Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ja bi na temu dodao kako je ipak najpametnije bit u Cash-u, i to sa 50% portfelja…pa onda lagano ulazit u neke jako podcjenjene al sa više od 10%, s tim da se treba koristit pozitivne izlete da bi se opet vratilo u cash… na taj način čekat dok se cijeli svijet ne izvuče iz nečeg u šta jesad upalo…kako god vi to nazvali… da sam bio pametan, i ovo napravio prije nego što sam ušao u minus, mislim da bi mi se to najviše ispaltili, i nebi me bilo strah rizika[undecid][rolleyes]

No risk, no profit!

Najlakše je sad biti general poslije bitke. Ulaganja u dionice smatraju se dugoročnim ulaganjima, i to sredstava koja ti u pravilu ne trebaju za svakodnevni život. Inače se uvijek dešava da moraš prodavati kad si u minusu. Onima koji žele kratkotrajnu zaradu bolje se uhvatit motike, pa svaki dan dnevnica u džep, ali sigurna. Čast znalcima i izuzecima, ali tu je tek high risk!


– jedina stvar u koju trenutno nisam sigurna je kredit za kupnju dionica ?

Zaboravi to!

skype - ivek1234

Ivek kad ćeš promijenit sliku, zar nismo lagano okrenuli u zeleno područje [wink]

John Galsworthy: Ako ne razmišljaš o budućnosti, ne možeš je ni imati.


ivana7: ” – jedina stvar u koju trenutno nisam sigurna je kredit za kupnju dionica ? ” Zaboravi to!

molio bih uvaženog kolegu iveka da pobliže argumentira svoje stajalište. Ja sam korisnik margina, ali volio bih čuti i argumente protiv. Ako sam totalno u krivu, korigirat ću svoje stajalište i povući se iz nerentabilnog ulaganja. Inače ovakve komentare ne prihvaćam jer ne sadrže ama baš nikakvo objašnjenje (mada je pravo svakog da slobodno iznese svoje mišljenje).

Pozdrav!

ivana7:

– jedina stvar u koju trenutno nisam sigurna je kredit za kupnju dionica ?

Zaboravi to!

– Ivek, zahvaljujem na preporuci.
– ne slažem se s Ivekovim razmišlanjem, po meni bi burza morala rasti, ali ne mora se uvijek zaraditi maksimum,
– po meni je puno važnije očuvati kapital,
– ako dionice ne prodam, nisam izgubila ništa.
– ako radim s marginom, e tada gubim puno.
– razmislite malo o ovome.
Pozdrav !

margin je samo poluga.
poluga koja ti se može i obiti o glavu.
ovisi koliko si spretan da izbjegneš udarce i da na drugoj strani osiguraš sebi bolju zaradu [huh]


– po meni je puno važnije očuvati kapital,
– ako dionice ne prodam, nisam izgubila ništa.
– ako radim s marginom, e tada gubim puno.
– razmislite malo o ovome.

Slazem se apsolutno sa prvom tockom.
Sto se druge tocke tice tu se parcijalno slazem. Sto ako te poklopi margin call.
Sa trecom i cetvrtom tockom se apsolutno slazem.

Ivana, dugo si unutra i valjda znas sto radis. Nemoj da moja misljenja utjecu na tvoje odluke. Ja imam sansu biti u krivu kao i svatko od nas. Nitko nema kristalnu kuglu. Sjeti se nasih rasprava sa pocetaka.


@Gvido

Uopce nije bitno sto ja kazem. Punoljetan si i apsolutno mozes raditi sto hoces. Ne slusaj nikoga. Ponajmanje mene..

Meni se cini da danas rastemo na krilima US i regionalnog zelenila koje barem kod nas nije bas popraceno uvjerljivim prometom. Zapravo najslabiji bull run a po meni jos jedan bull trap do sada u zadnjih par tjedana.

Osobno ne ulazim dok ne vidim znatno jacu kupnju od proadje u ovom trenu. Pogledajte si malo (tko ima) na gledalici dubinu trzista i trebalo bi vam biti jasno. Nadalje ako se veliki sada iskrcavaju recimo na 1000 kuna vrijednosti dionice zasto mislite da ce se vratiti na 900??? Ja pak mislim da im se ne isplati izlaziti za tako mali pad. Zakljucak izvucite sami.

I za kraj ako je neka dionica npr bila 900 kuna na pocetku prosle godine dotakla ATH na skoro 4k pred kraj ove godine koliki je to prinos? Da li je pad od 1000 kuna velik? Je, ako ste usli na 3,5k ali ako ste usli na 900 ili 1000 onda je to jos uvijke debeli plus i netko moze odluciti i na ovoj cijeni povuci profit a itekako je dobro zaradio.

Nemojte se (kolektivno) ljutiti iako sada ocekujem drvlje i kamenje na ovaj post i stvarno vise ne mislim objasnjavati zbog cega je moj sentiment takav kakav je. Ako grijesim ja cu to platiti i sa time racunam. Uistinu ne zelim da se netko povodi za mojim misljenjem stoga molim da to bude kristalno jasno. Na mene ne utjecu misljenja sa foruma pa vas molim da niti moje ne utjece na vase odluke. Mislim da cu pisati sve manje buduci sam u raskoraku sa vecinom forumasa te uistinu nema potrebe da ljudima idem na zivce. [bye]

skype - ivek1234

Krediti i margini.

– sve je to lijepo, pogotovo kad imamo nenormalni rast tržišta, ali po meni su jako skupe te financijske poluge.

– kredit ili margin.
– puno bolje klasičan kredit koji možete servisirati.

– kredit.
– bila sam u dvije banke, mogu dobiti “veliki” kredit, ali kako bi bio veliki mora biti na 10god.
– kamata na kredit, pa nije velika, mrvicu ispod 10%,
– ali traže i depozit 10%, na taj dio Vam ne daju kamate.
– pa trošak kredita “samo” 3.5%,
– ja ne želim biti u kreditu 10god. prijevremeno vraćanje “samo” 1.5%.
– o efektivnoj kamatnoj stopi Vam nitko ništa ne priča.
– sigurno tu postoje i neki sriveni troškovi tipa javni bilježnik i ostali.
– ali krediti su stvarno skupi.

– krediti na stambenu štednju.
– povoljni, kamata 5%, ali to su stvarno simbolični krediti, ovisno o lovi koju ste uštedili.
– imaju i još jednu negaivnu stvar, ne daju u jednom kreditu povezivanje više ugovora.
– svaki ugovor jedan kredit.
– tu je najsmiješnija stvar jer Vam banka dobro naplaćuje Vaš vlastiti novac, gubite kamatu na štednju 3%, i još im plaćate dodatnu kamatu za Vaš novac 5%.

– margini.
– kamata cca 12%,
– najbolje od svega, samo nije ni to jeftino, plus ako Vaše dionice padnu, na 500.000kn za godinu dana banci ipak treba dati preko 60.000kn i svaki dan trebamo pratiti tržište,
– ali to je idealno za one koji imaju prinose preko 100%.

– krediti na investicijske fondove.
– i tu je kamata cca 12%, daju se za kupnju dodatnih udijela u fondovima.
– ali sada treba platiti ulaz u fond cca 2%,
– ima i tu nekih skrivenih troškova, ali zaokružimo sve skupa na 15%,
– dođe i više ako računamo i izlaznu proviziju iz fondova.
– a hoće li fond napraviti prinos od 20 – 30%.
– možda niste znali ali i u toj opciji imate margin call .

– evo mislim kako sam sve napisala o dodatnim financijskim polugama.
– kraće se ne može, ako me ima tko nadopuniti slobodno.
– i koje su po Vama najbolje opcije.

– zaključak.
– sve financijske poluge su kod nas za razliku od Amerike ne jako, nego strašno skupe.
Pozdrav !

” za kraj ako je neka dionica npr bila 900 kuna na pocetku prosle godine dotakla ATH na skoro 4k pred kraj ove godine koliki je to prinos? Da li je pad od 1000 kuna velik? Je, ako ste usli na 3,5k ali ako ste usli na 900 ili 1000 onda je to jos uvijke debeli plus i netko moze odluciti i na ovoj cijeni povuci profit a itekako je dobro zaradio.”

Ovaj što sam izdvojila. Samo komentar. Kakva je to računica? Ako se ne uzme u obzir porast prihoda od npr.200-300%, od početka prošle godine do danas, porast dobiti itd. takvo računanje uopće nema smisla. Uz brojke o porastu i padu donice, treba staviti o kojoj se dionici radi i što se događalo u poslovanju firme, a ne samo pala, porasla i tako bez veze. Kupuješ vrijednost, a ne graf.

Ukratko na vlastitom primjeru, margin krediti su najlakši put do povečanja portfelja odnosno većeg profita.
Dulje vrijeme sam u marginu konstantno povečavao kako se povečavala i zarada i nikada nisam zažalio.
[thumbsup]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Kupuješ vrijednost, a ne graf.

100% tocno!

skype - ivek1234

Ivana, dugo si unutra i valjda znas sto radis. Nemoj da moja misljenja utjecu na tvoje odluke. Ja imam sansu biti u krivu kao i svatko od nas. Nitko nema kristalnu kuglu. Sjeti se nasih rasprava sa pocetaka.

I za kraj ako je neka dionica npr bila 900 kuna na pocetku prosle godine dotakla ATH na skoro 4k pred kraj ove godine koliki je to prinos? Da li je pad od 1000 kuna velik? Je, ako ste usli na 3,5k ali ako ste usli na 900 ili 1000 onda je to jos uvijke debeli plus i netko moze odluciti i na ovoj cijeni povuci profit Na mene ne utjecu misljenja sa foruma pa vas molim da niti moje ne utjece na vase odluke. Mislim da cu pisati sve manje buduci sam u raskoraku sa vecinom forumasa te uistinu nema potrebe da ljudima idem na zivce. [bye]

– ovaj forum i služi kako bi korigirali svoja mišljenja, normalno na temelju natpisa određenih likova.
– Ivek mi odlično dođe za korekcije jer razmišlja sasvim suprotno od mene, ipak ga nekada treba i poslušati.

– nitko osim mene nema kristalnu kuglu.
– ali koliko sam samo napravila grešaka, koliko sam mogla zaraditi.
– ali sam u odličnoj pozitivi, s rezultatom sam zadovoljna, nije maksimalni, ali nije to ni važno.

– Ivek tu spominje jednu dionicu, nije napisao koju, ali po cijenama kužim koju.
– ja sam ju kupila na dnu 900kn, uživala u rastu, bila je jedna korekcija i ja ju uspijela prodati na 1.900kn, spustila se na 1.500kn, kasnije ju nisam uspijela nadokupiti.
– a imala sam informaciju ide to na 3.000kn, išlo je to i blizu 4.000kn, sada je dobro pala.
– i potpuno se slažem s Ivekom, zašto to ne bi moglo doći i na 2.000kn.
– a optimizam u meni govori, ići će to na 4.000kn.

– Ivek, tebaš pisati, na živce možeš ići jedino onima koji nemaju pojma o burzi.
Pozdrav !

New Report

Close