Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

OK, neto dobit je oko 2,3 miljardi kuna što daje cca. 28 kn neto dobiti po dionici. U Principu kroz dividendu je isplačena kompletna neto dobit iz 2008 (pojačana s zadržanom dobiti iz prijašnjih godina)
Skupština će odobriti (21.04.2009) upravi stjecanje dionica u max. 10% vrijednosti temeljnog kapitala, a to je 10 kn po dionici ( vrijednost dionice u temeljnom kapitalu je 100 kn/dionica) to daje max 820 miljuna kuna. Što bi uz kratkotrajnu imovinu 7,2 miljarde ( novca preko 5 miljardi kn ) i nakon isplate dividende 2,4 miljarde kuna trebalo biti lako izvedivo.
Sada se nameće pitanje, pošto će odluka biti kupovanje trezorskih dionica do najviše 10% vrijednosti temeljnog kapitala, a ne 10% od ukupnog broja dionica, da li je za DT bolje kupovati po nižoj ili višoj cijeni dionice? Tko zna kakva je situacija u BF-u!? Mislim da ako BF ove dionice HT dođu na burzu to MF nebi mogli kupiti ( barem ne na trenutnim razinama ). Ovako s HT-om najvjerojatnije da.
Na kraju očekujem da vrijednost dionice neće u ovoj godini značajno rasti, prije očekujem i nešto nižu razino od sadašnje, kupovanje trezorskih dionica je od interesa i malih ulagača, može i kasnije poništenje istih, a to bi trebalo rezultirati uz iste poslovne rezultate većom dividendom.
Živi bili pa vidjeli.



HT je završena priča.Ja sam ga proda na 219 prije prve dividende i zaradio neuporedivo više.
Nisam imao dovoljno likvida za špekulacije i nisam mogao čekati.
Ovaj komentar o padu HT za 2,2% manje od dividende nije stvar pameti,jer da je tržište pametno
trebalo je pasti više .

– gospodine lopina.
– cijenim Vaše posove, ali opet ste u jednoj od svojih akcija zahebavanja svekolikog pučanstva.
– pa ja pišem kako investirati i ne izgubiti na burzi.
– a nažalost Vi ste živi dokaz koliko jedan inteligentni investitor može punoooo izgubiti na burzi.
– sada svim silama želite povratiti izgubljeno.
– ali nekada te Vaše prečice i nisu najbrži put ka oporavku od gubitka.
– molim Vas nemojte se uvrijediti, ali ja to jednostavno tako vidim.

– jer ja se sada ne trebam vraćati zbog gubitaka.
– ja i dalje nastavljam zarađivati.
– a zbilja mi ide.
– polako, ali sigurno, i opet dolaze te brutalne zarade.

– I love this game.
Pozdrav !

p.s. komentar za 2.2% na HT.
– nikada tržište nije pametno.
– ali Vi trebate biti pametni.

[/quote]
Trgovac na veliko kao Ivana 7 se može zadovoljiti i sa malim maržama.
Ja sam trgovac na malo i moram imati brži obrt i veću zaradu da bi višestruko zaradio i pregazija
crobex.Vjerovali ili ne od 2.12 preko 90% dobiti na likvidna sredstva. Građevinari i brodari su odradili
ko urica.


A HT će teško na 400/100% dobiti/
Ali ADRS,TNPL,INGR vrlo lako donose 100%.A nelikviduše i više.

– ma da HT ode i na 300kn to mi je 50% dobiti, pa što bi više od toga.
– a uz to i bonus od 15% (dividenda).

– ADRS, nema što proslavili su se s velikim dividendama koje dijele, a pad proizvodnje ???????
– TNPL, isto kao i ovi gore za dividendu, brodarstvo je trenutno u svjetskoj krizi.
– INGR, pa znamo kako mogu proći građevinci u krizi, a dividenda ?????

– da ne bi bilo zabune, imam nešto sitno ADRS i INGR, malo više TNPL.

– I love this game.
Pozdrav !

Ja pretpostavljam da večina ovdje kupuje dionice pod pretpostavkom da će kriza nestati.

Stoga baš po vašim riječima ispada da će brodari imati ludi rast !!!

stoga su možda baš brodari best buy.

U soluciji da kriza ne prestane ne bih se volio naći u bilo kojoj dionici.

ko pljuje po dionici = htio bi ju kupiti...........ko dionicu hvali = već ju je kupio


Ja sam trgovac na malo i moram imati brži obrt i veću zaradu da bi višestruko zaradio i pregazija
crobex.Vjerovali ili ne od 2.12 preko 90% dobiti na likvidna sredstva. Građevinari i brodari su odradili
ko urica.

– ajde drago mi je da si se naučio pravilno raditi.
– samo ako je to zarada od 90% .
– interesantan bi bio i podatak koliko je to od Vašeg ATH.
– pa znam neke cijene koje ste reklamirali kao super prilike, životne prilike.
– a mene ste tada na tim istim stranicama punili jedinicama kad god bi napisala kako to i nisu dobre prilike.

– I love this game.
Pozdrav !


A HT će teško na 400/100% dobiti/
Ali ADRS,TNPL,INGR vrlo lako donose 100%.A nelikviduše i više.
U svakom slućaju svi zarađujemo.A kada se zarađuje lakše se i blefa.Strah od kupnje nestaje,a to sve
diže cijenu dionica.
A ako se i okrene , već smo se prekalili tokom ove zadnjih petnaestak mjeseci.

Ne znam zašto si naveo baš te dionice koje se niti jednom do sada nisu pokazale (osim donekle INGR).
Što se tiče prinosa, oni koji trenutno kupuju se klade u to da se neće osjetiti posljedice svjetske krize na poduzećima sa ZSE.

Lako moguće da pri trenutnim cijenama trenutno vrlo dobri fundamenti postanu tako loši da ih ni trenutna cijena neće opravdati a onda znamo što slijedi. A to definitivno nije rast od 100%.

1Q izvješća će pokazati naznake kojim putem se krećemo.

p.s. Ako se situacija okrene, nastradati će onaj koji je bio zadnji u lancu po principu najveće budale.

Ovdje upišite svoj komentar…

I'LL BE BACK


pa od 1940 do 2700 ima lljepih 35% zarade ne kužim zašto to nebi bio dobar ubod

Možda ću ja biti tu zadnji magarac ali mislim da se rizik isplati

jer nemogu izgubit koliko mogu dobit !


kolega,ako ga kupite po toj cijeni to ce biti best buy,ali mislim da necete kupiti po toj cijeni pozz..

moji postovi nisu poziv na kupnju ili prodaju..odraz su mojeg misljenja......


Predlaže li neko ovdje kakve dionice ,

evo dajem glas za JANAF best buy !

Bilo je nedavno prijedloga na kojima se moglo zaraditi.

Merlin je napisao hrpu postova da se kupe građevinari i ko ga je poslušao moga je dosta zaraditi. Lopina je predlagao brodare i izvrsno pogodio. Governor je predlagao Ledo i pogodio. Nisu loše prošli ni oni koji su slušali Ivanu i kupovali HT, pogotovo u prosincu i sječnju. Ja sam pokušao objasniti zbog čega bi banke mogle povući i za sada taj sektor dobro gura. O Rockiu i CITI banci da ne pričam.

Mnogi se još krcaju pa će uskoro biti još više prijedloga na ovoj temi.

Istina je da se mi na ovoj temi uglavnom zezamo, ali ima i dosta postova o kojima vrijedi razmisliti.
U ovom trenutku svima nam dobro ide pa preovladava zezancija, ako burza počene padati onda je vrlo vjerojatno da ćemo se "uozbiljiti".

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


1Q izvješća će pokazati naznake kojim putem se krećemo.

Kriza će pogoditi sve ili gotovo sve firme. Naravno ne u istoj mjeri. 1Q će nam dati naznake kako su se firme prilagodile na krizu. Može se desiti da firma iz nekog defanzivnog sektora podbaci, a da firma iz ofenzivnog uspije značajno rezati troškove i sasvim se dobro prilagodi.

Slažem se. Nakon 1Q bi trebali imati puno bolju sliku i sa većom vjerojatnosti ćemo moći odabrati firme koje će se bolje oduprijeti krizi. I fundamentalni pokazatelji će postajati sve realističniji sa svakim novim izvještajem.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



1Q izvješća će pokazati naznake kojim putem se krećemo.

Kriza će pogoditi sve ili gotovo sve firme. Naravno ne u istoj mjeri. 1Q će nam dati naznake kako su se firme prilagodile na krizu. Može se desiti da firma iz nekog defanzivnog sektora podbaci, a da firma iz ofenzivnog uspije značajno rezati troškove i sasvim se dobro prilagodi.

Slažem se. Nakon 1Q bi trebali imati puno bolju sliku i sa većom vjerojatnosti ćemo moći odabrati firme koje će se bolje oduprijeti krizi. I fundamentalni pokazatelji će postajati sve realističniji sa svakim novim izvještajem.

[/quote]
Sada se kupuju dionice sa velikim BV višestruko većim od cijene,a naročito ako su bile tvornice
novaca u prošlosti,a sadašnja kriza ih malo okrzne pa posluju sa gubitkom.
Bitno je da ti gubici ne budu preveliki, odnosno da se previše ne nagriza supstanca.
ATPL sa gubitkom od 50 mil kn kvartalno je tipičan primjer velikog pada imovine jer otprilike
na realnu imovinu/NAV/ od 600 do 700 kn ćini 7 do 8% kvartalno.Ako kriza potraje znaći da u
vremenu od tri godine ostaju bez vlastitog kapitala.

LPLH sa flotom od 3,33 puta manjom od ATPL,odnosno 6,66 puta manjom s obzirom da holdingu
pripada 50% ,uz predpostavku sličnog poslovanja kao ATPL bi gubila /50 mil:6,66=7,58/tj.

7,58:450=1,7% kvartalno ili 1,7X4= 6,8% 100:6,8=14,7 godina.
Međutim kako krize u brodarstvu ne traju nego samo nekoliko godina u slućaju i takvog scenarija
LPLH sa ruzinavim brodovima je sigurnije utočište od ATPL sa novim lađama.

Inaće ovaj tekst je napisan kao npr.,kao i ona napomena za INGR,ADRS i TNPL.Bitna predpostavka je
da se dionica kupi niže od BV,a da se ne radi o kroničnom gubitašu i gubitniku u dužem razdoblju.
Ovo je odgovor Ivani 7 na komentar o LPLH.
Čestitam joj na pametnoj prodaji ATPL,za JDPL mislim da je prerano izašla s obzirom na fudamentalnu podcijenjenost i pametnom ostanku u TNPL.Svi brodari su podcijenjeni jako puno u
odnosu na miljenicu ATPL.Ali to je zakon ovog posla.Što je dionica omiljenija i popularnija to je skuplja.Pronaći nepoznatog koji će postati popularan.Pa to je bogatstvo.

Lopina prijatelju, dokle? Pa samo stvaraš kontraefekt. Evo ja sam mislio kupiti TNPL po prvi put u životu. Al sad baš neću. Ogadilo mi se.

I'LL BE BACK

New Report

Close