BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ja sam uvijek emotivan kad nesto prodam i to su uvijek jedna od 2 vrste emocija: ili je u igri zadovoljno trljanje ruku uz osmijeh, ili je uz recenicu tipa “ma idi u pi.. ma….nu” [smiley2]

[smiley2][smiley2][smiley2] Vidim veceras je raspolozenje na visini i to po drugi put[smiley2]

Pročitavši članak došao do zaključka da je krah neminovan, ali ne kod nas nego malo južnije i istočnije. Pa to se već dogodilo kod nas, ali prije 8-10 godina. Njima to tek predstoji. Sad su u toj fazi razvoja tržišta. Dovoljno je da se investitori povuku zbog nedefinirane političke situacije.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

A zašto oni misle da je kod nas krah neminovan? Možda dođe do stagnacije kao u Sloveniji i to je to….

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)


A zašto oni misle da je kod nas krah neminovan? Možda dođe do stagnacije kao u Sloveniji i to je to….

Ne bih se bas sa slovencima usporedjivao ako idemo gledati grafove indexa: mi smo imali ove godine par korekcija, a oni ni ne znaju kaj je to

Polančec: Država za vlasničko povezivanje Podravke i Agrokora
http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2007,11,5,podravka_agrokor,96801.jl

Posebno je zanimljiv ovaj zadnji dio clanka; a o tim ZIF-ovima i inicaijalnoj ponudi je vec i bilo rijeci.
Vlada priprema i novi model privatizacije koji podrazumijeva osnivanje nekoliko zatvorenih investicijskih fondova (ZIF) u koje bi ušle dionice vrijednih hrvatskih kompanija. Ti bi ZIF-ovi na kraju završili u rukama građana putem inicijalne javne ponude njihovih dionica.
Cini se da se ipak radi na tome kao zamjeni za HFP i ‘rasprodaju ispod banka’.
[smiley9][smiley9][smiley9]

Stara kineska: Pas koji laje, nije dovoljno kuhan!


mislim da je tip potkupljen od strane sdp a,ne da mislim nego sam potpuno siguran u to.takav amaterski odrađen članak stavit na naslovnicu,tu mi nešto gadno smrdi..uostalom,on je direktno utjecao na cijene dionica,i hanfa to treba sankcionirat…[smiley8]

Dobro misliš…Frenki Laušić je tipičan primjer angažiranog novinara.Često piše o aferama na štetu HDZ-a.Kao da je iz Ferala..

Molim Vas da ne ocjenjujete moje glupe komentare jer bi ja sam sebi dao nulu da mogu

Premješteno iz teme: [color=blue]IGH (Institut građevinarstva Hrvatske d.d.)[/color]

ma možete vi pisat kaj hoćete, ova dionica je u banani..a taj p/e je posebna priča….da vjerujem u tu dionicu kupovao bi je na p/e 200..pošto ne vjerujem ne bi je kupovao ni ispod 15…a sad p/e je 58 ..a to je danas gruba činjenica…za tri kvartala…znam da bi trebao za ttm uključit bar jedan kvartal…

ali samo vi uživajte u svojoj dionici o kojoj pojma nemate…samo kupujete jer svi kupuju…

samo jedno…ja sve kaj imam u životu sam zaradio na burzi..i nije mi nitko poklonio ništa….tak da dobro znam buy i sell signale….

a tu su sve više prisutni sell signali..pa koliko se vi emotivno vezali uz tu dionicu….

i još jedno..bolje da izgubiš 1000 kuna i shvatiš da si pogriješio i kupio u krivom momentu..nego kad izgubiš svu svoju imovinu i dovedeš se pred bankrot…a i to se zna dogodit…

mnogi su se bacali s nebodera zbog dionica–imali su prevelika očekivanja i nikad hladnu glavu.. racionalno i polako,,strpljivo..ti dobivaju ostali gube..

vezano među ostalim i za tekst u SD, pa ti ubuduće piši što hoćeš[smiley2]

quote]Medijski napisi mogu utjecati na cijenu dionice, no HANFA ne bi zbog toga svoje ingerencije trebala proširivati na novinare već male dioničare štititi na drugi način
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga mogla bi uskoro, sukladno s proširenjem djelatnosti, svoju skraćenicu produžiti u HANFAN – Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga i novinarstva. Čelni čovjek HANFA-e je u emisiji Otvoreno Hrvatske televizije početkom listopada najavio kako će se ta Agencija odsad početi baviti i medijima i novinarima. Ondje se pozivaju na odredbe Zakona o tržištu vrijednosnih papira, prema kojima bi novinari trebali javno obznaniti svoje interese i mogući sukob interesa ako pišu o pojedinim vrijednosnim papirima.

U okviru bombastičnih naslova koji se svakodnevno serviraju kroz medije želja Hanfe da kontrolira i nadzire i novinare na prvi pogled možda izgleda i objašnjivo. Jedna od dužnosti Hanfe je, naime, i zaštita malih dioničara. A mali dioničari većinu informacija doznaju iz medija.

No, tu svaka povezanost prestaje. Područje djelovanja Hanfe je tržište kapitala. Nikako ne i novinarstvo. Zašto? Za početak, analogno najavama Hanfe, novinarima bi se tada mogle baviti i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja ili Hrvatska energetska regulatorna agencija i sve druge nezavisne agencije koje reguliraju određene segmente gospodarstva. No, niti jednoj od njih ne pada na pamet da se bavi novinarima. I tu bi priča trebala završiti i za Hanfu.

No, Hanfa ima problem u tome što su mali dioničari, čije interese mora štititi, vrlo podložni javnom mišljenju. I, želeći tome stati na kraj, potpuno pogrešno ide stavljati soli na rep novinarima. Hanfa mora male dioničare štititi na drukčiji način. Ona mora svakom malom dioničaru reći: “Znajte da sva mišljenja koja pročitate u novinama ili u financijskim analizama mogu imati skriveni interes onoga tko ih je napisao i budite svjesni toga pri odlučivanju u koje ćete dionice investirati.“ I to mu ponoviti deset puta ako je potrebno. A ne govoriti novinarima: “Sram vas bilo, kako to možete pisati!“ ili “Objavite vlastite portfelje!“

Tko zna – zna

Objava vlastitih portfelja trebala bi, naime, u nekoj idealiziranoj situaciji otkriti ima li netko skrivene interese u pisanju o određenoj dionici tj. kompaniji. No, stvar nije tako jednostavna. U nedavnom razgovoru s Gertrudom Husslom, novinarkom Handelsblatta koja ima više od 20 godina iskustva izvještavanja s tržišta kapitala, ona je priznala kako više ne zna koga bi pitala za objektivno mišljenje o određenoj dionici. Traži li komentar od nekog fond menadžera koji u vlastitom portfelju ima dionicu, dobit će “obojano“, subjektivno mišljenje osobe koja želi da toj dionici poraste cijena. Traži li komentar od nekog tko nema dionicu, dobit će subjektivno mišljenje osobe koja smatra da tu dionicu ne treba kupovati – zbog tog i tog razloga. Objektivnosti nema. Niti jedan novinar niti financijski analitičar niti broker neće nikada moći biti u potpunosti objektivan.

Nekome je simpatičniji Mudrinić, nekome Žuvanić. Nikakvo iskazivanje broja dionica koje netko posjeduje neće moći pokazati što ja točno mislim o Dragičeviću. Možda mi je čovjek odličan, ali držim jednu jedinu dionicu Ine zato jer, jednostavno, nemam novaca za više. I pisat ću laude Dragičeviću i njegovim proročansko-naftnim potezima. A na svojoj ću dionici, ako joj cijena i poraste zbog mojih bombastičnih napisa, zaraditi 200 ili 300 kuna. Možda ću imati tisuću dionica, ali ću ih prodati jer mi treba novac za stan. Moram li onda u napomeni uz tekst o Ini dodati kako sam prodao dionice zato što je trebalo za stan, a ne zato jer imam neke informacije koje govore o tome da bi im cijena mogla pasti.

Koliko je pitanje (skrivenog) sukoba interesa delikatno govore diskusije koje se posljednjih godina vode na Zapadu. Primjerice, pitanje neutralnosti brokera koji rade u bankama čiji odjel

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

objavljeno u bankamagazine studeni.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Premješteno iz teme: [color=blue]IGH (Institut građevinarstva Hrvatske d.d.)[/color]

ma možete vi pisat kaj hoćete, ova dionica je u banani..a taj p/e je posebna priča….da vjerujem u tu dionicu kupovao bi je na p/e 200..pošto ne vjerujem ne bi je kupovao ni ispod 15…a sad p/e je 58 ..a to je danas gruba činjenica…za tri kvartala…znam da bi trebao za ttm uključit bar jedan kvartal…

ali samo vi uživajte u svojoj dionici o kojoj pojma nemate…samo kupujete jer svi kupuju…

samo jedno…ja sve kaj imam u životu sam zaradio na burzi..i nije mi nitko poklonio ništa….tak da dobro znam buy i sell signale….

a tu su sve više prisutni sell signali..pa koliko se vi emotivno vezali uz tu dionicu….

i još jedno..bolje da izgubiš 1000 kuna i shvatiš da si pogriješio i kupio u krivom momentu..nego kad izgubiš svu svoju imovinu i dovedeš se pred bankrot…a i to se zna dogodit…

mnogi su se bacali s nebodera zbog dionica–imali su prevelika očekivanja i nikad hladnu glavu.. racionalno i polako,,strpljivo..ti dobivaju ostali gube..

Kolega, malo ste zabrijali, tj. jako ste zabrijali. Ma opustite se, neće Dalekovod još dublje. Evo sad će zaraditi još koji milijun kuna na vjetroelektranama, pe će sve biti u redu. Udahnite duboko. Polako. Ne razmišljati o gubitku imovine i o samoubojstvu.[smiley1]
Koliko emocija,na jednom mjestu. Previše za burzu, ako mene pitate.

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU

Premješteno iz teme: [color=blue]MIV (MIV – Metalska industrija Varaždin d.d.) [/color]

[/b]
a sta da napisem. sve moje prognoze su otisle u P. materinu .ne znam ne znam… nisam pametan. mislio sam da kad bar izidje gravosa da ce lagano krenuti prema gore. ali nista od toga kako sad stvai stoje. zna li netko kada izlazi izvjesce ? trenutno mi se ne isplati prodavat ,prevelik je gubitak. kad bih bar uspio izvuc pozitivnu nulu. ni Ht mi nije po volji . u glavnom – kod mene je na snazi opca frustracija. pozdrav rodeo
[/quote]

vidi avatar na na ostalo zaboravi
[smiley11][smiley11]

polako idemo prema gore. Atlantic je zavrsio. ja sam usao puno prije tako, da nemam gubitka ali ova stagnacija mi nije baš….

strpljenje če bit nagrađeno. Znaš li onu Vino na usnama…
[smiley11][smiley11]

a danas prati ligu prvaka.

La Vita e Bella

Sutra u vecernjem listu glavni naslov “Krah Burze”
http://vecernji.hr/home/manager/2948781/index.do

New Report

Close