BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Investitore, meni samo nije jasno zbog čega bi vlasnik namjerno smanjivao dobit kompanije u kojoj ima preko 90% vlasništva, da bi veću dobit ostvarila kompanija u kojoj ima npr. 80% vlasništva.

Npr.Konzumu je u interesu privlačiti kupce, a to radi, između ostalog, kroz prodaju Beljskih i PIK-ovih proizvoda uz diskontne cijene, što se na kraju prevali na teret Belja. Isti princip je i sa ostalim kompanijama.

U svakom slučaju da sve štima, Belje nikako ne može poslovati sa gubitkom, pogotovo nakon dokapa.

Konkretno mislim da Konzum, a sada i Mercator, imaju više koristi od Belja, nego što Belje ima od njih… I nekako sam mišljenja da Belje svoje proizvode dotičnima prodaje bez marže ako ne i sa gubitkom. Naravno, za to nemam nikakvih dokaza, ali to je ono što mi se čini kao zaključak iz svega toga. Onako usput, Agrokor ima skoro 90% i u Konzumu, tako da priča o udjelu vlasništva ne drži vodu… Mislim da ovdje bitno samo to da je Belje niže u lancu od Konzuma, i to je to…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Ja bih dodao,da se ne zaboravi ,belje ne distribuira svoje proizvode.Abc i abcele idu preko zvijezde,dok mesni dio ide preko pika(Vrbovec)Kaufland,billa,plodine itd,svu robu od belja uzimaju preko zvijezde ili pika.Jedino konzum radi direktno sa beljem.Pišem to jer tko zna kakve su tek tu manipulacije sa cijenama.


Konkretno mislim da Konzum, a sada i Mercator, imaju više koristi od Belja, nego što Belje ima od njih… I nekako sam mišljenja da Belje svoje proizvode dotičnima prodaje bez marže ako ne i sa gubitkom. Naravno, za to nemam nikakvih dokaza, ali to je ono što mi se čini kao zaključak iz svega toga. Onako usput, Agrokor ima skoro 90% i u Konzumu, tako da priča o udjelu vlasništva ne drži vodu… Mislim da ovdje bitno samo to da je Belje niže u lancu od Konzuma, i to je to…

U potpunosti se slažem s ovim.
I ja mislim da će to biti tako dok se maloprodaja ne proda (to je i sam Todorić najavio).
Uvjet za dobru prodaju je da ovi prikazuju dobre rezultate.
Uz prodaju, Todorić će tražiti da se “njegovi” proizvodi prodaju i dalje u Konzumu.
Onda tek slijedi oporavak i pravo prikazivanje stanja.

P.S. posjedujem dionice i Konzuma i Belja i ovo nije nagovor na ništa….

Pozdrav svima,
Ni ja nisam sretan izvješćem jer treba biti mađioničar kako bi se došlo do smislenih informacija.
Tako se npr. povećava zaduženost, a ujedno i posuđuje novac.
Smanjujuje se zalihe a raste biološka imovina
No ono što je usporedivo su zadnje stranice izvješća stoga
2014 2015
PC Baranjka 731 tona-36,6 milijuna 758 tona-37,6 milijuna
PC Mlin 8.472 tona-50,6 milijuna 24,600 tona-27 milijuna
PC Mliječni proizvodi 7,270 tona-256 milijuna 7,633 tona-234 milijuna
PC Tvo. stočne hrane 154,622 tona-357,64 milijuna 161,700 tona-365 milijuna
PC Svinjogojstvo 21,899 tona-236,9 milijuna 22,000 tona-198,4 milijuna
PC Tovna junad 7,317 tona-120,83 milijuna 7,000 tona-112,4 milijuna
PC Mliječno gospodarstvo 21,1 milijun litara 27 milijuna litara
PC Vinski podrumi 2,53 milijun litara-32,5 milijuna 2,15 milijuna litara-29,9 milijuna
PC Voćarstvo 59 milijuna kuna prodano

Neka svako donese svoj zaključak, ali meni se čini da se proizvodi više a zarađuje manje. No svi kao potrošaći vidimo da su cijene mlijeka i nekih drugih proizvoda pale. Poljoprivredna proizvodnja dosta ovisi o vremenu te sigurno ukupno vrednovanje može šetati +-15-20%
I nemojmo zaboravit kupnju udjela u Projektgradnji.

Kolega merk44o, u potpunosti ste u pravu.
Na temelju podataka koje iznosite napravio sam brzinsku analizu. Gotovo u svim segmentima proizvodnja raste a istovremeno cijena proizvoda pada. To je posebno izraženo u segmentu Mlinarstva gdje ako uzmemo cijene i količinu iz 2014 kao indeksnu (100) onda samo u tom segmentu uz enormni porast proizvodnje, ostvareni prihod podbacuje za nevjerojatnih 120 M kuna! Slijede Svinjogojstvo i Mliječni proizvodi sa neostvarenom prihodom od po 37 M kuna za svaki od tih segmenta poslovanja. Jedino su u Vinarstvu uspjeli proizvesti manje, a istovremeno nadmašiti cijenu iz 2014 i to za 2,3 M kuna.

Drugim riječima, proizvodnja i potrošnja proizvoda (namjerno ne kažem prodaja jer mnogo od tih proizvoda ostaje kao materijal u samom Belju, što se između ostalog vidi i u Bilanci pod povećanjem biološke imovine za gotovo 300 M kn) radi punom parom, ali cijena proizvoda na tržištu znatno pada.

La vita e bella!

Što se ovog mlina tiče, tamo za 2014. piše da je prodano 8,5 tis. tona brašna, a da je ukupna prodaja mlinarskih proizvoda bila 50,6 milijuna kuna. Za 2015. piše da je realizirano 24,6 tis. tona kukuruznih proizvoda vrijednosti 27 milijuna kuna. Rekao bi da su ovo kruške i jabuke, tj. da malo prikazuju jedne podatke, a malo druge, kako im već odgovara.

Kao što sam i rekao u zadnjem postu, mogli smo slobodno očekivati ovakvo izvješće, nakon onog za prvih 6 mj.

Sad da li je u pitanju namjerno iskazivanje loših rezultata, ili je to stvarno tako, više mi baš nije jasno.

Kad će i na koji način doći do promjene ne pada mi više na pamet s ovom dionicom.

Onima koji je imaju nije pametno sad prodavati jer znamo da vrijedi više, a oni koji je nemaju (još) možda dočekaju i niže razine za ulaz, zbog ovakvih izvješća i CERP-a koji trenutno pak miruje.

ABC sir uskoro na policama u Južnoj Koreji

Žao mi je što uprava ovakve vijesti ne stavlja u izvješća. Ipak se ima s nečim opipljivim pohvalit, a ne samo suhoparno nabrojat tone i milijune.


Onima koji je imaju nije pametno sad prodavati jer znamo da vrijedi više.

To se pisalo i kad je cijena bila na 40 kn pa bi se svima itekako isplatilo onda prodati na toj cijeni.

Još se ovo dobro i drži kakvo je poslovanje. Nema pozitivnih pomaka na vidiku, pratim situaciju po strane, ali čini se da će većinski uskoro napraviti još jednu dokapitalizaciju i squeeze out malih dioničara.

New Report

Close