BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa sada je već smanjio nominalu na 40% ranije vrijednosti. Za godinu dana će učiniti isto. Samo istiskivanje više uopće nije bitno, kada je dionica tolio obezvrijeđena i razrijeđena, a time i sudjelovanje u raspodjeli neke buduće dobiti.

Bitnije od istiskivanja je što je već sada malim dioničarima oteo minimalno 60% vrijednosti dionice kreditom koji je dao sam sebi i gubitcima u poslovanju prema samome sebi.

Sada je evidentno da su priče o braniteljima, koji rasprodaju dionice pa ruše cijenu, bile čisto skretanje pozornosti s pravog problema. Što može više srušiti cijenu od stalnih velikih gubitaka iz poslovanja i razrjeđivanja dionice?

Toliko o hrvatskoj državi, koja to omogućava. Evidetno je da male dioničare može spasiti samo promjena vlasti, koja je to dozvolila.

Lijepo bih molio nekoga od branitelja da mi objasni da li su dobivali dionice prema nominalnoj ili tržišnoj cijeni. Unaprijed zahvaljujem.

@ Stopwin

Vidim da si razmišljao o tezi koju sam iznio pa si imao potrebu malo po netu tražiti argumente. Volio bi da si malo dublje ušao tekst osim samog naslova članka sa Wikipedije.

Dakle, teza teksta kaže da su financijska tržišta efikasna te da pojednanc dugoročno ne može očekivati da će ostvarivati više prinose od prosjeka tržišta.

Pošto ovu tezu iznosiš kao argument s kojim se valjda slažeš (jer inače ne bi to stavljao kao svoj link), onda stvarno ne znam zašto ti ulažeš u dionice, a ne kupiš udio u nekom indeksnom fondu i čekaš istovjetan tržišni prinos (odnosno prinos benchmarka).
Očito misliš da možeš bolje.
Ako je tako, onda si ti prvi koji NE vjeruje u tezu o efikasnom tržištu.

Tako ti dolaziš na moj stav je da je naše tržište sasvim neefikasno, što dokazuje i kretanje cijene dionice Belja.

Izgleda da je netko pobrkao narodne mudrosti.
Kaže se: “Gost je uvijek u pravu”, a ne “Tržište je uvijek u pravu.”

Ako želiš, mogu ponoviti:

Tržišta nikada nisu u pravu, baš kao što je klima na Zemlji nikada nije u ravnoteži. Doduše, ona joj cijelo vrijeme teži, ali ju nikada ne dostiže! Baš kao i tržišta što nastoje biti efikasna, a to nikada nisu. Naročito ne naše.

Zanimljiva je to tema, i drago mi je da imam za to sugovornika. [emo_palacg]

La vita e bella!

Vidite kako je gazda u biti dobar, mogao nas je istisnuti po 10kn, a nije. Dao nam je nadu, a nada je neprocjenjiva.


@ Stopwin

Vidim da si razmišljao o tezi koju sam iznio pa si imao potrebu malo po netu tražiti argumente. Volio bi da si malo dublje ušao tekst osim samog naslova članka sa Wikipedije.

Dakle, teza teksta kaže da su financijska tržišta efikasna te da pojednanc dugoročno ne može očekivati da će ostvarivati više prinose od prosjeka tržišta.

Pošto ovu tezu iznosiš kao argument s kojim se valjda slažeš (jer inače ne bi to stavljao kao svoj link), onda stvarno ne znam zašto ti ulažeš u dionice, a ne kupiš udio u nekom indeksnom fondu i čekaš istovjetan tržišni prinos (odnosno prinos benchmarka).
Očito misliš da možeš bolje.
Ako je tako, onda si ti prvi koji NE vjeruje u tezu o efikasnom tržištu.

Tako ti dolaziš na moj stav je da je naše tržište sasvim neefikasno, što dokazuje i kretanje cijene dionice Belja.

Izgleda da je netko pobrkao narodne mudrosti.
Kaže se: "Gost je uvijek u pravu", a ne "Tržište je uvijek u pravu."

Ako želiš, mogu ponoviti:

Tržišta nikada nisu u pravu, baš kao što je klima na Zemlji nikada nije u ravnoteži. Doduše, ona joj cijelo vrijeme teži, ali ju nikada ne dostiže! Baš kao i tržišta što nastoje biti efikasna, a to nikada nisu. Naročito ne naše.

Zanimljiva je to tema, i drago mi je da imam za to sugovornika. [emo_palacg]

Kolega, sve što navodite su riječi onih koji moraju opravdavati svoje loše invecticije samima sebi gurajući teorije koje ne stoje u praksi.

Dakle, ponovit ću.
Tržište je uvijek u pravu, a vi ste samo ponekad u pravu.
Kao prvo morate napraviti razliku između cijene i vrijednosti.
Naime, tržište ne određuje vrijednost nečega nego cijenu.
Da bi došlo do transakcije kupac i prodavač se moraju složiti sa cijenom, ne sa vrijednošću.
Ta cijena je odraz toga da je tržište uvijek u pravu bez obzira što mislio netko sa strane.
Taj link sam stavio jer vam kaže da je tržište uvijek u pravu.
Ne postoji neefikasno tržište, samo zato jer vi predmnijevate da znate bolje od tržišta.
Tržište je samo jedno i uvijek u pravu bez obzira svidjelo se to nekom ili ne.
I kad cijena Belja padne na 10 kuna ili naraste na 100, i dalje će tržište biti u pravu jer je upravo tamo gdje su se kupac i prodavač dogovorili i izmijenili novac.

@ Stopwin

Izgleda da me niste čitali pažljivo.
Nikada, ponavljam, nikada nisam govorio o cijeni Belja nego o njegovoj vrijednosti.
Stav koji vi zastupate tvrdi da je sve istina i 10 kuna i 100 kuna za Belje. Primjerice Buffet jako voli investitore s tim stavom pa od njih kupi po 10 (jer je to tada istina) pa im proda po 100 (jer je i to tada istina).

Jako dobro razlikujem pojmove cijene i vrijednosti i tvrdim da cijena Belja (njegova tržišna kapitalizacija) nije u srazmjeru sa njegovom vrijednošću.
Kada kažem “njegova vrijednost” ne mislim na neki emotivni odnos prema dionici nego vrijednosti njegove imovine i budućih tijekova novca.

Vi ste ostali promatrati Belje na razini cijene dionice, što mi je i logično jer niste investitor nego klasični lovac na zaradu na razlici u cijeni dionice (dakle, špekulant).

I ja očekujem porast cijene, ali ne zato jer su se tržišne silnice tako posložžile po duhu svetom, već zato što će tržište morati (kad tad) uvažiti činjenicu da je neefikasno te će se cijena i vrijednost morati približiti.

Jedino ometalo u tome može biti Ivica Todorić koji nas može izbaciti iz igre, a potom prikazati stvarnu vrijednost kompanije. I benefit od toga zadržati samo za sebe.

Upravo taj rizik je jedan od razloga zašto postoji tržišna razlika između vrijednosti i cijene.

Igra se nastavlja, a tržište reagira na čovjeka, a ne obratno!

La vita e bella!

Da Toda nije usuo 1.5 mlrd. ove firme ne bi bilo….. već bi vi čekali u redu da dobijete ništa iz stečaja!


Da Toda nije usuo 1.5 mlrd. ove firme ne bi bilo….. već bi vi čekali u redu da dobijete ništa iz stečaja!
i sad je uzeo dionice da prelomi dug i sada nek opet digne cijenu dionice da budemo svi sretni [emo_smijesak]

@Gonzales
Nije gazdi u cilju spekulativno trgovanje i dizanje cijene!!!
Naprotiv,u cilju mu je sto jeftinije doci do dionica

I u tome je “majstor”!

Da li neko zna kako su Agram Invest i Podravska banka došli na drugo i treće mjesto u top 10 sa po 5 posto.

pratio netko TOP10? ne komentirate promjene?

Yupi!

Preslagivanje vlasničke strukture.
Na veliku žalost nekih ovdje, izgleda da ništa od istiskivanja malih.

Kao što sam u jednom od prijašnjih postova i napisao da je istiskivanje moguće, ali malo vjerojatna opcija. Izvrtite temu, ako vas zanima.

E sad, priprema za stvaranje mega poljoprivrdne kompanije unutar Agrokora (BLJE + VPIK + PIVK) izgleda puno vjerojatna i puno bliža opcija.

(Hvala za razmišljanje kolegi sa PP-a!).

Čiste bilance kompanija, smanjena zaduženost, prestanak bezočnog lihvarenja vlastitih kompanija – sve su to preduvijeti za ozbiljne investitore. Pritom mislim na međunarodne investitore.
Naši “investitori” će početi kupovati ovaj slavonski dragulj kada cjena naraste jer će se tek tada početi osjećati ugodno u ovoj dionici.
Tipično za investicijsko krdo vođeno besmislenom logikom da je “tržište uvijek u pravu”.

Kada krene stampedo….. [emo_palacg]

La vita e bella!

U svakom slucaju je dobro da je Agrokor izasao sa 650000 dionica a usao neko novi nadam se da ce se trend nastaviti .

New Report

Close