BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Agrokor: Prodaja rasla 1,3 posto, planiraju smanjivanje zaduženosti

@Paracelsus

Farma se otvara ovih dana koliko ja čujem
Ja sam čisto matematički na temelju broja grla pomnoženog sa prosječnom proizvodnjom mlijeka po kravi i da to sve pretvore u gotove proizvode procijenio da bi povećanje prihoda pri punom kapacitetu bilo 200 mil kuna.
Iz Agrokora kažu da bi to bilo 150 mil kuna u narednoj godini

“Prodaja ABC svježeg krem sira raste takvim tempom da moramo otvoriti nove farme, navode u Agrokoru”

“Kroz godinu dana plan je dostići 100%-tnu iskoristivost postojećih kapaciteta (sada isti prihoduju 200 mil kuna op.moja) pa ozbiljno razmišljamo o izgradnji nove mljekare. I to je jedan od razloga podizanja kapaciteta proizvodnje mlijeka, otkriva Puljić, dodajući kako im je namjera da bar 50% sirovine dobiju iz vlastitih izvora”

+ 4,5 ha staklenika za proizvodnju rajčice, i 2MW bioplinsko postrojenje

Ugrubo staklenici bi mogli proizvoditi do 3.000 tona rajčice godišnje (hidroponska proizvodnja) griju se otpadnom toplinom iz bioenergane
Opet ugrubo prihod oko 20 mil kuna

2MW elektrana godišnje prihoduje cca 25-30 mil kuna
(struja se prodaje HEPu po povleštenoj cijeni)

Nemoj misliti na m2!

@cxy2012
Vrlo jednostavno: cijena na burzi nema nikakve veze sa rezultatima tvrtke

Dozvoljavam da sam negdje i promašio koji milion u prethodnom postu. Napominjem da ovo nije moja struka

No u svemu tome je puno bitnija horizontalna i vertikalna integriranost što Belja ali i cijelog koncerna. Budite sigurni da je Belje (i ostala proizvodnja hrane) nešto na što se u Agrokoru koncentriraju i razvijaju. Dezinvestirat će se iz nekih drugih “nestrateških” djelatnosti.

Da se razumijemo, možete po forumima pronaći dosta mojih postova koji vrlo kritički pišu o Agrokoru tj Todoriću, načinu na koji je došao i do Belja ili nekih drugih tvrtki. No to je drugi par rukava.
Ovo je čisti business i tu je meni sve jasno. Tko ne vidi iz bilance ali i iz brdo javno dostupnih podataka da će Belje u 2 godine značajno (+30%) povećati prihode, priča o sve većim gubicima i besperspektivnosti ovih ulaganja i uz to još i to stvarno misli neka se rađe uhvati nekog drugog posla.

Nemoj misliti na m2!

Paracelsus,
Prijatelju to što nazivaš pljačkom mislim da je malo preteška rijeć, čovjek mislim na Todorića radi samo ono što mu je po njega najprofatibilnije i ima sustav kako to ostvarit. To što HANF-a neradi posao to već znamo od odluke za Belje, Liburniju… Zato smo i vrednovani 154 mjestom u zaštiti maih dionićara na svijetu.
Pa vidimo i po PSN nagodbama kako funkcioniraju firme za deset kuna i kako raste zaduženost od sestrinskih firmi. Da mi je znati od koga su to prepisali?

daliborop
hvala na trudu što si nam prezentirao neke stvari vezane za proizvodnju u NAŠEM Belju, ali mi mali dionićari od svega toga nemamo ništa, a vrijedni radnici imaju samo grbava leđa i nadam se da su zadovoljni sa visinom plaće.
Po meni nije problem rast proizvodnje dao Bog da raste godišnje30% nego profitna marža po kojoj cijeni taj proizvod izlazi iz Belja?

Agrokor: Prodaja rasla 1,3 posto, planiraju smanjivanje zaduženosti


jako dobro [emo_palacg]

@cxy2012
na direktno pitanje odgovorio sam floskulom što ne volim i mislim da nije pristojno. Ima u tome mom odgovoru i dosta istine ali odgovor na konkretno pitanje je:
U 2011 na cijenu je utjecala obveza objavljivanja ponude koju je utvrdila Hanfa, prije toga tj do prosinca 2010 cijena se spustila na 55 kuna.

Evo vidio sam jednu zgodnu izjavu na desnoj strani ekrana:

Računovođama je glava u prošlom vremenu, menadžerima u sadašnjem, a vođama u budućnosti.

Ako budete računovođa i donosili odluke u investiranju na temelju prošlosti tj temeljeći svoje odluke na financijskim izvješćima (a to je prošlost) propuštate priliku da budete vođa/predvodnik tj onaj koji prije drugih sagleda prilike i mogući razvoj situacije i poslovanja u budućnosti. To je zapravo investiranje u viziju koju vlasnik ima i klađenje na njegovu sposobnost da tu viziju i ostvari.
Ukoliko ne dijelite tu viziju i ne vjerujete Todoriću bez obzira na sadašnje brojke ne vidim razloga da ulažete u Belje.

Nemoj misliti na m2!

@basina
ništa, ništa, samo postam svoja “istraživanja” i “analize”, zapravo forum mi je često oblik glasnog razmišljanja, a sitna bockanja korisna korekcija i poziv na preispitivanje

nadam se da nisam predetaljan i dosadan

mogu i ja pisati nešto tipa: mora to gore jer dugo je padalo, ili bježite sa kupnje netko se istresa ali sumnjam da bi pomoglo

neš’ ti prometa i istresanja iga3, ajde malo ozbiljnosti

Usput Mercator se vratio na 70 eur (sa 56)

Nemoj misliti na m2!

Poštovani,

Pljačka, krađa, otimačina, utaja, pronevjera…

Teške riječi ili ne, brojke sve govore.

Od 1.289 milijuna prihoda i 1.190 poslovnih rashoda u 2009, tj. 96 milijuna operativne dobiti, Belje se je diglo do 1.684 milijuna prihoda i 1.619 rashoda,dok je operativna dobit pala na 65 milijuna u 2012. Dakle, operativna dobit je pala za 31 milijun kuna ili za 33%, dok je prihod narastao za 30%.

Istovremeno, obveze su s 1.753 milijuna u 2009. narasle na 2.800 milijuna u 2012. što je povećanje od cca 60% kroz četiri godine. Nadam se da nisam pogriješio u prepisivanju podataka.

Razvidno je da Belju jako pada i odnos dobiti prema ukupnom prihodu, prihoda u odnosu na obveze i imovinu u cjelini, te odnos dobiti prema obvezama i imovini. To su temeljni pokazatelji učinkovitosti managementa.

Dakle, u svakoj normalnoj firmi, u normalnoj zemlji, management bi dobio otkaz. Osim ako se ne radi o onome iz uvoda.

A sada kolege opet mogu pisati što tko vjeruje, očekuje, čemu se nada i tome slične smislene stvari.

Pozdrav,

P.

Zato ja nisam kupovao dionicu Belja u 2012 godini 🙂
Mene zanima 2014.
A da vidimo kako ćemo u nju ući.
Ovo je godina u kojoj se završava jedan važan investicijski ciklus.
Ovi dugovi koje spominjete su u 2012, pa i dobrim dijelom 2013 su imali svoje “pokriće” u imovini ali koja se velikim dijelom još nalazila na “krivom” mjestu.
31.12.2012. Mat.imov. u pripremi: 470 mil
30.9.2013 194 mil
1.1.2014 50 mil ( i to će biti ubrzo stavljeno u funkciju)
Biološka imovina: 630 mil
U 2014 ta ulaganja počinju raditi prihod i to proizvodnjom i prodajom finalnih proizvoda. Umjesto da prodaju stočnu hranu, sada će proizvoditi mlijeko te finalizirati to u ABC sir. To je onda i veća profitna margina.

No možemo ovako do kraja 2014 kad izađe bilanca i vidimo rezultate.
Možda je onda bolje vlasnika i menagment u zatvor, a tvornice radnicima.

Nemoj misliti na m2!

Ne bih se bavio ideologijom, nego poštivanjem zakona u ovoj pretužnoj zemlji. Transferom dobiti iz Belja, Agrokor šteti manjinskim dioničarima i ne plaća porez na dobit državi.

Zanimljivo da Agrokor u cjelini bilježi rast indikatora, a Belja pad. Nije čudo da PIK Vrbovec prodaje finalne proizvode i zarađuje, kako je lijepo napisao kolega Basina, kad je u potpunom vlasništvu Agrokora. Zašto bi dijelio dobit s manjinskim dioničarima, kad ga nitko ne tjera?

A kako je u PIK Vrbovec prošlo preuzimanje, ružna je, ali poučna priča. Posebno za radnike, koji su imali dionice. Koga zanima, neka si malo progoogla.

Neću se pretjerivati i praviti pametan, premalo dionica Belja imam da bi se oko toga natjerivao po forumu. Odgovorio sam na neka konkretna pitanja:
Koje investicije, kada, koliko i koji će biti efekti.
Vi napišite konkretno kako se tranfer dobiti događa i na koga pa da znamo i pa možda prodam(o) dionice koje imamo i odemo negdje gdje je bolje.
Meni se čini da će već u 2104 doći do večih pozitivnih pomaka u Belju, da su sadašnje razine cijena zanimljive, fundamenti u nekim pokazateljima bolji od favoriziranoog Vupika, i da je Belje u zrelijoj fazi od istog.
Od Todorića ne očekujem ništa više od onog što bi ja dao njemu da zamijenimo mjesta, ali obišao sam Belje nedavno i svidjelo mi se što sam vidio i čuo pa želim sudjelovati u tome jer je po meni perspektiva tu za one koji je žele vidjeti.
@Paracelsius
Imate li vi dionicu Belja? Mislim, meni se neda više piskarati, a imam dionicu i zainteresiran sam.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close