BEZ CENZURE – OPĆENITO

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – OPĆENITO

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pozdrav kolege,

da postavim i ovdje par pitanja vezano uz oporezivanje kapitalne dobiti pa ako netko slučajno zna odgovor na njih, zamolio bih odgovore na sljedeće (bar na ono što znate, mislim da bi odgovori mogli biti korisni mnogima):

1. U slučaju prodaje dionica koje su kupljene prije više od 2 godine (sa zaradom):
a) Treba li ispuniti JOPPD obrazac (ili neki drugi?), tj. nešto prijaviti poreznoj i što točno (neoporezivi dobitak?) jer ne želim naknadnu kaznu ili sl. zbog birokracije?
b) Ako treba ispuniti i predati, koji je rok za to od dana prodaje?

2. U slučaju prodaje dionica koje su kupljene prije više od 2 godine (sa zaradom), ali se u međuvremenu (unutar zadnje 2 godine) desilo spajanje dionica (npr. PVCM 100 u 1) te nije bilo dodatnih kupnji ili prodaja:
a) Da li je ovakav slučaj oporeziv?
b) Treba li nešto prijaviti poreznoj i što točno?
c) Isto pitanje kao i pod 1b, tj. koji rok treba ispoštovati?
d) Kako se takav slučaj upisuje u obrazac (kupio 100, prodao 100 ili kupio 1 pa prodao 1…)?

Unaprijed hvala i sve najbolje u novoj!

Kakav krasan dan…konacno je otisla uzasna zena koja nas je sramotila.
Cestitke Milanovicu i svim gradanima Hrvatske.

gliser
obrati se svojem brokeru, a rok je do 29.02.

@gliser: kazna za ne placanje (novcana) poreza ne postoiji . jedino je moguce da vam naknadno obracunaju sa kamatama ( ako saznaju da niste platili ) 🤣😁😀

kako nema… ima itekako.. kazna za neprijavljivanje kapitalne dobiti ..mislim da je od 5 do 20.000kn i onda porez i kamata

Hvala svima na odgovorima!

Ok, znači kazna postoji ako se na vrijeme ne preda porezna prijava, tj. do kraja veljače za prethodnu godinu (ako je dobit realizirana unutar dvije godine od trenutka kupnje).

Moja pitanja su zapravo bila vezana za slučajeve kada su dionice kupljene prije više od dvije godine (npr. na početku 2017.g.) pa koliko znam kapitalna dobit ne bi trebala biti oporeziva, ali nisam siguran treba li ipak do kraja veljače i ovdje predati poreznu prijavu i to za neoporezivu dobit koju bi ostvario prodajom (ovaj dio mi nije baš 100% jasan kada gledam upute koje nalazim na internetu)?

to je već druga stvar. isto me pitao prijatelj nedavno i nisam mu znao dati konkretan odgovor. gledao upute na internetu.

ima li koga upučenijeg? pravnici, poreznici…što velite?


kako nema… ima itekako.. kazna za neprijavljivanje kapitalne dobiti ..mislim da je od 5 do 20.000kn i onda porez i kamata

Ima li povrat na gubitak? Pa da posaljem poreznu prijavu da mi vrate, kad me nisu od lopova stitili!!! 😜😂
Uz neke rasknjizene pozicije kraj godine na zalost -10kn!

@vuhac: ima kazne, ako Vas uhvate. a kako me mogu uhvatit ? jedino da idu “kopat”.
kaj onda ne posalju automatski uplatnicu ZA POREZ I PRIREZ . kao sto dolazi u 8.mjesecu za povrat poreza i uplatu poreza. jednostavno se kaze nisam znao. nisam dobio obavijest preporucenom postom od porezne uprave. a to kaj meni dodje na mail od brokera ko da sam duzan citati ?!
sve sto je vazno drzava salje preporucenom postom. 😜

@gliser: mislim da ne trebate onda nista prijavljivati zato sto na imam udjele u PBZ Investu i uglavnom pise ako su udjeli prodani nakon 2 godine od kupnje da ne trebam podnosit poreznu prijavu te da zanemarim obabijest.
to mi pise svake godine u 1. mjesecu kad mi dodje mail od PBZ Investa sa kapitalnim dobicima / gubicima. uvijek se moze reci previdio sam datume kad sam sto kupio / prodao. 😁😜 sto je realno i moguce.. 😊😁


Hvala svima na odgovorima!

Ok, znači kazna postoji ako se na vrijeme ne preda porezna prijava, tj. do kraja veljače za prethodnu godinu (ako je dobit realizirana unutar dvije godine od trenutka kupnje).

Moja pitanja su zapravo bila vezana za slučajeve kada su dionice kupljene prije više od dvije godine (npr. na početku 2017.g.) pa koliko znam kapitalna dobit ne bi trebala biti oporeziva, ali nisam siguran treba li ipak do kraja veljače i ovdje predati poreznu prijavu i to za neoporezivu dobit koju bi ostvario prodajom (ovaj dio mi nije baš 100% jasan kada gledam upute koje nalazim na internetu)?


Ne trebaš prijavljivati to sto je proslo vise od 2 godine od kad si kupio! Također ne treba prijavljivati ni kad je premala dobit od prodanih dionica nabavljenih pred manje od dvije godine (nadi na internetu od kojeg iznosa može biti manja pa da ne treba plaćati ni podnositi prijavu)

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Hvala svima na odgovorima!

Ok, znači kazna postoji ako se na vrijeme ne preda porezna prijava, tj. do kraja veljače za prethodnu godinu (ako je dobit realizirana unutar dvije godine od trenutka kupnje).

Moja pitanja su zapravo bila vezana za slučajeve kada su dionice kupljene prije više od dvije godine (npr. na početku 2017.g.) pa koliko znam kapitalna dobit ne bi trebala biti oporeziva, ali nisam siguran treba li ipak do kraja veljače i ovdje predati poreznu prijavu i to za neoporezivu dobit koju bi ostvario prodajom (ovaj dio mi nije baš 100% jasan kada gledam upute koje nalazim na internetu)?


Za neoporezivu dobit nije potrebno podnositi poreznu prijavu na obrascu JOPPD.
To znači da niste dužni državi otkriti koliku ste dobit ostvarili ukoliko ista ne podliježe oporezivanju.

New Report

Close