Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ivana, što ti točno znači “OK tržište”?
Kako ćeš prepoznati to “OK tržište”? tj koji su to indikatori koji će ti uliti povjerenje da sama sebi kažeš: “OK, sad je tržište OK i idem kupiti dionice za novac koji nije moj”.
pozdrav!

– dobro pitanje, ali o svim tim stvarima se dosta i piše po forumu,
– može se zbilja naći, samo je između toga i puno bezveznih postova.

– BF, koji je sljedeća dva mjeseca tajna misija, transparentna burza a na njoj tajni koliko hoćeš,
– tajni ili skriveni nalozi za prodaju ili kupnju,
– tajni iskrcaji fondova,
– tajna tko je kupio dionice na ATH od velikih faca,
– tajna s BF,
– a to je ipak posao gospodina Samodola a ne moj,
– pa mi smo tek nedavno dobili uvid u prvih deset kupnji i prodaja,
– ali su nam skinuli ukupnju kupnju i prodaju, veliki sve to imaju,
– pa neću valjda skupo plaćati program ZG burze,
– koliko trguju stranci, neki to znaju.
– koliko je margina na tržištu, i to veliki znaju.
– pa zašto su mali ulagači toliko zakunuti na burzi,
– i zašto ovaj specijalni režim trgovanja za dionice koje ne interesiraju OMF.
– vidiš kako ima puno toga što nije u redu na burzi.

– nemojte zaboraviti izbore u Srbiji koji uskoro dolaze.

– imamo i krizu u Americi, a vidimo i kako im godinama dolar samo tone.

– ima i ona poznata izreka prodaj u Maju.

– naše tržište je ostalo bez 100.000 malih investitora.
– ulozi u OIF su prepolovljeni, a upravo oni su pravi kupci na ATH.
– stah se uvukao na burzu.

– ako sam što zaboravila, prati što piše gospodin Ivek.
Pozdrav !

governor:

ivana7: ” – kad bude tržište o.k., angažirati ću i kredite, i to je to. Pozdrav ! ” Ivana, što ti točno znači “OK tržište”? Kako ćeš prepoznati to “OK tržište”? tj koji su to indikatori koji će ti uliti povjerenje da sama sebi kažeš: “OK, sad je tržište OK i idem kupiti dionice za novac koji nije moj”. pozdrav!

crobex 4000 GTI 16V, uz naravno veliki promet

– i još bih dodala što kaže gospodin Beholder.
– DAK 7.000,
– DOW 13.500,
Pozdrav !

i mali počnu izvlačiti svoje udjele, a da bi došli do keša za isplatu udjeličara mi moramo prodavati te dionice koje imamo, ali ih naravno nećemo prodati po cijeni na koju smo ih napumpali nego puno puno niže, a nemamo drugog izbora jer udjeličari traže svoje novce. Na taj način naravno padaju i cijene udjela i mali ulagači sve više i više paničare i povlače svoje novce. Upravo to se događalo proteklih mjeseci, a i dalje se događa s našim fondovima.

– e nisu mali počeli izvlačiti lovu,
– lovu su izvlačili veliki OMF, i to najedanput, veliku lovu,
– pogledajte prospekte fondova,
– što ulažete manju lovu veće su vam naknade,
– ovi s milijunima kuna nemaju ni ulazne ni izlazne naknade u većini fondova,
– i doslovno su ih upropastili,
– a sami su krivi mogli su se na vrijeme s velikim provizijama zaštititi od velikih.
– a na koncu su mali izgubili na udjelima i još su im za takav rad morali platiti velike provizije,
– to je lijepo gospodin Zgubi napisao više puta svojim izabranim riječima kada ih je nazivao smradovima……

– ali dugoročno će svi fondovi puno manje zarađivati,
– oni žive od provizija vođenja fonda,
– ako je kapital fonda duplo manji, duplo manja je i zarada,
– a sada kada su se mali opekli, pitanje je kada će im više pritjecati onako velika lova.
– e sada i oni mogu razmišljti o otkazima za barem polovicu djelatnika u fondovima.
– meni je osobno drago što su tako prošli,
– ali za burzu, to je ipak veliki gubitak,
– sada se je novac opet vratio u banke i teško će više u te investicijske fondove,
– nadam se barem oni pametni,
Pozdrav !


Ivana, što ti točno znači “OK tržište”?

– jučer kada sam pogledala burzu u 11sati (do tada spavam),
– nisam mogla vjerovati,
– na PG, na cijeloj prvoj strani doslovno skoro sve dionice u pozitivnoj blokadi i prosiječnim rastom 10%,
– neznam kada je tako bilo i kada će opet tako biti,
– a to jednostavno nije normalno,

– gdje je dno,
– to sigurno nitko ne zna,
– zato sam i pisala treba kupovati po malo na niskim cijenama što mislimo da je povoljna kupnja,
– moje najveće trgovanje je bilo kada je prije cca dvadesetak dana HT pao ispod 290,
– zbojila sam dva više dva, plus dividenda i tu zbilja nije mogla biti greška,

– ali na ovom rastu jučer, pa što se je tu moglo kupiti.
– odmah ujutro sve u pozitivnu blokadu, na kraju dana cca nula.
– na tržištu je puno dejtrejdera,
– lovu male postotke i dobro hrane brokere,
– ali i to je jako dobro za našu burzu,
– ali veliki porasti sigurno nisu dobri,
– prije se je pisalo kada se tržište digne 20 -30% treba ulaziti,
– ali ovo jučer je bio klasični bull trap,
– ima puno love na tržištu,
– svi ugalači su u ovoj strašnoj korekciji puno izgubili,
– sada žele na brzinu povratiti izgubljeno,
– ja bih rekla, teško je biti u dionicama kada tržiše pada,
– ali je po meni sigurno još gore biti u kešu i po cijeli dan buljiti u ekran,
– ali svatko ima svoju taktiku,
– moja je kupiti jeftino pa čekati, i prodati 100% skuplje.
Pozdrav !


– e nisu mali počeli izvlačiti lovu,
– lovu su izvlačili veliki OMF, i to najedanput, veliku lovu,

Evo malo drugačijeg pogleda – ukupna imovina dioničkih OIFova prema podacima hanfe je bila najviša u 10. mj. 2007. 15.841.253.000 kn da bi prema zadnjim dostupnim podacima u 3. mjesecu bila 8.403.924.000 kn. Dakle više od 7 milijardi kn je povučeno iz njih, skoro pa da se prepolovilo. Struktura imovine OMFova (10. mjesec 2007.) – domaći VP 19.163.329.000 kn od toga 2.515.087.000 kn u OIFovima (ali svim, ne samo dioničkim), inozemna imovina 1.271.692.000 kn., cash 175.091.000 kn. Stanje OMFova za 3. mjesec 2008. – domaći VP 19.493.674.000 kn (povećanje za nešto malo više od 300 milja kn u odnosu na 5 mjeseci prije) od toga 1.132.623.000 kn u svim OIFovima (smanjenje za nešto malo manje od 1,4 miliarde kn), cash 430.675.000 kn (povećanje za nešto malo manje od 300 milja kn), inozemna imovina 1.002.464.000 kn (smanjenje za nešto manje od 300 milja kn). Pogledajmo sad ukupnu imovinu svih OIFova – 10.mj. 2007. 30.592.553.000 kn od toga 28.724.395.000 kn u domaćim VP, a u 3. mjesecu 2008. 20.692.144.000 kn od toga 19.249.758.000 kn u domaćim VP. Dakle pad od enormnih 10 milijardi kn, a OMFovi su skratili svoje udjele samo za nešto malo manje od 1,4 miliarde kn. Što je s preostalim novcima? Opet može se reći da kad su OMFovci su počeli izvlačit svoje novce da su i cijene počele padati što je i istina. Evo oni su u 11. mj. imali imovinu od samo 1.167.809.000 kn u OIFovima (dakle povukli su ih skoro pa u istim količinama u kojima su do 3. mj. povučeni, a CROBEX je pao samo do 4500 bodova (s time da je i onda dosta se malih uplašilo – nije tih 4500 bodova bila posljedica samo mirovinaca), a krajem 3. mj. je krobi bil na 3800 – dakle nakon gotovo pa iste količine sredstava povučenih iz OIFova od strane OMFova krobi je pao puno puno niže. Mogu reći kako su od 1.1. nakon što su u 12. mjesecu opet ulupali sredstva u OIFove mirovinci postepeno povlačili sredstva iz OIFova, a ne onako naglo kao u 11. mjesecu, a tržište je palo na kraju puno više a i padovi su bili oštriji. Da rezimiram, naravno da su tu i veliki odigrali značajnu ulogu u povlačenju udjela iz OIFova i u padu tržišta, ali imovina je dominantno pala zbog povlačenja sredstava od strane malih ulagača što ti dokazuju i sve navedene prijašnje brojke.

You either do it right or you get eliminated!

Ako ćemo stalno pronalaziti krivca za pad burze, neka mi objasne stručnjaci s foruma kako su mislili da će se održati one razine astronomske većine dionice i otkud novac za stalno pumpanje?

Sve što se dogodilo, dogodilo se jer nije moglo biti drugačije, rast je bio neodrživ. Sad da li mirovinci ili margin, svejedno, tko je bio kriv za slom burze 1929. godine? Ili kasnije, u Aziji itd.

Mi možemo biti sretni da je pad potpuno amortiziran i nije nastala velika šteta, jer čak i koji su kupovali na ATH imaju 50% vrijednosti sada, a vjerojatno kroz neko vijeme i puno više.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Evo malo drugačijeg pogleda – ukupna imovina dioničkih OIFova prema podacima hanfe je bila najviša u 10. mj. 2007. 15.841.253.000 kn da bi prema zadnjim dostupnim podacima u 3. mjesecu bila 8.403.924.000 kn. Dakle više od 7 milijardi kn je povučeno iz njih, skoro pa da se prepolovilo.

pa nije izvučeno svih 7 milijardi, valjda je sama imovina fonda postala manje vrijedna bar 30-40% u odnosu na 10 mjesec. sjetimo se koje su cijene dionica tada bile, a koje sada. ono što je tada vrijedilo 15 sada vrijedi recimo 10, a da se ništa nije izvuklo novca iz fondova. sjetimo se samo koliko se burze pale u srbiji, c. gori, makedoniji, bih i gdje su naši fondovi ulagali…..

KODT-R-A, kako god okreneš. P/E ispod 15 na trenutnoj cijeni. Pogledajte samo perspektivu.

Hell is Empty and all the Devils are Here

KNZM je neko danas kupio po 500 kn , worst buy [lol]


pa nije izvučeno svih 7 milijardi, valjda je sama imovina fonda postala manje vrijedna bar 30-40% u odnosu na 10 mjesec. sjetimo se koje su cijene dionica tada bile, a koje sada. ono što je tada vrijedilo 15 sada vrijedi recimo 10, a da se ništa nije izvuklo novca iz fondova. sjetimo se samo koliko se burze pale u srbiji, c. gori, makedoniji, bih i gdje su naši fondovi ulagali…..

Jasna stvar da je imovina pala zbog pada cijena, a što je potaklo taj pad cijena – povlače imovinu mali, a OIFovi prisiljeni prodavati, povlaće imovinu mirovinci ista stvar – lančana reakcija. Pad cijena što se našeg tržišta tiče nije bio 30-40 % nego 20-25 % jer je to razdoblje od 1.11. do 31.3. Ovo za ostala tržišta u regiji je jasno – dijelom su ih rušili i naši fondovi jer su morali isplaćivati udjeličare. To samo dokazuje da je tržište puno kompleksnije nego što nekad misli i da na pad ili rast cjelokupnog tržišta ne utječe samo jedna skupina investitora, već je to mix i individualnih i institucionalnih i stranih i domaćih investitora.

You either do it right or you get eliminated!


jope: ” pa nije izvučeno svih 7 milijardi, valjda je sama imovina fonda postala manje vrijedna bar 30-40% u odnosu na 10 mjesec. sjetimo se koje su cijene dionica tada bile, a koje sada. ono što je tada vrijedilo 15 sada vrijedi recimo 10, a da se ništa nije izvuklo novca iz fondova. sjetimo se samo koliko se burze pale u srbiji, c. gori, makedoniji, bih i gdje su naši fondovi ulagali….. ” Jasna stvar da je imovina pala zbog pada cijena, a što je potaklo taj pad cijena – povlače imovinu mali, a OIFovi prisiljeni prodavati, povlaće imovinu mirovinci ista stvar – lančana reakcija. Pad cijena što se našeg tržišta tiče nije bio 30-40 % nego 20-25 % jer je to razdoblje od 1.11. do 31.3. Ovo za ostala tržišta u regiji je jasno – dijelom su ih rušili i naši fondovi jer su morali isplaćivati udjeličare. To samo dokazuje da je tržište puno kompleksnije nego što nekad misli i da na pad ili rast cjelokupnog tržišta ne utječe samo jedna skupina investitora, već je to mix i individualnih i institucionalnih i stranih i domaćih investitora.

Upravo je to istina dragi kolega. Često ti “veliki” zaboravljaju da žive od “malih” pa kad male dobro izudaraju i mali počnu tražiti izlaz, onda se sjete malih i oni su krivac tada što “veliki” više nisu komodni!

opala!

ljudi, tema se zove Best buy – komentari i analize,,,pa predlažem da stavite top ten npr. top ten najsigurnijih tj. dionica sa dobrim fundamentima, zatim top ten najbrže rastućih u ovoj godini tj. najperspektivnijih dionica, a mogao bi se satavit i negativni top ten tj. dionice koje bi svako trebalo maknut iz portfelja. Po vasem misljenju, naravno. [thumbsup]

... otišli su bikovi uzalud ...

New Report

Close