Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja u 2023. uhvatio vrapca, a u 2022. komarca.

’21. bila dvoznamenkasta, ali kome nije?

2018. vrabac, 2019. i 2020. visoko jednoznamenkaste.

Sve su to vrapci… Sumnjam da ću ikad vidit goluba sa svojim dosadnim ulaganjima. Ali barem me neće odnijeti crne vrane.

Dobro to objašnjava Lorne Malvo u prvoj sezoni Farga. Kad priča o znakovima na putu. Danas često tih znakova i nema pa se ljudi zaborave… Zaborave gdje su i što su, s kim su i čime se bave..

IGH.

 

– evo koje znakove uz put tu ja vidim, (pročitati moje prethodne postove za razumjeti što su ti znakovi).

– tu imamo neke nove investitore poznate iz jedne biser dionice isto kao i IGH a zove se “Kaštelanski staklenici”.

– sjećam se, da su se neki od tih tipova (koji sada kupuju IGH i dižu mu cijenu)  pohvalili zaradom za stan na tim staklenicima.

– tu je bilo puno dioničara, popularna dionica, radilo se o kvadratima zemlje, pa zemlja ne može propasti i to zemlja visoke vrijednost.

– ali na žalost velika većina malih dioničara tvz. pušioničara je pogađate, popušila lovu na tim staklenicima.

– hoće li se povijest ponoviti ???

– s sitnom lovom cijena dionice je podignuta 30-40%.

– tu imate veliku kupnju pogotovo onaj nalog od 8.000 dionica koja ne kupuje, to je kupnja koja u stvari to nije.

– ali prodaja je realna, imamo jedan nalog od 2.000 dionica koji je nestao jer nema kupnje.

– ali ekipa je sposobna, ima iskustva, tu će se najvjerojatnije ići na formiranje vlakića.

– šteta je na vlakiću ne zaraditi novce.

– moj prijatelj Krial i gospon Brankec drukaju non-stop da se i vi što prije ukrcate u taj vlakić bez voznog reda.

– prva tura investitora i malih dioničara tvz. pušioničara je tu u prvoj turi već izgubila 99.9% novca.

– kako će završiti ova nova vožnja ???

 

– ja znam čitati znakove uz put, a vi dragi dioničari ???

MDKA.

 

– evo  koje znakove uz put vi dragi dioničari ne vidite a ja ih vidim jer ja postavljam te znakove na MDKA.

– tu na MDKA će te zaraditi ove godine ono vrabac u ruci, goluba će te trebati tražiti na IGH.

– znači ja ne vidim ove godine neku veću zaradu na MDKA, ali manje zarade i dividende će sigurno biti (samo što vam kod dionica nije ništa sigurno ali je vjerojatno ili vrlo vjerojatno).

– moje mišljenje je da je dionica MDKA dosta sigurna, a uz veliku sigurnost vam ne idu i velike dobiti.

– nijedna apoteka nije propala pa valjda neće ni ova koja se zove MDKA.

– znači nema velike zarade, ali zarada će sigurno biti veća od oročene štednje, obveznica, skraćeno tu će vam zarada biti ponavljam, vrabac u ruci.

– tu na prodaji imate na desetke dionica, jedno vrijeme i 55 dionica.

– kupnja je dosta skromna 3-5 dionica.

– i na jednom krene trgovanje, broj dionica na prodaji se smanji za duplo, i stalno na kupnji 3-5 dionica.

– ja znam tko se igra s nalozima na toj dionici.

– pokušala sam, ali ne mogu srušiti cijenu dionice, jednostavno ne ide.

– tu vam je najveći problem nelikvidnost, odnosno tu imamo samo oko 1.000 dionica van top10 s kojima se može trgovati.

– ovo sam vam previše opširno opisala da vidite kako je na MDKA sasvim obrnuta situacija nego na IGH gdje imate lažnu kupnju.

– na MDKA imate stvarnu kupnju i lažnu prodaju, stvarno je teško dionicu kupiti po 6.xxx , ako želite kupiti koju dionicu morate izdvojiti 7.xxx .

KODT.

 

– jel se sjećate kolika je cijena dionice KODT bila kad sam ja prva u RH napisala target od 1.000e za ovu dionicu ???

– i još sam vam dala vremenski target, do skupštine, da će biti ta cijena.

– i cijena došla dosta ranije.

– i tko će ju kupovati po 1.000e ???

– evo ja sam ju kupovala po 1.010e, i još imam nalog na kupnji par dionica po 1.010e (petak), i nitko, ama baš nitko da mi proda a nalog izložen cijeli dan.

– kod te KODT sam znala raspoznati znakove koji su bili na putu, pa sam se nakrcala te KODT, trenutno 56.8% portfelja a kupujem ju i dalje (na sitno).

– zahvaljujući tim znakovima uz put koje sam prepoznala na KODT sam prošle godine uhvatila jato golubova (vrapci me ne zadovoljavaju), a ove godine na KODT već jedan golub u ruci, ne na stablu.

– otprilike znam koja će mi zarada na KODT biti ove godine, odnosno koji je target za KODT.

– ali me nitko nije pohvalio, nitko mi se nije zahvalio za onaj target od 1.000e .

– to je čudno ali i u privatnom životu mi se nitko nije zahvalio za dobru preporuku, a bilo je dosta tih preporuka, a ja ne griješim.

ZABA.

 

– imam dosta te ZABA,

– rado bi ju prodala, ali tu imam veliku dobit, a porez mi se ne plaća.

– možda cijena malo poraste kada objave kolika će biti div.

– na ovoj dionici sam prošle godine uhvatila goluba, a ove godine se nadam vrapcu (a bolje išta nego ništa).

– doba je ovo dionica, velika div., dosta sigurna investicija i dobro dođe zbog disperzije portfelja.

CROS i ERNT.

 

– nove dionice u mojem portfelju, ali skromne količine, toliko da ih pratim.

– CROS, dosta skupo sam ga platila, objavili veliku div.

– ovu dionicu CROS ne pratim niti nemam pojma kako posluju.

– ERNT sam uhvatila na malo jeftinijoj cijeni, tu sam još na kupnji, kad dionicu kupim onda ju i bolje pratim.

IKBA.

 

– ovaj tjedan sam kupila dosta tih dionica IKBA.

– prošle godine je IKBA bila vrabac u ruci.

– mislim da će isto to biti i ove godine plus nešto veća dividenda.

– dionica je slabije likvidna.

– tu nemamo porasta cijene jer imamo par većih prodavača, a oni imaju punoooo dionica, dok oni ne iziđu slabo će cijena dionice ići gore.

– IKBA je jedna dobra mala banka koja isplaćuje puno manju div. kad ju uspoređujem s ZABA.

– ako vas zadovoljava vrabac u ruci, dragi investitori ovo je dionica za vas jer je dosta sigurna i zbog disperzije rizika dobro ju je imati u portfelju.

Imam jedno pitanje.

 

– tema je BB i tu bi trebalo biti više vaših prijedloga za dionicu BB.

– zanimaju me vaša mišljenja koju dionicu u 2024. vidite s porastom cijene od 100%, a da to nisu ATPL, ULPL, IGH, DLKV.

– odnosno koji su vaši targeti.

– usudi li se tko osim mojeg prijatelja Kriala i gospon Brankeca ponuditi koji target od 100% do kraja ove 2024.

– ja stvarno ne vidim na niti jednoj dionici taj target od 100% rasta, možda na jednoj ali target od 50% rasta.

– možda ću biti pametnija kada vidim godišnja izviješća.

– a do tada bi mi dobo došla vaša razmišljanja.

Kad netko ne čita zse obavijesti i ne čita članke o ugovorenim poslovima koji će tijekom ove i narednih godina donijeti velike pozitivne pomake, razmišlja i piše postove kao što ih piše gđa Keruša. IGH ju već sada opako žulja, a DLKV će ju tek žuljati. I to itekako.

Tužna joj je situacija što je u svoje dvije najbitnije dionice zaključana i nema makac van ni pod razno. Nominalnu dobit ne može pretvoriti u stvarnu zaradu niti pod razno.   A ovdje se hvali nekakvim postocima na n-tu decimalu, koji u stvarno realiziranom novcu nisu niti 10 %. Kad joj cijene krenu u korekciju, a budu, jer je to normalan slijed svakog većeg rasta, ona će moći samo nemoćno gledati. Tada počinje noćna mora. Sva nominalna zarada postaje magla u razilaženju.

 

Moja preporuka  je da si malo bolje pogleda podatke kao što su BVPS i P/E, pa možda zaista shvati gdje je i što je.

LPLH  već dugo pritajeni vulkan. Samo za ekstremno strpljive. Ostali ne prilaziti ni blizu.

ERNT ima snagu i potencijal dobaciti do 300 eura tj.50%.

RIVP osim dividende ne znam što očekivati. To držim kao nekretninu.

ZABA sjajna dionica no toliko je odletjela cijena u kratkom roku da sam odlučio platiti porez na KP i prebaciti na ERNT.

ivana7, 21.01.2024. u 23:51

Imam jedno pitanje.

 

– tema je BB i tu bi trebalo biti više vaših prijedloga za dionicu BB.

– zanimaju me vaša mišljenja koju dionicu u 2024. vidite s porastom cijene od 100%, a da to nisu ATPL, ULPL, IGH, DLKV.

– odnosno koji su vaši targeti.

– usudi li se tko osim mojeg prijatelja Kriala i gospon Brankeca ponuditi koji target od 100% do kraja ove 2024.

– ja stvarno ne vidim na niti jednoj dionici taj target od 100% rasta, možda na jednoj ali target od 50% rasta.

– možda ću biti pametnija kada vidim godišnja izviješća.

– a do tada bi mi dobo došla vaša razmišljanja.

Ako span izbaci dobro izvješće jako će potegnuti, 100% ne znam ali dosta hoće. Jako je pao od prošlog vrha i previše

VLEN ne znam jel može potegnuti 100% u ovoj godini, ali kad Dok11 krene, moglo bi biti iznimno zanimljivo.

I bez jedanajstice rasturaju, a kud kad ona krene.. Spominje se već na ovo proljeće biti fully operational battle station.

New Report

Close