Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dobro je i za naše tvrtke koje plačaju robu u USD ,

– kod mene nije taj slučaj, u ukupnim primanjima moje firme US$ mi čini cca 60 -70%, ostalo Euri i nešto malo kune, firma mi je izvozno orijentirana cca 90%.
– kad izdam račun, dok dođe do naplate cca 3mj. tu konstantno gubim na tečaju dolara.
Pozdrav !

U zadnje vrijeme se investitori bune kako na ovim stranicama nama pravih savjeta.
– ma ima, treba pisati i o porezima i ostalim stvarima, ali svi bi tu htjeli vidjeti napisanu onu dionicu koja će sutra rasti barem 9.99%.

– evo i ja ću se malo okušati u tim prognozama.
– rasti će ili padati će ZDNK-R-A, uvjerena sam u tim granicama 9.99%, samo nisam sigurna hoće li to biti prema gore ili dolje.

– ali šalu na strenu, došao je povrat od Atlantc, i meni također veća suma novaca.
– zagledala sam se u neke dionice koje ću sutra sigurno kupiti.
– i sada moje standardno pitanje, koje dionice ????????
– samo sam mišljenja kako opet do Božića ništa neće puno rasti, biti će malo gore malo dolje, ali siječanj, e tu će biti pravih prinosa.
Pozdrav !

Evo LSKS se ne srami reči svoje mišljenje.Moram priznati da se u potpunosti slažemo:

[color=blue]‘Varteks i Ingra podcijenjeni, Ina precijenjena’[/color]
Darko Markušić
darko.markusic@business.hr

(objavljeno 8.11.07 07:00)

Uoči uvrštenja dionice Atlantic grupe u službeno tržište Zagrebačke burze u najvišoj burzovnoj kotaciji 13 je hrvatskih dionica.

Od vodećih hrvatskih analitičara zatražili smo da izdvoje nekoliko dionica koje su preporučljive za kupnju, odnosno koje to nisu; da izdvoje podcijenjene i precijenjene dionice iz najviše kotacije.

Najuvjerljiviji je pritom bio Hrvoje Stojić, voditelj Odjela istraživanja Hypo Alpe-Adria banke, koji smatra da su još uvijek podcijenjene dionice Varteksa i Ingre, a precijenjene Inine dionice.

Većina brokera i analitičara (Business.hr kontaktirao ih je 10-ak) odbila je svoje procjene iznijeti javno, odnosno stati imenom i prezimenom iza njih, kako im zbog toga ne bi prigovorio regulator, tj. Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga.

Gotovo svi su, međutim, suglasni da uoči izbora dio investitora izlazi s tržišta i unovčava dobitke, te da se investicijskim i mirovinskim fondovima previše ne žuri, tako da spektakularna rasta cijena dionica u studenome, zahvaljujući i predizbornoj kampanji, neće biti.

Izjave političara, mišljenje je većine brokera, samo mogu štetiti tržištu kapitala, pogotovo hrvatskome koje je ionako dosta iracionalno i često vođeno glasinama, a ne fundamentalnim pokazateljima pojedinih dionica.

“Iako nelikvidan, Varteks ima možda najviše potencijala, a sa sadašnjih 266 kuna u roku godinu dana dionica bi mogla porasti na 320 do 330 kuna. Varteks ima dobru investicijsku priču, pokrenuo je intenzivan investicijski ciklus, ulaže u novu tehnologiju, a priprema i outsourcing dijela tehnologije u Indiju, dobro je pozicioniran u regiji te radi na smanjenju lohn-poslova”, naglašava Stojić. Objašnjava da se Varteks treba uspoređivati s Magmom kao modnom kompanijom, što mnogi još ne čine i ne percipiraju ga kao tekstilnu kompaniju.

Usporedba s Orcom

“Varteks ima i nisku profitabilnost, odnosno nižu od europskog prosjeka u sektoru. Nije pozitivno ni to što još uvijek dosta ovisi o državnim subvencijama, kao ni to što još uvijek pokriva gubitak iz prošlih godina pa ne isplaćuje dividendu”, istaknuo je voditelj Odjela istraživanja Hypo Alpe-Adria banke.

On podcijenjenom drži i dionicu Ingre, i to do 30 posto (sadašnja cijena 56.000 kuna), što znači da može premašiti i razinu od 72.000 kuna u duljem razdoblju.
Ingru, dodaje Stojić, treba promatrati ne samo kao građevinsku kompaniju nego i kao developera koji se može uspoređivati i s Orco Groupom. Od hrvatskih građevinskih tvrtki, objašnjava Stojić, s Orcom se može uspoređivati još jedino Tehnika.

Analitičar Hypo banke podcijenjenom drži i redovnu dionicu Croatia osiguranja, koja prema njegovu mišljenju sa 18.150 kuna može u godinu dana dosegnuti i razinu veću od 20.000 kuna.

Brokeri najvećih hrvatskih banaka pak gotovo su jednoglasni da se trenutačno ne isplati previπe kupovati dionice Croatia osiguranja, Medike, Varteksa i Magme, ……itd

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

“Brokeri najvećih hrvatskih banaka pak gotovo su jednoglasni da se trenutačno ne isplati previπe kupovati dionice Croatia osiguranja, Medike, Varteksa i Magme, ……itd”

Znači da je njima tih 20-30 posto u godinu dana malo.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Za gospodina Plavog. gornji tekst neću citirati.
– uvažavam Vaš rad, koji je javan, znamo što kupujete, investicijske odluke su Vam odlične.
– ali !!!!!!!!! , zbog objektivnosti, kako ne bi bilo navlačenje.
– nije tim investicijskim savjetnicima puno za vjerovati, nekada hvale dionicu kako bi istu mogli dobro prodati.
– Vi ste ipak najveći dio Ingre kupovali na niskim cijenama i da ju i sada malo kupite imate niske ulaze, za mene je ona dobra, imaju je investicijski fondovi, ali je i dosta skupa kao i cijeli građevinski sektor.
– Varteks, dobar zbog nekretnina, pa nije to firma koja se bavi nekretninama nego tekstilom, a jako dobro znamo što se je dogodilo s tekstilom u EU i USA i zašto, mišljenja sam kako će i tu cijena dionice rasti, ali zbog nekretnina.
– INA jedina naftna kompanija kojoj u svijetu pada cijena, a znamo i zašto.
– Croatia Osiguranje, dividendni prinos im ne opravdava ovu cijenu dionice.
Pozdrav !

Au contraire, sad je vrijeme za ulazak u BIH a ne bjezanje.. Ili netko misli da drzava moza funkcionirat bez naftnog sektora [smiley1]

[i][b]Stvarnost - iluzija izazvana pomanjkanjem alkohola[color=yellow][/color][/b][/i]

Ja sam danas na temelju ovih napisa ušao u Varteks. Još ću ga kupovati i nadam se da će se moći kupiti na 250 kn. Molio bih Vas za još koji savjet. Razmišljam o Adrisu i Veterini od superlikvidnih, a kupio bih i nešto možda manje likvidno, ali sa veći potencijalom od ovih 20-30% koliko očekujem na Adrisu i Veterini u slijedećih godinu dana. Ivana, Plavi, ostali?

Au contraire, sad je vrijeme za ulazak u BIH a ne bjezanje.. Ili netko misli da drzava moza funkcionirat bez naftnog sektora

Odgovor plavom, ja sam npr cuo da investitori odlaze u BiH i to ne na cevape. Prelaze sa naseg superjeftinog trzista na njihovo superskupo.

Varteks je nelikvidan i diše na škrge,upitna je budućnost firme i programa koji će raditi,čupaju se svim silama no tržišta nemaju nažalost ni znanja.Uprava je nesposobna i sve se svodi na nekretnine koje imaju. No i tu je upitna vrijednost jer sami troškovi prenamjene zemljišta su jako veliki.levisa uskoro nema što dalje.Loan poslovi su takvi da ne pokrivaju amortizaciju…Izgradnja delociranih pogona je skupa i traži veliko zaduživanje,čitava tekstilna industrija je u sličnoj situaciji,no pogoni varteksa su loši,troši se puno energije …Brandovi koje imaju su smiješni i neprepoznatljivi,pitanje je dokle će ovako.Mogli bi neki izgoriti tu…
Inače ja Stojića ne bih slušao…

Glasnogovornik IGH na neodređeno


Varteks je nelikvidan i diše na škrge,upitna je budućnost firme i programa koji će raditi,čupaju se svim silama no tržišta nemaju nažalost ni znanja.Uprava je nesposobna i sve se svodi na nekretnine koje imaju. No i tu je upitna vrijednost jer sami troškovi prenamjene zemljišta su jako veliki.levisa uskoro nema što dalje.Loan poslovi su takvi da ne pokrivaju amortizaciju…Izgradnja delociranih pogona je skupa i traži veliko zaduživanje,čitava tekstilna industrija je u sličnoj situaciji,no pogoni varteksa su loši,troši se puno energije …Brandovi koje imaju su smiješni i neprepoznatljivi,pitanje je dokle će ovako.Mogli bi neki izgoriti tu… Inače ja Stojića ne bih slušao…

U krivu si što se tiče Varteksa, barem ja tako mislim.
Velikom krivu.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Kolega plavi cijenim vaše mišljenje ok,no kako će nadoknaditi pad prihoda zbog levisa…[smiley10]

Glasnogovornik IGH na neodređeno


Ja sam danas na temelju ovih napisa ušao u Varteks. Još ću ga kupovati i nadam se da će se moći kupiti na 250 kn. Molio bih Vas za još koji savjet. Razmišljam o Adrisu i Veterini od superlikvidnih, a kupio bih i nešto možda manje likvidno, ali sa veći potencijalom od ovih 20-30% koliko očekujem na Adrisu i Veterini u slijedećih godinu dana. Ivana, Plavi, ostali?

Samo mogu copy posta od neki dan, nadodao bih da u skorije vrijeme očekujem revalorizaciju imovine, a onda..naime još proljetos sam o tome imao info, čekalo se da se vrati ovo iz bivše Yuge , sad je to riješeno, pa ćemo vidjeti..

Ova dionica je na ovim razinama od 4. mjeseca ove godine, što i nije toliko bitno, ali može biti indikativno.
Neke su u međuvremenu odradile strašne poraste cijena , većina kojih bez ikakvih promijena bilo u poslovanju ili nećem drugom a ticalo bi se odnosno prema cijeni same dionice.
Međutim, imamo izvješće, odnosno najavu istog, o dobiti od 5,2 milijuna kuna. dobit od 5,2 milijuna kuna kod tvrtke koja je godinama u konsolidaciji poslovanja, u zadnje vrijeme poslovanju oko nule, međutim ovo je ipak veliki iskorak. Živnulo je i trgovanje dionicom, kada sam prije nekoliko mjeseci izašao iz ove dionice , uspjeh je bio ako je dnevno trgovanje bilo preko 100 t. kuna, a znalo se čak desiti da trgovine uopće i nema.
Porast cijene sa povećanim prometom u svakom slučaju je pozitivan signal.Neki dan je prošao paket od
20 000 komada po cijeni od 265 kuna. To se desilo u vremenu dok je trgovina na burzi tih dana bila više manje oko 250-260 kuna, dakle paket je prodan uz određenu premiju što je dosta rijetko, dakle vrlo indikativno. Nadalje imamo novu najavu Uprave da je pri kraju dogovor sa gradom oko preseljenja tvornice van grada ( ili na rubni dio grada ) , s time da je postojeći prostor predviđen za izgradnju poslovno stambenog kompleksa. Znaći izgledna je u skoroj budučnosti prenamjena prostora ( isto čeka i TOZ ), samim time mora doći do revalorizacije imovine , koju Varteks nije radio već 9 godina. Kaad revaloriziraju svu svoju vrijednu imovinu , a imaju je na pretek, kao rijetko koja tvrtka koja kotira na burzi u HR. ,bojim se i pomisliti kolika će biti nova book vrijednost po dionici.
Ovih 20 000 komada je vjerojatno prodao trezor, i to će se lijepo vidjeti na sljedećem izvješću.
Ne zaboravimo da Varteks ima još oko 230 000 dionica u vlastitom trezoru, za koje je očito Uprava pametno odlučila da ih ne prodaje , jer je bila svjesna da će , i hoče, dionica vrijediti više u budučnosti i pametno je čekala / čeka. Trenutno su te dionice zavedene u izvještajima knjigovodstveno po cijeni ulaza , ako se ne varam, neka me netko od kolega ispravi , trezor je to kupio 2003. netom prije ulaska u 1. kotaciju po cijenama od 35-40 kuna ( tada je to bilo 140 000 komada ). Razlika u ulaznoj i izlaznoj veličini je ogromna , blago rečeno. OK, neće sve biti prodano vjerojatno, ali svako milijun je ovoj tvrtki velik ko palača, jer do nedavno su bili u gubicima.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

New Report

Close