Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Najnoviji forum.

 

– moram im se zahvaliti jer su me pozvali da i tamo pišem.

– to svakako odgađam do kraja ove godine jer sam i više nego zadovoljna s ovim forumom na Poslovnom.

– to što moje postove ne možete vidjeti za dan dva i nije neka mana, moje pisanje nije predviđeno za davanje dnevnih savjeta za trgovanje trejdera.

– i tako sam ja zamišljala da će na novom forumu pisati dvadesetak likova koji imaju znanje i ne drukaju.

– i što imamo danas ???

– uredništvo se hvali kako kod njih nema cenzure ni brisanja postova.

– takvim načinom rada učiniti će te da će čitanje vašeg najnovijeg foruma jednostavno biti gubitak vremena.

– znam da ste taj forum osnovali jer vam se zgadio prošli s onim moderatorima koji nemaju pojma o dionicama i brisali su dosta kvalitetne postove.

– puno tema na najnovijem forumu su preuzeli drukeri.

– pogledajte temu što smo tržili, tamo su vam glavni: Marin, Junius, moj prijatelj Krial i gospon Brankec.

– i kad ta gospoda kupe dionicu čitamo razne hvalospjeve o tim dionicama, onog momenta kad to prodaju to postaje smeće i krenu pisati o velikom padu.

– kad su u kešu čitamo evo samo što nije veliki slom tržišta.

– kad su u dionici onda će to rasti do neba.

– cenzurirajte to pobogu !!!!!

– evo kako je pisao moj prijatelj Krial i gospon Brankec za KODT, ni jedna trava ne raste do neba, i tako piše o KODT još od kad je cijena bila 350e, ti investitori su dosta neuki i ne mogu shvatiti da je KODT jeftina i na 1.590e, a uz to ih ubija i velika ljubomora.

– da skratim najnoviji forum vam postaje najgori forum, stvarno šteta vašeg truda a najbolje mi je ono “Please login to see this link”.

Stanje na tržištu je takvo da je većina dionica fer vrednovana ili preskupa.

Promet rade kako veli gospođa ovi koji čuvaju niske provizije kod brokera i ljudi sa viškom adrenalina.

Inače, najnoviji forum ima neke stvari bolje rješene i veći dio ekipe se prebacio tam

 

Informanka.

 

– evo mene ponovno na ATH.

– kešolovci se keširaju, a ja letim na nove visine, moj prijatelj Krial i gospn Brankec bi rekli tko visoko leti nisko pada jer ta gospoda imaju velika osobna iskustva s padom cijena dionica.

– rado se sjetim tih kešolovaca što su pisali početkom ove godine.

– nego da se vratim glavnom poslu, “Informanka” služi da vas informira, i tako ja ovaj tjedan +0.8%, nije puno ali sam zadovoljna, a godišnji prinos mi je +49.7%, nikako da dođem do tih 50%.

– ovaj tjedan sam kupila par dionica KODT i sad mi je KODT točno na 76% portfelja.

– još sam kupovala ADRS2 i ERNT, da trejdam već sam ostvarila zaradu na obje, ali te dvije dionice će mi se naći i prve na prodaji.

– imam keša te sam i dalje na kupnji KODT, KODT2, ADRS2, ERNT i PLAG, s MDKA sam skinula sve naloge jer joj trejderi dižu cijenu.

– idući tjedan vam je ex.div. KODT pa poskidajte naloge jer će cijena dionice pasti za dividendu.

ivana7, 13.06.2024. u 21:29

IKBA.

 

– čitam na onom najnovijem forumu:

– Marin piše da mi danima prodaje IKBA po438e.

– a ja danima nisam kupovala ni prodavala IKBA.

– danas se Marin hvali kako je prodao zadnje dvije dionice po 440e.

– a ono danas IKBA zaključi cijenu na 450e na malo većem prometu.

– zaključak:

– IKBA je dobra dionica za dugoročnu investiciju, a nezgodna je za trejdanje jer joj cijena po malo raste, tako da tu trejderi zarade za burek a pametni za auto.

Ivana jesi razmišljala o Nlb? Od svih bankarskih dionica mi se čini najpovoljnijom. Kupiš je danas imaš do kraja godine 9% dividende, a s obzirom na dividendnu politiku do kraja slijedeće godine još najmanje toliko, dakle kalendarski za godinu ipo dividenda skoro 20%. Po pokazateljima je duplo jeftinija od Zabe, a što je veliki plus jako je likvidna. Za razliku od zabe koja se nema gdje širiti nlb najvjerojatnije preuzima adiko  a samim tim mislim da će dionica porasti i to ne malo.

Informanka.

 

– ovaj tjedan ludo i nezaboravno.

– na početku tjedna sam se već pomirila sa sudbinom pada portfelja od 2-3% zbog ex.div. KODT koja mi je stvarno previše zastupljen u portfelju.

– kad ono neočekivani obrat, u petak, ono što ja ne pamtim da se dogodilo na našoj burzi.

– KODT nakon ex.div. umjesto pada za div., poraste cca. 4%.

– i tako sam ja ovaj tjedan ostvarila neočekivano veliki prinos od +4.0%, a još bolja stvar je što se tjednima mučim s portfeljom sitno gore ili dolje i nikako do +50% godišnjeg prinosa.

– a ovaj tjedan taj godišnji prinos je točno 53.7%.

– neočekivana ljetna euforija.

– drago mi je da dionica KODT raste, ali stvarno nije dobro da je previše dignete gore, cijena od 1.600e je sasvim o.k. do 24/7 2Q24.

– ovaj tjedan sam kupila par dionica KODT i malo više ERNT.

– KODT imam previše 77.3%, ovo drugo kupujem samo zbog disperzije ali bi najbolje bilo da sam kupovala samo KODT.

– ovaj tjedan sam ostala bez keša, tako da do kraja ovog mjeseca neću ništa trgovati, a idući mjesec, velike dividende, možda prodam malo ERNT, ADRS, ZABA i nadam se da će se nastaviti ljetno ludilo s velikim prinosom odnosno rastom portfelja.

– pratite “Informanku” zaradite i vi novce.

sokolic12, 16.06.2024. u 18:20

Ivana jesi razmišljala o Nlb? Od svih bankarskih dionica mi se čini najpovoljnijom. Kupiš je danas imaš do kraja godine 9% dividende, a s obzirom na dividendnu politiku do kraja slijedeće godine još najmanje toliko, dakle kalendarski za godinu ipo dividenda skoro 20%. Po pokazateljima je duplo jeftinija od Zabe, a što je veliki plus jako je likvidna. Za razliku od zabe koja se nema gdje širiti nlb najvjerojatnije preuzima adiko  a samim tim mislim da će dionica porasti i to ne malo.

 

NLB (Nova Ljubljanska bnka).

 

– ne razmišljam o dionicama s kojima se ne trguje na ZSE.

– trgovala sam ja i vani, ali od toga boli glava.

– zašto tražiti kruha povrh pogače, pa vidite da ja zarađujem više nego onaj Buffett u Americi, sve vam pišem tu, portfelj, tjedne prinose ili gubitke.

– sviđa mi se taj div. prinos NLB, da je izlistana na ZSE sigurno bi bila u mojem portfelju u sličnom postotku kao i ZABA.

– kod tih dionica koje isplaćuju velike dividende često izostane rast cijene dionice (np. ERNT).

– za moj ukus je puno bolja investicija KODT gdje imamo veliki porast cijene dionice, na KODT je div. stvarno mala, ali je ove godine duplo veća od prošle godine.

– kod te KODT svake godine je ta div. nešto veća od prethodne godine i ja upravo takve dionice ciljano tražim.

– a i ta mala div. ako imate dovoljan broj dionica bez problema će vam donijeti novce za kupnju jednog novog auta srednje klase.

– i još nešto za tu “Novu Ljubljansku banku”,

– ako imate Novi Zagreb, tu negdje blizu je i stari Zagreb.

– tako isto i za tu “Novu Ljubljansku banku”, što je s starom? gdje je ona nestala? kako su prošle štediše (a znamo kako u štediše ima uvijek više), što je tu bilo s dioničarima ???

– vidite i sami puno pitanja….

– a možda ste uočili i da je investiranje u dionice rizičan posao.

– o gubitku novaca na burzi i investiranju u najrizičnije dionice vam puno više znaju moj prijatelj Krial i gospon Brankec, sada vam oni pišu na onom najnovijem forumu najčešće na temi IGH, DLKV, VART… pa ih pitajte za mišljenje, a dobri su ljudi pa će vam rado dati i koji savjet na koji način možete najbolje popušiti lovu na ZSE.

 

Na burzi sam od 2008 tako da znam da su dionice rizičan posao. 😃  Inače u Končarima imam preko 50% portfelja, a ostatak je u Plagu, HPB, spanu i nlb. Nlb je jedina strana dionica koju imam, preko Fime sve brzo riješio ušao ispod 100 u prosjeku i super mi je jer je likvidna i dividendna, dobra radi disperzije.

sokolic12, 23.06.2024. u 13:45

Inače u Končarima imam preko 50% portfelja, a ostatak je u Plagu, HPB, spanu i nlb.

 

MDKA, HT, IKBA, AUHR.

 

– ovo gore je portfelj od one Zločeste gospođe.

– to su stvarno sve dobre dionice, i dobro ih je imati u portfelju.

– ovo bi usporedila s jednim muzičkim sastavom, tu imate dva vrhunska gitarista, vrhunski bubnjar, fenomenalni orguljaš ali što je s vokalom, u ovom portfelju nemamo vrhunsku pjevačicu.

– ne dolaze Zagrepčani na koncerte pjevačice Aleksandre Prijović da bi čuli gitariste bubnjara ili orguljaša, sigurna sam da niti ne znaju tko je gitarist, bubnjar ili orguljaš, ali znaju za Aleksandru Prijović jer su došli čuti nju kako pjeva.

 

– ovo sam usporedila s dionicama,

– gitarist, bubnjar i orguljaš bi bili MDKA, HT, IKBA, AUHR.

– ali u tom portfelju nedostaje Aleksandra Prijović, a to bi bila kod usporedbe s dionicama KODT.

– KODT bi bila ta dionica koja bi nam donijela najveći prinos a ostatak služi zbog disperzije rizika i stvarno ga je potrebno imati jer su dionice rizične investicije.

 

– a vi gospon Sokolić,

– imate u Končarima preko 50%, moje je mišljenje da se s Končarima ne treba disperzirati.

– od tih Končarevih dionica izaberite onu najbolju, a disperzirakte se s ostalim dionicama, to je moje mišljenje i ne mora biti točno ali mi za sada nosi velike prinose jer od Končarevih dionica imam samo KODT i KODT2 (ukupno 77.3%), a taj postotak će i dalje rasti zbog enormnog rasta tih dionica KODT i KODT2 (to ne mora biti, ali ja u to vjerujem).

– PLAG, imala sam dosta toga, dobra dionica ali sam sve prodala da bi mogla imati što više tog KODT i nisam pogriješila.

– HPB, nemam tu dionicu, više puta sam ju trejdala, moje mišljenje je da su IKBA i ZABA bolje (ali to je moje mišljenje koje ne mora biti i točno).

– SPAN, u IP-u sam ušla s velikom količinom pa prodala, pa mi se još dva puta ponudio jeftini ulaz pa prodaja, inače ne trejdam, ali tu sam puno zaradila, trenutno nemam SPAN sva pažnja mi je usmjerena prema KODT.

 

MDKA.

 

– dosta dugo nisam pisala o MDKA.

– ispalo je sve točno što sam pisala, KODT će rasti puno bolje od MDKA.

– ali MDKA je idealna sporedna dionica za disperzirati portfelj.

– rastom cijene KODT rastao je p/e koji je trenutno 15.6 , meni to izgleda puno jer sam godinama gledala taj p/e ispod 10 .

– kako sada stvari stoje izgleda da će i dalje rasti cijena KODT i s njom p/e , trenutna cijena 1.650e, stvarno me zanima dokle će te napucati cijenu KODT.

– moje mišljenje je cca. 2.000e do kraja ove godine, ovo je moje mišljenje i svakako vam nije preporuka za kupnju KODT.

– a MDKA spuštate cijenu, navala na prodaji, trenutni p/e na cijeni 6.350e je sasvim o.k. 9.5, ali cijena neće gore dok se ne rasproda još cca 25 – 30 dionica (tu vam mali dioničari imaju samo 1.000 dionica i oni vam međusobno trguju i spuštaju cijenu).

– ja pratim što se piše po forumima i vidim da naš trejder gospon Marin kupuje MDKA još od kad je bila ona div. od 900e, pa je kupio dvije na 6.700e, nešto na 6.500e, a ni onoj Zločestoj gospođi nije teško odvojiti 100e više da bi se domogla jedne dionice MDKA.

– zašto vam pišem o trejderu gospon  Marinu, imam IKBA i pratim i tu dionicu.

– gospon Marin je tjednima prodavao IKBA po 430e i sad kad je on skroz izišao iz dionice dionica IKBA ide bez problema po 450e.

– e sad je pitanje kad će naš trejder gospon Marin uočiti koju novu priliku, a tada će vam Marin prodavati MDKA po 6.000e.

– a to će vam stvarno biti prilika, kupiti MDKA po 6.000e, samo morate biti strpljivi, prodati će Marin svoje dionice.

Informanka.

 

– danas, hakirali burzu, ja sam napravila obračun s stanjem dan ranije (četvrtak) i nisam više ni gledala burzu, sada vidim da se otvorila krajem dana, ali totalno nebitno za moj tjedni obračun.

 

– u ovom tjednu stvarno velik minus, koji mi je dosta ublažila div. KODT (div. knjižim kad mi legne na račun).

– tjedni minus mi je -1.7%, a godišnji prinos je +52.0%.

– nisam ništa planirala tržiti, ali legla velika div. plus sam još svog novca ulupala na buru, a kako neću kad je KODT pala na 1.600e, u tjednom obračunu sam obje KODT knjižila po 1.590e.

– kupovala sam dosta KODT i ERNT.

– uz svu tu kupnju sada KODT imam manje nego prošli tjedan (77.2%).

– nadam se da će KODT idući mjesec krenuti uzlaznom putanjom, ali sve vam ovisi o fondu dokle će on kočiti cijenu dionice, dobro je da oni koče cijenu i daju likvidnost dionici i ne možete reći da na tržištu nema dostupnih dionica.

Svakodnevno pročitam ovaj forum.

Ova tema je ocito rezervirana, kako žena ima toliko vremena da ovakva štiva piše.

Kao da se sama sa sobom “spominje” što bi i kad bi!

Uvijek je bolje da žena piše nego da priča. Pa neka piše, ima na webu puno gorih i dosadnijih stvari od njenog pisanja, a moram priznati da i dosta toga šta piše ima smisla i da ima zanimljivo razmišljanje o dionicama.

New Report

Close