BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ako je tako kako vi kazete onda je moja greska..citam samo podatke koje su oni poslali i vidim pad proizvodnje… to sto papir trpi to ne moze nitko..ali ovdje su stvari malo kompliciranije
ako prenapucis objekte moras negdje kiksati..izlazna kilaza manja jer je smanjen dnevni prirast, povecan broj medikacija i proboja bolesti….
a u to me ne mozete uvjeriti da je to isto kao prije…
s druge strane .. imas automobil i ne mozes voziti na gumama koje nisu upisane u knjizicu vozila, jesam li u pravu, u biti mozes ali ako te uhvate znas sto te ceka?
sada cu probati povezati ovo sa svinjogojstvom..ako je farma projektirana za 1200 ili 1400 krmaca..dobivene dozvole i napravljene studije za taj broj zivotinja..kako je moguce da se poveca za 100..da li se prostor farme povecao,(imas regulativu koja kaze koliko m2 po kategoriji zivotinja) je li se povecao obim laguna u koje se sprema gnoj koji te zivotinje proizvedu, da li se povecao broj hranidbenih mjesta ili je odmor objekta, koji je planiranu u studiji i projektu istih ostao isti..
trebali bi se toga pridrzavati hasap, eurogap itd itd..
ili jos bolje pitanje ako je ovo pun kapacitet farmi, zasto sve ove godine farme nisu radile sa ovim brojem krmaca, nego su bile sa manjim brojem..
to se sve da iscitati iz izvjesca koje redovno salju, i ispod tablice lijepo pise za podatke odgovaraju osobe na farmama..
jesu li povecali broj ljudi na farmama zbog povecanja obima posla ili su sve ove godine na farmama imali viska ljudi i placali ih bespotrebno..
samo citam podatke iz hpa..
ako ste na farmama pitajte radnike pa nam kazite

Evo da počnem od kraja, višak ljudi?? Ako na farmi sa 12000 tovljenika radi 8-9 ljudi koje trebate rasporediti u 3 smjene 7 dana u tjednu, 365 dana u godini dali netko misli da ima viška???
Reproduktivna farma ne mora raditi punim kapacitetom već onim koji je potreban da bi se sve farme za tov popunjavale a ako su povećali broj krmača vjerovatno zato što se prasci isporučuju za tov kooperantima a njihov broj varira i nije fixan kao broj Belje/Vupik farmi.
Dalje, kapacitet laguna je dovoljan za farme jer se one stalno prazne posebnim postupkom (da sad ne objašnjavam) kojim se iz gnojnica direktno u zemlju ubrizgava na njivama u krugu 10 km. od farme. Da, dobro sam napisao, 10 kilometara.
Dalje, izlazna kilaža tovljenika je 113 -115 kg za 110 dana tova.
Belje je najbolje što postoji u ovoj zemlji u poljoprivredi i stočarstvu.
To je fakat.
Druga su priča papiri i stalno prikazivanje gubitaka…..ako je Belje u gubitcima svi seljaci bi sa svojom tehnikom i znanjem već davno trebali umrijet od gladi. O gazdi Todi bismo mogli na dugačko i široko…. Da podsjetim, cijelo Belje je kupio za kunu a koliko se sjećam samo Beljetrans je prodao za 6 mil.€
😃😃😃

..napominjem, komentiram ono sto su oni sami posali kao istinu..
moram priznati da mi zvuci nevjerovatno ova vasa izjava za repro farme, drzati je 7 do 10% ispod kapaciteta …neke i vise..ako usporedite 2011 i 2o15…
ne znam koliko ljudi radi na repro farmi, je li taj broj ljudi dovoljan da se posao odradi kvalitetno i jesu li ti ljudi dovoljno placeni to stvarno ne znam…ali morate priznati da je povecanje vidljivo..
a nase belje tone li tone..kupovao sam ga kada je bilo 160..pa 120..pa 30..sada je 20..i gace izgubiti na njemu…
ako kazete da je najbolje sto hrvatska ima u svinjogojstvu..ok onda


Evo da počnem od kraja, višak ljudi?? Ako na farmi sa 12000 tovljenika radi 8-9 ljudi koje trebate rasporediti u 3 smjene 7 dana u tjednu, 365 dana u godini dali netko misli da ima viška???
Reproduktivna farma ne mora raditi punim kapacitetom već onim koji je potreban da bi se sve farme za tov popunjavale a ako su povećali broj krmača vjerovatno zato što se prasci isporučuju za tov kooperantima a njihov broj varira i nije fixan kao broj Belje/Vupik farmi.
Dalje, kapacitet laguna je dovoljan za farme jer se one stalno prazne posebnim postupkom (da sad ne objašnjavam) kojim se iz gnojnica direktno u zemlju ubrizgava na njivama u krugu 10 km. od farme. Da, dobro sam napisao, 10 kilometara.
Dalje, izlazna kilaža tovljenika je 113 -115 kg za 110 dana tova.
Belje je najbolje što postoji u ovoj zemlji u poljoprivredi i stočarstvu.
To je fakat.
Druga su priča papiri i stalno prikazivanje gubitaka…..ako je Belje u gubitcima svi seljaci bi sa svojom tehnikom i znanjem već davno trebali umrijet od gladi. O gazdi Todi bismo mogli na dugačko i široko…. Da podsjetim, cijelo Belje je kupio za kunu a koliko se sjećam samo Beljetrans je prodao za 6 mil.€
😃😃😃

Je, kupio ga je za 1 kunu uz preuzimanje poprilicnih dugova i obvezu velikih ulaganja. Mozete se svi pokloniti Todoricu, jer ako on ne daj Boze rikne, mislim financijski, nece biti ni Belja, a ni velikog dijela stocarske i ratarske proizvodnje u Slavoniji i Baranji. Strancima je u interesu da tamo ne postoji ta proizvodnja. Za Ledo, Jamnicu i Konzum ce se oni brzo polakomiti, al za Belje sigurno nece. Imajte to na umu i razmislite sto bi bilo da ga nije kupio?

A dionica, ko dionica, ako ste se vec kladili na Agrokor odnosno njegove uzdanice, onda je trebalo kupovati od svega pomalo ili barem slijediti trag velikih i iskusnijih investitora. Jeste li se ikad zapitali zasto u Belju nema institucionalaca i vecih ulagaca iz redova fizickih osoba? I kako to moze utjecati na cijenu?

Strancima je bitnije Belje nego gore nabrojano. Po obicaju kod nas upravljaju ljudi koji ne nitirazumiju niti znaju. U Belju se radi o biskim tehnologijama i metodama.asistirane reprodukcije u proizvodnji bioloske.imo ine gdje se ocekuje 32 praseta po krmaci.
A Belje ne bi nestalo bez Todorica nego procvalo u pravim rukama. Ima takvih pravih ruku i u nas.
Ovo je daleko nadraslo sposonosti todorica i agrokora jedino sto oni znaju je trgovina, ali proizvodnja koja ukljucuje znanje je iznad njihovih mogucnosti..u hipoteku belja je upisana bank of new york..a belje i ostali pikovi hrvatske su za znalce poput nekih na ovom forumu nestrateski kao sto je i ina nestrateska..ali zato Hrvatska uspjesno propada :))

Status Quo: Roll Over Lay Down

Ispravak ( pisem s mob u hodu ) : visokim tehnologijama a ne biskim tehnologijama 🙂
Sorry
Pogledajte dogadjaje oko dodjele evropskih poticaja, postati ce vam jasno sto se dogadja u slavoniji i hrvatskoj

Status Quo: Roll Over Lay Down


Jeste li se ikad zapitali zasto u Belju nema institucionalaca i vecih ulagaca iz redova fizickih osoba? I kako to moze utjecati na cijenu?

Ovo je bilo retoričko pitanje, no ja bih volio pročitati i tvoje mišljenje.
Zašto po tvojem mišljenju nema institucionalnih ulagača, niti većih fizičkih ulagača?
Kako to utječe na cijenu?

Zato što je Belje bazna, sirovinska osnova cijelog sustava. Proizvođač uglavnom primarnih inputa za Agorkor, koji nema ni etablirane brednove i koji proizvodi uglavnom tipske sirovine i proizvode al pari burzovnoj robi. Pšenica od Belja ne razlikuje se bitno od pšenice drugih proizvođača, meso također, kao ni suhomesnati ni mliječni proizvodi koji su lokalno prepoznati, al van toga, nitko ne zna za njih. Osim toga, Belje nema značajniji mkt. share niti bilo koji izdvojeni i vredniji brend kao što to imaju Ledo ili Jamnica. Čak niti vina, iako su po meni korektna, ničim ne odskaču bitno od uobičajene trgovačke police, niti sortimentom, a ni kvalitetom. Kompanija je kad je bila preuzeta, bila u rasulu, da bi se od nje nešto napravilo bila su potrebna velika ulaganja koja na kratak i srednji rok nisu dala zadovoljavajući povrat. Pitanje je hoće li i na dugi rok +10 godina i dulje. Uglavnom, ratarstvo i stočarstvo, a time i mljekarska i ostala proizvodnja, ne ovise samo o Todoriću i njegovom menadžmentu nego o situaciji u regiji, vremenskim i ostalim uvjetima. Ne može on prodavati svinjsku polovicu bitno skuplje nego je nabavlja konkurencija, slično je i sa mlijekom i ostalim. Tko je u Hrvatskoj ili regiji ikad napravio neki ozbiljniji posao s vinom? Sve manje se toga lokalno troši, prvenstveno zbog sve nižeg standarda, kao i otvorenosti tržišta i jeftinijeg uvoza, a to predstavlja glavninu prihoda kompanije, a kad i ode u izvoz, tamo vladaju neki drugi vladari koji su konkurentniji i bolje prihvaćeni na polici od strane potrošača.

Oni malo iskusniji su to uvidjeli, na samome početku, a neki kasnije i jednostavno su otišli prema drugim investicijama koje su profitabilne i vjerojatno zanimljive i nekim većim regionalnim ili globalnim kompanijama. Izostanak velikih i onih sa novcem, logično je utječe negativno na cijenu dionice koja tada postane podložna sitnim špekulacijama i špekulantima. Čim nema mirovinaca i ostalih institucionalaca, nema tko gurati ni održavati priču prema višim razinama.

Neću sad o dugu i konverziji. To je veliki i skup pothvat čiji će se efekti prije vidjeti na višim razinama proizvodnje (u drugim članicama sustava) nego na samome Belju.

Hvala, Fahrudine, na komentaru i prikazu situacije.


..napominjem, komentiram ono sto su oni sami posali kao istinu..
moram priznati da mi zvuci nevjerovatno ova vasa izjava za repro farme, drzati je 7 do 10% ispod kapaciteta …neke i vise..ako usporedite 2011 i 2o15…
ne znam koliko ljudi radi na repro farmi, je li taj broj ljudi dovoljan da se posao odradi kvalitetno i jesu li ti ljudi dovoljno placeni to stvarno ne znam…ali morate priznati da je povecanje vidljivo..
a nase belje tone li tone..kupovao sam ga kada je bilo 160..pa 120..pa 30..sada je 20..i gace izgubiti na njemu…
ako kazete da je najbolje sto hrvatska ima u svinjogojstvu..ok onda

Farma muznih krava 1000 kom. ima zaposlenih:
dva pomoćna radnika
dva veterinarska tehničara
veterinar
voditelj
Opaska: nije beljska

Uglavnom, ratarstvo i stočarstvo, a time i mljekarska i ostala proizvodnja, ne ovise samo o Todoriću i njegovom menadžmentu nego o situaciji u regiji, vremenskim i ostalim uvjetima. Ne može on prodavati svinjsku polovicu bitno skuplje nego je nabavlja konkurencija, slično je i sa mlijekom i ostalim. Tko je u Hrvatskoj ili regiji ikad napravio neki ozbiljniji posao s vinom?

Isprazna prica u zemlji bajki. Dok rezutat samo u jednom prizvodnom procesu iznosi 19 / 32 🙂
Tko razumije, razumije….

Status Quo: Roll Over Lay Down

U svinjogojstvu 80 % financijski trosak cini hrana. Hranis krmacu a ako ista prozvede od 12 do 19 prasadi godisnje ili 32 praseta godisnje nije isto i znacajno se odrazava na cijenu. U vremenima oversupply kada su rusi zabranili uvoz prasetine iz eu i kada pada cijena mesa i ima ga do mile volje, najbolje prokaze oni koji su najjeftiniji ili sa sto manje inputa imati sto vise outputa jer margina za zaradu je mala..

Status Quo: Roll Over Lay Down

New Report

Close