BEZ CENZURE – OPĆENITO

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – OPĆENITO

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.





Željko Mavrović je legenda boksa koji je sve što je mogao učinio, jednostavno Lewis je bio bolji te zadao toliko teških udaraca Mavroviću koje su ga kasnije koštali karijere.
Međutim sve nas koji su Mavrovića vidili kao pravog gospodina te vrlo elokventnu, profesionalnu i karkaternu osobu iznenadile i zabrinule izjave i ružne riječi prema svojim kolegama.
Takvog Željka mi nismo poznavali!!!!!!!!!!

Iskreno, trebal ih je poslat u PM. Nasi seljaci jos zive u dobu od prije 50 godina, po broju traktora na broj hektara obradjene zemlje smo valjda prvaci Evrope i kenjaza oko psenice je sad vec degutantna. Oko nje je potrebno max 2 tjedna posla u godinu dana i tu je sav problem jer se bagri ne da raditi. Slavonska zemlja je prvoklasna i da posade bilo sto drugo profitabilnije ne bi morali kukati oko niskih cijena psenice. Ali sve druge kulture zahtijevaju bitno vise rada i tu je sukus problema.
[/quote]

Kolega problem seljaka nije samo problem žita, nije problem ni tržišne cijene koja nekad ne odgovora seljacima a nekad ne odgovora Državi. Problem je puno kompleksniji zato su seljaci i uspjeli na pregovorima u svezi otkupne cijene.
[/quote]

da li bi nam mogao u kratkim crtama objasniti tu kopleksnost? Ja se naime u potpunosti slažem s Alienom i potpisujem sve što je napiso. Ispostavlja se da meni koji rintam 10 sati dnevno svaki radni dan uzimaju moj pošteno zarađeni novac da bi ratarima isplatili razliku 30% preko tržišne cjene za kulturu koje ionako imamo viška. to je naprosto suludo. Neš ti posla. Posije sa kombajnom i za par mjeseci pobere. U međuvremenu drka kitu i okolo blokira ceste. Ne kužim… pa di je problem ako i radi sa gubitkom neko vrijeme? Pa ne mora uvijek zarađivat, a i sa 80 lipa zarađuju, samo ne tolko kolko bi htjeli pa seru. Je narode, dobrodošli u tržišni kapitalizam, to ste htjeli, ne? A ako moj gazda počne raditi sa manjim profitom meni se momentalno reže plaća i to za početak, a ljudi u privatnim sektorima dobijaju otkaze za dobar dan… pa ne blokiraju ceste. Da sam ja premijer otkanto bi ih po kratkom postupku, dao im motike i krampove i pravac pelješki most… pa da vidiš mosta za dve godine. Vidim diže se halabuka oko tih mostova i cesata i ostalih infrastrukturnih projekata. kolko god bili neisplativi, nekog vraga od toga ostane i trajat će za vjeke vjekova a i ljudi pošteno zarade svoje novce, ako ništa drugo onda ova većina što kopa po tim gudurama golim rukama. Evo vozio sam se sad autoputom do Vrgorca, obje cijevi probijene, nastavlja se prema Pločama… ma milina. i sad su neki našli srat po tome, a ima bar 50 drugih debilana na kojima nam uzimaju naš pravedno zarađeni novac u privatnog sektora. Ovi ratari su samo jedan od tih 50…ma grozno.
[/quote]

…bolje se ti ipak drzi politike, jer vidim da se tu puno bolje snalazis, a sto se tice seljaka, oni ti dragi kolega zive u kapitalizmu od svojeg rodjenja. I jako dobro poznaju osnovno nacelo ekonomije koje se zasniva na ponudi i potraznji.

"Istina je neotkrivena laž"


da li bi nam mogao u kratkim crtama objasniti tu kopleksnost?

Slična istraživanja učinjena su i kod nas. Tako je Antun Šundalić s Ekonomskog fakulteta u Osijeku još 2000. godine anketirao studente osječkog sveučilišta kako ocjenjuju život na selu. Tri četvrtine ispitanika ocijenilo je život na selu negativno, poistovjećujući ga s besperspektivnošću, besadržajnošću i izoliranošću. Samo šestina njih prepoznala je tvrdnju "život je u selu prirodniji i mirniji nego u gradu" kao glavno obilježje sela. I ovi rezultati su neobični samo na prvi pogled. Jer, što ima neobičnoga u tome da mladi ljudi ne žele miran život blizak prirodi?

http://feral.audiolinux.com/tpl/weekly1/article.tpl?IdLanguage=7&NrIssue=1169&NrSection=1&NrArticle=17568
http://www.hsls.hr/dokumenti/Koalicijski_sporazum.pdf

http://www.h-alter.org/vijesti/vijesti/zapocinje-doba-sve-skuplje-hrane

http://www.vjesnik.hr/pdf/2007/10/13/29A29.PDF

http://www.vjesnik.hr/Pdf/2007%5C10%5C13%5C28A28.PDF

""""""""""""""preporuku Europske komisije da se ove jeseni zasiju što veće površine pod pšenicom, čak i one koje su namjeronom ostavljene da zarastu u korov"""""""""""

http://www.vlada.hr/hr/content/download/44974/623820/…/11-12-b.pdf

http://www.poslovni.hr/52020.aspx

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/prehrana/friscic-cijenu-psenice-odredit-ce-trziste,18332.html

http://www.poslovni.hr/92110.aspx

http://www.poslovni.hr/85337.aspx

http://www.seebiz.eu/hr/komentari/mladen-car/americka-zima-podize-cijenu-psenice,33167.html

http://www.poljoprivredni-forum.biz/ratarstvo-f2/cijena-psenice-2009-t1018-585.htm

http://www.poslovni.hr/110655.aspx

Kolega ovo su samo neki od naslova, a počeo sam sa linkovima iz 2007 , ima ih još na 100-tine.

Seljaci su samo jedan od karika koje su bitne u RH. Država i političari su ti koji trebaju proaktivno a ne retroaktivno djelovati.

p.s.
Linkove mođete sami složiti prema kronološkom redu.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Paralelu koja najrealnija zrcali stvarnu situaciju, a paradigma je na relaciji uloženo-ostvareno, čuo sam u četvrtak u emisiji život uživo iz Primoštena, a glasi…" vinograd je kao žena, traži svakodnevnu brigu i pažnju, dok je maslina kao majka, kad god dođeš, dobro si došao"..


Ajmo malo na turizam.Ukoliko rujan i listopad budu po prognozi sunčani i suhi, sve je izglednije da podbačaja turističke sezone neće ni biti. Naime, kako makroekonomske prilike pomalo neočekivano pokazuju poboljšanje, izlazak iz recesije Njemačke , Francuske, Češke…, tako jenjava skepticizam i strah, te je za očekivati da veliki broj turista u sudačkoj nadoknadi, lišeni pesimizma ipak odluče provesti koji tjedan na moru, a najjedostavnija i najbliža opcija ostaje Hrvatska.
S druge strane, svjedoci smo kuknjavi naših restoratera o slaboj potrošnji gostiju. Ruku na srce, državni proračun, više koristi ima od 9 "siromašnih čeha" koji potrošnjom od 1000 kuna u našim marketima, više pridonose punjenju proračuna automatskom naplatom PDV-a, nego isti broj talijana koji potroše 3000 kuna na riblje delicije u restoranu koji istu ribu kupuje na crno.

Ajmo redom. Igrom slucaja godisnji sam proveo proputovavsi 13 zemalja: Sloveniju, Austriju, Slovacku, Cesku, Poljsku, Litvu, Latviju, Estoniju, Finsku, Norvesku, Svedsku, Dansku i Njemacku. U Sloveniji, Ceskoj i Slovackoj nisam potrosio bas nis (osim vinjeta i nesto na cesko pivo i gorivo) jer sam njih samo prosisao posto su mi cilj igre bile balticke i skandinavske zemlje. U svima sam bar jednom isao klopati u restorane. Sto im je svima zajednicko? Da dobijete PUNO BOLJU vrijednost za novac u restoranima, da ne velim da je na gro mjesta bila klopa kudikamo jeftinija nego kod nas. Najbanalniji primjer za to je lanac restorana Landzeit u Austriji gdje se 2 osobe doslovno ubiju od nemilo vrsta klope za ravno 28 eura SVEUKUPNO!!!! E sad jos ak to stavite u relaciju s njihovim placama tim je tragedija za nas veca. Jednom svabi (a Nijemci su poznati kao nacija koja najvise putuje turisticki po svijetu) nemres prodavati nase balkanske fore da obicna riba s gradela kosta 300 pa navise kn. Mozes im jednom prodat foru ali 2x nemoguce.

Nadalje, netko je spomenuo ponudu suvenira pa kak radim u bransi koja ima i s time doticaja znam da je nasa ponuda vise nego jadna. Da odete u Tallinn, bilo gdje u Finskoj (pogotovo Laponiju), Norvesku i Svedsku mozak bi vam stao od ulaska u jednu od bezbroj suvenirnica. Da se razumijemo – imaju i oni kineskog shita ali jasno naglasavaju sto je proizvedeno kod njih i ljudi TO kupuju jer je to poanta suvenira: da te asocira na mjesto u kojem si bio. Mozda bi nase nadlezne trebalo poslati recimo u Tallinn da vide kak se turizam radi usred glavnog grada gdje su u staroj jezgri restoran do restorana, fasade uredjene da te oci bole, turista da nemres hodati po cesti a cijene tu negdje ko nase ili nize. Helsinki da ne spominjem gdje se doslovno ispred zgrada vlade, parlamenta i predsjednika nalazi trznica sa suvenirima, vocem, klopom i raznim pizdarijama. Nema murje – nema straze. Naslonis se na predsjednicku ogradu pijes pivo i radis kaj hoces. A mi? Mi smo na zagrebacki Gornji grad nasrali politicare i kaj da turist koji dodje u ZG (a vidim da ih ima pa cak i kosookih) radi tu osim kaj moze fotkati HNK, malo Gornji grad i to je to? Meni je apsolutno neshvatljivo da se ne mogu neke stvari koje vani dobro rade prekopirati, da ne velim i napraviti bolje neg vani jer imamo za razliku od primjerice Estonije kudikamo vece predispozicije za to. No, tko imalo ima soli u glavi zna da nase gore boli ona stvar za razvoj vec samo kak ce nabrzinu drpiti kaj se drpit da. Da su iole mudriji, dali bi da se zemlja razvija pa bi mogli postotno manje drpiti a u konacnici drpiti puno vise na puno dulji period i narod im ni "a" ne bi rekao jer bi svi bili zadovoljni. Mi se tu pjenimo kaj cesi jadni trose 50 eura dnevno. Ma uzas. A ceha i poljaka po skupoj Norveskoj koliko hoces. Sto mislite koliko tamo spizde dnevno? Kak za njih imaju a za nas ne? Mozda je ipak problem u nama?

da li bi nam mogao u kratkim crtama objasniti tu kopleksnost? Ja se naime u potpunosti slažem s Alienom i potpisujem sve što je napiso. Ispostavlja se da meni koji rintam 10 sati dnevno svaki radni dan uzimaju moj pošteno zarađeni novac da bi ratarima isplatili razliku 30% preko tržišne cjene za kulturu koje ionako imamo viška. to je naprosto suludo. Neš ti posla. Posije sa kombajnom i za par mjeseci pobere. U međuvremenu drka kitu i okolo blokira ceste. Ne kužim… pa di je problem ako i radi sa gubitkom neko vrijeme? Pa ne mora uvijek zarađivat, a i sa 80 lipa zarađuju, samo ne tolko kolko bi htjeli pa seru. Je narode, dobrodošli u tržišni kapitalizam, to ste htjeli, ne? A ako moj gazda počne raditi sa manjim profitom meni se momentalno reže plaća i to za početak, a ljudi u privatnim sektorima dobijaju otkaze za dobar dan… pa ne blokiraju ceste. Da sam ja premijer otkanto bi ih po kratkom postupku, dao im motike i krampove i pravac pelješki most… pa da vidiš mosta za dve godine. Vidim diže se halabuka oko tih mostova i cesata i ostalih infrastrukturnih projekata. kolko god bili neisplativi, nekog vraga od toga ostane i trajat će za vjeke vjekova a i ljudi pošteno zarade svoje novce, ako ništa drugo onda ova većina što kopa po tim gudurama golim rukama. Evo vozio sam se sad autoputom do Vrgorca, obje cijevi probijene, nastavlja se prema Pločama… ma milina. i sad su neki našli srat po tome, a ima bar 50 drugih debilana na kojima nam uzimaju naš pravedno zarađeni novac u privatnog sektora. Ovi ratari su samo jedan od tih 50…ma grozno.


Po meni odmah ukidanje svih poticaja u poljoprivredi i u ribarstvo; koji hebeni plavi dizel. S druge strane podrzao bih JEDNOKRATNE poticaje za promjenu kulture i tako umjesto 100 ha psenice dati poticaj za podizanje 100 ha plastenika, ili 100 ha jabuka, vinograda, Npr 100 Ha jabuka trazi 40 stalno zaposlenih + sezonci. Hrvatska uvozi preko 50% jabuka. Sto je jos veci apsurd izvozimo u "prijateljsku Sloveniju; koja je relativno veliki suficit u proizvodnji" u 9 i 10 mjesecu kada si jabuke 30centa, a uvozimo u 3 mj kada su 1Eur.

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE






Željko Mavrović je legenda boksa koji je sve što je mogao učinio, jednostavno Lewis je bio bolji te zadao toliko teških udaraca Mavroviću koje su ga kasnije koštali karijere.
Međutim sve nas koji su Mavrovića vidili kao pravog gospodina te vrlo elokventnu, profesionalnu i karkaternu osobu iznenadile i zabrinule izjave i ružne riječi prema svojim kolegama.
Takvog Željka mi nismo poznavali!!!!!!!!!!

Iskreno, trebal ih je poslat u PM. Nasi seljaci jos zive u dobu od prije 50 godina, po broju traktora na broj hektara obradjene zemlje smo valjda prvaci Evrope i kenjaza oko psenice je sad vec degutantna. Oko nje je potrebno max 2 tjedna posla u godinu dana i tu je sav problem jer se bagri ne da raditi. Slavonska zemlja je prvoklasna i da posade bilo sto drugo profitabilnije ne bi morali kukati oko niskih cijena psenice. Ali sve druge kulture zahtijevaju bitno vise rada i tu je sukus problema.
[/quote]

Kolega problem seljaka nije samo problem žita, nije problem ni tržišne cijene koja nekad ne odgovora seljacima a nekad ne odgovora Državi. Problem je puno kompleksniji zato su seljaci i uspjeli na pregovorima u svezi otkupne cijene.
[/quote]

da li bi nam mogao u kratkim crtama objasniti tu kopleksnost? Ja se naime u potpunosti slažem s Alienom i potpisujem sve što je napiso. Ispostavlja se da meni koji rintam 10 sati dnevno svaki radni dan uzimaju moj pošteno zarađeni novac da bi ratarima isplatili razliku 30% preko tržišne cjene za kulturu koje ionako imamo viška. to je naprosto suludo. Neš ti posla. Posije sa kombajnom i za par mjeseci pobere. U međuvremenu drka kitu i okolo blokira ceste. Ne kužim… pa di je problem ako i radi sa gubitkom neko vrijeme? Pa ne mora uvijek zarađivat, a i sa 80 lipa zarađuju, samo ne tolko kolko bi htjeli pa seru. Je narode, dobrodošli u tržišni kapitalizam, to ste htjeli, ne? A ako moj gazda počne raditi sa manjim profitom meni se momentalno reže plaća i to za početak, a ljudi u privatnim sektorima dobijaju otkaze za dobar dan… pa ne blokiraju ceste. Da sam ja premijer otkanto bi ih po kratkom postupku, dao im motike i krampove i pravac pelješki most… pa da vidiš mosta za dve godine. Vidim diže se halabuka oko tih mostova i cesata i ostalih infrastrukturnih projekata. kolko god bili neisplativi, nekog vraga od toga ostane i trajat će za vjeke vjekova a i ljudi pošteno zarade svoje novce, ako ništa drugo onda ova većina što kopa po tim gudurama golim rukama. Evo vozio sam se sad autoputom do Vrgorca, obje cijevi probijene, nastavlja se prema Pločama… ma milina. i sad su neki našli srat po tome, a ima bar 50 drugih debilana na kojima nam uzimaju naš pravedno zarađeni novac u privatnog sektora. Ovi ratari su samo jedan od tih 50…ma grozno.
[/quote]

…bolje se ti ipak drzi politike, jer vidim da se tu puno bolje snalazis, a sto se tice seljaka, oni ti dragi kolega zive u kapitalizmu od svojeg rodjenja. I jako dobro poznaju osnovno nacelo ekonomije koje se zasniva na ponudi i potraznji.

[/quote]

a jel? mora da je zato narasla potražnja za traktorima s klimom i LCD ekrančićima…

I'LL BE BACK


da li bi nam mogao u kratkim crtama objasniti tu kopleksnost? Ja se naime u potpunosti slažem s Alienom i potpisujem sve što je napiso. Ispostavlja se da meni koji rintam 10 sati dnevno svaki radni dan uzimaju moj pošteno zarađeni novac da bi ratarima isplatili razliku 30% preko tržišne cjene za kulturu koje ionako imamo viška. to je naprosto suludo. Neš ti posla. Posije sa kombajnom i za par mjeseci pobere. U međuvremenu drka kitu i okolo blokira ceste. Ne kužim… pa di je problem ako i radi sa gubitkom neko vrijeme? Pa ne mora uvijek zarađivat, a i sa 80 lipa zarađuju, samo ne tolko kolko bi htjeli pa seru. Je narode, dobrodošli u tržišni kapitalizam, to ste htjeli, ne? A ako moj gazda počne raditi sa manjim profitom meni se momentalno reže plaća i to za početak, a ljudi u privatnim sektorima dobijaju otkaze za dobar dan… pa ne blokiraju ceste. Da sam ja premijer otkanto bi ih po kratkom postupku, dao im motike i krampove i pravac pelješki most… pa da vidiš mosta za dve godine. Vidim diže se halabuka oko tih mostova i cesata i ostalih infrastrukturnih projekata. kolko god bili neisplativi, nekog vraga od toga ostane i trajat će za vjeke vjekova a i ljudi pošteno zarade svoje novce, ako ništa drugo onda ova većina što kopa po tim gudurama golim rukama. Evo vozio sam se sad autoputom do Vrgorca, obje cijevi probijene, nastavlja se prema Pločama… ma milina. i sad su neki našli srat po tome, a ima bar 50 drugih debilana na kojima nam uzimaju naš pravedno zarađeni novac u privatnog sektora. Ovi ratari su samo jedan od tih 50…ma grozno.


Po meni odmah ukidanje svih poticaja u poljoprivredi i u ribarstvo; koji hebeni plavi dizel. S druge strane podrzao bih JEDNOKRATNE poticaje za promjenu kulture i tako umjesto 100 ha psenice dati poticaj za podizanje 100 ha plastenika, ili 100 ha jabuka, vinograda, Npr 100 Ha jabuka trazi 40 stalno zaposlenih + sezonci. Hrvatska uvozi preko 50% jabuka. Sto je jos veci apsurd izvozimo u "prijateljsku; koja je relativno veliki suficit u proizvodnji" Sloveniju u 9 i 10 mjesecu kada si jabuke 30centa, a uvozimo u 3 mj kada su 1Eur.

[/quote]

Ma lako za jabuke: pa mi uvozimo preko 80% voca i povrca a imamo planetarnu prima kvalitetu zemlje u Slavoniji. A gdje je Medjimurje, Lika itd. gdje bi se kojekakvo stocarstvo dalo razvijati?

Hrvati jos uvijek imaju previse da bi radili…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Paralelu koja najrealnija zrcali stvarnu situaciju, a paradigma je na relaciji uloženo-ostvareno, čuo sam u četvrtak u emisiji život uživo iz Primoštena, a glasi…" vinograd je kao žena, traži svakodnevnu brigu i pažnju, dok je maslina kao majka, kad god dođeš, dobro si došao"..

Mala digresija, i uz "nezahtjevne" masline , legendarna je pjesma " maslina je neobrana"…

i da se razumijemo… emam ja ništ protiv seljaka općenito, ali imam protiv ratara…

I'LL BE BACK

i da se razumijemo… emam ja ništ protiv seljaka općenito, ali imam protiv ratara…

I'LL BE BACK

Alien, eto ne mogu ti više ni 100 dijeliti, potrošio sam kvotu u par minuta… 🙂

Sve si dobro napisao i o poljoprivredi i o turizmu i suvenirima.
Mene neopisivo raspizdi kad odem negdje u inozemstvo i vidim kako neki lijepo zarađuju a zaista na nikakvom posebnom potencijalu.
Kad čujem da nam na tržnici prodaju krumpir iz Nizozemske i Poljske opet mi mrak padne na oči. A naš lički krumpir je zakon za bilo kakav krumpir bilo gdje iz svijeta.

Sjećam se kad sam gledao reportažu o rukometnom prvenstvu. Snimka iz Osijeka. Šeta novinarka gradom, jedan dan prije početka prvenstva i vidi da nema nikakve turističke ponude. Uspjeli su naći čak JEDAN dućan sa suvenirima. I svega 2-3 birca koji su se pripremili za navijače. Halooo!? I onda se ljudi čude što nemaju love. Kvragu, pa da se nije netko sjetio postaviti štandove za prvenstvo, pa na svakom seoskom proštenju ima hrpa štandova sa raznim bedastoćama.
Boljih i zanimljivijih suvenira sam recimo vidio na picokijadi u Đurđevcu nego što ih se može naći u Zagrebu u kojemu ima turista. Sramota totalna!

Po menni problem je prvenstveno mentalitet prosječnog Hrvata koji je u banani. Na jednog normalnog, poštenog i marljivog čovjeka dođe 5-10 zgubidana i ljenčina koji samo gledaju kako bi kruha bez motike. Nećemo mi tako naprijed nikada sve dok:

A) Postane tako loše da ljudi budu prisiljeni konačno nešto napraviti (makar ne znam koliko bi loše trebalo biti da određene ljude natjera da se bave nečim korisnim)
B) Ekonomski nas koloniziraju stranci i pokupuju sve što se kupiti da (prije sam bio protiv te opcije ali sada mi se sve više čini da je čak i to bolje nego ovako stanje). Ne znamo upravljati vlastitom imovinom i vlastiti sunarodnjaci Kradezeovci su nas gore iscjedili u ovo kratko vrijeme nego Austrougarska.

New Report

Close