BEZ CENZURE – OPĆENITO

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – OPĆENITO

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

evo BAKICEEE, mozda te ovo malo oraspolozi 🙂

“Please, God, Just One More Bubble.”

Kina kriva za najnižu vrijednost dolara u povijesti
Darko Baniček
darko.banicekatcharbusiness.hr 11.11.2007 09:53
Pročitaj komentare(0)
Tečaj američkog dolara potonuo je protekloga tjedna na deviznim tržištima na novu rekordno nisku vrijednost prema euru nakon što je jedan kineski dužnosnik naznačio da bi Kina mogla smanjiti udio američke valute u svojim deviznim rezervama.

Euro je nakratko dosegnuo i rekordnih 1,4704 dolara. Do konca tjedna blago je oslabio, zaključivši tjedan na 1,4669 dolara, no i dalje je 1,2 posto na dobitku u odnosu na tjedan ranije. Američka je valuta kliznula i na najnižu razinu prema britanskoj funti u proteklih 26 godina pa se funtom trgovalo i po 2,11 dolara. Kraj tjedna dočekala je na 2,0906 dolara, 0,06 posto viša nego u tjednu ranije. Dolar je oslabio i prema jenu, za 3,6 posto na 110,73 jena. Švicarski franak ojačao je 2,7 posto, na 1,123 franaka za dolar.

Diversifikacija deviznih rezervi?

Nastavi čitati
Oglas:

Dolar se našao pod snažnim pritiskom nakon što je potpredsjednik kineskog Nacionalnog narodnog kongresa Cheng Siwei izjavio da bi Kina trebala razmotriti mogućnost preusmjeravanja svojih deviznih rezervi prema “jačim” valutama poput eura. Siwei je ipak zanijekao da je time želio reći da bi Kina trebala kupovati više eura. “Iako je u prvom redu zbunjujuća i izrekao ju je niže rangirani dužnosnik, ta je izjava potaknula rasprodaju dolara na tržištima”, tumače analitičari BNP Paribasa.

U bilješci klijentima švicarska banka UBS istaknula je da je američki dolar pod pritiskom visokih cijena roba, snažnog priljeva kapitala na tržišta u razvoju i nastavljenog procesa diversifikacije deviznih rezervi u svijetu te se očekuje nastavak trenda slabljenja zelene novčanice. Na američkom je tržištu barel nafte iznad 95 dolara, a zlato se prodaje po najvišoj cijeni u proteklih 28 godina.

Euro je pak proteklih mjeseci opetovano bilježio nove rekorde u odnosu na dolar. Njegov najnoviji skok potaknule su obnovljene bojazni ulagača da će sve učestaliji problemi na američkom tržištu drugorazrednih hipotekarnih zajmova uzrokovati velike gubitke u bankovnom sektoru u cijelome svijetu. Time su porasli izgledi da će središnja američka banka već u prosincu ponovno sniziti ključne kamatne stope s važeće razine od 4,5 posto kako bi poduprla povjerenje ulagača. “Raspoloženje prema dolaru vrlo je loše. Što se tiče odnosa eura prema dolaru, nema novih vijesti, prodaja dolara se razbuktala i vjerojatno će se nastaviti”, tumači Adarsh Sinha iz Barclays Capitala.

U međuvremenu, Europska središnja banka (ECB) na svojem je zasjedanju u četvrtak odlučila ključnu kamatnu stopu ostaviti na postojećih 4,0 posto. Isto je učinila i britanska središnja banka (BoE), zadržavši ju na 5,75 posto, izvijestile su banke u odvojenim izvješćima.

Britanska središnja banka kamatne stope nije mijenjala od srpnja, kada ih je podigla na sadašnju razinu, što je bilo njihovo peto povećanje u godini dana. Mnogi ekonomisti procjenjuju da će banka do sredine 2008. u dva navrata sniziti kamatne stope, nakon čega bi one trebale iznositi 5,25 posto.

Od ostalih zbivanja na deviznim tržištima ističu se još i valute država bogatih prirodnim resursima, poput Kanade i Australije, koje su bilježile najveće dobitke od aktualnog uzleta cijena roba na tržištu, u okviru kojeg je cijena zlata dosegla najvišu razinu u proteklih 28 godina a cijena sirove nafte na američkom tržištu rekordnih 98,62 dolar za barel. Australski dolar tako je ojačao prema američkom imenjaku na najvišu razinu u protekla 23 godine te stoji 0,9389 američkih dolara. Kanadski dolar postiže najviši tečaj prema američkom u razdoblju od kraja 19. stoljeća pa se američkim dolarom trguje po 90,83 kanadska centa.

Ostajem u Hrvatskoj jer volim izazove, a nema većeg izazova nego pokušati preživjeti u Hrvatskoj!

Niste normalni uvijek ste online,svaka cast[smiley2]Bakice jel ima neki dan da nisi online,postajes konkurencija kolegi SLK

Ako me nema ,znaci da nisam tu.

Gubici financijskog sektora srušili dionice Cisca, Applea, IBM-a i HP-a

Potresi u financijskom sektoru i nadalje pritišću vrijednosti najvažnijih burzovnih indeksa na globalnim burzama. Protekloga tjedna ulagače su najviše zabrinule proširene istrage ureda njujorškog državnog tužitelja u industriji hipotekarnih zajmova, što je rezultiralo novim oštrim korekcijama financijskih dionica

U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks oslabio je 4,1 posto, na 13.043 boda. S&P indeks potonuo je 3,7 posto, zaključivši petak na 1.454 boda. Tehnološki Nasdaq spustio se 6,5 posto, na 2.628 bodova.Njujorški državni tužitelj Andrew Cuomo objavio je da je njegov ured u okviru istrage u industriji hipotekarnih zajmova uputio subpoene i financijskim tvrtkama Fannie Mae i Freddie Mac, koje dijelom financira i država. Dionica Fannie Mae pojeftinila je za 10,1 posto dok je Freddie Maca izgubila na vrijednosti 8,6 posto. Značajan je gubitak zabilježila i dionica investicijske banke Morgan Stanley, oslabivši za 6,1 posto.Nadalje, najveća američka štedionica, Washington Mutual upozorio je da će se kriza na američkom tržištu hipotekarnih zajmova nastaviti i u 2008., prognozirajući rast gubitaka na zajmovima i klizanje aktivnosti u sektoru hipotekarnih zajmova na najnižu razinu u proteklih osam godina. I ta se štedionica našla na meti istrage njujorškog državnog tužitelja. Njezina je dionica pod utjecajem tih vijesti pojeftinila čak 17,3 posto, zabilježivši nakratko i najnižu cijenu u razdoblju od srpnja 2000.

Ulagače je zabrinulo i upozorenje financijskog diva Citigroupa da bi njegovi gubici mogli biti i veći od dosad objavljenih. Naime, Citigroupovi čelnici nisu u ponedjeljak uspjeli uvjeriti ulagače da tvrtka neće biti prisiljena ponovno otpisati imovinu zbog krize na tržištima zajmova. Ta je neizvjesnost potaknula val rasprodaja dionica ostalih financijskih tvrtki budući da ulagači nastoje utvrditi koja će se među njima sljedeća naći na udaru krize na američkom tržištu drugorazrednih hipotekarnih zajmova. Cijena dionica Citigroupa spustila se tako na najnižu razinu u protekle dvije godine, oslabivši za čak 4,9 posto.”Čini se da svaka značajnija vijest na temu krize na tržištu hipotekarnih zajmova prestraši ulagače i ubrza rasprodaje”, zaključio je Eric Kuby iz North Star Investment Managementa.

Ulagači su donedavno bili uvjereni da barem dionice tehnoloških kompanija pružaju sigurno utočište za kapital u previranjima koja je pokrenula kriza na tržištu zajmova. Međutim, proteklih dana razočarale su i tehnološke dionice. Tako je Nasdaq završio trgovinu u četvrtak s najvećim dvodnevnim postotnim gubitkom u proteklih pet godina, od čak 1,9 posto, nakon što je izvršni direktor Cisca objavio dramatičan pad broja narudžbi banaka i maloprodajnih kompanija, što je potaknulo bojazni u vezi s njegovim izgledima za rast poslovanja, snažno oslonjenima na korporativnu potrošnju.Dionica Cisca pojeftinila je nakon objave te vijesti čak 9,5 posto, povukavši za sobom i dionice ostalih tehnoloških kompanija, pa je ona informatičkog diva Applea oslabila 5,8 posto, IBM-a 4,5 posto a Hewlett-Packarda 3,7 posto.Europski burzovni indeksi također su završili trgovinu u minusu, spustivši se na najnižu razinu u zadnjih šest tjedana. Tako je londonski Ftse bio na gubitku od 3,5 posto, spustivši se na 6.305 bodova.

Frankfurtski DAX zabilježio je gubitak od 0,5 posto na 7.812 bodova.Europske dionice od početka studenoga izgubile su na vrijednosti izgubile 4,5 posto uslijed jačanja strahova ulagača da se razmjeri problema na kreditnim tržištima, proizašlih iz izloženosti banaka rizičnim odnosno američkim drugorazrednim hipotekarnim zajmovima, još ne znaju u potpunosti. Bankarski sektor stoga je bio na većem gubitku, s prosječnim padom cijena dionica od gotovo devet posto.Nadalje, analitičari tumače da će snažni euro i funta u odnosu na dolar naštetiti zaradama europskih kompanija. “U nekim izvješćima kompanija svjedočili smo tim učincima. BMW i tvrtke papirne ind

Ostajem u Hrvatskoj jer volim izazove, a nema većeg izazova nego pokušati preživjeti u Hrvatskoj!


Niste normalni uvijek ste online,svaka cast[smiley2]Bakice jel ima neki dan da nisi online,postajes konkurencija kolegi SLK

[smiley1] Ja ostavim otvoren Firefox pa se čini da sam tu cijeli dan (a Firefox ne odlogirava). A kako ti znaš da smo tu često, ako nisi i ti?

Zapravo, posljednjih par tjedana, uopće nisam tako često na Forumu jer nemam vremena.

No respect


Niste normalni uvijek ste online,svaka cast[smiley2]Bakice jel ima neki dan da nisi online,postajes konkurencija kolegi SLK

Računalo mi je otvoreno cijeli dan bilo kod kuće,bilo u firmi…,usput radim ručak,peglam.,zalijevam cvijeće,pišem ugovore,telefoniram i krajičkom oka bacim oko na forum…,bit će da me to veseli…,al nisam zato zgubidan…[smiley2]


zgubidan10: ” Niste normalni uvijek ste online,svaka cast[smiley2]Bakice jel ima neki dan da nisi online,postajes konkurencija kolegi SLK ” Računalo mi je otvoreno cijeli dan bilo kod kuće,bilo u firmi…,usput radim ručak,peglam.,zalijevam cvijeće,pišem ugovore,telefoniram i krajičkom oka bacim oko na forum…,bit će da me to veseli…,al nisam zato zgubidan…[smiley2]

oćeš doć kod mene peglat i čuvat djecu, dogovorit ćemo se za naklnadu?[smiley2]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


BAKICAAA: ” zgubidan10: ” Niste normalni uvijek ste online,svaka cast[smiley2]Bakice jel ima neki dan da nisi online,postajes konkurencija kolegi SLK ” Računalo mi je otvoreno cijeli dan bilo kod kuće,bilo u firmi…,usput radim ručak,peglam.,zalijevam cvijeće,pišem ugovore,telefoniram i krajičkom oka bacim oko na forum…,bit će da me to veseli…,al nisam zato zgubidan…[smiley2] ” oćeš doć kod mene peglat i čuvat djecu, dogovorit ćemo se za naklnadu?[smiley2]

…a usput možeš i sudjelovat na forumu. i meni je comp stalno upaljen.[smiley2]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Da smo se ranije sreli….]
[smiley2][smiley2][smiley2]

ja neznam peglat al znam dobro kuhat i kolace peci[smiley1][smiley16]..Upravo to radim(draga mi radi do 12h danas),skuhao purecu juhu,napravio grasak,ispekao krumpir,poham meso,slozio zelje salatu i jos komuniciram sa vama[smiley16]

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada


ja neznam peglat al znam dobro kuhat i kolace peci[smiley1][smiley16]..Upravo to radim(draga mi radi do 12h danas),skuhao purecu juhu,napravio grasak,ispekao krumpir,poham meso,slozio zelje salatu i jos komuniciram sa vama[smiley16]

kaj vi vikinzi dopustate zenama da rade? i to nedjeljom? tssss, bas ste neki, moje cetiri zene niti rade, niti kuhaju, meni je bitno samo da se medjusobno slazu

“Please, God, Just One More Bubble.”

Sve se može kad se složna srca slože…važno je da nitko ne pati…
[smiley2]

New Report

Close