BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Za ove koji viču da je u Belju KATASTROFA i koji su danas brže bolje izašli van (osim ako nisu), jedan novinarski uradak.

Vaš link …

Malo pogledajte s kakvim tonom se govori o Belju; katastrofičarski ili ipak ne.

La vita e bella!

Ja sam rekao da je izvjesce katastrofa. Ne firma. A svi dobro znamo zasto je to tako. Imam veliki broj dionica kupljenih po prosjeku od 38 kn i ne izlazim van. Bar dok nas gazda ne potjera


Ispravak netočnog navoda.
Gubitak je "samo" 10 M.

Ispričavam se, ako sam nekome nanio duševni nemir.

.

Ako se ne varam ovo je tema Belje a ne Ddjh , ili možda krivo gledam !?

Belje ima minus samo 3 mil kn za 1.polugodiste sto je najmanje od 2009 i slijedi preokret, tj.poslovanja s dobiti.

ma problem je sto vise niko nevjeruje u izvjestaje ove firme nego gazda radi prciju od iste 1 kvartal 40 mil kn plus da bi sljedeci kvartal otislo par mil u minus tu uopce nema kontinuiteta niti ikakve odgovrnosti ono sto je najgore opet je poceo prebacivati obveze na Blje tko nam ne garantira da nas nece squzati nakon jos jednog dokapa ja sam skratio danas pa makar sa minusom a ostalih 1000 kom koje imam neka bude djeci ili nekak me istera van.Odlicna firma ali meadjment ili sam gazda katastrofa za dionicare niti respekta niti brige za male samo sto se Blja tice use nase i podase

Snupy

Pročitaj malo bolje na jednoj stavci je obaveze povećao a na drugoj stavci za sličnu cifru smanjio, što znači da je sve ok.

Ps

Najbitnije gubitak je smanjen sa oko 19 milijona prošle godine na oko 2 milijona ove godine.

I što je najbitnije da da li se iz ovoga izvješća sramežljivo najavljuje pozitivna godina nakon silnih ulaganja i odnedavno i navodnjavanja.

Lp

@Posejdon, Joda, Jubito, ValueWalk i dr. molim ispravite me ako griješim:

a) proizvodna politika je nekonzistentna (kol / cij)
b) Blje nema kooperante za mlijeko već sirovinu pravi samo na farmama (pa spominjani pad otk. cijene mlijeka nema veze, inače bi mu to išlo u prilog, kao manja cijena inputa)
b1) otk. cijena mlijeka je usporedbe radi pala cca 8% (12/15 prema 12/14), a ovdje je pad na real. cijeni mliječnih prerađevina za 1/3?? i to ne samo na 1H, slična situacija je bila već uspoređujući 1Y 15. s 1Y 14.
b2) meni to opet smrdi na igrice s prebacivanjem marže na i(li) distributera odn. Konzum (ne znam, ne vjerujem da je cijena ABC siru na polici toliko pala?!)
c) obveze za zajmove su opet na preko mlrd. kn
c1) moguće razvodnjavanje po 20 kn (po već viđenom scenariju), prelazak praga od 95% vlasništva i game over za male
c2) spajanje Vpik i Blje, jer su im zadnjim izmjenama statuta nominale usklađene, i listing na LSE, moguće čak i prodaja samo dijela food holdinga nekom fondu uz zadržavanje većinskog vlasništva?

kolega
ne budi naivan. listanje vupika i/ili belja na lse sa ovakvim brojkama uz još dodatne troškove?? možda nakon konačne konsolidacije, a za to je potrebno barem nekoliko godina.

@randopph
znam, zato sam i stavio ili prodaju nekom fondu.. pod listing sam mislio na Agrokor prvenstveno.. no, i mene tu ‘brine’ vrem. horizont jer za svaki od scenarija treba vremena, i listing i food holding
moguće je i to da g. T odustane od svega i refinancira se bez prodaje Pikova, Belja..
nas male istisne i onda krene ‘štancati’ lovu, isplaćivati dividendu i sl. (jer će gubitke pokriti opet dokapitalizacijom)?

@ accountant

Dakle, vaše pitanje se zapravo svodi na kraj igre istiskivanjem malih dioničara (bez obzira na varijacije samog scenarija).
Je li to moguć scenarij?
Nažalost jest.

Neki od forumaša su sigurni da nas baš to čeka, neki drugi, poput mene, nisu baš tako sigurni.

Na LSE može ići ili cijeli Agrokor ili neki njegov dio, ali ne pojedine tvrtke (tipa: Ledo, Belje, Zvijezda i sl.). To je jasno.
Što se tiče novonastalih obaveza u FI se vidi da je Belje praktički bez dugoročnih obaveza (!!! – ovo je jako važno), a unutar kratkoročnih obaveza imamo prebacivanje tog duga iz jedne stavke u drugu, a ukupni iznos je čak i neznatno smanjen.

Iz svega ovoga vidim sljedeće:
1. stvarno postoji nekonzistentnost u prihodima (uz za mene zabrinjavajući pad prodaje), što može biti posljedica lošeg menadžmenta ili namjerne politike samog Agrokora. Niti jedno niti drugo mi kao dioničaru nije sexy.
2. Agrokor zapravo radi ono što je i najavio – čisti bilancu. Ušminkava ju. Za koga? Ili za što?

Umjesto da slušamo katastrofičare, mogli bi uvidjeti da Belje postaje dobra udavača – u koju se puno uložilo a to se i sada čini; bez dugoročnih obaveza i sa jasnim smanjenjem gubitaka.
Pritom ne postoji kupac, već postoji nužnost da Agrokor unormali poslovanje svojih kompanija za neminovni izlazak na međunarodno tržište. Prema mojoj procjeni to bi moglo biti tek 2018.

La vita e bella!

Hvala, Posejdone!
da, opasnost od istiskivanja postoji,na žalost i nikako je ne smijemo umanjivati ..
joj to BLJE mi je slaba točka, umalo da nisam uletio prije izvješća.. ovako čekam, što ću drugo, i nadam se najboljem
od svega mislim da je najizvjesnija prodaja ali u model nitko nije ziher, rekao bih ni u Agrokoru

Slažem se Posjedon da listanje u Londonu samog Belja ili Vupika ili njih u kombinaciji sa PIK-om, svejedno, nije realno jer ako gledamo van granica te sve kompanije su totalni no name i to su prazne priče. Imali smo naše gigante na Londonskoj burzi pa pogledajte kakvi su to prometi bili.

Agrokor možda ali opet, niti on nije tako velik i važan kako ga mi doživljavamo iz svoje perspektive. Nakon preuzimanja Mercatora prihodi Agrokora su oko 6,5 milijardi eura. Puno, ali isto tako na LSE je 30.06.2016. bilo izlistano 2.300 dionica. Nisu naravno sve gigantske, ali postavlja se pitanja što točno dobivamo i što očekujemo od tog izlistavanja? Na kojem mjestu su po prihodima u europi Agrokor, Konzum, Ledo, Jamnica…

Što se tiče samog poslovanja Belja ne možemo ga gledati izolirano kada koncern funkcionira po principu velike košare, ako se negdje popravi drugdje će se pokvariti. I zato su tu prisutne velike i nelogične fluktuacije u prihodima i posebno maržama koje spominjete.

Belje se zbog velikih investicija zadnjih godina koristio kao porezni štit, Vupik isto tako, Ledo, Jamnica i Konzum su predodređeni za iskazivanje dobiti iako nije nužno sve tako bajno kako izvještaji kažu (pogotovo Jamnica), dok su Zvijezda i Tisak životarenje kada se gledaju izvještaji. A baš slučajno su najbolji Ledo i Jamnica po dividendi i tamo su fondovi? O Konzumu svi pričaju kao prezaduženom , a Agrokor je narastao upravo na Konzumu i njegovih 30-40 milijuna prihoda dnevno koji osiguravaju cash flow i financiranje svih obveza. Ili netko misli da su Belje i Vupik bili sposobni financirati milijarde investicija? Nemojmo biti naivni.

Izvještaji kod grupacija ovdje ne znače kao i kod zasebnih kompanija, a pogotovo ne ovdje. Prema ino-investitorima i financijerima se Belje i Vupik sasvim jednostavno opravdaju, gubitaši su ali se intenzivno ulaže. A ovdje se polako ide prema tome da se riješi malih dioničara. To je moje mišljenje samo, ne znači naravno da će biti tako.

Meni je Belje puno bolja kompanija nego izvještaji pokazuju, ali sjetite se da je i bloger nekada pisao redovito u Vupiku i hvalospjeve o Agorkoru pa je prestao. Smanjio poziciju, nije prisustvovao ni u dokapitalizaciji, a vidjeli smo kako prisustvuje i koliko da marketinga kada vjeruje u nešto. Ne mora ni to ništa značiti, ali svakako je za razmisliti…

Nisam crnjak ali ne zanimaju ih nikakvi mali dioničari, jedino o čemu brinu su oni koji osiguravaju polugu i zato fondovi (banke) imaju svoje dvije kopmanije gdje dobivaju redovitu dividendu

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

New Report

Close