Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

komot, 11.02.2024. u 19:01









 O kodt je već sve napisano.Za koei računam da mu idu u prilog ulaganja u željeznicu, dalekovode, solarne elektrane, višestruko povećanje dividende kpt-a koji je podbacio prošlih godina, a i oni imaju posla preko glave. Kotr je jeftin, povećanje narudžbi je i kod njih ogromno, joint venture s kinezima je počeo isplaćivati dividendu, tbea je gigant od firme, a kinezi su svjetski pobjednici u ulaganjima u solarne elektrane i infrastrukturu, milijun eura ili više dividende iz kine za ovako malu firmu je strašan pomak u valuaciji i na to računam, mada, s Kinezima se nikad ne zna, to su lopovi za koje su ovi naši još prvašići. Ali ko ne riskira…




 

KODT, KOEI, KPT, KOTR…

 

– da malo ponovimo gradivo, o ovome sam vam već dosta pisala:

– tko leti vrijedi, tko vrijedi, leti, tko ne leti, ne vrijedi.

– tko izgubi dobitak dobije gubitak…

– ono, napredni investitori koji prate ovu temu, znati će da u ovoj pričici dionica koja vrijedi i dionica koja leti je KODT.

– na žalost ove ostale dionice iz naslova ne lete, sada sami donesite zaključak je li vrijede ili ne vrijede.

– moje je mišljenje da KOEI na tim vlakićima neće zaraditi za brukve (kod vas u Hr. to bi bili čavlići).

– možda i griješim, ali moja preporuka bi bila da se ostavite ćorava posla, Kineza i ostalih.

– jer puno bolje vam je ostvariti dobitak nego zgubitak (pogledajte kolike su zarade naših fond menagera na njihovim fondovima od osnutka – pa to je za plakati – i zbog toga vam investiranje u dionice u RH ne vrijedi, da ne ponavljam ne leti.

– ali na našem Cro tržištu dionica stvarno možete pronaći 2 – 3 dionice koje vrijede i koje lete.

– a više od toga vam za ovo desetljeće ne treba.

– dragi investitori uvijek se pri investiranju morate sjetiti mog prijatelja Kriala i gospon Brankeca koji su na IGH izgubili dobitak i dobili zgubitak od 99.9% i sada koja je to muka ponovno se vratiti na startnu poziciju.

 

ivana7, 10.02.2024. u 16:00




– trenutno su nekretnine preskupe, ako ih mislite kupiti da ih stavite u funkciju turizama stvarno nema smisla, jer ih sigurno nećete isplatiti s turističkom rentom.

Kako kome. Za nekoga tko vec ima nekoliko apartmana u funkciji mozda i jesu jer gleda nekretine u okruzenju jer mu nesto na novoj lokaciji predstavlja preveliko logisticko optoerecenje ili trosak da mu netko drugi vodi.

Za one koji jos nemaju niti jednu nekretninu na moru, a fleksibilni su se preseliti (i imaju nesto kapitala), mislim da jos uvijek ima prostora za kupiti neku stariju nekretninu, sam ju polako obnoviti, iznajmiti sve sto se iznajmiti dade, staviti jedan sator za sebe u sezoni…

Nedavno sam slao prijatelju oglase gdje je oglasena cijena oko 250k, racunao sam da mu treba jos 50ak za start. Znaci neka hipoteka na 200k i 100k casha, godisnji prinos od 10%, krov nad glavom, dugorocni porast vrijednosti nekretnine (racunali smo da ulaze godisnje 10-20k, ako oboje rade jos neke poslove prvih par sezona dok ne stanu na noge pa kasnije jedno prestane raditi).

Isto tako ako netko ima malo vise casha, ima apartmanskih kuca u rangu 600-800k eur koje nude povrat od 10ak % uz uvijet da jedna osoba bude posvecena iznajmljivanju (booking, ciscenje, odrzavanje, etc.). To su ove “neetazirane apartmanuse” koje ne mogu postici cijenu prodaje od 4-5k/m2 jer nema bas nacina za ih legalno prodati apartman po apartman.

da… te priče o skupim nekretninama se provlače već 15-ak godina, a tržište iz godine u godinu demantira tu tvrdnju jer su nekretnine sve skuplje i skuplje. i ne vjerujem da tako neće biti u bliskoj budućnost. sada se kao situacija smirila i cijene nešto korigirale…. možda prilika za kupnju. povrat investicije… zasebna tema o kojoj bi mogli pričati nadugo i naširoko…

ozbiljno razmišljam da opet povučem većinu novca s burze i pretvorim ga u beton.

novine pišu da cijene stanova u njemačkoj padaju a 1m2 je i dalje 10 000 eura u munchenu, zavisi i koji dijelovi njemačke. tako o tom potom da će kod nas cijene nekretnina padati. negdje da a negdje ne.

ja bi prije rekao da to talasaju građevinari i agencije jer im je pao promet pa požuruju prodaju. više vjerujem da će cijene gore i apartmana i dionica u cro10

ivana7, 11.02.2024. u 23:01

 





komot, 11.02.2024. u 19:01












 O kodt je već sve napisano.Za koei računam da mu idu u prilog ulaganja u željeznicu, dalekovode, solarne elektrane, višestruko povećanje dividende kpt-a koji je podbacio prošlih godina, a i oni imaju posla preko glave. Kotr je jeftin, povećanje narudžbi je i kod njih ogromno, joint venture s kinezima je počeo isplaćivati dividendu, tbea je gigant od firme, a kinezi su svjetski pobjednici u ulaganjima u solarne elektrane i infrastrukturu, milijun eura ili više dividende iz kine za ovako malu firmu je strašan pomak u valuaciji i na to računam, mada, s Kinezima se nikad ne zna, to su lopovi za koje su ovi naši još prvašići. Ali ko ne riskira…






 

 

KODT, KOEI, KPT, KOTR…

 

– da malo ponovimo gradivo, o ovome sam vam već dosta pisala:

– tko leti vrijedi, tko vrijedi, leti, tko ne leti, ne vrijedi.

– tko izgubi dobitak dobije gubitak…

– ono, napredni investitori koji prate ovu temu, znati će da u ovoj pričici dionica koja vrijedi i dionica koja leti je KODT.

– na žalost ove ostale dionice iz naslova ne lete, sada sami donesite zaključak je li vrijede ili ne vrijede.

– moje je mišljenje da KOEI na tim vlakićima neće zaraditi za brukve (kod vas u Hr. to bi bili čavlići).

– možda i griješim, ali moja preporuka bi bila da se ostavite ćorava posla, Kineza i ostalih.

– jer puno bolje vam je ostvariti dobitak nego zgubitak (pogledajte kolike su zarade naših fond menagera na njihovim fondovima od osnutka – pa to je za plakati – i zbog toga vam investiranje u dionice u RH ne vrijedi, da ne ponavljam ne leti.

– ali na našem Cro tržištu dionica stvarno možete pronaći 2 – 3 dionice koje vrijede i koje lete.

– a više od toga vam za ovo desetljeće ne treba.

– dragi investitori uvijek se pri investiranju morate sjetiti mog prijatelja Kriala i gospon Brankeca koji su na IGH izgubili dobitak i dobili zgubitak od 99.9% i sada koja je to muka ponovno se vratiti na startnu poziciju.

 

Sasvim je moguće da ste u pravu, ali jedna stvar me kopka kod kotr i koei:

tko izgubi dobitak dobije gubitak…

Bojim se da ne izgubim dobitak na ove dvije, budući da je poznato da su i njima narudžbe debelo povećane, uostalom od 5. mjeseca prošle godine kad sam kupio prve dionice ovih tvrtki i kasnijim nadokupom po većim cijenama sam u plusu 50 i 60 posto što nije rezultat za baciti. Pod ulaganjima u željeznicu sam u prvom redu mislio na ulaganju u infrastrukturu gdje je riječ o milijardama eura i gdje dalekovod i ostale firme iz matice imaju što reći. A za te vlakiće ćemo vidjeti, slažem se da prve serije ne nose profit, ali možda otvore neke veće narudžbe. Ne treba potcijenjivati ljudski kapital i akumulirano iskustvo u matici, velika je širina u pitanju, a europske agende trenutno otvaraju velike prilike. Uz to firma nije skoro uopće zadužena, inženjerski kadar je kudikamo jeftiniji nego na zapadu, eurozona, šengen, pristup kapitalu, novi ceo, kpt pa i sam udio u kodt itd., sve to itekako daje smisao ulaganju u koei. A ima nešto i u diversifikaciji.

Kotr – ulazio sam između 93 i 150, sad je cijena 189, vidjet ćemo kad izađe konsolidirano kakvi će biti rezultati i kolika će biti dividenda iz Kine, prema zadnjem Končarevcu prilično su aktivni s obzirom koliko su mali, kod ove firme je mogućnost skokovitog rasta puno veća nego kod kodt.

Trenutno sam u svega 6 pozicija i to je za moj ukus taman diverzificiran portfelj. Biti samo u hpb i kodt bi mi bilo ipak prerizično.  To mi je OK kad se igramo virtualno, pa je onda bolje imate što manje dionica ako želiš prvo mjesto.

Željno išćekujem izvješća i nadam se ugodnim iznenađenjima, neugodna mi ne odgovaraju.

zakaj bi vam bilo prerizično biti samo u hpb i kodt? i jedna i druga su po meni odlični papiri sa velikim potencijalom. pod pretpostavkom da nemate jako puno sredstava.

svojevremeno, ne tako davno, sam imao i preko 20 papira u portfelju (pronašao više nepovoljnosti nego li koristi) gotovo iste veličine kao i danas. dobar dio sredstava sam povukao i pretvorio u beton. sada imam 7 pozicija ( 3 su mi 80% portfelja) koje mislim svesti na 3-4. i uvijek imati 15-ak kila casha za iznenadne prilike.

To je stalna borba, koliko imat papira u portfelju.

Kod mene je obicno slucaj da tamo gdje imam vise , bude neko vrijeme minus ili mali plus , dok tamo gdje imam manje ostvarim odlicne dobitke , tako da se iskreno nebi osudio imat tri cetiri dionce u portfelju, najvjerojatnije bi mi bile sve u minusu 🙂

Ovak , ak imam vise toga , sve se to nekak popegla , nesto raste , nesto pada, dividenda i ok.

Naravno nis nije idealno 🙂

Ako se gleda na pet ili deset godina i riječ je o podcijenjenim profitabilnim firmama, ne treba više od tri četiri dionice.

Ima i ona Lyncheva da je za neke od njegovih najvećih dobitnica trebalo i po nekoliko godina.

sve to stoji kolege, ali vremena se sve dalje sve brže i drastičnije mijenjaju. pogledajte samo od corone naovamo… ništa nije niti slično kao prije. dugoročno držanje…. imam puno više upitnika nego odgovora. u neka druga stabilnija i “normalnija” vremena mogao si otprilike predvidjeti prihode i dobit unaprijed 5 g bez problema. kaj moreš danas dok se ciklusi smjenjuju u godinu dana, a ne u desetljeću? a vrag čuči iza svakog ugla! pa i sam buffet svako malo izlazi i ulazi u pozicije! a nekada ih držao ne godinama, već desetljećima!

očito je da samo stalna promjena jest! i sve dalje, sve brža! kako se tko može i zna prilagoditi…..

Danas je mogu reći, prilično solidan dan ispao. Iako, mući me malo taj hpb, nema likvidnosti, cijena stagnira, a izvješće samo što nije. Nevjerojatno je da je, uz dužno poštovanje, zaba toliko narasla u zadnje vrijeme, a hpb jedva desetak posto. Ništa, treba se strpit još koji tjedan do izvješća. Nadam se da nisam Mediku uludo pročerdo

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Informanka.

 

-prošli tjedan portfelj mi završi na +13.x% , ne volim taj broj i sada se nadam da će ovaj tjedan biti +12% ili +14%.

– kad ono, ovaj tjedan portfelj na ATH (to vam je na najvećim povijesnim vrijednostima.

– tjedni rast portfelja mi je točno +3.5% .

– a tih 3.5% vam ova država daje za godišnji prinos za obveznice.

– da ti obvezničari prate “Informanku” taj prinos su mogli ostvariti za tjedan dana.

– i na koncu, prinos u ovoj godini +17.2%.

– ovaj tjedan, taj su mi prinos ostvarile KODT i MDKA, manji pad na ZABA i na onih par dionica ERNT kojih imam u portfelju.

– ovaj tjedan sam malo kupovala KODT na 1.000e, zadužim se i ubacim novce na brokerski, računam kupiti desetak dionica KODT po 1.000e kad ono cijena odleti, čisto sumnjam da će je više biti po 1.000e, očito sam zakasnila, ali nema veze imam ja toga, 57.3% portfelja mi je KODT.

– trenutno sam u dionicama i preko 100%.

– drago mi je što ste i vi počeli više pisati na ovoj temi.

– pišite koje su vaše preporuke za BB.

randopph, 14.02.2024. u 13:47

sve to stoji kolege, ali vremena se sve dalje sve brže i drastičnije mijenjaju. pogledajte samo od corone naovamo… ništa nije niti slično kao prije. dugoročno držanje…. imam puno više upitnika….

 

– danas se može dosta zaraditi na puno toga.

– morate pratiti te promjene koje se događaju.

– ako to niste u stanju, pratite barem “Informanku”, zaradite i vi novce na burzi.

– evo da se pohvalim, u ovoj godini sam počela koristiti “umjetnu inteligenciju” kod investiranja.

– to mi je dosta zabavno.

– nezgodno je što moram ubacivati puno podataka, a “umjetna inteligencija računa”.

– najbolje mi je, kad mi ne želi dati konkretni odgovor nego se ograđuje od preporuke.

– zabavljajte se i vi.

– sve je ovo jedna igrica.

– a na igrici se mogu zaraditi lijepi novci.

– na žalost, ništa nema bez rizika, nema vam ono to je to 100%.

 

New Report

Close