Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

yieldchaser, 04.02.2024. u 18:17

S druge strane, rekao je i da se pogleda bilanca i sve ostalo i vidi zašto bi nešto moglo rasti i koliko, a ne kupnja “just because the sucker’s going up”…

 

– načitani ste, puno toga znate.

– ali je kod vas vidljiva velika tvrdoglavost kao kod jedne meni drage mediteranske životinje.

– lijepo sam vam pisala što će rasti, a što neće ili što je bolje a što je gore imati u portfelju.

 

nimimada1, 05.02.2024. u 09:23





















Žao mi je prvenstveno zbog poreza. Prevelika je to cifra.

Nisam umislio da ću Zabu prodati na vrhu a za Ernt ionako čekam FI i objavu dividende pa ću tek vidjeti jesam li pogriješio.

 

 

– pa vi ste pravi srećković, prodali ste ZABA na vrhu.

– a tek da ste ju prodali ovih dana koliko bi vas više koštao taj porez ???

– a ja upravo zbog tog poreza ne prodajem ZABA, pa to bi me koštalo 1/3 i više novaca novog auta, previše novca za dati uhljebima.

– zbog tog mog stava možda izgubim i svu zaradu, ali nije mi žao.

– želim vam puno uspjeha u vašoj novoj investiciji ERNT.

 

komot, 06.02.2024. u 09:48

Hvala na argumentiranom i iscrpnom objašnjenju. Kao i uvijek.

 

MDKA.

 

– gospon Komot pohvalili ste se prodajom kompletne MDKA.

– e sad me zanima jeste li imali -/+ 5 dionica MDKA.

– na dionici nema neke velike likvidnosti, ali svako toliko se protrguje pokoja dionica.

– koliko vidim tu imamo 2-3 prodavača, koji svakako žele izići iz dionice.

– kupnja bi to kupila ispod 7.000e a prodaja ju daje za 7.200e .

– nekada se i ja tu umiješam kod prodaje, pa se zna naći i 50% mojih dionica, na malo većim cijenama da me ne počistite.

– situacija kod prodaje mi izgleda dosta neinteligentna, dok kupnja zna što radi.

– da nema ovog silovanja na prodaji cijena dionice bi sigurno bila na 8.000e.

– ona Zločesta gospođa je dala target 14.000e za 2g.

– ja ću tu biti puno realnija i dati ću target 10.000e.

– glavno je da firma dobro posluje, povećava poslovanje i dobit i da ide redovna dobra dividenda.

– dionica je dosta jeftina, a sve ostalo će odraditi vrijeme.

KODT.

 

– trebate samo jednu ili dvije dobre dionice u desetljeću.

– ne treba vam puno akcije.

https://ezop-antikvarijat.hr/peter-lynch-i-john-rothchild-naucite-zaradivati-vodic-za-pocetnike-u-temelje-ulaganja-i-poslovanja-2/

https://knjizaraum.hr/knjiga/dionice/

Procitat neku knjigu, naucit nesto novog ili se podsjetit ono kaj znamo . BB

IGH.

 

– mog prijatelja Kriala i gospon Brankeca uhvatila temperatura, gripa i korona pa su me zamolili da napišem par rečenica o IGH, toliko da se piše, da dionica ne prijeđe u zaborav.

– tu polako nestaje euforije, a ekipa investirala 30.000e u dizanje cijene.

– neke kupnje tu i nema ako odbijemo naloge 8.000 i 860 dionica koji u stvari ne kupuju.

– to su nalozi tvz. podrška kupnji.

– tako i ja radim na MDKA, samo što ja stavim na prodaju 0 – 25 dionica a to vam je guranje cijene prema dolje.

– neki vole dizati a neki spuštati, tako vam je to u ovim dioničkim igricama.

– sve je to dozvoljeno i uvijek postoji mogućnost da vam netko poklopi nalog.

– na IGH da nema tih naloga kupnja bi bila i više nego smiješna, s manje od 1.000 dionica na kupnji.

– i moram pohvaliti mog prijatelja Kriala i gospon Brankeca jer se stvarno trude, nemaju keša kao što ga nemam ni ja ali su s svojih zadnjih 20e kupili dvije dionice IGH.

– s tim kupnjama oni daju likvidnost dionici IGH i s svakodnevnim prometom od službeno 0e jer se računa (000) oni sigurno guraju ovu dionicu u Crobex.

– dionica MDKA je cjenovno previše skupa i ja s 20e ne mogu praviti dnevnu likvidnost na MDKA.

 

– prije par tjedana sam dosta pisala o svim brodarima, i stvarno je čudno da nema nikakvih vaših komentara o tim dionicama.

havi2, 11.02.2024. u 11:33

https://ezop-antikvarijat.hr/peter-lynch-i-john-rothchild-naucite-zaradivati-vodic-za-pocetnike-u-temelje-ulaganja-i-poslovanja-2/

https://knjizaraum.hr/knjiga/dionice/

Procitat neku knjigu, naucit nesto novog ili se podsjetit ono kaj znamo . BB

Ima ih u audio izdanju online… Gušt je poslušat jer baš sam Lynch čita.

ivana7, 10.02.2024. u 16:41

 





komot, 06.02.2024. u 09:48



 

Hvala na argumentiranom i iscrpnom objašnjenju. Kao i uvijek.

 



 

 

MDKA.

 

– gospon Komot pohvalili ste se prodajom kompletne MDKA.

– e sad me zanima jeste li imali -/+ 5 dionica MDKA.

– na dionici nema neke velike likvidnosti, ali svako toliko se protrguje pokoja dionica.

– koliko vidim tu imamo 2-3 prodavača, koji svakako žele izići iz dionice.

– kupnja bi to kupila ispod 7.000e a prodaja ju daje za 7.200e .

– nekada se i ja tu umiješam kod prodaje, pa se zna naći i 50% mojih dionica, na malo većim cijenama da me ne počistite.

– situacija kod prodaje mi izgleda dosta neinteligentna, dok kupnja zna što radi.

– da nema ovog silovanja na prodaji cijena dionice bi sigurno bila na 8.000e.

– ona Zločesta gospođa je dala target 14.000e za 2g.

– ja ću tu biti puno realnija i dati ću target 10.000e.

– glavno je da firma dobro posluje, povećava poslovanje i dobit i da ide redovna dobra dividenda.

– dionica je dosta jeftina, a sve ostalo će odraditi vrijeme.

Medika je dosta jeftina,a ja sam ju djelomično prodavao i jeftinije od trenutnog bida. Sveukupno 7 dionica sam prodao, još sam prodao jdos, lkpc, cros i s tim novcima većinom kupio hpb, a s ostatkom zaokružio sva tri končara jer volim okrugle brojke, ali to je bilo još u prosincu. Hpb me već počeo nervirati jer sam očekivao rast nakon objave dividende kao svojevrsnog gamechangera. Medika je super firma, hpb i končari mi se trenutno čine boljom investicijom. Na mdka sam zaradio x4 s dividendama jer ju već dugo imam i nisam morao platit porez. Vjerojatno ću se opet nekad vratit u nju. Računam da će državi trebat novaca jer HDZ dijeli šakom i kapom pred izbore kome treba i kome ne. To bi trebalo značit da bi i iz hpb-a trebali izvući barem 50 ili 60 posto neto dobiti iz 2023 jer kapitala ima dovoljno, a državi treba. To bi bio dy min 10 posto koji bi svakako trebao privući pohlepne. A taj kapital bi po mojem skromnom mišljenju trebao dignuti cijenu hpb-a barem do knjigovodstvene vrijednosti bez obzira što je banka državna. O kodt je već sve napisano.Za koei računam da mu idu u prilog ulaganja u željeznicu, dalekovode, solarne elektrane, višestruko povećanje dividende kpt-a koji je podbacio prošlih godina, a i oni imaju posla preko glave. Kotr je jeftin, povećanje narudžbi je i kod njih ogromno, joint venture s kinezima je počeo isplaćivati dividendu, tbea je gigant od firme, a kinezi su svjetski pobjednici u ulaganjima u solarne elektrane i infrastrukturu, milijun eura ili više dividende iz kine za ovako malu firmu je strašan pomak u valuaciji i na to računam, mada, s Kinezima se nikad ne zna, to su lopovi za koje su ovi naši još prvašići. Ali ko ne riskira…

Vrijeme je za Končar i analiza NB će početi davati konkretne rezultate prema cijeni od 300 eura.

ivana7, 11.02.2024. u 18:54

IGH.

 

– mog prijatelja Kriala i gospon Brankeca uhvatila temperatura, gripa i korona pa su me zamolili da napišem par rečenica o IGH, toliko da se piše, da dionica ne prijeđe u zaborav.

– tu polako nestaje euforije, a ekipa investirala 30.000e u dizanje cijene.

– neke kupnje tu i nema ako odbijemo naloge 8.000 i 860 dionica koji u stvari ne kupuju.

– to su nalozi tvz. podrška kupnji.

– tako i ja radim na MDKA, samo što ja stavim na prodaju 0 – 25 dionica a to vam je guranje cijene prema dolje.

– neki vole dizati a neki spuštati, tako vam je to u ovim dioničkim igricama.

– sve je to dozvoljeno i uvijek postoji mogućnost da vam netko poklopi nalog.

– na IGH da nema tih naloga kupnja bi bila i više nego smiješna, s manje od 1.000 dionica na kupnji.

– i moram pohvaliti mog prijatelja Kriala i gospon Brankeca jer se stvarno trude, nemaju keša kao što ga nemam ni ja ali su s svojih zadnjih 20e kupili dvije dionice IGH.

– s tim kupnjama oni daju likvidnost dionici IGH i s svakodnevnim prometom od službeno 0e jer se računa (000) oni sigurno guraju ovu dionicu u Crobex.

– dionica MDKA je cjenovno previše skupa i ja s 20e ne mogu praviti dnevnu likvidnost na MDKA.

 

– prije par tjedana sam dosta pisala o svim brodarima, i stvarno je čudno da nema nikakvih vaših komentara o tim dionicama.

Pozdrav kolegici Ivana7,

Nazalost ne pratim  forum cesto, ali mislim da sam zadnje procitao u ljeto 2021 ili 2022, kad ste objavili da ste kupilo dionice atpl, pobrali dividendu i predvidjali sjajnu buducnost? Molim vas ispravite me ako grijesim….

Sto se tice MDKA, svaka cast jer znam da ste unutra  dugo vrijeme, jos od par tisuca kuna!!

Pri ovim cijenama mene brine sto nakon prve recenice “medika je jeftina” redovno ide “ja sam prodao svoje uz zaradu od 300%”….. ili sam na prodaji mada mi nije bas jasno zasto netko fingira prodaju a istovremeno nema casha za kupnju. Mozda altruizam?

Uspjesno investiranje!

komot, 11.02.2024. u 19:01





















Medika je dosta jeftina,a ja sam ju djelomično prodavao i jeftinije od trenutnog bida. Sveukupno 7 dionica sam prodao, još sam prodao jdos, lkpc, cros. Medika je super firma, hpb i končari mi se trenutno čine boljom investicijom. Na mdka sam zaradio x4 s dividendama jer ju već dugo imam i nisam morao platit porez. Vjerojatno ću se opet nekad vratit u nju.

 

MDKA.

 

– gospon Komot, zahvaljujem vam na odgovoru.

– vi ste prodali svoju MDKA, kapitalizirali lijepu zaradu, nemam ništa protiv, vaša prodaja dionici daje likvidnost.

– po nekom mojem viđenju još imamo cca. 15 – 20 dionica na nekoj realnoj prodaji, a to su 2-3 prodavača (sasvim nebitno).

– MDKA je trenutno na p/e 12, a trenutno je to i manje, sami ste gospon Komot napisali dosta jeftina.

– sada ako vidite da će neka dionica imati veći rast, a tu ne plaćate porez sasvim o.k. je vaš potez.

– a to da će te se opet nekad vratiti u MDKA, moje mišljenje je da nećete.

– za one koji ne znaju, van Top10 na MDKA je 1.400 dionica.

– znači to bi bilo cca. 1.000 dionica kad bi većina van top10 prodala, a to se neće dogoditi…. (to su samo neka moja razmišljanja).

– gospon Komot, previše dionica vam se čini da su bolje prilike.

– u jednom kratkom prethodnom postu sam napisala pa ću ga ponoviti jer je dosta dobar:

– trebate samo jednu ili dvije dobre dionice u desetljeću.

– a vi ste se odlučili da vam treba puno akcija.





















 

komot, 11.02.2024. u 19:01









 Računam da će državi trebat novaca jer HDZ dijeli šakom i kapom pred izbore kome treba i kome ne. To bi trebalo značit da bi i iz hpb-a trebali izvući barem 50 ili 60 posto neto dobiti iz 2023 jer kapitala ima dovoljno, a državi treba. To bi bio dy min 10 posto koji bi svakako trebao privući pohlepne. A taj kapital bi po mojem skromnom mišljenju trebao dignuti cijenu hpb-a barem do knjigovodstvene vrijednosti bez obzira što je banka državna.




 

Banke.

 

– HPB, razradili ste scenarij kako bi to trebalo biti u nekoj budućnosti.

– a ja sam se više bazirala na neku sadašnjost i kupila sam ZABA i IKBA, zbog disperzije, da mi nije sav kapital u dvije dobre dionice desetljeća.

– ja sam i više nego zadovoljna s trenutnom zaradom na ZABA i IKBA, nadam se da će te i vi u nekoj budućnosti biti zadovoljni s zaradom na HPB.

p.s. ja ne volim nikakvo državno vlasništvo.

 

New Report

Close