Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zlato se kupuje kao neki hedge, ali ako pukne i na Tajvanu, moglo bi još jače gore…

13. siječnja su izbori na Tajvanu… Ako pobijedi DPP, mogao bi i tamo biti rat… A to bi se vjerojatno proširilo na dobar dio Pacifika i tko zna gdje bi tome bio kraj. Zlatu bi svakako dobro išlo u takvim okolnostima.

CROBEX10: Koliko su zaduženi hrvatski bluchipovi?


 

https://www.seebiz.eu/trzista/crobex10-koliko-su-zaduzeni-hrvatsku-bluchipovi/299246

Sve najave za iducu godinu su da ce biti rekordna za rast crobexa.To se temelji na snizenju kamatnih stopa ,na snizenju inflacije koja bi bila na razinama koje se moze kontrolirati.Vodece kompanije na zse uglavnom na niskom stupnju zaduzenosti kompanija ,to ne vrijedi za turiste zna se i zasto.Ratovi bi se tribali zavrsiti time poboljsati geopolitičku  situaciju.Drugim riješima sijecanj bi tribao biti tradicionalno dobar kao i sama godina.Dragi investitori imate jos par dana za iskorigiradi svoje portfelje.Sretno nam svima!

Spalato33: “Vodece kompanije na ZSE uglavnom su na niskom stupnju zaduzenosti kompanija, to ne vrijedi za turiste zna se i zasto.”

 

I struktura kapitala im je dobra. Ako im zatreba za neki projekt, imaju po potrebi prostora za zaduživanje.

 

 

 

 

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

@spalato33

Ratovi bi se tribali zavrsiti time poboljsati geopolitičku  situaciju”

Odvažna tvrdnja, kolega. Ne znam na čemu ju temeljiš? Gdje vidiš završetke ratova i kako misliš da će ti završeci izgledati? Na Tajvanu je situacija već toliko napeta i samo o ratu se priča, da se predizborna kampanja KMTa pretvorila u antiratnu kampanju, a DPP optužuju za huškanje na rat protiv NR Kine. Kriza na Bliskom istoku ima samo potencijal za dodatnu eskalaciju i pretvaranje u široki regionalni sukob, a u Ukrajini situacija ide jako na ruku Rusiji pa zato Moskva ni nije zainteresirana za bilo kakve pregovore, nego provode agresiju i dalje. Čak po svim anketama 80% Rusije podržava to, a među podržavateljima barem trećina smatra da se “ide premekano prema Ukrajini”.

Ali Bliski istok, a ni Ukrajina neće utjecati na CROBEX. S Kinom je druga priča. Ako Kina uđe u sukob s Amerikom, Japanom, Austalijom, itd. to onda ide prema nekom “quasi-WW3” i praktički je nemoguće da se to ne odrazi na cijeli svijet pa i cijene dionica na ZSE. Od toga bi paradoksalno mogao imati koristi ERNT, tj. matica još više jer bi gotovo svi otkazali 5G poslove s Huaweijem i taj “5G vakuum” bi vjerojatno najjače ispunio upravo Ericsson.

BEST BUY za 2024.godinu.

 

Ericsson Nikola Tesla.

Zašto ? Objašnjeno već 100 puta.

Čekamo da vidimo jer ovaj iz erstea si zaradio za skijanje. Onda bi moglo danas potegnuti.

mitkko, 23.12.2023. u 20:35

Nisam uopce razmisljao o fizickom zlatu, uvijek mi se cinilo da je to nepotrebna i prevelika zahebancija. Koliko sam usput pohvatao cini mi se da je spread cijene prilikom kupnje i prodaje prevelik pa se ne isplati kupovati onome kome je cilj cjenovna spekulacija, pa onda ta zezancija sa pohranom i cuvanjem zlata… ne znam. Ali kuzim da je to najbolja opcija po pitanju sigurnosti.

.

Planiram ovih dana to sve malo detaljnije istraziti, cini mi se da ce zlato biti dobro ulaganje za sljedecu godinu, dakle kratkorocna spekulacija. Graf izgleda jako perspektivno, ukazuje na potencijal rasta od 20%, to se nadam uloviti.

kolega, dobro ste primjetili znatan spread cijene prilikom kupnje i prodaje 👍

Prilikom kupnje premija je cca 2 – 3% na burzovnu cijenu (naravno ovisno o veličini poluge) dok se prilikom prodaje postiže cijena cca 2% ispod burzovne.

U totalu spread je cca 5% tako da nije baš za kratkoročna špekulativna ulaganja.

 

Erste je na čekanju, onda je best buy Vlen.

Informanka.

 

– ovu godinu sam zaključila s prinosom od točno 103.5% .

– prezadovoljna sam, ne rade se tako često prinosi od 100% u ovome sportu kojim se mi bavimo.

– kako se došlo do tog godišnjeg prinosa od 103.5% imali ste prilike čitati u redovnim tjednim “Informankama”.

 

– a ovaj trgovinski kratki tjedan mi je bio i više nego zanimljiv.

– napravila sam tjedni minus od -0.4%, banke (ZABA i IKBA) lijepo narasle ali sitan minus na KODT tjedan odvukao u minus.

– ujedno mi je i drago da je KODT završila u minusu, jer u ovoj godini još 2-3% plusa mi stvarno ništa ne znače, ali čim se KODT oporavi sljedeće godine biti će lijepo odmah vidjeti plus u portfelju od 2-3%.

 

– ovaj tjedan sam vidjela lijepu jeftinu priliku za kupnju KODT, a ja bez novaca.

– i krenem ja s prodajom PLAG, AUHR, SPAN.

– sve te dionice sam prodala do kraja, stvarno šteta, to su dobre dionice, dobro je disperzirati rizik, biti u više dionica.

– ali sam procijenila da je KODT puno bolja dionica od PLAG, AUHR, SPAN, i da mi ne treba za KODT nikakva disperzija u drugim dionicama.

– KODT mi je preko 50% portfelja, ostale dionice su mi MDKA i banke (ZABA i IKBA).

– nikad u portfelju nisam imala manje dionica, sada je li to pametno vrijeme će pokazati, nikoga ne bih savjetovala da u portfelju ima samo 4 dionice.

 

– puno sam razmišljala da li učiniti ovo što sam napravila, najgore mi je to što ću uhljebima morati platiti u obliku poreza jednu dobru plaću zbog kazne što mi te dionice nisu odležale 2 godine, ali zato 2024. godine ne planiram trgovati, žao mi je jedino brokera koji neće zaraditi ništa a žive od provizije.

– i tako sam ja u ova zadnja dva dana napravila puno transakcija, sigurno najviše na KODT, nisu baš veliki, najčešće sam tu KODT gađala s nalozima od 1 dionice, najsmiješnije mi je bilo na kraju, kad sam potrošila sve novce na prodaji nije više bilo KODT po 850e.

– ali ako taj fond nastavi s prodajom na 850e ja idem s prodajom ZABA pa da vidimo tko je jači, ja ili taj fond.

– kužili ste, u 2024. sve nade (karte, ili kako se to pravilno kaže) stavljam na KODT.

– i svima vama želim sve najbolje u 2024. godini, dobro zdravlje, lijepe prinose, i mom prijatelju Krialu i gospon Brankecu želim što veće prinose na njihovom IGH, VART, DLKV…

 

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/biznis/direktorima-domace-tvrtke-iduce-godine-800-000-eura-samo-u-dionicama-zadovoljni-su-i-mali-dionicari-1351599?cx_linkref=sd_home_sd_nepropustite_najcitanije_items

Najbolje je biti član uprave i ne zaj..ati ništa, cijena će odraditi svoje.

Godišnja Informanka.

 

– bavim se turizmom, 2023. mi je rekordna po prinosu.

– a burza, 103.5%, nije baš puno kad se gleda sam postotak, ali one apsolutne brojke koje se kriju ispod tog postotka…

– mislim da sam 2023. zaradila više nego će u ovoj zemlji 90% ljudi zaraditi kroz cijeli svoj život.

– stvarno ne mogu razumjeti zašto smo tako zaostala zemlja kad je u pitanju investiranje.

– a investiranjem se mogu zaraditi veliki novci, ne treba vam neka velika pamet.

– malo i doniram, ali sam pokušala (znate onu izreku, nemoj ljudima donositi ribu, nauči ih loviti ribu) i tako ja jednoj velikoj udruzi ponudim svoje besplatne usluge poduke kod investiranja (ne nužno dionice, na prvom mjestu bi mi bila financijska pismenost, turizam…).

– mislila sam da će barem 5-10 njih biti zainteresirano.

– ali potpuno kriva računica, nitko nije bio zainteresiran, svi su oni zainteresirani za novac da im ga netko da, svi oni smatraju da kad je novac u pitanju ne treba im ničija poduka.

– zato se nadam da barem 5-10 vas prati ovo što pišem.

– i u 2024. ću gledati svaki tjedan napisati “Informanku”.

– za 2024. mi je ciljani prinos 20%, a mišljenja sam da će taj prinos biti i 50% (kod dionica se nikad ne zna, nije to oročena štednja).

– sa portfeljom koji imam stvarno nema šanse u 2024. ponoviti prinos od 100%.

– teško je s velikim portfeljom raditi velike prinose, zašto je tome tako znati će te kad i vi jednog dana budete imali veliki portfelj.

– u sljedećim postovima ću pisati o dionicama koje imam u portfelju i očekivanjima za 2024.

New Report

Close