BEZ CENZURE – OPĆENITO

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – OPĆENITO

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pozdrav svima,

Novi sam i nedavno registriran korisnik/”investitor” sa skromnim portfeljem i nikakvim burzovnim iskustvom.
Imam jedno pitanje elementarne prirode i nadam se da se nećete smijati već nastojati pomoći.
Naime složio sam portfelj od četri dionice prije dva tjedna i vidim da se ovih dana solidno trguje pa eto tako i ja zaradih nešto.
Sad mene interesira kako da ja postavim naloge koji će se izvršavati ako korekcije krenu u crveno?
Zapravo neznam kako da i formuliram ovo pitanje (eto koliki sam njub) 🙁
Nadam se da je bar netko skapiro…
znam da je tu broker ali tamo mi čovjek zna ime i prazime pa eto malo mi bed.
Trgujem preko PBZ investora.

Isto tako ako sam fulo thread neka moderator to sredi.
hvala.


Pozdrav svima,

Novi sam i nedavno registriran korisnik/”investitor” sa skromnim portfeljem i nikakvim burzovnim iskustvom.
Imam jedno pitanje elementarne prirode i nadam se da se nećete smijati već nastojati pomoći.
Naime složio sam portfelj od četri dionice prije dva tjedna i vidim da se ovih dana solidno trguje pa eto tako i ja zaradih nešto.
Sad mene interesira kako da ja postavim naloge koji će se izvršavati ako korekcije krenu u crveno?
Zapravo neznam kako da i formuliram ovo pitanje (eto koliki sam njub) 🙁
Nadam se da je bar netko skapiro…
znam da je tu broker ali tamo mi čovjek zna ime i prazime pa eto malo mi bed.
Trgujem preko PBZ investora.

Isto tako ako sam fulo thread neka moderator to sredi.
hvala.


…jednostavno, kako si kupio tako i prodaj…samo izaberi prodaju umjesto kupnje… imaš uputstva od investora…imam ga i ja…jednostavno je…

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...

Kolega leti napisao odličan post na temi ADRS [thumbsup] Obavezno pročitati [thumbsup]

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

…moje mišljenje je ovako…ovo je bio jedan od vrhova…do cca 16.5. će biti ispod današnje razine…dole, gore…mmanje, više… tada kreće jači odbijanac…gore ili dole???…i tako do cca početka 7 mj… to je samo moje mišljenje…do sada sam od 1.12. pogađao…nažalost nisam bio odlučan pa nisam reagirao na vrijeme u skladu sa tim…hoću li dalje…eeee…bum javil…ipak sam amater…

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...

Ovdje upišite svoj komentar…

Vidim da niste skapirali. Ma jasan je meni tehnički dio zadavanja naloga ali mi nije jasno ponašanje naloga koji će se izvršavati ako tržište krene nadolje.
Jer ako je HT na 220 kn i ja zadam nalog da prodajem po 217 kao osigurač ako krene dionica prema dolje. Sad hoće li broker čekati tržišnu cjenu od 217 i provesti moj nalog ili će se on provesti momentalno s obzirom da ja u tom trenutku zadavanja naloga prodajem dionicu za 3 kune manje od one kojom se u tom trenutku trguje.
Evo čak sam i uspio konkretizirati pitanje.

da ti ja odgovorim na primjeru JDPL:
Najbolje ponude [ JDPL-R-A ] Kupnja Cijena
1 127,99
45 127,81
265 127,80
200 127,20
1 127,15
3 126,93
39 126,92
16 126,50
200 125,01
203 125,00
Cijena Prodaja
129,99 14
132,80 35
132,90 33
132,95 27
132,96 500
132,97 90
133,00 500
134,00 50
134,60 285
134,70 85

1. ti želiš prodati na 126,50 ukoliko tržište krene nizbrdo
2. prva je prodaja na 129,99
3. prva kupnja je na 127,99
ukoliko u ovom trenutku postaviš svoj prodajni nalog na 126,50 on će se odmah realizirati jer je ispod kupnje
ne možeš postavljati naloge na način "ako krene nizbrdo onda prodaj" na toj i toj cijeni
u tome i je draž burze da moraš predvidjeti smjer odnosno trenutak promjene smjera


Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje elementarne prirode i nadam se da se nećete smijati već nastojati pomoći.
Naime složio sam portfelj od četri dionice prije dva tjedna i vidim da se ovih dana solidno trguje pa eto tako i ja zaradih nešto.
Sad mene interesira kako da ja postavim naloge koji će se izvršavati ako korekcije krenu u crveno?

To su tzv "stop loss" nalozi koji kod nas ne postoje barem koliko je meni poznato.


Vidim da niste skapirali. Ma jasan je meni tehnički dio zadavanja naloga ali mi nije jasno ponašanje naloga koji će se izvršavati ako tržište krene nadolje.
Jer ako je HT na 220 kn i ja zadam nalog da prodajem po 217 kao osigurač ako krene dionica prema dolje. Sad hoće li broker čekati tržišnu cjenu od 217 i provesti moj nalog ili će se on provesti momentalno s obzirom da ja u tom trenutku zadavanja naloga prodajem dionicu za 3 kune manje od one kojom se u tom trenutku trguje.
Evo čak sam i uspio konkretizirati pitanje.

Ti misliš na stop louse automatski nalog. Toga ti kod nas nema. To ima u Americi brale. Moraš dežurati za monitorom jer tvoj nalog ide odmah na burzu i ako je niži od trenutne kupnje a jeste odmah ti se realizira i izgubio si nepotrebno.

who dares, wins

hvahvala luckyju, asdfgh123 i verdiju na odgovorima.

ali mislim ako vi znate čak i stručni naziv pa kvragu nije li vrjeme da i naši brokeri to uvedu u ponudu.
pa nije to neka atomska fizika.
sad ja da dežuram uz nalog???
pa kvragu neki i rade!

Premješteno iz teme: ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Razlika na računu je prevelika, debeli plus, ubačena lova (trenutno nepotrebni višak) za današnje pojmove velika. Prodao na razinama od 870-900 i sad se ne kajem taman otišla na 1500 idući tjedan.
Da sam slušao komentare nekih članova foruma a ne vlastiti osjećaj sada bi imao keš kojem svaki danom pada vrijednost. Osim burze bavim se sa još dvije vrste sigurnijeg ulaganja. Što vam želim reći, ne ulažite ako prije toga barem pola godine ne pratite događaje na burzi, pratite poslovanja firmi, nađite osobe u sektorima poduzeća koje vam mogu dati korisne i točne informacije o budućim poslovima. Netko reče neki dan da se ovo ne događa dva put u životu i rekao je pravu istinu. Isto tako svaki veliki znalac i poznavatelj burzovnog ulaganja će vam reći da su cijene dionica od prije mjesec dva bile odlične. To je bilo dno, a zašto, zato jer su previše vremena stajale na tim razinama i usprkos najcrnjim vijestima nisu više išle dolje. Kad si na dnu ne možeš više ispod osim bankrotom, kojeg nije bilo na puškomet u nijednom ozbiljnijem privrednom subjektu prisutnom na burzi. Zašto vam ovo govorim, znate li u čem je problem, zašto ovakvi komentari od nekih pojedinaca i upozorenja, strašenja, to vam je zbog toga jer bogatima nema gore stvari od gledanja kako se još netko bogati, kako netko drugi kupuje čak istu marku auta isti tip ali novije par mjeseci, to njih izjeda. Nemojte ni u snu pomisliti da vas netko želi zaštititi od gubitka, oni vas žele prije svega zaštititi od bilo kakvog dobitka, jer im to stvara neopisivu bol. Zamjeram moderatorima što ne brišu njihove procjene nakon pejstanih komentara, one su kratke ali sa psihološkog aspekta za one neodlučne ubitačne. Upravo u trenucima kad je dionica opasno zaronila takvi se javljaju i najavljuju kataklizmu, kad je up trend nestaju jer imaju pametnijeg posla i obiteljskih obaveza. Nije lako ne pratiti forum, ali ne nasjedajte na napominjem sugestije nekih članova jer su vrlo krive. Kretanje cijena na burzi i trendovi su stohatični, živi kaos, ali u finalu itekako dobiju pravilnu krivulju, a principi i pravila su jednostavna. Veliki teoretičarima je problem što se njihove trenutne prognoze ne ostvaruju i tu gube ogromnu lovu. Ne kažem da prognoze i procjene nisu točne, samo su malo zakašnjele a to je veliki problem, njihov je problem što nasijedaju na dobijene informacije, koje su zapravo već stare kad su ih dobili i to plasiraju na forum i na temelju njih sugeriraju nekakve odluke. Da je po njihovom bili bi milijarderi i vlasnici svih firmi na burzi ali nisu, bogate se spretni i odvažni koji koriste njih za zavaravanje masa. U potkrovljima svake firme naći ćete takvih tipova koji su potrebni ali za firmu od minimalne koristi, bilteni, dijagrami, hvaljenje rukovodstva i slični poslovi.

Are you talking to me? ARE YOU talking to me? ARE YOU TALKING TO ME?

Premješteno iz teme: ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

@ Heroj

Kolega zalutali ste. Da li znate da je po novim propisima "inside info" kazneno djelo???? A ako vam je osnova za investioranje forum nemam sta dodati.


Dragi i poštovani kolega neznam zašto me spominjete kad ja vas ne spominjem niti imenom niti prezimenom niti nickom.
Po vašem bi kazneno djelo bilo i iznošenje FI u javnost, nemojte se blamirati i držte se vi vašeg šufita, okanite se ozbiljnog business-a ili zarađivanja na burzi. Vaša su shvaćanja toliko old fashion da ste smiješni. Bolje vam je otić lovit rake G…..e nego gubit ovdje vrijeme. Svaki puta kad sam ulagao radio sam suprotno od vaših nagađanja i pogodio, 4 vala koja nisu bila baš beznačajna, zahvaljujem. Vrlo ste opak neprijatelj svih potencijalnih ulagača kojima je izgubljena lipa okidač za sale reakciju i bijeg u skute vaših objašnjenja, jesam li bio u pravu, jesam li vam govorio prije tri godine, imam pet slučajnih dionica Atlanske itd.itd. da ne nabrajam.

Are you talking to me? ARE YOU talking to me? ARE YOU TALKING TO ME?

New Report

Close