Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

100% jako tesko barem kod ovih teskasa… ali nije da nema lijepih potencijala na mnogima za barem 30% jos.. ako ne dodje neka kriza izvana. ERNT bi zaista trebao odraditi svoje pa da uhvati prikljucak sa teskasima koji su opravdano porasli… ADRS ne razumijem… on isto treba odraditi svoje jer jos nije a da li ce nemam pojma (dobra firma ocajna dijonica). Kako god bude neka bude barem upola dobra godina kao prosla… a vec je jako dobro krenula. Ivani cestitke, bravo!

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Ivanu pratim redovito i već sam joj čestitao i više puta, ali sam dojma da ona želi da joj forumaši zahvaljuju.

Zna da sam sitan u “Distu”, a nema ni nje tako puno koliko želi ostaviti dojam da je ima, ali eto, hvala joj od mene na korisnim savjetima.

Gotovo na sve postove joj dajem palac gore, ali na ovaj od 05. siječnja

– u ovom prvom skraćenom radnom tjednu ja sam sigurno zaradila koliko 99% vas u lijepoj našoj neće zaraditi u cijeloj ovoj godini.”

, na taj joj nisam dao lajk, niti ću ikada lajkati takve postove.

Tema je BB, ali kao Best Buy, ne kao Bahati Brko.

Barem je prestala pisati kako svaki tjedan zaradi jedan novi auto gornje srednje klase. Nekad i kakav manji stan.  🙂 I to na dionicama na kojima taj tjedan nije bilo uopće prometa. 🙂

Ima tih njenih postova od prije koji su ostali trajno zabilježeni kao Ježev humor.

 

Zena je specificna ali zasto ne bi bila. Ovdje jalu nema mjesta. Mi bi zaista trebali biti sretni da ima uspjesnih prica na ZSE jer tako mozda potaknemo ljude da investiraju, spekuliraju i tako razvijaju nase TK. Ivana je konzervativan investitor, njeni prinosi su godinama bili 20, max 30% godisnje… ja sam se recimo tome smijao jer su moji godisnji prinosi bili daleko veci (osim 2018.) Buduci sam prodao stan i jos dodao znacajnija sredstva svom portfelju shvacam da je jako tesko postizati visoke povrate sa velikim portfeljom. Jest da je prosla godina specificna jer su blue chipovi odradili nesto sto nisu godinama i godinama ali konacno joj je sve doslo na naplatu i otvorilo joj se. I zato joj cestitam. I ima se pravo i pohvaliti. Mislim realno vecini nam je prosla godina bila godina za pamcenje a mogla bi biti i ova. Tako da, ljudi pisite, pohvalite se, budite nekome inspiracija… jer realno nije ovo neka znanost, ovdje je nekad osjecaj kao da lova pada s neba i samo treba imati hrabrosti i pokupiti ga s poda dok ide… Naravno uvijek treba biti oprezan. Sretno investiranje svima!

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Lol, konzervativni investitori ne zarađuju po 20 do 30 posto godišnje. Možda u pojedinim godinama na pojedinim dionicama tako, a ne na cijeli portfelj i pogotovo ne na veliki portfelj. Što je veći portfelj, što je više godina, to više padne prosječni per annum povrat. Ali to nije ništa čudno, ništa slučajno.

Onaj tko može šibati 20% godišnje, svake godine i tako 20 i više godina, taj je Warren Buffett level. Peter Lynch je imao i veće godišnje povrate, ali “samo” kroz 13 godina u Magellanu.

Tko je takav, sve investicijske banke i hedge fondovi se trgaju za njega i taj brzo ima 100 milijuna+ u financijskoj i drugoj imovini.

ha mislim da su joj bili povrati od cca 20% godisnje zadnjih par godina… naravno da su to veliki postoci ukoliko se radi o velikom portfelju.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Ma znam, ali gleda se all time return kojeg je u 2023. dosta popravila… Kakav je bio do tada, to je pitanje. Znala je i gubit dosta, bit delistirana i svašta. Ne bih ja baš nju nazvao konzervativnim investitorom. Toliko KODTa koliko ona ima nije neka ekstra količina, ali je pristojan novac za hrvatske prilike. Stvar sa ZSE je da ni nema toliko puno slobodnih dionica većine izdavatelja, nema neke velike likvidnosti i mogu proći godine dok cijene jače ne potegnu. Hrpa toga dosta i padne. 2022. godina je bila dosta teška za ZSE, a 2020 izuzetno. Bitno je ne gubiti u takvim godinama, tj. ne gubiti puno, a to nije jednostavno. Napraviti pravu odluku u pravome trenutku kad su cijene tako niske. Dugoročno(na vrlo duge rokove) najbolje prolazi onaj tko najmanje gubi. Onaj Stanley Druckenmiller je jedan od takvih. Tip je znao imati dosta godina na nuli. Ali moć nule je golema kad cijeli market roni 27%.

yieldchaser, 21.01.2024. u 21:45

Ja u 2023. uhvatio vrapca, a u 2022. komarca.

’21. bila dvoznamenkasta, ali kome nije?

2018. vrabac, 2019. i 2020. visoko jednoznamenkaste.

Sve su to vrapci… Sumnjam da ću ikad vidit goluba sa svojim dosadnim ulaganjima. Ali barem me neće odnijeti crne vrane.

Dobro to objašnjava Lorne Malvo u prvoj sezoni Farga. Kad priča o znakovima na putu. Danas često tih znakova i nema pa se ljudi zaborave… Zaborave gdje su i što su, s kim su i čime se bave..

 

Kolega

Vrabac je izuzetan ako se može ponavljati iz godine u godinu, bar sam ja s njim zadovoljan.

Nisam se nikada bavio praćenjem godišnjih postotaka i prinosa ali jedino bitno je da se glavnica u kontinuitetu povećava i na duži rok pobija inflacija, a to zaista nije problem.

Samo treba biti strpljiv i dugoročan.

nimimada1, 22.01.2024. u 10:59

RIVP osim dividende ne znam što očekivati. To držim kao nekretninu.

Očekujte debelog vrapca – kapitalca. 🙂
Da, nekretnine su u ovom slučaju privlačna stvar i prema članu Uprave u knjige većinom zavedene po cijenama iz 90-tih godina tako da jednog dana možete očekivati značajni porast knjigovodstvene vrijednosti. Kojeg to dana, pojma nemam. 🙂
Možete očekivati konstantne investicije, podizanje kvalitete smještaja i eventualno daljnju ekspanziju izgradnjom ili kupnjama hotela. Iako im je to trenutačno van fokusa, možete u nekoj daljnjoj budućnosti očekivati kotiranje na nekoj od stranih burza. U slučaju preuzimanja od strane nekog većeg igrača, možete očekivati značajno povećanje cijene dionice.

 

https://hr.bloombergadria.com/biznis/kompani…sg-ocjenom/news;

molim komentare

plavi01, 24.01.2024. u 12:20
molim komentare

Poveznica koju se postavili je izgleda istekla ili je premještena pa dolaze najnovije korporativne vijesti što je također zanimljivo.

Dakle, koliko sam shvatio, tražite komentare na temu ESG o čemu će od 01.01.2024. temeljem EU Direktive morati svi izvješćivati. O tome sam već nešto postao na temi RIVP budući je prema ESG rejtingu i kriteriju između RH dioničkih društva u CROBEX-u 10 Valamar vodeće poduzeće. Drago mi je vidjeti da su i ostala (veća i vodeća dionička društva) na tom tragu.

Jer, sudeći po člancima i komentarima upućenih, neki se toga još nisu još uhvatili tako da bi, ako sam dobro shvatio, uskoro moglo doći do raslojavanja na ESG “podobne i uspješne” i na ESG “nepodobne i neuspješne”, na one koji prema tom kriteriju zaostaju. Ona koji budu ESG napredni, njih će banke i ostali tapšati po ramenu, dok će oni koji ne budu zadovoljavali te kriterije sjediti u drugom redu. (Pogledajte priloženu usporedbu indexa. Zadnjih godina dolazi do raslojavanja.)

U jednom od nedavnih članaka predstavnica HPB-a u tom ESG-kontekstu komentira kako se banke u nas prilikom dodjele kredita koncentriraju na obnovljive izvore energije i na turizam. (I taj članak možete pronaći na temi RIVP s obzirom na to da je Valamar u svojoj trenutačno ulagačkoj i ekspanzivnoj fazi kapitalno intenzivni korisnik kredita i sl.)

Pogledajte video intervju  s gospodinom Ivom Radićem, ESG konzultantom iz kompanije Mazars, koji kaže da će ESG u nadolazećim godinama utjecati na sve aspekte poslovanja, od privlačenja i zadržavanja kapitala, klijenata i zaposlenih do ispunjavanja zakonskih obaveza i kontrole troškova.

Zbog Direktive o ESG izvještavanju ulagači će se povući iz nekih branši


https://hr.bloombergadria.com/bloomberg-adria-tv/bloomberg-adria-tv/50755/zbog-direktive-o-esg-izvjestavanju-ulagaci-ce-se-povuci-iz-nekih-bransi/news/

 

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

New Report

Close