom da se prodajna cijena ne mijenja, pa odgovor na to pitanje je 21,25 mil. kn



Zar su smanjili poticaje za 2017?

Nisu smanjili, vec poticaji sada idu od EU-oprilike na istoj razini mozda cak malo vise.

Velika hvala mjanko5 na ispravci zato sam napisao cca. Ali.. zar nije bila prijasnja stopa 25%??
[/quote]
Stopa je 25% bila, ali to je sadržano u iznosu. Dakle, sadržano u 100 kn ima 20 kn PDV-a. A na 100 kn se obračuna 25%. To se zove postotni račun iznad 100. 100 x 25/125=20 (osnovica x porezna stopa/ 100+porezna stopa)
Ali pravo pitanje je hoće li to imati utjecaja na uštede; vjerujem da BLJE prodaje uglavnom B2B, dakle, a smanjenje PDV-a je B2C. Ne vjerujem da će BLJE smjeti podignuti osnovicu cijene prema svojim partnerima…

@Doma-goj ako ne shvacas @accountant-ovo objasnjenje, evo ti jedno za koje ne moras biti ekonomist, samo moras znati procitati sto ti sam ministar lijepo kaze:

Poljoprivrednicima koji nisu u sustavu PDV-a to će značiti 13-postotno pojeftinjenje, a onim, većim proizvođačima koji su u sustavu PDV-a ova će mjera povećati likvidnost – poručio je jučer Tolušić.

http://www.vecernji.hr/hrvatska/poticaj-poljoprivredi-pdv-na-repromaterijal-od-2017-13-1122925

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Prema broju nula koje ste mi spicili, covjek bi rekao da vam se ne svidja sto je ministar rekao?

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.



@Doma-goj
ako ne shvacas @accountant-ovo objasnjenje, evo ti jedno za koje ne moras biti ekonomist, samo moras znati procitati sto ti sam ministar lijepo kaze:

Poljoprivrednicima koji nisu u sustavu PDV-a to će značiti 13-postotno pojeftinjenje, a onim, većim proizvođačima koji su u sustavu PDV-a ova će mjera povećati likvidnost – poručio je jučer Tolušić.

http://www.vecernji.hr/hrvatska/poticaj-poljoprivredi-pdv-na-repromaterijal-od-2017-13-1122925

Mislim da vi ne razumete tematiku no nema problema. Gore vam je covek-ocito knjgovodja sve bukvalno nacrtao.

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

Nisam siguran tko ne razumije tematiku. Vidjeti cemo na “analizi” rezultata Q1.

Lp

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Ovo zadnje izvješće za Q4 me je zaintrigiralo, bez obzira što stvarno mislim da je muljaža.
A šta ako nije ?!
Sram me je priznati, znam da sam kritizirao (s pravom i iskreno, ništa nisam lagao, i bonitetne kuće su zaključile da su izvješća Agrokora čudna i nejasna), pa iako već godinama čekam da dionicu prodam, ali ja sam Belje ipak dokupio.
Ipak to nije tako bezvrijedna i neperspektivna firma kako je tržište trenutno valorizira.
Na koncu, nema zarade bez rizika.
Pa nek nam je sa srećom svima koji smo dioničari.

Dvadeset i dvije kune/dionica – malo bolji hamburger.

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Jubito lako je sada ulaziti na 22 kn ali nama koji smo ovo kupovali po 75 kn nije bas uzivancija

ima nas koji smo kupovali i po 325..uh

New Report

Close