Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



– neke firme će i u krizi praviti profite.

– e ovo je ta tema da probamo otkriti koje su to firme.

Ledo
[/quote]

– ledo sam nekada kupovala na ovim cijenama.
– i pisala sam o njemu na ovoj temi.
– i zbilja fenomenalno zaradila na toj dionici.

– ali sada su ipak krizna vremena.
– po meni je puno bolje kupovati firme koje imaju minimalnu kreditnu zaduženost,
– firme koje redovito daju izdašne dividende,
– jer u kriznim vremenima preostaje samo reinvestirati te dividende.

– i normalno gledati koje firme će dobro poslovati i u kriznim vremenima.
– ako nam podbaci turizam, sigurno će biti i manja prodaja leda.
– ledo je dobar, ali ja ću ga osobno ipak ostaviti za neka bolja vremena.
– ali zbog njegove trenutne potcijenjenosti ako se tržište digne porasti će i cijena leda.

– I love this game.
Pozdrav !



– neke firme će i u krizi praviti profite.

– e ovo je ta tema da probamo otkriti koje su to firme.

Ledo
[/quote]

Ako kriza ne bude duboka, bez obzira koliko duga, onda to ne bi značajno trebalo pogoditi profit prehrambenog sektora. U principu najbolje prolaze consumer staples (hrana, piće, kućne potrepštine, lijekovi i sl.). Naravno, bitno je reći da to što kriza ne utječe znatije na profit neke tvrtke ne znači da dionica iste neće znatno pasti.

Inače u krizama najbolje prolaze proizvođači oružja jer se povaećava krimanal (time i strah od kriminala) te broj i intezitet ratova. Uglavnom u ekonomskim krizama se zemlje i pojedinci više naouružavaju. 🙂

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan




– neke firme će i u krizi praviti profite.

– e ovo je ta tema da probamo otkriti koje su to firme.

Ledo
[/quote]

– ledo sam nekada kupovala na ovim cijenama.
– i pisala sam o njemu na ovoj temi.
– i zbilja fenomenalno zaradila na toj dionici.

– ali sada su ipak krizna vremena.
– po meni je puno bolje kupovati firme koje imaju minimalnu kreditnu zaduženost,
– firme koje redovito daju izdašne dividende,
– jer u kriznim vremenima preostaje samo reinvestirati te dividende.

– i normalno gledati koje firme će dobro poslovati i u kriznim vremenima.
– ako nam podbaci turizam, sigurno će biti i manja prodaja leda.
– ledo je dobar, ali ja ću ga osobno ipak ostaviti za neka bolja vremena.
– ali zbog njegove trenutne potcijenjenosti ako se tržište digne porasti će i cijena leda.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Ovo sa dividendom ima smisla ako znamo da su najveći ulagači na domaćem tržištu mirovinski fondovi. Dakle fondovi koji ulažu na jaku dug vremenski period i cijene dionice sa izdašnom dividendom. S druge strane, prinosi na obveznice su u ovom trenutku jako visoki, a obveznice su najveća konkurencija visoko dividendnim dionicama. Ukoliko bi se hrvatska vlada u skoroj budućnosti odlučila za fiskalno odgovorniju politiku kao i za stimuliranje proizvodnje to bi povećalo interes kako za državne tako i za domaće korporativne obveznice. Konsekventno, prinosi na obveznice bi pali. U tom slučaju visoko dividendne dionice (ili value eqities) bi izuzetno profitirale.

Inače postoji strategija zvana Dow 10 koja je uvijek do sada davala iznadprosječne rezultate u krizama. Investicijska strategija je ta da se jednostavno odabere 10 Dow komponenti za najvećim divdendnim prinosom.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Odgovor na najčešća pitanja.

– a što će Vas pitati nego što kupiti ????????
– samo to je zbilja jako teško pitanje u ovim vremenima.

– po meni na ovim cijenama je sigurna dionica jedino HT.
– samo tu imamo i jedan mali problem.
– ta dionica će sigurno najmanje rasti kada se digne tržište.
– ali će i najmanje padati.
– po meni je HT više sličan obveznici.
– ali mu je prinos puno veći nego kod obveznica.
– e sada hoće li HT i dalje dijeliti izdašne dividende,
– pak to trebate pitati gospodina Mudrinića a ne mene.

– a za ostale dionice je zbilja teško davati bilo koju prognozu.
– brodari idu jako gore, ali kada to pada pa to je zbilja strava.
– još su mi najbolje nelikvidne, ali dividendne.
– e u kojima sam neću napisati, ali nisu ni to dobra ulaganja.

– ostala ulaganja su mi likvidne s dobrim dividendama.
– ali kada znam koji su tu sve targeti od gospodina Vlada.
– nije lako biti niti u tim dionicama.

– ja sam trenutno cca 50% u dionicama 50% u ostalim investicijama.
– kad bi bila sigurna u dionice onda bi dizala i kredite za kupnju dionica,
– ali nisam niti ikome preporučam kredite.

– znači ostaje samo ht koji zasada ne ide ni gore ni dolje.
– a i tu imamo targete gospodina Vlada 135 – 140kn,
– pa ako i padne na te cijene, nije veliki gubitak,
– a barem ću ja imati novaca za to nadokupiti u većim količinama.

– I love this game.
Pozdrav !


Inače postoji strategija zvana Dow 10 koja je uvijek do sada davala iznadprosječne rezultate u krizama. Investicijska strategija je ta da se jednostavno odabere 10 Dow komponenti za najvećim divdendnim prinosom.

– za sebe upravo primjenjujem tu strategiju.
– poznata mi je do najsitnijih detalja.
– pa bih samo nadodala,
– i u najvećim krizama ova strategija je davala pozitivne rezultate na duži rok.

– tu nam je najvažnije imati financijski plan,
– svu dobit reinvestirati,
– i normalno čekati bolja vremena.

– I love this game.
Pozdrav !

Moj odabir u ovoj krizi su ATPL, HT, TISK i ADRS. Potencijalno i INA, ADPL. Kriteriji su: likvidnost (da se može brzo prodati, a ne čekati tjednima na kupca), dividenda, čisti vlasnički odnosi.

ATPL ima najpošteniju upravu, te razmjerno velike količine novaca na računu, koja omogućava preživljavanje nekoliko godina i ako vozarine budu nula. A neće uvijek biti nula. Brodari će se ionako prvi oporaviti. Velika volatilnost, ali bitna stvar je akumulirana dobit.

HT je pao samo 50% od ATH. Prihodi i dobit su u razini prošlogodišnje, nema razloga da se ponovno ne isplati dobra dividenda. Na ovoj razini radi se o očekivanom prinosu od 14%. Meni dovoljno:) A možda bude i izvanredne dividende.

TISK je izašao iz dugova, nema problema s naplatom, zaokružuje investicijski ciklus, a dionica je pala 85% ATH. Ah, da, tu je i manager iz Konzuma i čista vlasnička struktura koja želi što veću dobit. Meni dovoljno.

ADRS – meni je bio dobar i na 500Kn. Zadržana dobit je valjda već veća od tržišne kapitalizacije. Odličan management koji je prošao i teža vremena. Mirovinci kupuju na tone. Dividenda 3,5% na ovoj razini cijena, a rast 10-20% godišnje.

INA je jako pala nakon javne ponude (očekivano). Mol bi mogao konačno uvesti reda u tu firmu i srediti stvari….još razmišljam o ulasku u ovu dionicu. SIguran sam da će dobit i dividenda značajno rasti idućih godina, jer je to u interesu većinskog vlasnika.

ADPL je vezana uz automobilski sektor, koji će definitivno biti jako pogođen ovom krizom. P/BV je 0,25…za firmu koja posluje pozitivno ili s malim gubicima. Tko ima vremena čekati…..odličan pick, po meni. No ovdje se ne bih nadao dividendi u neko skoro vrijeme.


Moj odabir u ovoj krizi su ATPL, HT, TISK i ADRS. Potencijalno i INA, ADPL. Kriteriji su: likvidnost (da se može brzo prodati, a ne čekati tjednima na kupca), dividenda, čisti vlasnički odnosi.

ATPL ima najpošteniju upravu, te razmjerno velike količine novaca na računu, koja omogućava preživljavanje nekoliko godina i ako vozarine budu nula. A neće uvijek biti nula. Brodari će se ionako prvi oporaviti. Velika volatilnost, ali bitna stvar je akumulirana dobit.

HT je pao samo 50% od ATH. Prihodi i dobit su u razini prošlogodišnje, nema razloga da se ponovno ne isplati dobra dividenda. Na ovoj razini radi se o očekivanom prinosu od 14%. Meni dovoljno:) A možda bude i izvanredne dividende.

TISK je izašao iz dugova, nema problema s naplatom, zaokružuje investicijski ciklus, a dionica je pala 85% ATH. Ah, da, tu je i manager iz Konzuma i čista vlasnička struktura koja želi što veću dobit. Meni dovoljno.

ADRS – meni je bio dobar i na 500Kn. Zadržana dobit je valjda već veća od tržišne kapitalizacije. Odličan management koji je prošao i teža vremena. Mirovinci kupuju na tone. Dividenda 3,5% na ovoj razini cijena, a rast 10-20% godišnje.

INA je jako pala nakon javne ponude (očekivano). Mol bi mogao konačno uvesti reda u tu firmu i srediti stvari….još razmišljam o ulasku u ovu dionicu. SIguran sam da će dobit i dividenda značajno rasti idućih godina, jer je to u interesu većinskog vlasnika.

ADPL je vezana uz automobilski sektor, koji će definitivno biti jako pogođen ovom krizom. P/BV je 0,25…za firmu koja posluje pozitivno ili s malim gubicima. Tko ima vremena čekati…..odličan pick, po meni. No ovdje se ne bih nadao dividendi u neko skoro vrijeme.

Slažem se sa svim osim sa konstatacijom o "samo 50%" vezano za pad HT-a od ATH. Mislim da je pao previše s obzirom na fundamente al je i činjenica da nije jedini…




– neke firme će i u krizi praviti profite.

– e ovo je ta tema da probamo otkriti koje su to firme.

Ledo
[/quote]

– ledo sam nekada kupovala na ovim cijenama.
– i pisala sam o njemu na ovoj temi.
– i zbilja fenomenalno zaradila na toj dionici.

– ali sada su ipak krizna vremena.
– po meni je puno bolje kupovati firme koje imaju minimalnu kreditnu zaduženost,
– firme koje redovito daju izdašne dividende,
– jer u kriznim vremenima preostaje samo reinvestirati te dividende.

– i normalno gledati koje firme će dobro poslovati i u kriznim vremenima.
– ako nam podbaci turizam, sigurno će biti i manja prodaja leda.
– ledo je dobar, ali ja ću ga osobno ipak ostaviti za neka bolja vremena.
– ali zbog njegove trenutne potcijenjenosti ako se tržište digne porasti će i cijena leda.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Hm… i ja volim pojednostavljivati stvari jer se nepotrebnim komplikacijama i kojekakvim DCF metodama ili TA grafovima od šume ne vidi drvo. Vrlo je upitno koliko će turistička sezona (postotno) biti lošija od ove i koliko će to utjecati na (postotno) manje kupovanje sladoleda. Mislim da je dovoljno da Ledo po svakom sladoledu digne cijenu za 20 lipa da se taj gubitak po prihodu nivelira. kažem… lupetam bezveze… ali vi drugi sladoled nemate di kupiti. Ma ne bih ja dovodio "lošiju" turističku sezonu kao rizik za lošije poslovanje Leda u 2009. Nekako mi to ne drži vodu. Poslovanje Leda može čak i biti lošije zbog "recesije" ali ne u mjeri da bi se u bilo kom segmentu ugrozila profitabilnost ili slično. Neznam… nemam straha za Ledo. Jedina je mana da nema dividende, ali Ledo reinvestira i piči dalje, tako da ima opravdanje zašto je to tako. Ledo je BOMBA, i firma i dionica po ovoj cijeni.

I'LL BE BACK


Ledo je BOMBA, i firma i dionica po ovoj cijeni.

Pazi da ne liznes bombu.
[tongue]

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Best buy je po meni ( biti ću iskren s vama ) imho, Euro, pa onda CHF i yen. Ni kune nisu loš izbor.

Dionice su jako overbuy i trebalo bi rezati pozicije dok se vlaji ne dosjete učinit isto.



Ledo je BOMBA, i firma i dionica po ovoj cijeni.

Pazi da ne liznes bombu.
[tongue]
[/quote]

Saki, bombu nitko više nitko ne prodaje, sve su Dinku sasuli. Da se ispravim.. Ledo nije bomba, Ledo je tempirana bomba. [tongue]

I'LL BE BACK


Best buy je po meni ( biti ću iskren s vama ) imho, Euro, pa onda CHF i yen. Ni kune nisu loš izbor.

Dionice su jako overbuy i trebalo bi rezati pozicije dok se vlaji ne dosjete učinit isto.

– šteta na ovakvim razmišljanjima.
– ja sam u ovo zadnje vrijeme stvarno lijepo zaradila, ali na dionicama.

– I love this game.
Pozdrav !

New Report

Close