BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ Belupo

Hvala na pitanjima.
O njima i sam razmišljam vrlo često.
Kako bi legendarni Čiro rekao: “Ne utvaram si da nešto znam”, već samo kao zainteresirani promatrač pokušavam procijeniti događaje oko nas.

ZSE je vrlo zanimljivo mjesto u kojem nažalost najmanje do izražaja dolaze racionalna ponašanja investitora i realno poslovanje tvrtki.
Mislim da trenutno, naročito u nekom kratkoročnom smislu, nije moguće reći kako će na Todorićev IPO reagirati kompanije izlistne na ZSE.

Po nekoj logici stvari to bi moralo imati više nego pozitivni efekt iz više razloga:
1) prvi put u povijesti ćemo imati cijenu izraženu u novcu za Agrokor kao kompaniju (po meni to je najvažniji doprinos izlaska Agrokora na burzu za kompanije Agrokora izlistane na ZSE!)
2) ta cijena će biti definirana na međunarodnom tržištu kapitala
3) nadzor nad poslovanjem kompanije (barem u računovodstvenom smislu) će također biti na međunarodnoj razini

Vezano uz pitanje samog IPO-a. Teško mi je procijeniti što je izvjesnije – IPO cijelog Agrokora ili samo Adria grupe (Merkator-Konzum). Naprosto nemam pristup za tu razinu informacije koja bi, dakako, bila vrlo vrijedna. Bojim se da tu udluku još niti Todorić nema definiranu. No, čak i bez obzira na to hoće li biti varijanta A ili B, za poslovanje samih kompanija to nije od presudne važnosti. Za rezultat njihovih poslovanja ključan će biti uspjeh u plasmanu proizvoda i realizacija dobiti.

Sve to međutim još uvijek nije dovoljno da pobjedi notornu neefikasnost i nelikvidnost prisutnu na ZSE. Ali fundamenti uvijek na kraju pobjeđuju, samo to treba dočekati.
Tu dolazimo do sljedeće “slabe karike” a to je sam profil Ivice Todorića koji je spreman, samo zato što si to može dozvoliti, zaratiti sa svima – dioničarima, zakonodavcem, sudom, poslovnim partnerima i dobavljačima. Sjetite se samo što je radio Gavriloviću, Bobisu, Dukatu i drugima da bi došli na njegove police; ili što radi svojim dioničarima Belja, Tiska, VPIK-a; a o rokovima (ne)plaćanja da i ne govorimo.

Ako želimo razumjeti Todorićevo ponašanje moramo barem pokušati “uči u njegov um”. Da bi to mogli trebamo izostaviti vlastite emocije, interese i sudove sasvim po strani.
Todorić uopće nije na istoj valnoj duljini na kojoj su ostali igraći na ZSE, pa i mi. On ih (nas) niti ne pokušava posebno razumjeti. (To mu je poslovno loš potez!).
Njemu je trenutno na kocki sve što ima – sve što je gradio 30-tak godina. Pritom, uopće nema kontrolu nad budućim događajima, što je za njega potpuno nova situacija u kojoj se baš ne snalazi. Navikao je da je glavni i neprikosnoveni, a sada je u poziciji ovisnika prema vlastitim financijerima. Dogodilo mu se sudbina da je u istoj poziciji u kojoj su njegovi dobavljači prema njemu – ovisan o njihovoj dobroj volji. To nije ugodno.
Dodatno, on još uvijek nije uspio stvoriti nasljednika poslovnog carstva iz vlastite obitelji pa je primoran koristiti usluge profesionalnog menadžmenta kojeg bi također ukinuo kada bi samo to mogao.

Da skratim… Todorić pred sobom ima otvorenu neispisanu knjigu. I mi skupa s njim sudjelujemo u stvaranju te knjige (iako nam je do sada vrlo često kresao krila!). Naši ulozi od par desetaka ili stotina tisuća kuna, baš kao i ulozi od par milijuna ili desetaka milijuna kuna (ala Bakić) su zapravo sitniš u usporedbi s Todorićevim ambicijama.
I iako su te ambicije dobrim djelom ispisane “krvlju” njegovih dobavljača, one su ipak velike.
Vaša, pa i moja investicija u kompanije iz sastava Agrokora ovise isključivo o povjerenju u vjerojatnost da će proizvodi koje te kompanije stvaraju naći svoga kupca i da će na kraju rezultirati sa nekom dobiti. Širenje tržišta je prilika da se to i ostvari ali uopće nije garancija.

La vita e bella!

I još trebaš dodati da i broj dionica ovisi o cijeni dionice. Kao i drugih dionica na ZSE, koje se nažalost povećavaju, pa samim tim vrijednost dionica pada.


Vidim porasla je potražnja, ozbiljan kupac se pojavio na bidu na 20 kuna.
Sigurno nešto zna

A sta zna ovaj na asku sa 1600 komada na 555 kuna , samo taj nalog vrijedi 900 tisuca kuna

znali tko sto o dokapu[emo_naivan]

posejdon

još jedan zanimljivi osvrt, trezveno logičko razmišljanje. iako i sam razmišljam slično, nikako se ne mogu oteti dojmu da u prvoj rundi idu samo konzum i mercator, eventualno i tisak. dakle, čisti retail.

postujem misljenja kolega randopha I posejdona ali meni Agrokor nije Agrokor ako nije cjelina stoga vise vjerujem opciji prodaje cjeline nego dijelova pa ma kako oni vrijedni bili (nesto slicno kao automobil, ako je cjelina onda je prijevozno sredstvo inace samo hrpa rezervnih dijelova)LP

Izgledno mi je da Todirić svim sliama nastoji progurati ovu parcijalnu varijantu Adria Retaila tj. Merkator-Konzum i da je to razlog zašto se požurio osnovati tvrtku u Nizozemskoj.
Financijaši bi s druge strane, razumljivo, htjeli “na bubanj” staviti cijeli Agrokor.

Odluka će imati dalekosežne posljedice i iz nje ćemo moći iščitati pravi odnos snaga i to po principu:
IPO samo Retaila = Todorić drži uzde stabilno
IPO cijelog Agrokora = Todorić gubi bitku, a za rat još ne znamo.

Moram priznati da iz sasvim sebičnog tj. osobnog investicijskog razloga bi mi bila draža opcija IPO-a cijelog Agrokora i svjestan sam da se u tome moj i Todorićev interes razlikuju.
Ali od svega toga je ipak najvažniji plasman proizvoda i ostvarena dobit.

La vita e bella!

Bravo Posejdon,

osobno mi je prije par mjeseci Belje bilo zanimljivo, ali ove spike sa pomalo bezobraznim dokapom kako se Agrokoru svidi i one-time items u financijskim izvješćima za koje mogu samo nagađati što su i hoće li se ponoviti, potjerale su me u promatrače.

Osobno mislim da g. Todorić treba što prije u mirovinu (da uzme lovu i da se bavi dobrotvornim radom poput B. Gates-a) i da na inozemni IPO treba cijeli Agrokor. U tom slučaju bi mi opet sve skupa s Agrokorom bilo jako zanimljivo.

Do tada gledam na IPO samo s makro strane, tj. pozdravljam svaku zamjenu debt- to-equity tj. kapitalno jačanje bilo koje hrvatske kompanije.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

IPO se izgledno planira samo za trgovački dio, a ne iz za proizvodni, a kojeg Todorić izgledno planira zadržati isključivo za sebe… shodno tome, a tome bude tako… Todoriću svakako odgovara što niža cijena Belja i Vupika na ZSE i to iz raloga kako bi imao legalni alibi da mu moguća ponuda za otkup dionica od manjinskih dioničara, njemu bude financijski odnosno troškovno što povoljnija/jeftinija … shodno tome mislim da mu tzv. raspodjela i rasprodja presostale dionice CERPA itekako ide u itekako veliki prilog (a možda i sasvim legalan plan…) Dakle, izgleda je da će dionice Belja svoju pravu vrijednost imati, tek kada sve ili večina iste bude u rukama Todoriće te više možda ne bude izlistana na burzi…. Ovo je naravno samo moja pretpostavka…

“…U takvoj budućoj restrukturiranoj kompaniji, obitelj Todorić zadržala bi 65 posto udjela u trgovinskoj kompaniji Adria Retail, dok bi se proizvodnja hrane zadržala pod današnjim imenom Agrokor i u toj bi kompaniji obitelj zadržala 100-postotni udio u vlasništvu...”
http://www.jutarnji.hr/todoric-priprema-zaokret-i-potpuno-novi-agrokor/1086880/

Svaka cast ljudima u NO Belja na izdrzljivosti. Treba izdrzati tjedan dana zasjedanja. Valjda ce donijeti neku odluku do kraja godine.


Svaka cast ljudima u NO Belja na izdrzljivosti. Treba izdrzati tjedan dana zasjedanja. Valjda ce donijeti neku odluku do kraja godine.
smjesni igrokazi,kao i sve ostalo oko ove dionice

istina je da je nesto ovdje u najmanju ruku cudno jer na Vupiku je stvar odradjena cas posla a ovdje se rasteze ko kisna glista.

New Report

Close