BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@mmstanic
i SLK

Od kolege Borga s drugog foruma, ja samo prenosim jer mi se svidjelo:

Na kraju će ipak prevladati činjenice po pojedinim dionicama, one koje imaju razloga za rast će rasti, a one koje imaju za pad će padati.


U prvih 10 sekundi sam se slagao s njim, ali dok sam pisao sam se predomislio.
Primjetio sam da su često dobre dionice nezasluženo prošle loše, jer im ekipa iz branše imala loše rezultate. Isto, naravno, kad je korekcija. Ide sve dolje, ne pita se ni za razloge ni FI.

No respect

Jučer je i g. Rohatinski spomenuo dvije svoje teze, naravno iste uopće nije argumentirao , a to bi bile , prvo , da su cijene nekretnina napuhane, drugo, da su dionice napuhane.
Vjerojatno ne zna ili prešučuje činjenicu da je kod nekretnina potražnja i dalje višestruko veća od ponude.
K tome cijena stana u Ljubljani je 3 500 EUR a u ZG oko 2 100 EUR. Možda on misli kada uđemo u eu da je realnije da Nekretnina u Ljubljani vrijedi više nego u Zagrebu??

A što se tiče dionica..
Meni se čini da se sve više u zadnje vrijeme javlja sve više jala koji je tako poznat kod hrvata, samo što se sada javljaju visokopozicionirani ljudi u društvu sa određenim ugledom bilo u politici bilo i bussinesu ili poslovnom svijetu. Ali što je svima njima zajedničko? Prvo nitko o dionicama i tržištu kapitala pojama nema, a drugo nitko od njih se tim poslom ne bavi , i naravno ( ovo pod navodnike ) ljudima je tipa Rohatinski i Jurčić je malo žao, pa kako to da mi zarađujemo a oni ne. Pa treba pričati nebuloze. zamislite da guverner centralne banke USA izgovori ovako nešto , ili npr. predsjednički kandidat. Naravno da je to nezamislivo.Njihove riječi su uperene kao prvo protiv države i njene ekonomije same po sebi ,vlastitog tržišta kapitalal i sl.( počnimo od najbanalnije činjenice što je veća tržišna kapitalizacija naših tvrtki iste su jače u ekonomskom i svakom drugom pogledu, slabije podložne vanjskom preuzimanju, više vrednovane itd. ), a potom i protiv građana u drugom redu. Protiv građana i to u dvojakom pogledu.
Nema sumnje da će se dio građana preplašiti ili se već preplašio tih tvrdnji i prodati svoje dionice / maknuti se sa tržišta kapitala . Privremeno ili za stalno nije bitno. Ti isti će se tamo negdje slijedeće godine vjerojatno sjetiiti tih katastrofičara kada bace pogled na stanje na burzu. Također njegove riječi neće tako povoljno djelovati na građane koji razmišljaju ili su tek počeli kao novi investitori na tržištu kapitala.Šteta da je ovo razdoblje HT-a baš u vrijeme stagnacije / korekcije tržišta , kada je fondovima prinosa za ovu godinu dovoljno, neki će steći krivu percepciju o dionicama i ulaganjima, zaboravljajuči pri tome najvažniju činjenicu , a to je : dionice su dugoročno ulaganje.I kada dođete u neku banku i poželite uložiti svoje novce u neki fond, pa ako se dvoumite između novčanog obvezničkog ili dioničkog svaki profesionalni savjetnik će vas upozoriti da je ulaganje u dionički fond preporučljivo isključivo ako se radi o rokovima duljim od ( minimalno ) 1 godine.
Baš me zanima što će g. Rohatinski reči kada / ako se pokaže da je bio potpuno u krivu. Hoče li se naći dovoljno hrabar novinar da ga za godinu dvije priuita i podsjeti na njegove riječi. U međuvremenu, g. Rohatinski , inaće dokazani stručnjak u svom poslu tu se nema što prigovoriti, bavi se između ostalog i daljnjim zaoštravanjem restriktivnih mjera HNB-a prema bankama u HR , a pritom ne uviđa ili ne želi uvidjeti da zaduženje umjesto u domaće banke , barem kada je riječ o poduzetništvu, sada ide prema inozemnim bankama. Koliko god pričali o tome da su banke većinom u stranom vlasništvu, ipak i te ” naše “banke plačaju porez u HR, zapošljavaju hrvatske ljude, ovako strane banke uzimaju dio kolača naših banaka, praktički niti krive niti dužne. Pri tome je naravno potpuno jasno da ovako nešto u EU ne postoji niti smije postojati, i tim restrikcijama se bliži kraj , kako smo bliži EU, to je tome tako neminovnije.

Tako je to , čini se meni po onoj staroj narodnoj , tko će kome ako ne svoj svome.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

samo kratko Plavi sto se tice “domacih-stranih banaka”: sve je to lijepo sto se tice zaposljavanja nasih ljudi i placanja poreza u HR, ali mene zanima sto one rade sa ostvarenom dobiti?

A) reinvestiraju u Hrvatskoj
B) izvlace dobit u inozemstvo

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje


Jučer je i g. Rohatinski spomenuo dvije svoje teze, naravno iste uopće nije argumentirao , a to bi bile , prvo , da su cijene nekretnina napuhane, drugo, da su dionice napuhane.
Vjerojatno ne zna ili prešučuje činjenicu da je kod nekretnina potražnja i dalje višestruko veća od ponude.
K tome cijena stana u Ljubljani je 3 500 EUR a u ZG oko 2 100 EUR. Možda on misli kada uđemo u eu da je realnije da Nekretnina u Ljubljani vrijedi više nego u Zagrebu??

Ja bih se ipak zapitao zasto prodaja nekretnina konstantno rapidno pada pa sam tako negdje procitao da je ovogodisnji pad prodaje 50%. Zar i mi trebamo napraviti isto sto se u USA nedavno dogodilo s nekretninama? Izgleda da da.

Kaj se Ljubljane tice mislim da je usporedba bezveze: oni su u EU – mi nismo. Oni imaju standard za koji nama treba barem 10 godina da ih stignemo. Ljubljana je prometno bolje rijesena, a ZG je katastrofa po tom pitanju bez naznaka da ce se u skorijoj buducnosti to promijeniti na bolje. Je to tuzno ali je tako. Usput, po meni treba stvari uvijek gledati u relacijama s prihodima. Primjerice 1 Marlboro u USA kosta $5 i kad bi svu placu prosjecni amer zdrobio na to mogao bi mjesecno kupiti oko 400 kutija. Kod nas je Marlboro jeftiniji, no s prosjecnom placom nas covjek moze kupiti pola te kolicine. Isto je sa svim artiklima vise manje.

A o kvaliteti novogradnji i gotovo izjednacenim cijenama starih nekretnina bolje da ne pricamo.


čime će od 240 kompanija polovica automatski nestati s tržišta[/b][/u], a očekuje se da će od 60 do 80 kompanija uključiti svoje dionice u prvu kotaciju.

Meni se cini da je ovo jako dobro.
“lijeve” firme ce maknuti s burze, sto je OK jer niti ne bi trebale listane (vecini je to nametnuto).
One dobre, koje se znaju ponasati i koje su zainteresirane za kotiranje ce ostati i sve super.
Jos kad bi Hanfa uvela regualtivu za poboljsanje transparentnosti onih koje ce ostati… zakon.

I jos jedna stvar.
Ionako su te lijeve cesto koristene za navlacenje malih/neiskusnih investitora sto samo pojacava losu percepciju burze i investitora u drustvu.

[color=blue]U 2008. Bandiću 7,35 milijardi kuna[/color]

http://www.nacional.hr/articles/view/39949/

Komentari CROBEX-a posljednjih mjesec dana

Burzovni indeks Zagrebačke burze u zadnjih mjesec dana pao je gotovo deset posto. Dok analitičari objašnjavaju uzroke pada, mnogi se ulagači pitaju je li to početak duljeg pada ili je riječ o privremenoj korekciji.

Razlozi ovog pada kriju se u nizu čimbenika koji su se poklopili, a koje ovdje nabrajamo uz napomenu kako nisu nabrojeni po važnosti, te im različiti analitičari pridaju različitu važnost.

Prvi razlog krije se u precijenjenosti hrvatskog tržišta kapitala, na kojem je razina opreza ulagača povećana nakon više napisa u medijima koji upozoravaju na mogućnost ispuhivanja balona, što je rezultiralo pretjeranim oprezom ulagača, zbog čega je dio njih spreman povući svoja sredstva s burze na najmanji znak nestabilnosti. Informacija o mogućem krahu burze (do kojeg može doći u nedefiniranom trenutku) ponavljanjem je dopirala do sve većeg broja ljudi i opravdano utjecala na razmišljanja ulagača, a broj autoriteta u svijetu kapitala koji upozoravaju na “balon” također se povećao. Zadnji među njima, koji je osim na prenapuhanost tržišta vrijednosnica upozorio i na precijenjenost nekretnina, bio je guverner HNB-a Željko Rohatinski.

Drugi razlog krije se u stanju na globalnom tržištu kapitala gdje vlada kriza koju su pokrenuli problemi na tržištu hipotekarnih kredita. Prognoze o kretanjima na tržištima kapitala u istočnoj Europi koje su tom prilikom davale ustanove poput Europske banke za obnovu i razvitak također nisu išle u prilog kretanju cijena.

Treći razlog krije se u neizvjesnosti koju uzrokuju izbori, kao i pitanje izbornog pobjednika. Osim što izbori često znaju djelovati na tržišta kapitala, ovdje postoje još dva detalja koja naglašavaju njihovu važnost. Direktor Zagrebačke burze Roberto Motušić svojedobno je naglasio kako je uvođenje poreza na kapitalnu dobit (koji namjerava uvesti SDP) u nekim državama znalo uzrokovati višepostotni pad na burzi, dok se drugi razlog krije u ponašanju građana koji vrijedi vjerojatno za veći broj dionica, ali je najvidljiviji u slučaju HT-a, za koji je veliki broj građana isticao kako će ga “prodati prije izbora”, jer se stječe dojam kako se do izbora ne smije dogoditi ništa loše (kako vladajući ne bi izgubili glasove), dok nakon njih političarima neće biti toliko važno jesu li ljudi nešto izgubili. Točnost takvog mišljenja ovisi o stvarnoj snazi utjecaja politike na snage prisutne na tržištu kapitala, ali neovisno o tome koliko je točno sigurno utječe na ponašanje ulagača. Određene političke izjave izrečene proteklih dana poput onih predsjednika Republike također su utjecale na vrijednost nekih dionica.

Četvrti razlog krije se u promjeni načina na koji razmišlja dio građana. Osim što zbog ograničenosti sredstava masa novca dostupnog za ulaganje u tržište kapitala ne može beskonačno rasti po dosadašnjoj stopi, neki građani su promijenili način ponašanja. Nakon ranijeg ulaganja u fondove, dio građana preorijentirao se na “brza” ulaganja u IPO-e, te su povukli novac iz fondova kako bi ulagali u IPO-e, prodajući dionice i ulažući u svaki sljedeći IPO. Višak sredstava dijela građana također čeka “negdje sa strane”, te to potkrepljuje povrat novca od Atlantica, za vrijeme kojeg je Crobex samo na trenutak zanemarivo porastao, nakon čega je nastavio pad.

Stanje u regiji u kojoj postoji određena neizvjesnost zbog stanja na Kosovu vjerojatno nema važniju ulogu, ali se ipak ne može zanemariti te bi to mogao biti peti razlog.

Ono što je najnezahvalnije u slučaju tržišta kapitala su prognoze budućih događanja. Bude li dovoljno velik broj ulagača mislio kako je riječ o kraćoj korekciji, moglo bi se očekivati da će cijena dionica početi rasti nakon izbora, što bi se moglo naslutiti već pred izbore, počnu li najnestrpljiviji početi ulagati u dionice kako bi pretekli većinu koja će to učiniti nakon izbora. Ako prevlada oprez i mišljenje kako je tržište precijenjeno, pad bi se mogao nastaviti i nakon izbora.

Kretanje na svjetskom tržištu dionica još je jedan u nizu faktora koji bi mogao utjecati na promjenu ovog negativnog trenda, koji mnogi nisu doživjeli preteško zbog činjenice da su unatoč njemu zaradili na prijašnjim skokovima Crobexa. (business.hr)

Bolje dioničar nego udjelničar

Kod ESOP-a radničkog dioničarstva,Antun Ožanić, ( predsjednik Odbora vjerovnika Brodomaterijala) kaže da je puno kvalitetnije rješenje da radnici postanu dioničari,a ne udjelničari,jer je položaj malih dioničara pravno puno povoljniji od položaja malih udjelničara.
Kod društva sa ograničenom odgovornošću nepoželjne male udjelničare se prema Zakonu o trgovačkim društvima kroz društveni ugovor i odluku većine može isključiti iz Društva dok je kod dioničkog društva to moguće samo ako odluku o tome donese 95 % dioničara…
Izvor N.list

bauštelac, 19.11.2007. u 12:40

Poštovani,

Tragom napisa po forumima kako je otac predsjednika naveće oporbene stranke Zorana Milanovića, Stipe Milanović imao svoje prste u pretvorbi i privatizaciji malo sam se upustio u „istraživanje“ i nije mi trebalo dugo.

Došao sam do informacija da je:

Stipe Milanović

– bio član Komunističke partije Jugoslavije te bio na više pozicija povezanih s članstvom u partiji (interview Stipe Milanovića u Nacionalu)
– bio član HDZ-a tijekom ranih devedesetih(interview Stipe Milanovića u Nacionalu)
– bio doministar u HDZ-ovoj vladi (negdje u vrijeme kada se Zoran zaposlio u ministarstvu vanjskih poslova – dok su njegovi vršnjaci bili na ratištu) – pogledajte životopis Zorana Milanovića i interview njegova oca dan u Nacionalu i sami izvucite zaključak.
– bio direktor PBZ-a te uz otpremninu otišao u mirovinu (otpremnina je bila dovoljna da stamebeno zbrine oba sina iako je u PBZ-u bio samo 5 godina) (interview Stipe Milanovića u Nacionalu + Peratović s bloger.hr)
– bio član nadzornog odbora društva Gaj d.d. iz Slatine kada se isto privatiziralo po poznatom hrvatskom principu „uzmi pare i bježi“ (izvješće Državnog ureda za reviziju o reviziji pretvorbe u Gaj d.d. Slatina)

Sumnjam da Milanović nije znao šta se događa u Gaj d.d. budući se radi o čovjeku s takvim poslovnim iskustvom tako da ponovno zaključke sami izvedete. Zanimljivo je da se revizija odvijala 2002. godine dok je na vlasti bio SDP, te je sve nekako gurnuto ispod tepiha. Mislite li da kruška pada daleko od stabla?

Budući da ovi podaci mogu djelovati dosta indikativno predložio bih da ih pošaljete na što više e-mail adresa, postate po što je moguće više foruma, po mogućnosti dostavite i medijima.

Također, ukoliko sumnjate u neku od navedenih činjenica predlažem da ih sami provjerite i izvučete zaključke:

Interview Stipe Milanovića u Nacionalu http://www.nacional.hr/articles/view/37991/
Izvješće Državnog ureda za reviziju http://www.revizija.hr/izvjesca/2007/revizije-pretvorbe-i-privatizacije/206-gaj-slatina.pdf
Životopis Zorana Milanovića http://www.sdp.hr/ljudi_i_politike/ljudi_sdp_a/zoran_milanovic

Unaprijed zahvalan,

Ovo mi je stiglo na mail, pa dajem svoj doprinos, a s obzirom na predizbornu korekciju

[color=grey][i]Ne pozivam Vas ni na kupnju ni na prodaju - odluku biste trebali donijeti temeljem prospekta, a ja vam ga ne nudim. Iznosim samo neka svoja razmišljanja o vrijednosnim papirima koje pratim. [i][/color]

New Report

Close