Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Greška.

– skupilo se na burzi previše pesimista.

ivana7:

– burza će sigurno rasti !!!!!!!

Podsjećaš me na klerika koji na misi govori vjernicima “Bog sigurno postoji!”. 🙂

– ali nikada ne zaboravi pitati novce za raznorazne stvari !


– skupilo se na burzi previše pesimista.

– a znamo i to kako na burzi uvijek većina griješi i nije u pravu.
– nažalost većina ulagača gubi novce na burzi, slično je i s kladionicom.

– a na burzi se može ipak zaraditi puno novaca.
– samo taj novac nećete zaraditi kupujući balone.
– novac se može zaraditi jedino kada kupite nešto jeftino.
– pa kada sam dala krivi savjet na ovom forumu ??????
Pozdrav !

Optimisti su u zasjedi ( malom minusu ) i još čekaju priliku za povoljan dokup![thumbsup]

Vidim kako sam ja jedina optimistica.
– svi pišu na temi korekcija.

A sada zašto će burza rasti.

– prošla godine imali smo dosta IPA, što je s jedne strane gledano dopro a s druge jako loše.
– IPO-i INE, HT, MGMA, ATGR ……
– tu je ipak uplaćeno puno love, love koja je nestala s burze, love koja je potrošena van burze, da nije bilo tih IPO-a više bi rasle ostale dionice.
– s IPO-ima smo dobili i puno novih ulagača, ali puno je investitora tu ulazilo samo zbog jednokratne zarade, a veliki su tu ulupali veliku lovu koja im je sada zamrznuta, i još uvijek moraju dokupljivati iste dionice kako bi očuvali cijene, odnosno cijene udjela svojih investicijskih fondova.
– mali koji i dan danas izlaze iz tih dionica još uvijek su u pozitivi i kapitaliziraju svoju dobit.
– mali izlaze i iz investicijskih fondova, a ovi moraju prodavati svoje zlatne koke, ili biti u keš poziciji zbog isplata malih ulagača.

– zašto će tržište rasti ?????

– zbog trenutnog stanja na tržištu imamo puno investicija (dionica) u koje ako uložimo dugoročno jednostavno ne možemo biti u minusu, prije sam pisala o dividendama pa se ne bih ponavljala.

INA, pa ona je na ovim cijenama bila par dana po otvaranju. Firma posluje pozitivno. Kad je išla u privatizaciju barel nafte je bio “duplo” jeftiniji. U međuvremenu su pronađene znatne rezerve nafte i plina. I sama proizvodnja nafte i plina je dobro povećana. Za godinu dvije, nafta sigurno ide gore 100%, jer je nema dovoljno. A cijena INE, to Vam je ono u zemlji, rezerve nafte i plina, ako je to poskupilo ne vidim razlog zašto ne bi i dionica ine poskupjela, a tu Vam je još moguće preuzimanje INE, pa i bolji rad rafinerija ……..

ADRS, naša najprofitabilnija tvornica, imamo novi zakon koji će se na ADRS osjetiti tek za 2 god. mislite li stvarno kako će se prestati pušiti, pa i droga Vam je zabranjena, a duhan je još legalan, a firma ima i jako puno slobodnog keša na računu, godišnje neto zarada po dionici 50kn pogledajte p/e …….

HT, monopolistička firma, još cca 20g. imaju pravo ubirati preplatu, imaju i konkurenciju, ali za sada slabu, po ovim cijenama na burzi, dobiti i dividendi koju će isplaćivati ne može biti povoljnije.

ATGR, moglo se dobiti samo 15% upisanog, a sada sve po diskontu, po meni ipak peskupa na IPO-u

– da ih ne nabrajam dalje ima toga jako puno.
– ali još uvijek ima i balona, i firmi koje su jako blizu stečaju.

– a možete i Vi preporučiti što sada kupovati ?
Pozdrav !

Znam da se nekim kolegama i kolegicama već diže kosa na glavi od brodara, ali preporučam upravo njih. JDPL, ULPL, ATPL su dobar izbor u idućih par tjedana.

Zašto? Rezultati koje su ostvarili u 2007. godini će vrlo vjerojatno biti rekordni, a sve tri su prilično korigirane.

ATPL; osim brodarskog dijela, posjeduje i turistički dio i zrakoplovnu kompaniju. Začudo, sve posluje pozitivno. Imaju sposoban management i susretljivi su prema dioničarima (za Božić sam dobio bilten, kalendar i čestitku).
Drawback – slično kao i INA – pad cijene dionice od razine cca. 3800kn, uz ogromne promete. Svakih 10% rasta će vjerojatno donijeti iskrcavanje špekulanata zadovoljnih sa tih 10 posto.

JDPL; državna firma. Kao takva će jamačno imati izvrsne rezultate za 2007. godinu. Na ovim razinama uz EPS 45-50, vrlo je zdrava fundamentalno. Kolege koji se kuže u pomorstvo su izračunali NAV po dionici za JDPL, a on iznosi 900+kn. U svijetu se brodari trže iznad NAV-a. Uz neminovnu privatizaciju, Jadroplov može poslovati samo bolje i efikasnije.
Drawback – previše stalno zaposlenih u odnosu na druge brodare. Neizvjestan termin privatizacije.

ULPL; stalno ulažu u pomlađivanje flote. Vjerujem u nove dokapitalizacije. Sva dokapitalizacija će pozitivno utjecati na poslovanje tvrtke (naravno, uz pretpostavku da će management znati oplemeniti cash), a i na cijenu dionice.
Drawback – u ovom trenutku, budući da mi je ovo najfriškiji brodar, mi ne pada nijedna negativna stvar na pamet vezano uz ovu plovidbu.

Disclaimer: Budući da posjedujem u portfoliu sve tri navedene plovidbe, nisam bio strašno objektivan.

@strategos
NHF, kol’ko to ATPL zaradjuje avionima ( kol’ko zaradjuje turisticki dio ) ?
Dobroviceva “Grand hotel ruina” na Lopudu se nesto tesko i prepolako mijenja u Hilton II.
OK je diversifikacija, ali kod ovih podsjeca na jos amaterskiji ADRS.


ATGR, moglo se dobiti samo 15% upisanog, a sada sve po diskontu, po meni ipak peskupa na IPO-u – da ih ne nabrajam dalje ima toga jako puno.

složio bi se sa svim što ivana reče, jer njezina vjera u naše blue chipove je neizmjerna[proud]
al istakao bi atlantik kao dionicu koja bi u 2008 mogla imat stalan rast, a posebno je sad zanimljiva po ovim cijenama[cool]

Moderatora treba zabranit!!!



@strategos

NHF, kol’ko to ATPL zaradjuje avionima ( kol’ko zaradjuje turisticki dio ) ?
Dobroviceva “Grand hotel ruina” na Lopudu se nesto tesko i prepolako mijenja u Hilton II.
OK je diversifikacija, ali kod ovih podsjeca na jos amaterskiji ADRS.

– a tko je savršen.
– nenoj tako, jedini gospodin Strateg kaže svoj prijedlog i odmah kontra.
– pa daj i ti koji prijedlog.
– ipak je ova tema, u ovim tmurnim vremenima predviđena za optimiste.
– ali nažalost premalo je optimista, svi žele skupo kupovati.
– kad je zimski popust, kad su dionice na akcijskim prodajama po diskontnom cijenama nikoga ne zanima.

– svi dobri prijedlozi su dobrodošli.
Pozdrav !

evo da i ja napisem svoje favorite
1.ledo
2.zvzd
3.ulpl
4.ina
5.ptkm

ja sam dokupila koei po 942,tehniku 8851,dlkv 1351,pbz 1500,ht preskupo usla 328,ali nema veze

eto valjda se vidi moje raspolozenje i misljenje,a vrijeme ce pokazati da li sam pogrijesila

gp64:


@strategos

NHF, kol’ko to ATPL zaradjuje avionima ( kol’ko zaradjuje turisticki dio ) ?
Dobroviceva “Grand hotel ruina” na Lopudu se nesto tesko i prepolako mijenja u Hilton II.
OK je diversifikacija, ali kod ovih podsjeca na jos amaterskiji ADRS.

– a tko je savršen.
– nenoj tako, jedini gospodin Strateg kaže svoj prijedlog i odmah kontra.
– pa daj i ti koji prijedlog.
– ipak je ova tema, u ovim tmurnim vremenima predviđena za optimiste.
– ali nažalost premalo je optimista, svi žele skupo kupovati.
– kad je zimski popust, kad su dionice na akcijskim prodajama po diskontnom cijenama nikoga ne zanima.

– svi dobri prijedlozi su dobrodošli.
Pozdrav !

– ma nitko, naravno.
– nije kontra, zbilja me zanimalo.
– bez podrepastva, slazem se s INA, ADRS ( pogotovo P-A ) i HT
malo dosadno, al’ na ovim nivoima dobro.
a inace, usprkos svekolikih opasnosti firme s odlicnim pokazateljima, npr. BDMR.
– osobno mi je zao sto nisam napravio planirano ( a zasto, Bog zna…optimizam valjda ),
pred 2 mjeseca i korekcije kupio obveznice Odasiljaca i veza prilikom emisije ( fiz.lica kupila samo 300.000
kuna od 100 miliona kuna…ok, jos dosadnije od one tri dionice ) i sto nisam u ponedjeljak mijenjao RSD
u euro i nakon 10-tak dana ih vratio natrag u RSD sa 4,5% plusa ( barem na RSD nivou )
Pp

New Report

Close