Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sad će netko pitati a što je sa neto dobiti?

Neto dobit je takva kakva je zbog npr uzmimo prošlu godinu dogodio se najveći otpisa goodwilla u povijesti te tvrtke a mislim i svih firmi u americi zbog računovodstvenih pravila i cijene dionice u rangu 1-2 dolara, dionica je dva dan bila skliznula ispod dolara, čišćenje bilance, računovodstvena promjena nije bilo stvarnog odljeva novca

Još jedna stvar koja utječe na neto dobit je CapEx koji je izrazito visok 3+milijarde dolara jer trenutno je trka tko će više postaviti fibera i uzeti više tržišta, trku potvrđuje i akvizicija Frontiera od Verizona, dok recimo da nema investiranja samo održavanje infrastrukture je oko 500 milijuna na godišnjoj razini.

Ali sad će netko pitati zašto onda te puste investicije od 3 milijarde dolara se ne pokazuju u bilanci, prije divestinga capex je bio na 4-5 milijardi godišnje gdje je to sve nestalo ako posjeduju infrastrukturu u vrijednosti od 150 milijardi?Jedna riječ : amortizacija.

Sa protokom godina očekivam smanjenje capexa i posljedično povećanje svih stavaka od ebitda do neto dobiti, pokušajte napraviti kalkulaciju sa manjim capex om pa ćete vidjeti u biti kolika je skrivena ebitda, neto dobit te na kraju očekivam posljedicno vraćanje dividende ali je nezahvalno prognozirati kada

Zašto se prihodi smanjuju iz godine u godinu? Analitičari na svjetskim tržištima pogotovo na nekim investicijskim stranicama koji zastupaju shortersku tezu vole uspoređivati kruške i jabuke, to jest npr ovogodišnje rezultate sa proslogodisnjim, što je totalno neusporedivo zbog divestinga tj prodaje imovine radi smanjenja duga

I šećer na kraju, još jedan razlog ovoliko pada je bilo fedovo povećanje kamatnih stopa u zadnje dvije godine što mislite u scenariju u kojem se te stope počinju smanjivati što će se događati sa dugom?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Državna poduzeća na prekretnici (II)

Poštovana ivana,

Ova stranica je izgleda jedina koja je još u funkciji pa Vas pitam što mislite sada kada je CRO dobila investicijski rejting A – s optimizmom i skorim ulaskom u oecd.morat će ići daljnja privatizacija državnih firmi. Poželjan je ipo hepa, končar je ubrzao rast, podravka se nudi kao prehrambeni lider, adris treba netko jače povuči. Primorac je najavio za kraj mjeseca nešto o TK. Dali se može pojaviti kupac za Končar.

Informanka, 9. – 13/IX.

 

– par dionica KODT se trži po malo većim cijenama i odmah moj portfelj na tjednoj razini +1.2%.

– a godišnji prinos se vrti tu na 60%, ovaj tjedan +60.5%, i najvjerojatnije će tako biti do objave 3Q24 KODT, nemojte očekivati previše, jer zbog godišnjih taj je kvartal kod KODT tradicionalno najslabiji.

– tako je to kad vam je portfelj ovisan o poslovanju (rastu/padu) jedne jedine dionice, nadam se da nisam pogriješila u odabiru dionice.

– i ovaj tjedan sam kupila par dionica KODT, još sam na kupnji par dionica KODT na nižim cijenama i kada to realiziram više nemam novca za daljnje kupnje, a ništa neću prodavati te mi slijedi neko trgovinsko mirovanje (zimski san) do proljeća i proljetnih dividendi.

 

 

Rejting A, kupac za KODT.

 

gospon Plavi,

 

– rejting A, čestitke ovoj vladi na tom uspjehu, iako to mnogi u RH ne razume, odnosno nije im jasno o čemu se radi, ali to je jedan pokazatelj koji nam kaže da smo mi po ekonomskim pokazateljima bolji od Italije, Grčke…

– krediti će nam biti jeftiniji a novac dostupniji, ako to budemo znali iskoristiti kreditni rejting će biti i još bolji.

– kako će to, ili hoće li to utjecati na cijene i likvidnost dionica ćemo vidjeti, ali ako strani investitori kupuju puno su sigurniji u svoje kupnje kada je kreditni rejting zemlje A.

– pitate, da li se može pojaviti kupac za KODT.

– mislim da se je kupac na KODT već pojavio, jer je dionica KODT  najtrgovanija dionica na našoj burzi (KODT + KODT2), to su mali investitori, veliki prodaju i to vam je stvarno prilika kupiti dobru dionicu na p/e 9.

Poštovana Ivana,

Moje pitanje se je odnosilo na končar a imam nešto končara i trafo-p zbog divke i naravno rasta koji se očekuje.

IPO hepa do 25% tražiti će vjerojatno EU, pojaviti će se kupac i za Končar grupu jer je to postala vruća roba a podravka će hraniti pola EU. Rejting je A i to optimistični i burza mora na to reagirati.

Ma znam sve, imao nekad davno dosta atlanske, pa ht-a, koei, ddjh,uljn, ulpl pa fondova raznih kojih pola sada i ne postoji..a kupio prvi fond i to Aureus pulski ako se tko sjeća negdje u 12 mj. 2006.. Al uvijek me ta volatilnost štreca, koliko god imao staža :)

Nadam se da će se vlada malo zauzeti za TK a ovi ipo-i šta spominjete bi bili uff!!

ivana7, 10.09.2024. u 23:24

 









martincm, 05.09.2024. u 11:23



Ma znam sve, imao nekad davno dosta atlanske, pa ht-a, koei, ddjh,uljn, ulpl pa fondova raznih kojih pola sada i ne postoji..a kupio prvi fond i to Aureus pulski ako se tko sjeća negdje u 12 mj. 2006.. Al uvijek me ta volatilnost štreca, koliko god imao staža :)

 

Meni je portfelj 100%  otp indexni..Cilj mi je držati dvije godine i izbjeći kapitalni porez..Da nema tog poreza uz ove svjetske nestabilnosti već bi prodao..Sad sam na 1 godini i mjesec dana..Hoće li to moje srce izdržati..??

 



 

 

OTP indeksni.

 

– za mene je to najbolji fond na našem tržištu.

– s tim fondom bez problema može upravljati kompjuter kada mu damo zadane parametre.

– tu kod tog fonda vam nema puno pametovanja, zbog toga pravi i najbolje rezultate na tržištu, a kako je jednostavan za upravljanje tako su mu i troškovi vođenja najmanji.

– već sam pisala da za one koji nisu upućeni u trgovanje dionicama OTP je stvarno najbolji izbor jer daje puno bolje rezultate od oročene štednje ili obveznica.

– ali imamo i rizik pada tržišta, kada možete ostvariti i minus, ali ako pratite tržište i znate što je “stop loss” gubitak možete svesti na minimum.

– OTP indeksni, u 2024. prinos +18.94%.

– PGP 3g. 15.69%.

– ako želite više od ovoga morate sami birati solo dionice u kojima možete ostvariti veći prinos, ali možete i pogubiti novce kao i  moj prijatelj Krial i gospon Brankec.

– dobro je držati taj fond preko 2g. jer i fond naplaćuje izlaznu naknadu a država porez.

– prko 2g. nema vam ni poreza ni naknade.

– dobro je što možete po malo izlaziti ili ulaziti, min. uplata/isplata 13e.

– taj fond vam je u stvari jedan tip štednje iz koje uvijek možete izići jer vas banka isplaćuje, kod dionica ako je dionica nelikvidna jako vam je teško izaći, uz to morate i rušiti cijenu dionice.

– gospon Martine, ako ne znate hoće li vaše srce izdržati izađite s dijelom koji opterećuje vaše srce.

– kod tih fondova, a i dionica investirajte lovu koja vam je višak i koja vam dugoročno neće trebati, za sve ostalo tu je banka, štednja ili obveznice, to vam je sigurno, ali nosi male zarade.

 

 

New Report

Close