BEZ CENZURE – OPĆENITO

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – OPĆENITO

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Hvala! Da iznos se podudara sa prodajom dionica u 2014., oni su svaku moju prodaju bilježili kao prihod tj. primitak, a ja sam tom trgovinom ustvari ostvario kapitalni gubitak, pa zar je to normalno??? Sad sam ozbiljno zabrinut jer sam u 2015. g. trgovao u ogromnom obujmu čak x8, i po tome ću debelo preći prihod od 50 000kn, pa zar ću morati plaćati i porez na to, a moguće je da ću ostvariti kapitalni gubitak? pa tko je tu lud??? kako to da kamatu na štednju u banci ne gledaju, a prodaja dionica im je prihod? Imate možda kakav savjet što učiniti? Netko sa sličnom situacijom, bio bih zahvalan jer sam zbilja neugodno iznenađen! Hvala unaprijed!

Ma to nema veze s mozgom. Budalaštine. Idiotizam na kvadrat. Ne znam što reći. Ne znam jesu li to uspjeli rješiti ove kolege kojima je to bio problem za dječji doplatak. Pogledajte na “Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala” negdje u 6.om mjesecu. Pa nekome od njih poslati i privatnu poruku. Vidim da je “propalica” objavio da “porezna i HZMO za sada gledaju samo dividendni prinos i prema tome isplaćuju dječji doplatak ukoliko ukupni godišnji prihod ne prelazi zahtjevani iznos.”. Pa možda postoji neki način kako to dovesti u razumno stanje. Iako sama potreba da se s nečim ovakvim mora zafrkavati je već van pameti.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Imaš tu jedno objašnjenje:

snowlep, 19.10.2015. u 13:51
Evo, pokušati ću ti ja pojasniti, ovo je skinuto sa stranica porezne uprave:
Uzdržavani članovi uže obitelji i uzdržavana djeca su fizičke osobe kojima oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se ne smatraju dohotkom na godišnjoj razini ne prelaze 13.000,00 kn (do 31.12.2014 gofine 11.000 kn). Pri utvrđivanju prava na osobni odbitak za uzdržavane članove uže obitelji i djecu ne uzimaju se u obzir primici prema posebnim propisima po osnovi socijalnih potpora, doplatka za djecu, primitaka za opremu novorođenog djeteta, potpora za novorođenče i obiteljskih mirovina nakon smrti roditelja.
Znači, sa stanovišta osobnog odbitka uopće nije bitno da li je primitak oporeziv ili ne. Samim time što si trgovao na burzi, imao si neke primitke i očito si prešao granicu od 11.000 kn i time su tvoji roditelji (jedan od njih, koji te imao na PK kao uzdržavanog člana obitelji) izgubili pravo na tih 11.000 kn olakšice, te na taj iznos trebaju platiti porez po stopi od 12-25% (ovisno o iznosu koji ostaje oporeziv nakon neoporezivog dijela od 2.200 kn), jer im isti prilikom mjesečnog obračuna plaće nije obračunat. Tako da porez koji će platiti je minimalno 1.320 kn, a maksimalno 2.750 kn
Nadam se da ti je sada jasnije.

Ali ako je ovo istina onda me zanima vrijedi preuzimanje depozita po isteku oročenja kao primitak?

Evo me upravo iz porezne uprave! Bijesan, razočaran, ja neznam tko je tu lud i kakvi su to zakoni na snazi uglavnom svaka dionica koju sam prodao bilježi se kao moj primitak, evo da iznesem i brojke pa da vidite taj apsurd, trgovao sam ukupno sa 30 000kn, zarada(kapitalni dobitak) mi je bila na kraju 2014. možda 2 000kn. Međutim, pošto je tih 30 000kn moj primitak i viši je od dopuštenih 13 000kn (u koje ulazi svi primici kao što su stipendije, rad preko student servisa, dividende…) moja majka gubi mene kao poreznu olakšicu tj. ja prestajem biti uzdržavani član obitelji, te ona umjesto povrata poreza kojem se nadala mora još platiti porezni dug od 5 500kn, te joj se znači buduća mjesečna plaća smanjuje za 1 200kn. tj. na godišnjj razini to je 14 400kn manje. I to sve zbog trgovine dionica od 30 000kn na godišnjoj razini. Trgovano 30 000, zarada 2 000,porez i izgubljena plaća 20 000!!!!! Pa da li je to normalno??? Tko je tu lud???

Molim ako ima netko sličnu situaciju ili kakav savjet i preporuku za poreznog savjetnika u ZG! Hvala

Snowlep – to pitanje sam si i sam postavio…to je gotovo ista stvar, za odgovor nisam siguran jer ide novi zakon od 1.1.2016.

Jesi li kojim slučajem isplačivao ta sredstva na račun ili su prilikom prodaje dionica samo sjedala na brokerski račun?

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Ajme lude li drzave, ovo nema smisla

Inace od 01.012016 stupa na snagu porez na kapitalnu dobit i to na najgljuplji mmoguci nacin.

Za sve dionice koje se kupe nakon 01.01.2016 – 2 placa se porez od 12% + prirez ukoliko se dionice prodaju unutar 3godine od dana stijecanja. Porez se placa unutar OSAM dana nakon prodaje dionica.

Dakle kupis nesto u ponedeljak, prodas u srijedu, ako si ostvario dobit moras uplatiti porez do iduceg petka !. Ako trgujes 5 puta dnevno i 5 puta zaradis, 5 puta ispunjavas papire i placas porez.

U slucaju kapitalnog gubitka, njega se prijavljuje samo jednom i to na kraju godine.

...

ibro, tvoja mama će imati manju olakšicu za 1200 kuna (odnosno 1300, 0,5x 2600), to ne znači da će joj biti plaća manja za 1300 kuna, nego za cca 350-360 kuna (uzet primjer s drugim poreznim razredom i 10% prireza).

ne kažem da priča ima smisla, nego samo matematiku ispravljam.

Ne nisam nikada ništa isplaćivao, kupio sam druge dionice od te prodaje!

Uredu mikan, priznajem nisam računao novu poreznu osnovicu jer mi je u ovom trenutku manje bitna, i da je samo tih 360kn svejedno ćemo morati platiti više poreza nego sam zaradio na prodaji, a zašto onda umjesto povrata par tisuća kuna mora platiti 5 000kn poreznog duga ove godine ako je razlika samo 360kn mejsečno?? a svake godine do sada je bio povrat!!! Ovdje je bitan ovaj nevjerojatan zakon i takav način knjiženja primitaka, što je s ovom ludom državom?!!

Može li mi netko preporučiti poreznog savjetnika u ZG za ovaj moj gore navedeni problem!Ili ako netko ima slična iskustva da mi javi može i porukom! Hvala

Mikane, mislim da niste u pravu, jer sada se i mojoj braći smanjunje koeficijent jer nismo više troje nego dvoje, dosad sam ja bio 0.5, brat 0.7, sestra 1. Zbrojeno 1300+1820+2600=5720

A sada moj brat postaje 0.5 a sestra 0.7 znači 1300+1820=3120 znači gubitak je 2600, a ne 1300 kao što ste vi rekli!!!!

Samo da napomenem nisam 100% siguran u ove izračune!!! Može preporuka gdje to mogu točno izračunati! hvala


Može li mi netko preporučiti poreznog savjetnika u ZG za ovaj moj gore navedeni problem!Ili ako netko ima slična iskustva da mi javi može i porukom! Hvala

Mikane, mislim da niste u pravu, jer sada se i mojoj braći smanjunje koeficijent jer nismo više troje nego dvoje, dosad sam ja bio 0.5, brat 0.7, sestra 1. Zbrojeno 1300+1820+2600=5720

A sada moj brat postaje 0.5 a sestra 0.7 znači 1300+1820=3120 znači gubitak je 2600, a ne 1300 kao što ste vi rekli!!!!

Samo da napomenem nisam 100% siguran u ove izračune!!! Može preporuka gdje to mogu točno izračunati! hvala

Onda si u pravu i više će godišnje biti u obvezi platiti poreza i prireza 2600*0,25% + 18% prireza = 767 * 12 mjeseci = 9.204 kn
ovo je samo pod uvjetom da su ove 2600 u razredu 25%

ibro, matematika ti nije štimala jer si iznos porezne olakšice prikazivao kao iznos za toliko manjeg poreza.
naravno da nisam pojma imao koliko braće imaš, niti si to ranije spomenuo, ali možda je ta velika razlika u plaćanju poreza upravo zbog pogrešnog tretmana prvog, drugog i trećeg djeteta, što nije isto kao dva djeteta i uzdržavani član obitelji (uzdržavani član je uvijek 0,5 koef)
no, ti po novom nisi ni ovo drugo pa se onda razlika u izračunu povećava.


Može li mi netko preporučiti poreznog savjetnika u ZG za ovaj moj gore navedeni problem!Ili ako netko ima slična iskustva da mi javi može i porukom! Hvala

Ja bi ti samo preporučio da ne pređeš olako preko ovoga. Ovo je van svake pameti čak i za našu državu. Pokušaj kontaktirati privatnom porukom forumaše koji su diskutirali ovdje: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala 14.6.2015. Možda ovaj pod nadimkom “propalica” zna nešto više. Za početak napiši svakako žalbu na riješenje, ako ti piše da se možeš žaliti. Uz to, pokušaj malo prevrtiti po zakonu i ustavu kako da dođeš do toga da pokažeš da ti jednu te istu kunu oporezuju 10 ili koliko već puta za ISTU stvar. Ovo je tipično višestruko oporezivanje. Provaj vidit u zakonu di je regulirana štednja, kako to da se kad odročiš novce to ne vodi kao prihod nego samo kamata. Ti kad kupiš dionice ti u biti “oročavaš” svoje novce samo što ti je kamata nekad negativna. Ako forumaš “propalica” kaže da zna slučaj da porezna i HZMO gledaju samo dividendni prinos za dječji doplatak, a ljudi su rekli da je njima računalo svaku prodaju, onda očito da ni oni sami nemaju pojma i da postoji neki način da nauče. Ovo je stvar za koju bi ti se isplatilo i alarmirati svih. Napiši možda mail nekom saborskom zastupniku koji je pravnik, možda će mu biti u interesu da to rješi. Podjeli problem i na blogu[/url], možda tamo netko zna više. Ovo je zbilja van svake pameti… Sretno! I daj, nek čovjeku neko predloži nekog ko može pomoć u ovoj situaciji, čovjeka razbojnici pljačkaju, a mi stojimo i gledamo!

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close