BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ova presuda Ustavnog je loša.. Sud se postavio pristrano, jer šteta je i u jednu i u drugu stranu ista tj 800 mil pa je sud odlučio da je to za Agrokor nepopravljiva šteta a da za dioničare nije. U redu je dio što je naložio Upravnom da ubrza odluku, pa čak i odgoda učinaka rješenja nije neki veliki problem jer su tužbe tek podnesene i koliko sam čuo nije još ni bilo rasprava, ali su problem rokovi i pristranost suda. Konačnost i izvršnost rješenja Hanfe (a ovo se onda može prenosti i na neke druga upravna tijela) je sad potpuno besmislena.. Pa smisao samog zakona o preuzimanju i utvrđivanja obveze je "natjerati" večinskog da otkupi dionice od manjinskih, ali je pitanje zašto je to sud nazvao štetom? Pa radi se o kupnji dionica, nije to kazna.. A ako bi upravni sud poništio rješenje opet postoji pravni puta da agrokor vrati svoje novce, nije lak ali nije ni put dioničara belja lak pa tko ih pita.. Osim toga sigurno nije tuženo ni za desetinu tog iznosa koji se spominje.. Bilo je sasvim dovoljno da ustavni naloži upravnom da donese odluku u roku od 6 mjeseci i time osigura Agrokoru da ukoliko je bilo povreda postupka to dokaže.. Šteta što nema Samodola sad bi se on razgalamio

…pa radi se o cca 800 miliona kuna,pa za 3,5 milijardi diže se PDV,uzbudi se cijela država…,a vama to nije ništa… i to sve zato jer je veliki uputnik da li se o obvezi preuzimanja stvarno i radilo…

…vidim da bi neki zbog svoje osobne koristi,upropastili tvrtku zadavavši joj udarac od 800 miliona,a ona onda u slučaju "pada" Hanfine odluke nek si potražuje od države…

…ma hajte molim vas,a od koga da si onda potražuje država…od vas???

…nastavljajući se na prethodno odluka ustavnog suda je apsolutno u redu…

…uostalom ostaje još odluka Upravnog suda,i odluka ustavnog suda o zakonitosti i ustavnosti hanfinog rješenja…

… a već sam jednom napisala,kad su velike pare u pitanju,onda suci pomnije proučavaju spise…


Ova presuda Ustavnog je loša.. Sud se postavio pristrano, jer šteta je i u jednu i u drugu stranu ista tj 800 mil pa je sud odlučio da je to za Agrokor nepopravljiva šteta a da za dioničare nije.

ma glupost! Agrokor bi trebao iz džepa dati 800 milijuna kuna kojih nema i morao bi se dodatno zadužiti i ugroziti si redovno poslovanje, sve radi hrpice špekulanata koji su kupili BELJE na 80-100 kn i sad bi izreketarili Agrokor da si uzmu laganih 300% zarade! normalno da to nikako nije ista situacija!
jedino pošteno bilo bi da se pravo na obvezni otkup dionica prizna SAMO onima koji su u TO VRIJEME bili diničari Belja i do danas NISU prodali dionice. svim drugim koji bi kruha bez motike to pravo bi trebalo uskratiti!
slično vrijedi i za obveznu ponudu Opatije (LRH) gdje nekolicina dioničara pokušava izreketariti lokalnu samoupravu i briga ih što bi ista mogla bankrotirati, samo je bitno da oni sebi napune džepove! [bye]


…pa radi se o cca 800 miliona kuna,pa za 3,5 milijardi diže se PDV,uzbudi se cijela država…,a vama to nije ništa… i to sve zato jer je veliki uputnik da li se o obvezi preuzimanja stvarno i radilo…

…vidim da bi neki zbog svoje osobne koristi,upropastili tvrtku zadavavši joj udarac od 800 miliona,a ona onda u slučaju "pada" Hanfine odluke nek si potražuje od države…

…ma hajte molim vas,a od koga da si onda potražuje država…od vas???

…nastavljajući se na prethodno odluka ustavnog suda je apsolutno u redu…

…uostalom ostaje još odluka Upravnog suda,i odluka ustavnog suda o zakonitosti i ustavnosti hanfinog rješenja…

… a već sam jednom napisala,kad su velike pare u pitanju,onda suci pomnije proučavaju spise…


Bakice, ne mogu naći nikakve sličnosti u načinu tvog pozivanja na pisane i važeće zakone RH kad pišeš na temi Belje, i kad si pisala o Referendumu za ulazak u EU. Dali je to slučajno ili ne?

@himelaja

BAKICAAA, 07.02.2012. u 08:22
Baki e, ne mogu naći nikakve sličnosti u načinu tvog pozivanja na pisane i važeće zakone RH kad pišeš na temi Belje, i kad si pisala o Referendumu za ulazak u EU. Dali je to slučajno ili ne?

…isto pitanje bi i ja tebi mogla postaviti,zar ne?

…uspoređuješ kruške i jabuke,mada je jedno i drugo voće… [rolleyes]


@himelaja
himalaja, 07.02.2012. u 08:35
Baki e, ne mogu naći nikakve sličnosti u načinu tvog pozivanja na pisane i važeće zakone RH kad pišeš na temi Belje, i kad si pisala o Referendumu za ulazak u EU. Dali je to slučajno ili ne?

…isto pitanje bi i ja tebi mogla postaviti,zar ne?

…uspoređuješ kruške i jabuke,mada je jedno i drugo voće… [rolleyes]
[/quote]

Ne , uopće nisu kruške i jabuke ,već poštivanje važeće zakonske regulative ma o kom se segmentu radilo. Znaš ti što ja želim reći.
No dobro, osobno sam očekivao ovako nešto. Zašto. Upravo zato , što ovo nažalost predstavlja stvarnu sliku stanja u RH. Nismo svi pred zakonom jednaki.

previše je ovdje onih koji su pali sa kruške u želji da uberu skupu jabuku !

…pa Ustavni sud je i donio svoju Odluku na temelju važeće zakonske regulative…
Ustavni sud vezano za ustavnu tužbu Agrokora primjenio je odredbu
Čl.67.st 2 Ustavnog zakona o ustavnom sudu RH

koji glasi…

(2) Na prijedlog podnositelja ustavne tužbe Ustavni sud može odgoditi ovrhu do donošenja odluke, ako bi ovrha prouzročila podnositelju tužbe štetu koja bi se teško mogla popraviti, a odgoda nije suprotna javnom interesu niti bi se odgodom nanijela nekome veća šteta.

Temeljem ove odredbe Ustavnog zakona ,Ustavni sud je odgodio primjenu Hanfinog rješenja i naložio Upravnom sudu da donese svoju presudu na tužbu Agrokora u roku od 6 mjeseci.
Ustavni sud smatra da „odgoda“ nije u suprotnosti javnom interesu, interesu pravne sigurnosti,te Agrokora i malih dioničara.

http://www.hanfa.hr/uploads/20120206130209.pdf

…daklem,gosn himelaja,sve je po zakonu…

Svašta se moglo pročitati ovdje na forumu u zadnja 24 sata, no mislim da je kolega drazenni sažeto napisao pravu istinu svega ovoga.


Ova presuda Ustavnog je loša.. Sud se postavio pristrano, jer šteta je i u jednu i u drugu stranu ista tj 800 mil pa je sud odlučio da je to za Agrokor nepopravljiva šteta a da za dioničare nije. U redu je dio što je naložio Upravnom da ubrza odluku, pa čak i odgoda učinaka rješenja nije neki veliki problem jer su tužbe tek podnesene i koliko sam čuo nije još ni bilo rasprava, ali su problem rokovi i pristranost suda. Konačnost i izvršnost rješenja Hanfe (a ovo se onda može prenosti i na neke druga upravna tijela) je sad potpuno besmislena.. Pa smisao samog zakona o preuzimanju i utvrđivanja obveze je "natjerati" večinskog da otkupi dionice od manjinskih, ali je pitanje zašto je to sud nazvao štetom? Pa radi se o kupnji dionica, nije to kazna.. A ako bi upravni sud poništio rješenje opet postoji pravni puta da agrokor vrati svoje novce, nije lak ali nije ni put dioničara belja lak pa tko ih pita.. Osim toga sigurno nije tuženo ni za desetinu tog iznosa koji se spominje.. Bilo je sasvim dovoljno da ustavni naloži upravnom da donese odluku u roku od 6 mjeseci i time osigura Agrokoru da ukoliko je bilo povreda postupka to dokaže.. Šteta što nema Samodola sad bi se on razgalamio

Svaka mu je rečenica na mjestu. Od činjenice da se Ustavni sud postavio pristrano, do toga da prema Zakonu o Hanfi konačnost i izvršnost rješenja Hanfe postaju besmislena.

Nema se tu što nadodati.

Samo bih još predložio novinarima ako ovo čitaju da zatraže komentar Samodola na ovu odluku Ustavnog suda. Eto im zagarantiranio dobre čitanosti. 🙂

vidite Bakice to je sve ovisno o tome kako se taj clanak tumaci.

Da ce steta za Agrokor biti nepopravljiva stoji ali niti je Agrokor javni interes niti je agrokor javna (drustvena) firma, a odgoda je suprotna javnom interesu, suprotna je interesu pravne sigurnosti jer su sad otvorena vrata za kojekave tuzbe ustavnom i odgode neodgodivih rjesenja i odgodom se nanosi steta malim dionicarima koji su u ovom slucaju javnost.

To je moje tumacenje tog clanka. sudija ima drugacije tumacenje i mi tu ne mozemo nista.

Nije bolest sve što boli

složio bih se s tobom bakice da je bilo koji TS donio pravomoćnu presudu u korist dioničara , pa da US stopira istu dok se ne završi postupak pred Upravnim . U ovom slučaju nema ovrhe u tijeku je postupak pred TS koji ne znamo kako bi završio, i moje osobno mišljenje je da se je US trebao proglasiti ne nadležnim do okončanja postupka pred TS i bojim se da je ova odluka donesena samo da bi se rasteretila bilanca Agrokora i da isti može završiti eventualno preuzimanje Merkatora

Ne sramim se svojega siromaštva, Do njega sam dosao postenim radom !!!

Ustavni sud je neovisna i nepristrana institucija koja donosi odluke prema zakonima RH i zato takvu odluku treba smatrati ispravnom.

Ako vam neka odluka nije po volji ili je u korist Agrokora ili bilo koje druge velike kompanije, ne znaci automatski da je nepravedna.

New Report

Close