BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ingra prosjek 3,64

Nemojte mi zamjeriti, ali ne snalazim se baš na ovom forumu tako da nisam našao prikladniju temu za svoje pitanje. Iako već neko vrijeme pratim trgovanje burze, i nešto kupujem, još uvijek nisam shvatio ovaj sustav dražbi, a tek danas sam naišao u trgovanju na pojam limita iako sam to naravno svakodnevno susretao u temama. Ne očekujem da mi objasnite koliko se vrijeme produžuje u dražbi kod onog posebnog režima trgovine jer je svaki put drugačije kad sam sudjelovao u tim igrama, nikad ne znam što se događa sam znam da rijetko kad uhvatim dionice.

Moje pitanje je vezano uz blokadu, odnosno limite trgovanja. Uzmimo za primjer KTKA-R-A, dionica je u ovom posebnom 11-13h. Prema zse limiti su; min 338,80 do max 629,20. Na prodaji postoji određeni broj dionica po 630. Moje prvo (1) pitanje; Što će se dogoditi ukoliko ja stavim u 12:30 da želim kupiti 1 dionicu po 630? Nije mi ništa jasno što s ovih 8 i ovih 5 minuta… koliko vremena moram čekati (do 13:05, 13:08, 13:13?) i Je li uopće moguće kupiti dionicu za 630 kn ukoliko je prodavač ne spusti?

Moje drugo(2) pitanje; Postoji li mogućnost da je na prodaji samo cijeli paket, da nemogu kupiti tek dio paketa? Primjerice na prodaji je 100 dionica po cijeni X, i da ih mogu kupiti jedino ako kupim cijeli paket, znači da ne mogu kupiti po cijeni X primjerice samo 33 dionice od tih 100? (Da se vratim na primjer KTKA, ne znam sad napamet kolko ih je, recimo da je na prodaji 50 dionica po 630, je li moguće da prodavač prodaje ili sve ili ništa? da ne mogu kupiti npr. 2 dionice?)

Pretpostavljam da je odgovor na drugo pitanje – ne, ali gledao sam neka trgovanja i nije mi jasno što se dogodilo, na kraju trgovine nije bilo.

Hvala puno na odgovorima, već sam potrošio živaca, i propustio zaraditi novaca jer se ne snalazim na ovim dražbama. KTKA sam uzeo samo za primjer, nije nagovor na kupnju ili prodaju… Znam da su pitanja blesava, ali promatrao sam konkretnu trgovinu na jednoj dionici i to su mi dva objašnjenja zašto se ništa nije dogodilo 🙂

Ispričavam se na početničkim pitanjima, i kao naknadu što ste se zamarali čitanjem nudim vam nadu da možda dolazi do opravka burze kad se takva pitanja postavljaju [emo_dolar]

@trader27
1/2

Evo, da ti ja pokušam odgovoriti. Prvo, daj malo promisli o tom svojem nadimku i mani se toga, nećeš dobro proći… Trejdanje ti oduzima puno vremena i živaca, a dobit nije kakva bi mogla biti kod dugoročnog ulaganja te često pogoduje nakupljanju zavisti, kad prodaš dionicu, a ona nezaustavljivo nastavi rasti, a ta zavist pak unosi tebi nered i sve manje i manje postaješ racionalan, a sve više postaješ “moram dobiti”, odnosno “kockar”. Imaš lijepe primjere ovdje na forumu, uci iz tuđeg iskustva….. Toliko o tome…

Kod posebnog režima trgovanja trgovanje se odvija po principu dražbe i nalozi se stavljaju od 11 do 13 plus(!) neko određeno vrijeme (koje ću kasnije objasniti), a trgovanje se odvije samo jednom. Znaći između 11 i 13 moš radit što hoćeš, postavljat naloge kakve hoćeš, ništa se neće promijeniti. Ali iza 13 se već može nešto promijeniti i nikad ne znaš kada. To je napravljeno baš zato da se spriječi ćim više manipuliranje. Jer kad bi se znalo da završava u 13:00 mogli bi razni likovi stavljati kupnju ili prodaju i micati je u 12:59:59. To se često i događa, mogao si vidjet primjer kod Zvečeva, ali sa ovim produženim, a nepoznatim vremenom imaš neko vrijeme da prilagodiš svoje naloge. Kod dionica ima dvije razine limita cijene. Jedna je ovisna o grupi u kojoj se dionica nalazi i za navedenu KTKA, ona iznosi 30% dole odnosno gore u odnosu na zadnju prosječnu cijenu trgovanja. Gornji limit si naveo 629,20kn, a prva ponuda je na 630, znači ne možeš ju kupiti unutar limita, ali ipak možeš ju kupiti do drugog limita koji iznosi 75% i iznad ili ispod čega se taj dan dionica ne može kupiti ili prodati. Za KTKA on sada iznosi 847. Međutim, ako se nalozi poklope iznad onog prvog limita, recimo na 630, dionica ulazi u blokadu i trgovanje se produžuje i sve ostaje isto, opet možeš stavljati i mijenjati naloge idućih 8 minuta plus opet jedno nepoznato vrijeme (do 5min) tako da se sprijeći manipulacija. U vrijeme blokade, može ti taj nalog nestati i onda neće biti trgovanja. Ili se mogu pojaviti i drugi nalozi, koji mogu biti i ispod blokade, ali trgovanje se neće završiti dok se blokada ne završi. I to je u biti to što se tiče principa.

Sad virijeme. Trgovanje u posebnom režimu može završiti između 13:00:00 i 13:05:00 i tad završi trgovanje odjednom na svim dionicama, osim onima koje idu u blokadu) i nikad ne znaš kada će to točno biti, doslovno je nasumično, programski. One dionice koje odu u blokadu, počinje “blokada” odnosno “dražba uravnoteženja” koja traje od kraja trgovanja zaposebni režim između 8 i 13 minuta, opet, nikad se ne zna koliko točno. Recimo da si išo kupit KTKA na 630, a taj dan je trgovanje u posebom režimu trajalo do 13:03:45. Sve će dionice u posebnom režimu tada obaviti trgovanje, a tvoja KTKA će ući u blokadu koja će završiti između 13:11:45 i 13:16:45. Toliko o vremenu, nadam se da je jasno.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

@trader27
2/2

Sad drugo pitanje. Mislim da je odgovor DA, ali nisam siguran. Evo, npr. u uputama za trgovanje u Agram Traderu imaš opciju “Fill or kill” opciju naloga i kaže “nalog će biti izvršen u cijelosti ili će odmah biti opozvan. Primjerice, želite kupiti ili 100 dionica AUHR-R-A po cijeni 305,00 kn ili niti jednu. Nalog će biti upućen na burzu. Ukoliko je na burzi na prodaji samo 70 dionica do željene cijene, neće biti kupljena niti jedna.”. To je kod kupnje. A vidim da ima ta opcija i kod prodaje pa je valjda moguće da i onaj na porodaji postavi takvu opciju. Vidim da i na ZSE ima:
“Ponude „ispuni ili povuci“ – FoK (eng. Fill or Kill) – minimalna količina izvršenja postavlja se na količinu određenu u Ponudi. Ponuda se izvršava odmah u cjelokupnoj količini, ako je to moguće, a u protivnom se cijela Ponuda povlači.”

Još jedna dodatna stvar je da se trgovina odvije po nekoj “prosječnoj cijeni” kupnje i prodaje. Znači, ako se se npr. kod CHAG-a pokušao natjecati i stavio kupnju i iznad prodajne, ne mora značiti da ćeš kupiti. Npr. kod CHAG-a je jucer bilo 12 dionica na prodaji i samo je prvih 12 na kupnji moglo to i kupiti.

Posebni režim trgovanja je u biti jako jednostavaan i ja sam njegov pobornik za ove nelikvidne dionice jer ih ipak na neki način “čuva”…

Eto, sretno s tim. Pretpostavljam da si pokušao kupiti CHAG, kad je jaka kupnja na slabu prodaju zna biti ludnica kad ljudi idu na liparenje…. nadamm se da ćeš uspjeti! 😀 Lijep pozdrav!

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Hvala KressoM na opsežnom odgovoru. Sad mi je stvar jasnija. Slažem se sa početnim savjetom i bez brige, nadimak ni na koji način nije utemeljen u stvarnosti, sigurno nisam drag brokerima. Živciram se jedino kad oću kupit nešto pa mi promakne zbog sustava, iako sam bio spreman to platiti.

Znam za FoK naloge, i jasno mi je što i kako rade u redovnoj trgovini, ali kod posebnog režima ne znam je li to moguće. Nisam siguran da se takvi nalozi uopće vide (“stoje”) u ponudi/potražnji, ili prođu ili ne. Ne znam kako bih prepoznao na trgovinskoj platformi da je nešto “paket”, nisam nikada na takvo što naišao. MIslim da sam sad savladao dražbu, ne bi trebalo biti puno iznenađenja ubuduće.

3,17 kn planiram ozbiljniji dokap

@trajder27

Da, imaš ti pravo za FoK! Sad sam ponovo pročitao što sam napisao i predomislio o onome što piše na ZSE i ipak mi se čini da je odgovor NE na ono tvoje drugo pitanje. Jer piše “Ponuda se izvršava odmah u cjelokupnoj količini, ako je to moguće, a u protivnom se cijela Ponuda povlači.”, iz čega proizlazi da u posebnom režimu se ona ODMAH i povlači jer nije ODMAH realizirana.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

A di si to vidio da se trgovina nije odvila, a da su se nalozi poklopili po cijeni. Ja to nikad nisam vidio, iako sam dosta trgovao po posebnom režimu. Jedino sam vidio da su neki nudili cijenu po kojoj je išla trgovina, al ipak nisu kupili jer nije bilo dovoljno dionica na prodaji.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


A di si to vidio da se trgovina nije odvila, a da su se nalozi poklopili po cijeni. Ja to nikad nisam vidio, iako sam dosta trgovao po posebnom režimu.

KressoM, na temelju Vaših objašnjenja uspio sam shvatitio što se dogodilo; Nalog za kupnju se pojavio pred kraj zatvaranja trgovanja, zatim je trgovina produžena (na što sam i prije nailazio), ali s obzirom da je cijena bila viša od limita onda se vrijeme (valjda) dodatno produžilo za dražbu (poslije 13:05), i u tom dodatnom vremenu za dražbu je nalog povučen. Dakle nije prošlo vrijeme nakon kojeg se nalog nije izvršio, nego je nalog povučen prije kraja vremena. Bilo je to oko 13:10, malo kasnije.

No, imam još jedno pitanje koje me muči. Vidim da se na nekim dionicama žale jer cerp/duudi rasprodaje pa pada cijena, zanima me mogu li znat kada će i kako oni početi rasprodavati svoje pozicije. Čitao sam planove upravljanja u kojima se spominje da će kroz nekoliko godina prodati udio u poduzećima (gdje su manjinski), ali nije mi jasno kako odluče po koliko i u kojim paketima, i kad, i kroz koje vrijeme.

A ko će to znat…. Ima nešto na stranicama DUUDI-ja ili CERP-a, ne znam tocno, odluke da ce djeliti braniteljima. Dodjele njima po nominali, a onda oni raspolazu s tim kako žele.

Što se tiče prodaje na burzi, to pak nitko osim njih ne zna, na koji način odlučuju što i kako i za koliko će prodati….. Ako netko zna točnije nek iznese, al meni se čini da to samo oni znaju… A ko zna jel tu ima nekih igra i igrica……

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Evidentno je da se promet na burzi smanjio na nevjerojatnu mizeriju.
Broj aktivnih ulagača koji trguju barem jednom u deset dana smanjen je na samo 3 do 5 tisuća. A to je manje od jedan posto svih onih koji imaju otvorene račune u nekoj od brokerskih kuća.
A Lalovac misli uvoditi poreze u ovu branšu.

The word God is for me nothing more than the expression and product of human naivete. The Bible is a collection of honorable, but still purely primitive legend which are nevertheless pretty childish.

Vjerujem da su u Hrvatskoj zapuhali novi vjetrovi i da će promjenom starog, potrešenog i dovođenjem novog, svježeg političkog establishmenta doći do oporavka burze i vjere u bolje sutra.

Mislim da je prvi korak napravljen, dobili smo novu predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović!

New Report

Close