BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


igalinek
osnove ekonomije moraš svladati najprije kako bi razumio financijska izvješća. za to ti je najjednostavnija i najbolja literatura prve godine ek faksa. dobra štiva ima robert kyosaki o investiranju uopće, pa kostolany, buffet. ako si pokeraš onda si sigurno čitao umiječe ratovanja. le bonova psihologija masa. za početak i više nego dovoljno. sretno!

Kiyosaki je, pristojno rečeno, totalno smeće od štiva. Majstor koji kaže da je dobro bankrotirati. Tko god sluša njegove savjete i sam će bankrotirati.
Psihologije mase su isto gubitak vremena, kada je preko 80% trgovanja HFT, algo priča.

Ovaj koji pita bi trgovao, a ne ulagao. Niti jedna knjiga te neće naučiti to što tražiš. Da je tako lagano, svi bi bili jako bogati. Računaj da od svih retail računa njih 98% nije u stanju biti profitabilno, a dobar dio onih koji jesu su bili u industriji i trgovali za nekoga.

Naći nekoga tko trguje za život i uči od njega. Inače, budi spreman na jako teško i skupo učenje.
Bez mentora, računaj barem 3 godine dok ne postaneš profitabilan. Ako ti račun preživi do tada.
Plus, trgovati možeš samo na likvidnom tržištu, što naše nije.

Da ne misliš da pričam bez veze.
Prouči ovo http://www.iasg.com/Managed-Futures/Performance A to su profesionalci.

Mislim da je Malloy potpuno u pravu. Čak mislim da je on još i skroman. Oko 5 godina učenja i pracenja i čitanja ti treba da bar nešto postigneš. Prvo bi preporučio da čitaš strane medije i da pobjegneš od ovog foruma što dalje. mislim da sam jedino na ovom forumu na svijetu čuo da ti kažu da što više znaš to si zapravo gluplji jer ti znanje uopće ne treba. mnogi će te ovdje uvjeriti da ti je najvažnije pogledati promjene 10 najvećih dioničara i P/B jer ni sami ne žele naučiti. kreni tako čitati i vidjeti ćeš odmah da li te to zanima ili ne. nije lako, ali je zanimljivo

Upravo to.

jedan dan CNBC-a i Bloomberga i naučiš više nego na 5 godina ekonomije. Tada tek shvatiš što je svijet i kako funkcionira, dobro ovo drugo nakon mjesec dana gledanja:)

Hvala na odgovorima.
Gdje bi se mogao naci Investing Mentor/Coach, posto u RL ne poznam niti jednoga. Google mi izbaci puno rezultata i mentora, a posto mi je to sve i dalje nepoznato podrucje ne znam jel, tko i što je dobro.

A i blog nije los…


Hvala na odgovorima.
Gdje bi se mogao naci Investing Mentor/Coach, posto u RL ne poznam niti jednoga. Google mi izbaci puno rezultata i mentora, a posto mi je to sve i dalje nepoznato podrucje ne znam jel, tko i što je dobro.

Online, jako teško. Prije ćeš pogoditi jackpot. Ozbiljno.
U RL, preseliš u Chicago ili NY i onda kao Charlie Sheen u onom filmu gnjaviš druge ljude. Ok, ima i u Europi gradova :).

99% njih su prevaranti. Sve te sobe, coachevi, ovo ono su propali trejderi, koji prodaju naivcima san o tome kako će se brzo obogatiti. I kako će uz malo truda riješiti sve svoje probleme.
Nitko od njih ne trguje, nego rade na simulatorima, lažiraju svoje biografije, a žive od pretplata koje im početnici plaćaju. Logično je, da imaš sistem koji radi, bi li ga prodavao drugima ili radio u tišini i skupljao novac?

Ne znam kršim li pravila, ali mogu ovdje staviti linkove takvih stranica. Koji obećavaju sve i svašta, a na kraju bude veliko ništa.

Sve ovisi i o tebi, što uopće želiš. Na duge staze, bolje ti je raditi fundamentalne analize i buy and hold pristup. Tražiti jako dobre firme, kada se pojave po smiješnim cijenama. I buy and hold pristup.
Kaže se da je potrebno minimalno 10 000 sati pred ekranom, za dobrog trejdera. Pa vidi zanima li te to.

Pišem ovo da ti dam drugi pogled na ono što marketing obećava. Moji postovi se odnose na USA tržište, ovo kod nas nema veze ni s bucket shopom. Gdje se priča o virtualnoj vrijednosti portfelja 🙂


Igram online poker profesionalno tako da vec imam odredene "skillove" sto se tice bankrollanja te sam procitao vec jako puno knjiga o produktivnosti zbog pokera pa bih htio prosiriti to i na trgovanje dionicama sto mi se cini u puno segmenata slicno nacinu na koji radim s pokerom.

Pazi se samo “igrača” ovdje. Mnogi od njih misle da će dobiti flush samo zato jer u ruci imaju karte u boji. Takvi su većina ovdje. Misle da je dobiti flush puno lakse nego sto to kaze staitistika. S druge strane ti moraš znati da nećeš jednako betati s bilo koje dvije karte u ruci. Uvjek imaju karte, pa tako i dionice svoju snagu. 2-7 off možda jest najgora ruka, ali odigrat ćeš je ako ju dobiješ na BB, a niko ne beta, zar ne? Uglavnom, dionice, kao i poker mogu biti kocka, čista koncka. A mogu itekako biti strateška igra. A ako igraš live, a ne samo online, znaš da većina igrača na pokeru to ne kuži… Nemaju srpljenja i misle da s dvi karte baš oni moraju sve dobiti. Tako i ovdje s dionicama, puno je kockara, tvoje je da to nadiđeš, da se držiš svoje taktike, da budeš objektivan i strpljiv!

Uglavnom, osnove dionica ti nije teško naučiti. Neka te ne obeshrabre ovi školovani koji su u to utrošili godine. Najbitnije ti je shvatiti osnove. A to je da sve ima svoju cijenu i sve uspoređuješ s cijenom. Nešto je g.vno, a nešto je zlato. OK. Ali nećeš ni gram zlata kupiti za milijun kuna, a ako ti neko ponudi vagon g,vana (đubriva) za 1kn, nećeš odbiti, zar ne? Najbitnije ti je dovesti to u relaciju i znati što dobivaš za određenu cijenu dionice. Ako skužiš tu filozofiju, dalje je samo nadogradnja. Onda učiš da budeš majstor. Jer ako ti temelji i logika ne štimaju, onda ti džabe i knjige i škola. Dakle, sve što firma ima, djeli se po dionici. Izvješća nisu prekomplicirana. Ja sam počeo čitajući g. Bakića jer ima izvrsnu logiku i potiče te da pogledaš to što je i istražiš sam. Pokušaj. Također, na mojedionice.com imaš O pokazateljima i načinu izračuna. Korisno.

Uglavnom. Najvažnije:
1) ne budi pohlepan
2) uključi logiku (čak i kad ti se tržište učini nelogično – tu su prilike)
3) za sve se pitaj “pošto

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Bez uvrede ikome, ali tu je dosta špekulacija, kako obično biva kada je više izvora, i još više nezadovoljstva. Od kuda da skupe milion za neku agenciju, koliko bi to skupljali i to još da plate državnoj agenciji koja osigurava plaće u stečaju???
S druge strane, imamo ono što su činjenice i što je zanimljivo, zadnju inventuru koju su obavili radnici prije nego su svi otpušteni koncem listopada, nema nikakvih podataka o njoj, nitko, ni stečajni ni direktor prodaje koji je još tamo (što je isto zanimljivo, ništa se ne prodaje, čeka se odluka skupštine, a plaću prima direktor prodaje i još vozi službeni auto 24 sata, mislim da toga nema u nijednom stečaju, pitanje zašto). A priča se o više milioona kuna manjkova u roku tri mjeseca. I kad je TOZ u pitanju gdje je sve moguće previše je.

Nema skupštine jer je TOZ u stečaju, postoje samo sastanci vjerovnika.


Nije li zanimljivo da je 40% sudionika bilo bolje od OTP Indeksnog u prošloj godini u natjecanju za najportfelj na mojedionice? To upućuje da je za većinu stvarno bolje ulagati u indexni fond.

da, ali većina je rijetko kad u pravu i ne zarađuje! dapače!

Skupština da, skupština vjerovnika, da sad ne citiramo ZTD je u stečaju ono što je skupština dioničara kod redovnog poslovanja, a odbor vjerovnika koji se češće sastaje je ono što je ekvivalent Nadzornom odboru.

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: LPLH (Lošinjska plovidba d.d.) [/color]

Ne da mi se sad ovdje raspravljat o ddjh jer ce mi blokat komentar…ali predsjednik uprava Patrije je rekao da ce u buducnosti koristiti usluge Đure i u kontekstu posla u UAE…ali ti si vec nekoliko puta pokazao da vrlo povrsno donosis ocjene. To je valjda posljedica razno raznih certifikata koje imas.
Smijesno je da ne ulazes u hr, da uglavnom govoris koje dionice ne valjaju, a ne sjecam se da si za neke rekao da su dobra kupnja. Vjerovatno negdje jesi, ali negativa preteze, i to debelo.
Sto ti ne otvoris neki blog ili temu pa ne pises o dionicama u koje vjerujes? Pa da mi malo vidimo tvoja razmisljanja, koja nisu samo kritiziranje

[color=#175189]Ova poruka je premještena iz teme: LPLH (Lošinjska plovidba d.d.) [/color]

vikend
ne da koga zagovaram ili kudim. čovjek je nekoliko analiza unatrag par godina iznio. i ako se ne varam, mislim da su sve bile točne. ako je pak završio CFA, razog zašto ne ulaže je taj što su te metode primjenjive na visoko razvijenim i likvidnim tržištima. pa na našem zse možeš primjeniti TA na 5-6 papira! ostalo su izvitoperene slike zbog niskog volumena. i kao takve ne daju pravu sliku. možda nekome dovoljno, meni ne. i da se razumijemo, nisam nikakav školovani analitičar, više sam svoj majstor.

New Report

Close