Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

yieldchaser, 27.08.2024. u 16:38

A što je s PLAG? Kakva su ti očekivanja i zašto ljetos nije isporučila, nego krenula u suprotnom smjeru?

 

PLAG.

 

– to je sigurno jedna od boljih turističkih firmi u HR.

– zbog dividende je sigurno poželjna u jednom većem portfelju.

– ja sam imala dosta tih dionica PLAG, ako pratite “Informanku” mogli ste pročitati kako ja to prodajem.

– veći dio sam prodala, još je ostala neka sića ali ću i to prodati.

– ne vjerujem da je moja prodaja utjecala na pad cijene dionice, ali ovim padom dionice dolazimo do mojeg popularnog “stop-loss”.

– ja sam ovo prodavala da bi mogla kupovati KODT.

– moja je procjena bila da je KODT duplo bolja investicija od PLAG, tako to kažu moji matematički izračuni.

– ali nemojte slušati mene, ja sam preinvestirana u KODT, puno bolje, odnosno pametnije je imati jedan disperzirani portfelj.

– ali ako želite veliki prinos onda vas ta velika disperzija koči i ne možete ostvariti veliki prinos.

– ovo što radim ja, radi i moj prijatelj Krial i gospon Brankec, ali oni to rade na najrizičnijim dionicama koje ja nazivam smeće i najčešće gube novce na takvim investicijama.

– ja sam dosta sigurna kod odabira dobrih dionica i zbog toga i pravim nadprosječne prinose, kad odaberete dobru dionicu najčešće nema greške.

 

Informanka, (26. – 30/8).

 

– kako sam napisala i u prethodnoj “Informanci” još cca. mjesec i po dana moj portfelj neće bitno rasti ili padati.

– to je zbog toga jer mi prinos portfelja uvelike ovisi o cijeni KODT, a ona se neće bitno mijenjati do izvješća za 3Q.

– tako sam ovaj tjedan ostvarila sitan minus od -0.1%, a u ovoj godini sam na +60.3%.

– ovaj tjedan nisam puno trgovala, kupila sam par dionica KODT i sada mi ta KODT čini 86.1% portfelja.

KODT, knjiga dioničara.

 

– na forumu za drukanje i navlačenje, stručnjaci za čitanje knjige dioničara omalovažavaju moje pisanje na ovom forumu i ismijavaju se s kojom malom količinom dionica KODT ja raspolažem.

– kako bih razuvjerila te nevjerne Tome ja sam odlučila staviti na prodaju tu moju siću i kako mi se čini uduplala sam ponudu na prodaji.

– većina vas je u toj dionici KODT i veliki nalozi na prodajnoj strani svakako koče rast dionice, zbog toga se nisam odlučila i na prodaju KODT2.

– sada većina vas gleda na rast dionice KODT, ali ako imate samo tisuću tih dionica vi od same dividende možete lijepo živjeti i u miru čekati prirodni rast ove dionice jer je fundamentalno stvarno jeftina.

– ja očekujem narednu dividendu od cca 60 eura.

– 1.000 x 60 x 88% = 52.800 eura.

– 52.800 : 12 = 4.400 eura.

– nadam se da ste razumjeli ovu jednostavnu računicu, s samo tisuću dionica KODT vi će te imati mjesečno 4.400 eura.

– ovo vam je stvarno jedinstvena prilika da kupite tisuću dionica KODT i riješite se siromaštva.

 

– i za kraj, ako budete dobri, za desetak dana ću skinuti dio prodajnih naloga.

 

 

Meni je portfelj 100%  otp indexni..Cilj mi je držati dvije godine i izbjeći kapitalni porez..Da nema tog poreza uz ove svjetske nestabilnosti već bi prodao..Sad sam na 1 godini i mjesec dana..Hoće li to moje srce izdržati..??

Informanka, (2. – 6/9).

 

– u ovom tjednu sve mi je lagano potonulo.

– tjedni minus mi je -1.0%, a u ovoj godini +59.3%.

– na forumu za drukanje i navlačenje se naveliko dila s knjigama dioničara, investitori s niskim IQ nemaju pojma koju štetu mogu načiniti, zbog toga više neću pisati što sam kupila ili prodala, o prinosu portfelja mogu pisati.

– morati ću promijeniti koncepciju pisanja “Informanke”, odnosno ubili ste u meni volju za bilo kakvo ozbiljno pisanje, ali to ne znači da neću pisati o mojem dobrom prijatelju Krialu i gospon Brankecu, nastojati ću ubaciti i obraditi što više likova s foruma za drukanje i navlačenje ali s nekim lažnim imenima.

Ivana 7@

redovito pratim Vaše infomanke (vjerujem da ih prati veliki broj malih ulagača) i zaista bi bilo šteta da ih reducirate ili potpuno izostavite. Meni su zaista puno pomogle oko sastavljanja mog portfelja kojim sam ostvario zavidnu dobit (ove godine preko 35 %) U svakom slučaju zahvaljujem na dosadašnjim izdanjima istih u nadi da čete i ih i dalje objavljivati.

gda Ivana što ako se nađe veliki kupac KODT dionica po ovoj cijeni u nekoj blok transakciji, koja bi cijena KODTa bila nakon ovakvog razvoja događaja 

Poštovana gđa. Ivana,

Nažalost Vaši postovi i komentari su jedino vrijedno što je preostalo na ovom forumu. Nevjerojatno je kako je Poslovni dnevnik zapustio i odustao od održavanja ovog foruma. Ja sam ga čitao više od 20 godina i uvijek nalazio zanimljive savjete i komentare.

Nekada su i oglašivači bili jako zainteresirani za isticanje svojih reklama na forumu, ali eto netko je iz uprave Poslovnog odlučio da im više nije interesantan i prestali su ga održavati.

Čitanje i traženje nečeg interesantnog je postalo prava muka tako da je sve manje postova forumaša.

Ponavljam, jedino svjetlo ste još ostali Vi i Vaša informanka i bilo bi lijepo da i dalje nastavite s pisanjem prije nego se forum sasvim ugasi.

Lp

martincm, 05.09.2024. u 11:23

Meni je portfelj 100%  otp indexni..Cilj mi je držati dvije godine i izbjeći kapitalni porez..Da nema tog poreza uz ove svjetske nestabilnosti već bi prodao..Sad sam na 1 godini i mjesec dana..Hoće li to moje srce izdržati..??

 

OTP indeksni.

 

– za mene je to najbolji fond na našem tržištu.

– s tim fondom bez problema može upravljati kompjuter kada mu damo zadane parametre.

– tu kod tog fonda vam nema puno pametovanja, zbog toga pravi i najbolje rezultate na tržištu, a kako je jednostavan za upravljanje tako su mu i troškovi vođenja najmanji.

– već sam pisala da za one koji nisu upućeni u trgovanje dionicama OTP je stvarno najbolji izbor jer daje puno bolje rezultate od oročene štednje ili obveznica.

– ali imamo i rizik pada tržišta, kada možete ostvariti i minus, ali ako pratite tržište i znate što je “stop loss” gubitak možete svesti na minimum.

– OTP indeksni, u 2024. prinos +18.94%.

– PGP 3g. 15.69%.

– ako želite više od ovoga morate sami birati solo dionice u kojima možete ostvariti veći prinos, ali možete i pogubiti novce kao i  moj prijatelj Krial i gospon Brankec.

– dobro je držati taj fond preko 2g. jer i fond naplaćuje izlaznu naknadu a država porez.

– prko 2g. nema vam ni poreza ni naknade.

– dobro je što možete po malo izlaziti ili ulaziti, min. uplata/isplata 13e.

– taj fond vam je u stvari jedan tip štednje iz koje uvijek možete izići jer vas banka isplaćuje, kod dionica ako je dionica nelikvidna jako vam je teško izaći, uz to morate i rušiti cijenu dionice.

– gospon Martine, ako ne znate hoće li vaše srce izdržati izađite s dijelom koji opterećuje vaše srce.

– kod tih fondova, a i dionica investirajte lovu koja vam je višak i koja vam dugoročno neće trebati, za sve ostalo tu je banka, štednja ili obveznice, to vam je sigurno, ali nosi male zarade.

 

zeki, 08.09.2024. u 18:10

Ivana 7@

redovito pratim Vaše infomanke (vjerujem da ih prati veliki broj malih ulagača) i zaista bi bilo šteta da ih reducirate ili potpuno izostavite. Meni su zaista puno pomogle oko sastavljanja mog portfelja kojim sam ostvario zavidnu dobit (ove godine preko 35 %) U svakom slučaju zahvaljujem na dosadašnjim izdanjima istih u nadi da čete i ih i dalje objavljivati.

 

– pisati ću ja i dalje “Informanke” ali ću izostaviti što sam kupila/prodala.

– normalno da ću pisati o dobrim ali i lošim investicijama.

– gospon Martin je prezadovoljan s prinosom OTP indeksnog s cca. 20% i strah ga je da mu srce ne otkaže, a vi imate prinos od 35%.

– lijepo je kad se zarađuje.

– ja sam prošle godine preko 100%, a ove cca. 60%.

– e sada ako vaše investiranje ravnate po mojim “Informankama” morate znati da mi je osnovna investicija KODT (86%), a to je stvarno previše, s tim postotkom mogu ostvarili fenomenalne velike prinose, ali kako sada stvari stoje na toj dionici teško da ću što zaraditi preko ovih 60% koje sam do sada zaradila.

– sada mi je teško gatati dokle će se štopati ovaj rast KODT, 6mj., godinu dana, dvije godine….

– trenutno me na toj dionici zadovoljava dividendni prinos, a rast same dionice će doći kad tad, tu morate stvarno biti strpljivi, tu je najvažnije da je KODT najbolja dionica na našem tržištu.

– i ovu situaciju morate promatrati tako da vidite da vam burza odnosno tržište nudi jako jeftine dionice KODT.

– e, dokle će ovo trajati nemam pojma ali imam punooo tih dionica KODT, čak sam i neku količinu stavila na prodaju.

Nakon prvog hinta prije nekih mjesec dana sa 3+ na 5 + pa sve do 9+ u aftermarketu evo nas opet na 5+ zbog nekih short firmi i njihovih pojačanih aktivnosti na ovoj dionici. Uglavnom manje više ista stara priča kao na razinama 3 do 1 dolara. Iskoristio vrijeme i na dipovima par puta dokupljivao i na više uprosjecivao.

Po meni ova dionica trenutno vrijedi 20+ kada će market honorirati to je druga priča. Smanjen dug sa 38+ milijardi na 18+ milijardi dolara u svega par godina prodajom neke imovine, bilanca ociscena

Glavna fora shortera je preveliki dug ali tu dolazi do razilaženja mišljenja jer firme u toj branši poput At&t  i Verizona koje su i glavni konkurenti imaju slični dug to jest  dug u visini prihoda. E sad taj preveliki dug Lumena je ništa u usporedbi na visinu imovine koju da se krene nanovo praviti koštalo bi 150 milijardi,i to puno puno godina bi trebalo za to, te ne može baš svatko ući u tu branšu postoji puno ograničenja. Dakle imamo 150 milijardi imovine nasuprot 18 milijardi duga!

Plus akvizicija od prije par dana Verizona koji je kupio Frontier za 20 milijardi dolara baca u vodu shortersku tezu kako sam i naglašavao davajuci brojne primjere nekih drugih akvizija u ovom sektoru neovisno o visini duga. Frontier sa cca 5+ milijardi i nesto milijardi prihoda i duplo većim dugom u odnosu na prihode cca 11+milijardi prodan je za 20 milijardi

Druga stvar imamo Lumen ima 14 milijardi prihoda a trenutna kapitalizacija je na oko 5 milijardi. Treće ebitda je na 4+ milijarde a Fcf na 1+ milijarde!

Zašto je ovako nagla pala u zadnje dvije godine? Ukidanje dividende i posljedično fondovi/etfovi koji su unutra bili samo radi dividende morali su bježati plus shorterska priča o bankrotu natjerala je u bijeg i preostale dioničare i dovela do neslućenih popusta. Za vrijeme nove uprave dug je reprogramiran od strane drzatelja obveznica, novi prihodi pristizu, turnaround se očito događa

Ukratko ovo je jedna od firmi na kojoj internet u svojoj biti se i razvio, akvizicija Level 3, a i internetskih mastodonata poput Microsoft, Google, Amazon, Meta koji na njezinoj mrezi ostvaruju svoje poslovne uspjehe. A šta tek slijedi sa umjetnom inteligencijom samo dragi Bog zna. Nije nagovor na nista samo zdravo seljački pristup analiziranju ove dionice

Asset play+value+growth

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Stvarno sam mislio maksimalno skratit priču ali ispala je na kraju kobasica od posta, te sam zaboravio spomenuti  da institucije drže oko 70% floata,masivno su i nadokupljivale one institucije zadnju godinu koje nisu samo tu radi dividende + danas je jedan mali investitor obznanio da je uzeo oko 5% floata,management je također žestoko dokupljivao zadnju godinu svojim novcima, short interest je pao sa cca 15% na cca 8% nedavnim squezeom, kad se potvrdi ovih dodatnih 7 milijardi prihoda biti će vjerojatno i drugi squeze +jedna od bitnijih stvari cybersecurity Firma Black Lotus Lab koju drže u portfelju nema dovoljno prostora za ispisati čime se sve bave ali sektor je tako vruć da je Google nedavno za Wiz cybersecurity ponudio 23 milijarde, Wiz je napravio oko $350 milliona u prihodima 2023, nisam našao ništa osim ove metrike po kojoj je dao ponudu, P/S 65? Plus masu ostalih valuacija i provedenih akvizicija u tom sektoru +bead program kojeg se nisam ni dotakao, tehničku analizu nisam ni spomenuo ali vrijedi pogledati graf za one koje trguju samo po tome iako je ovo teška fundamentalna pozicija, kako je tema best buy po meni ovo je trenutno best buy na svjetskom tržištu

 

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

New Report

Close