BEZ CENZURE – OPĆENITO

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – OPĆENITO

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)[/color]



Dakle kolega da niste panicarili mogli ste zaraditi 13%. Ovsko 50 eura minusa. Viro ASK velika rupetina do 600 kn.

Tako je to ."Panicario" na KSL pa izgubio nesto manje od 50 EUR,a na KBS zaradio 600 EUR-a u zadnjih nekoliko dana.
Danas ponovno kupio KSL po 3.32 na ATC-45000 dionica(pala sa 3.86 na 3.32 ponovno).I nisam siguran da nece jos pasti cijena dionice.Ako padne ispod 3.2 ja cu opet prodati sa manjim gubitkom na Trailing S/L .Ako sam pogresio i aktivira se S/L,izgubit cu mozda nekih 200-300 EUR ponovno na KSL ili zaraditi znatno vise ako cijena ode iznad 3.5.Za sada se futuresi relativno "dobro drze',pa mozda bude OK.RISK/REWARD ratio je 1:3-4 i za mene je prihvatljiv.Za ono sto vi smatrate "panicarenje",educirani investitori smatraju da se radi o racionalnim upravljanjem rizicima,ali i Vi cete to nauciti s vremenom ako ne izgubite sve "pare" na VIR-u.
Tek uzgred, dionica ima dnevne milionske promete i posluje firma pozitivno i redovno isplacuje dividendu.Ove firme se jednostavno ne mogu usporedivati sa VIROM koji je gotovo "mrtva dionica" koja gomila gubitke.
[/quote]
Ode 200-300 e.
Papa.
Grdo je kad postas kaj si kupio pa te se moze pratit majstore
A kolega kupio taj dan na najnižoj u sto isto sumnjam.
Pozdrav od viroljupca

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)[/color]




Dakle kolega da niste panicarili mogli ste zaraditi 13%. Ovsko 50 eura minusa. Viro ASK velika rupetina do 600 kn.

Tako je to ."Panicario" na KSL pa izgubio nesto manje od 50 EUR,a na KBS zaradio 600 EUR-a u zadnjih nekoliko dana.
Danas ponovno kupio KSL po 3.32 na ATC-45000 dionica(pala sa 3.86 na 3.32 ponovno).I nisam siguran da nece jos pasti cijena dionice.Ako padne ispod 3.2 ja cu opet prodati sa manjim gubitkom na Trailing S/L .Ako sam pogresio i aktivira se S/L,izgubit cu mozda nekih 200-300 EUR ponovno na KSL ili zaraditi znatno vise ako cijena ode iznad 3.5.Za sada se futuresi relativno "dobro drze',pa mozda bude OK.RISK/REWARD ratio je 1:3-4 i za mene je prihvatljiv.Za ono sto vi smatrate "panicarenje",educirani investitori smatraju da se radi o racionalnim upravljanjem rizicima,ali i Vi cete to nauciti s vremenom ako ne izgubite sve "pare" na VIR-u.
Tek uzgred, dionica ima dnevne milionske promete i posluje firma pozitivno i redovno isplacuje dividendu.Ove firme se jednostavno ne mogu usporedivati sa VIROM koji je gotovo "mrtva dionica" koja gomila gubitke.
[/quote]
Ode 200-300 e.
Papa.
Grdo je kad postas kaj si kupio pa te se moze pratit majstore
A kolega kupio taj dan na najnižoj u sto isto sumnjam.
Pozdrav od viroljupca

[/quote]
Istina ,ode na S/L.Istina ,ode oko 200 EUR na KSL .Eto da se i Vi malo veselite.
Otisle danas i jucer i neke druge dionice na S/L,ali to su sve relativno mali gubici,iako se za cas skupi 1000 EUR i vise,ali ja ne cekam da dionica padne 90% pa da me “obuzme panika”(igram na 2-5%uglavnom).
Vani je “veselo” .Bear market na EM markets je uglavnom vec tu.SAD i EU takoder prilicno padaju i dolaze manje lijepi dani za dionice.
Danas se bojao kupovati cak i na ATC.To Vam je trgovanje koje traje 8-10 minuta nakon zavrsetka redovnog trgovanja kada cijene uglavnom padaju jer prodavaoci prodaju bez obzira na cijenu i to oni koji moraju unovciti dionice ili im pukne margin ili moraju platiti borokerskom drustvu taj dan dionice.U pravilu tada kupite jeftinije.
Eto,drago mi je da sam Vas bar malo razveselio !!!

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)[/color]






Dakle kolega da niste panicarili mogli ste zaraditi 13%. Ovsko 50 eura minusa. Viro ASK velika rupetina do 600 kn.

Tako je to ."Panicario" na KSL pa izgubio nesto manje od 50 EUR,a na KBS zaradio 600 EUR-a u zadnjih nekoliko dana.
Danas ponovno kupio KSL po 3.32 na ATC-45000 dionica(pala sa 3.86 na 3.32 ponovno).I nisam siguran da nece jos pasti cijena dionice.Ako padne ispod 3.2 ja cu opet prodati sa manjim gubitkom na Trailing S/L .Ako sam pogresio i aktivira se S/L,izgubit cu mozda nekih 200-300 EUR ponovno na KSL ili zaraditi znatno vise ako cijena ode iznad 3.5.Za sada se futuresi relativno "dobro drze',pa mozda bude OK.RISK/REWARD ratio je 1:3-4 i za mene je prihvatljiv.Za ono sto vi smatrate "panicarenje",educirani investitori smatraju da se radi o racionalnim upravljanjem rizicima,ali i Vi cete to nauciti s vremenom ako ne izgubite sve "pare" na VIR-u.
Tek uzgred, dionica ima dnevne milionske promete i posluje firma pozitivno i redovno isplacuje dividendu.Ove firme se jednostavno ne mogu usporedivati sa VIROM koji je gotovo "mrtva dionica" koja gomila gubitke.
[/quote]
Ode 200-300 e.
Papa.
Grdo je kad postas kaj si kupio pa te se moze pratit majstore
A kolega kupio taj dan na najnižoj u sto isto sumnjam.
Pozdrav od viroljupca

[/quote]
Istina ,ode na S/L.Istina ,ode oko 200 EUR na KSL .Eto da se i Vi malo veselite.
Otisle danas i jucer i neke druge dionice na S/L,ali to su sve relativno mali gubici,iako se za cas skupi 1000 EUR i vise,ali ja ne cekam da dionica padne 90% pa da me "obuzme panika"(igram na 2-5%uglavnom).
Vani je "veselo" .Bear market na EM markets je uglavnom vec tu.SAD i EU takoder prilicno padaju i dolaze manje lijepi dani za dionice.
Danas se bojao kupovati cak i na ATC.To Vam je trgovanje koje traje 8-10 minuta nakon zavrsetka redovnog trgovanja kada cijene uglavnom padaju jer prodavaoci prodaju bez obzira na cijenu i to oni koji moraju unovciti dionice ili im pukne margin ili moraju platiti borokerskom drustvu taj dan dionice.U pravilu tada kupite jeftinije.
Eto,drago mi je da sam Vas bar malo razveselio !!!
[/quote]

Prije nego zaključimo to je to,po valjda dvadeseti put kako je konačno stigao bear market valja naglasiti par stvari:Kina će ponovno krenuti sa snažnijim ulaganjima u gospodarstvo(dosad je djelovalo),BDP i dalje raste,zalihe bakra,kao neki pokazatelj potentnosti ekonomije,jer se koristi za sve i svašta su na razinama iz 2013 g,kao i aluminij,cink,nikl…što cijenom ne pokazuju samo zbog straha od recesije,tu dolazimo i do trgovačkih ratova,koji ako se dogovore,a hoće prije ili kasnije,dati poticaj svjetskom gospodarstvu.A ni USA nije nešto sretna kad ima prejaki dolar ili svjetsku ekonomsku krizu.
Malo dugoročnije treba spomenuti novi kineski put svile vrijedan 900 milijardi dolara a i činjenicu da u svijetu svake godine dobijemo 80 milijuna više novih stanovnika,dok četvrtina dosadašnjih još nema ni električnu struju,mjesta za napredak još i te kako ima.
[/quote]
Kina je “rekorder” po gubicima na burzi u Aziji,a mozda i u svijetu.
Socijalisticko-komunisticka tvorevina gdje partija formira tecaj i burzovna kretanja.Strancima je zabranjeno trgovati kineskim dionicama.
Index je pao od lipnja 2015(SSE Composite) sa oko 5200 na 2603.Od sijecnja 2018 index je pao sa 3558 na 2603,dakle znatno vise od 20% u godinu dana.Sto je to ako nije BEAR market?
Trumpove mjere jako stete Kini,a USA bas i ne,zar ne?

Kineski market je jako volatilno tržište zbog velikog % margina,mnogo većem nego u USA,zato imamo i te nagle i velike skokove.
Tehnički mislim da još nisu u bear marketu ali istina vrlo blizu.
Trumpove mjere štete više Kini,ali štetit će na srednji rok i u USA jer će se smanjiti potrošnja,stanovništvo će manje kupovati a znamo koliko potrošnja ima utjecaja na američki BDP.

"Only dead fish swim with the stream"

Drzava ponovo dala privatnoj kompaniji Uljanik 100 milijuna eura. Pa to je strasno.


Kineski market je jako volatilno tržište zbog velikog % margina,mnogo većem nego u USA,zato imamo i te nagle i velike skokove.
Tehnički mislim da još nisu u bear marketu ali istina vrlo blizu.
Trumpove mjere štete više Kini,ali štetit će na srednji rok i u USA jer će se smanjiti potrošnja,stanovništvo će manje kupovati a znamo koliko potrošnja ima utjecaja na američki BDP.


a ovo će povećati potrošnju valjda ameri odnosno trump ne lupaju bez veze.netko je kod njih sve proanalizirao odnosno jači su još uvijek od kina/rusija
kak će to sve završiti pitaj boga ali ameri/gospodarstvo je još uvijek u usponu

Kako će povećati potrošnju?To što će im proizvodi biti skuplji 35-45% kako je Trump pričao pred izbore?
Trenutni porez je 10%,uz prijetnju da će narasti na 25%,tih 10% ni ne igra neku ulogu ni za Kinu ni za USA,market je više u panici “što bi moglo biti”.
Tu je i druga strana,više se iPhona proda u Kini nego u USA,Boeing je prije ovoga imao u planu prodati aviona u vrijednosti više od 1 triliona$.Nike je po zadnjem FI imao rast prodaje u Kini od 35%…itd
Ako nešto treba priznati Trumpu to je da je dobar pregovarač,američko gospodarstvo će itekako osjetiti ako Kina završi u problemima,prejaki dolar tu također neće pomoći.

"Only dead fish swim with the stream"

TURNOVERI na zse?

Postoje različite stilovi ulaganja, i različita očekivanja od pojedinih dionica, jedna vrsta su tzv. “turnoveri”. Tvrtke od kojih očekujete da će promijeniti smjer poslovanja. Iz minusa u plus, il iz malog u veliki plus. Tvrtke koje su upale u probleme iz različith razloga, ali očekujete da će doći do pozitivnih promjena. Cikličke dionice ne spadaju u tu grupu.

Ulaganje u “turnovere” bi trebalo biti profitabilno jer kupujete tvrtku koja ne stvara dobit, ali će je uskoro stvarati. Ipak, potrebno je jako dobro poznavati i industriju i konkretnu situaciju u tvrtki za takvo što. Zbog toga bih pozvao starije i iskusnije forumaše da podjele svoja pozitivna ili negativna iskustva s takvim dionicama. Ima li uopće takvih na ZSE, je li ih ikada bilo?

Osobno, uložio sam u dvije dionice koje sam smjestio u kategoriju turnovera. Ulaganja nisu završila uspješno.

Jednu tvrtku neću navesti, nekoć je radila sa dobrom dobiti, u privatnom je vlasništvu, očekivao sam da će rast potrošnje u državi u kombinaciji s nekim drugim faktorima u samoj tvrki dovesti do plusa. To se nije dogodilo. Krivim sebe. Iako je kriv i “privatni vlasnik” koji tvrtku vodi kao obiteljski biznis u kojem zapošljava i preplaćuje rodbinu, izvlači dobit na povezane tvrtke itd. Nešto je i u konkurenciji, i možda nesposobnosti. Tko god da je kriv, odu moji novci.

Druga tvrtka je Belje. Pratio sam je dugo jer mi je zanimljivo to područje. Padala je godinama, pogledao sam što ta tvrtka radi i ima, zaključio da bi jeftinije zaduživanje, rast potrošnje i neki drugi trendovi mogli preokrenuti stvar. Bio sam kratko i u plusu, priče o Agrokoru su se zahuktavale, počela je padati cijena Agrokor obveznica, pobjegao sam nekako s gubitkom, srećom gubitak nije toliko veliki. Više ne pratim događanja u Belju, izgleda da nisam bio daleko od istine, mogla bi to biti dobra tvrtka, ali je bila dio Agrokora. Tko je kriv? Ja sam kriv jer sam prekršio jedno od svojih pravila, ne ulagati u Agrokor. Tko je još kriv? Veliko mnoštvo političara, regulatora, menađera. Lekcija nija bila jeftina, ali mogla je biti još puno skuplja.

Još dvije turnover dionice mi padaju na pamet. Tehnika od prije par godina. Upala je u probleme, ali bilo je očekivanja o oporavku građevine i stanogradnje, ulaganja u turističke objekte i infrastrukturu. Dogodilo se svašta, odlazak radnika i porast cijene rada u građevini, milijuni nestali u Agrokoru, i tko zna što još. Vidim da dionica opet raste, ali to je sad više stvar špekulacija oko stečaja, novog vlasnika i različitih zamršenih stvari. Pevec bi mogli nazvati turnoverom, ali vjerojatno on to nije. To su dvije različite tvrtke, vlasnici prvog peveca su izgubili jako puno, vlasnici novog peveca imaju dionice nove rastuće kompanije (i političko-vlasničke zavrzlame oko uvrštavanja.)

Različite turističke tvrtke su ulagale i pretvorile se u dobitaše, ali one vjerojatno spadaju u rastuće kompanije, nikakvi turnoveri. Za par godina možda neke upadnu u probleme pa će biti potencijalni turnoveri. Možda je netko mogao u Maestral uložiti nadajući se u preokret, ali vjerojatno su svi ulagali u njega zbog špekulacije oko privatizacije.

Blog je objavio da na Varteksu očekuje preokret. Koji su poznati turnoveri na zse iz 90-ih, 2000-ih? Je li ih bilo uopće? Ima li ih danas? Jeste li uložili u neku takvu, i što ste naučili iz uspjeha i neuspjeha?

Nije poznato da li činjenica da sam deset puta napisao turnover umjesto turnaraound ima veze s mojim promašenim ulaganjima.

Naravno, mislio sam na “turnaraound”, ne na turnover. Turnover (obrtaj) znači nešto potpuno drugo.


Kako će povećati potrošnju?To što će im proizvodi biti skuplji 35-45% kako je Trump pričao pred izbore?
Trenutni porez je 10%,uz prijetnju da će narasti na 25%,tih 10% ni ne igra neku ulogu ni za Kinu ni za USA,market je više u panici "što bi moglo biti".
Tu je i druga strana,više se iPhona proda u Kini nego u USA,Boeing je prije ovoga imao u planu prodati aviona u vrijednosti više od 1 triliona$.Nike je po zadnjem FI imao rast prodaje u Kini od 35%…itd
Ako nešto treba priznati Trumpu to je da je dobar pregovarač,američko gospodarstvo će itekako osjetiti ako Kina završi u problemima,prejaki dolar tu također neće pomoći.

Kina je imala usporavanje, da, ali na 6.5%.
Aloooo?!?
Kod nas je 3.0% ubrzavanje.
Ne brinem se dakle za njih vec za nas.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

To što oni imaju imaju rast 6.5% ne znači tako puno kad im je per capita skoro duplo manji od našeg,uz budget deficit 3.6%.Nije ti to crno bijelo,kako ti zamišljaš.

"Only dead fish swim with the stream"


To što oni imaju imaju rast 6.5% ne znači tako puno kad im je per capita skoro duplo manji od našeg,uz budget deficit 3.6%.Nije ti to crno bijelo,kako ti zamišljaš.

Nije crno bijelo, tocno.
Nominalni GDP jest duplo manji od naseg, ali je PPP manji nekih 30%.
Oni ce svoj rast odrzati i ubrzati naprosto zato jer imaju sve bitne poluge: tehnologiju, suverenitet i stanovnistvo. Sto od toga imamo mi?

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

New Report

Close