Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


– np. stambena štednja, koja nosi prinos cca 9.1%,
– evo sada trenutno razmišljam je li bolje uplatiti ratu za stambenu štednju u ovoj godini ili s 40.000kn kupiti dionice ht.
– računica mi kaže kako je puno isplatljivije uplatiti u stambenu jer će mi tu biti veći prinos nego na dividendu ht-a.

Oprosti ali nešto mi nije jasno. Prije mjesec dana si spominjala da ti je cilj skupiti što više HT-a po niskim cijenama zbog "sigurne" dividende. Sad odjednom ispada da pri cijeni dionice od 190kn očekuješ manji DY na HT dionicama nego kod stambene štednje…

Sjećam se mutno da sam pisao da mi se čini da je pri ovoj razini cijena dividenda KODT-a bolji izbor nego HT-ova i kad tamo čitam sad da je Ivana kupila KODT (čestitam na dobroj cijeni za ulaz, makar ti to Vlad možda ne bi blagoslovio). Nadam se da ćeš početi pisati na KODT temi, ja ne smijem previše jer što god da napišem (pozitivno ili negativno), ispada da drukam… [lol]



– zbilja je bilo teško povjerovati kako 90% investitora gubi na burzi kada sam o tome pisala.

– I love this game.
Pozdrav !

Da gubi 90%, to sam i ja pročitao, al sam i pročitao da je to na uređenom tržištu, kod nas je prosjek oko 100% minus par promila (Vi, mr. Blue itd)

– np. stambena štednja, koja nosi prinos cca 9.1%,
– u dobrim vremenima sam uvijek vadila lovu iz dionica i ulagala u neke druge bedaste stvari koje su mi nosile prinos od 8 – 20%.
– to je bilo jako teško i bolno kada se je na dionicama zarađivalo po 100%.
– ali uvijek sam pisala sigurnost na prvom mjestu.

– evo sada trenutno razmišljam je li bolje uplatiti ratu za stambenu štednju u ovoj godini ili s 40.000kn kupiti dionice ht.
– računica mi kaže kako je puno isplatljivije uplatiti u stambenu jer će mi tu biti veći prinos nego na dividendu ht-a.
– ako je kriza, a kriza je, a opet te krize i dugo traju.
– tako ću u idućoj godini raspolagati s 250.000kn stambene štednje.
– ako tada budu dionice jeftine kupujem ih s tim novcima,
– i vjerujem kako će mi to ulaganje zaraditi za stan za cca 3 god.

– I love this game.
Pozdrav !

Ovo sam već jednom pisao, sad je stambena štednja teški pušing.
To se isplatilo eventualno 90-ih, kad su stanovi u recimo Zg-u bili po 1000 demona, od tih vremena kad su stanovi rasli 10% godišnje teško da će biti tu zarade.


Dividendne dionice.

– ali ako se ima dividendne dionice,
– i ako se ta dividenda ponovno reinvestira,
– tada će te i u kriznim vremenima imati portfelj koji će vam biti u plusu.

– puno sam se nakupovala ht-a,
– tu se nadam dividendi od 100.000kn,
– pa kakva je to kriza kada mi netko da 100.000kn,
– samo ipak su to dionice, i sada sigurno znamo kako sigurno ništa nije sigurno.
– i ovo moje pisanje nije nagovor na kupnju dionica.
– u ovim vremenima morate ipak samostalno odlučiti što je najbolje za Vas.
– ja osobno sigurno neću nikome ništa preporučiti.
– ali ću i dalje na ovim stranicama pisati kako ulažem.

– I love this game.
Pozdrav !


Puno tu ako ima, evo primjerice što ako ne iskažu druge godine tolku dobit s obrazloženjem recesije?


Dosta je kasno ili jako rano dok ovo pišem.

– ipak ja živim život svoj.
– nije sve ni u burzi i dionicama,
– to su ipak rizična ulaganja.
– nekada i ja po cijeli dan pratim burzu, ali rijetko.
– svakodnevno je obavezno pogledam.
– ali da treba non stop visti na komp. i pratiti burzu, pa trejdati i zaraditi za burek,
– pitam se imali to zbilja smisla ?????????

Pa nekome ima jer se on kao i vi igra na burzi, to razumijete zar ne?

– sada nam je crobex na 1.500 , pa može to ići i na 700 ili 500.
– ali budite sigurni kako ćemo sigurno jednog dana izići iz ove krize.
– kada ????? nemam pojma.
– ali jako dobro znam koje dionice će praviti profit i za vrijeme krize i dijeliti dividendu.
– i jednostavno treba pametno kupovati.
– od traženja dna nema ništa,
– ali od pametnog investiranja ima jako puno.

Po tom vrijedi ulagati samo u Ht i banke, ostali ne budu ušli iduće godine u skupinu profitera

– I love this game.
Pozdrav !


Ne kužim kako si 100% u dionicama a poštuješ Grahamovo pravilo o omjeru dionice-obveznice ( 75:25, 25:75 ) ?????????

Što ti imaš portfelj 125%.
Stvarno mi nije jasno.
[lol]

Gle ak ima marginalca onda je 125% u dionicama ;-))

Stambena štednja sa poticajem nosi 15%. Bar ona koju ja imam. Prva koju sam odradio nosila je sa poticajem 25%. Jedini problem u tome je što ciklus traje 5 godina i max uplata je 60€. Da može kojim slučajem veća uplata svi bi štedjeli jer su tu prinosi zagarantirani. Nakon desetak godina ne bi trebali ništa raditi već samo ubirati prinos od 15% ali se je država pobrinula da to ne bude tako. Ni je problem uz punomoć otvoriti više štednji ali riskirate da ju možda morate prekinuti. Prva štednja od 25% prinosa mi je donijela 42000 ali zato ove od 15% nose cca 30000. Bez obzira kako se zvale sve su stambene štednje manje više iste.

who dares, wins


Stambena štednja sa poticajem nosi 15%. Bar ona koju ja imam. Prva koju sam odradio nosila je sa poticajem 25%. Jedini problem u tome je što ciklus traje 5 godina i max uplata je 60€. Da može kojim slučajem veća uplata svi bi štedjeli jer su tu prinosi zagarantirani. Nakon desetak godina ne bi trebali ništa raditi već samo ubirati prinos od 15% ali se je država pobrinula da to ne bude tako. Ni je problem uz punomoć otvoriti više štednji ali riskirate da ju možda morate prekinuti. Prva štednja od 25% prinosa mi je donijela 42000 ali zato ove od 15% nose cca 30000. Bez obzira kako se zvale sve su stambene štednje manje više iste.

Vjerujem da si u krivu. Stambena stednja na 5 godina, 60-ak eura daje ti efektivni prinos od 6,96-7.21 % godisnje…

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Ja sam imao 3. Jednu dobio 40000, drugu prekinuo jer mi je bila na bivšu pa mi je nekaj to počela spominjati, treća ističe za godinu. Ako čovjek ne zna ništa pametnije ni je to ni ti tako loša stvar posebno za mlađu populaciju.

who dares, wins



Stambena štednja sa poticajem nosi 15%. Bar ona koju ja imam. Prva koju sam odradio nosila je sa poticajem 25%. Jedini problem u tome je što ciklus traje 5 godina i max uplata je 60€. Da može kojim slučajem veća uplata svi bi štedjeli jer su tu prinosi zagarantirani. Nakon desetak godina ne bi trebali ništa raditi već samo ubirati prinos od 15% ali se je država pobrinula da to ne bude tako. Ni je problem uz punomoć otvoriti više štednji ali riskirate da ju možda morate prekinuti. Prva štednja od 25% prinosa mi je donijela 42000 ali zato ove od 15% nose cca 30000. Bez obzira kako se zvale sve su stambene štednje manje više iste.

Vjerujem da si u krivu. Stambena stednja na 5 godina, 60-ak eura daje ti efektivni prinos od 6,96-7.21 % godisnje…
[/quote]

Ne znam kako ti to računaš ali ovo kaj ti ja govorim je onako iz glave ali provjereno i točno. Imaš uplatu od mislm 62€ +poticaj od nekad je bio 1750 a sada je mislim 1450kn godišnje. Izbije ti na kraju sigurnih 15%. Odi na stranice od neke štedionice pa si to provjeri ako te zanima.

who dares, wins

Ako te to baš zanima to ti se i radi u ovom mjesecu jer možeš platiti sve rate za ovu godini u nazad pa dobiješ poticaj za istu godinu i preostaje ti još 4 godine štednje. Ja znam za ljude koji su imali po 20 ponomoći kada je prinos bio 25%. Živi primjer pa si računaj ako ti se da: plaćao sam 120 DM + poticaj 1750× 5 godina i digao 42000kn. Napominjem da je sad poticaj manji mislim 1450kn godišnje. Ovu koju sam prekinuo naprasno nakon 4g i 6m podigao sam 24000 ali sam tu zeznuo sa poticajem jer da sam izdržao do kraja dobio bi preko 30000kn.

who dares, wins

Gle, mislim da znam sto pricam, a vjerojatno iz razloga sto sam imao i imam stambenu:

PBZ:

Državna poticajna sredstva u visini 15% godišnjeg štednog uloga (maksimalno 750,00 kn),
Zlatna štednja uz kamatnu stopu od 3,10% godišnje na štednju i državna poticajna sredstva (EKS do 7,50%)…detalji:

http://www.pbz-stambena.hr/zlatna_stednja_5.pdf

Raiffaisen:

http://www2.raiffeisenstambena.hr/default.aspx?id=57

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

New Report

Close