Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Informanka.

 

– malo gore, malo dolje, ovaj tjedan +1.6%.

– u ovoj godini +103.9%.

– izgleda će ova godina završiti s prinosom većim od 100%.

– ovaj tjedan su mi rast omogućile banke (ZABA i IKBA) koje sam dosta kupovala u zadnje vrijeme.

– ova tjedan sam bez trgovanja, eura na brokerskom nemam, a ništa mi se ne da prodavati.

– a prodala bi dio ZABA, PLAG, SPAN ali prodajom bi ostvarila veću dobit te bi morala platiti porez.

– a taj porez mi se ne plaća, morati ću pričekati zastaru (dvije godine) i nema poreza.

– ako niste znali bogati ne plaćaju porez, porez je za sirotinju.

 

tento, 15.12.2023. u 19:10

Ivana, što se događa s IGH, kriva procjena ili..

 

– nije kriva procjena.

– obično ne investiram u dionice tipa “garbage”.

– bila vam je jedna velika skupina dioničara koji su investirali u taj tip dionica “garbage”.

– čak su imali i svoj naziv za tu grupu dionica “Barcelona”.

– zbog velike reklame na tim dionicama neiskusni a i oni iskusni dioničari su pogubili velike novce.

– nakon takvih događaja velikom broju investitora burza se je zgadila i više ne investiraju na ZSE, što je stvarno velika šteta za našu burzu.

– ali nisu svi bankrotirali na toj tvz. “Barceloni”, neki su se izvukli teško ranjeni na tim dionicama kao što su moj prijatelj Krial i gospon Brankec koji i dalje drukaju na sličnom tipu dionica.

– rijetki investitori su sposobni zaraditi na tim dionicama tipa “garbage”, većina investitora tu gubi novce cca 90%, ali to je valjda u ljudima, zanimaju ih dionice na kojima će zaraditi velike novce jer su te dionice na nekim smiješno niskim cijenama.

– np. dionica MDKA taj tip investitora ne zanima ni 1%, jer je skupa kao i KODT i oni tu ne vide mogućnost velikih zarada.

– zarade tipa 20% ne zanimaju te investitore odnosno skupljače “garbag-a”.

– jako malo investitora investira na na moj način, možda 4-5 investitora.

– moj način investiranja je stvarno dosadan, tu vam nema nikakve živosti, nema drame, portfelj vam stalno po malo raste, tu nema adrenalina ali evo ja pomalo s svojim portfeljem dionica sam pretekla i neke fondove.

– ako me ovako bude išlo sljedećih 3-5 godina upravljati ću s portfeljom veličine srednjeg fonda u RH.

– ali vaši novci, vaše ideje i stvarno ne vidim razloga zašto i dalje većina vas ne bi ulagala u dionice tipa “garbage”, a u tome će vam s dobrim savjetima svakako pripomoći moj prijatelj Krial i gospon Brankec.

Trebam savjet. Razmisljam kupiti zlato (papire) pa me zanima gdje to mogu napraviti u Hrvatskoj. Nesto da je jednostavno za obaviti kupnju, da je jeftina transakcija, da mi je ulaganje na neki nacin osigurano od bankrota depozitara i, ne manje vazno, da postoji neki registar vlasnika tih papira u Hrvatskoj (nesto kao skdd) tako da u slucaju da se meni nesto dogodi ti papiri automatizmom ulaze u nekakvu ostavinu. Ne zanimaju me strani brokeri upravo iz svih ovih nabrojanih razloga.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@mittko
Kakve veze ima savjet za sigurnu provedbu kupnje zlata sa temom “Best buy”?

@dyonicar

U svakom slucaju ima vise veze sa temom nego ovaj tvoj post.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Fizičko zlato sa certifikatom u sefu neke jake banke ili drugog povjerljivog depozitara je najsigurnije.

Ugovor o sefu pohraniti i kod svog odvjetnika i napraviti presliku kod javnog bilježnika. Sastaviti oporuku i imenovati odvjetnika za izvršitelja oporuke.

Zašto papir a ne poluge?

U slučaju stečaja depozitara, na sadržaju sefa imaš tzv. izlučno pravo. To zlato i sve u sefu ne ulazi u stečajnu masu. Ali ako je i gotovina u sefu, valja ipak nekako označiti te  novčanice(serijski brojevi?) da se slučajno “prerano” ne pomiješaju s ostakom novca u stečajnoj masi.

I umjetnine su dobar način pohrane vrijednosti. Isto postoje registri gdje se vode, ali je njihova pohrana naravno kompliciranija od pohrane metala.

@sokolic12

Papir izaziva manje pozornosti od većih količina fizičkog zlata. Zato je dobro kroz duže vrijeme kupovati male količine fizičkog zlata, gdje nitko ne traži neke osobne podatke. Ako netko kupuje/prodaje dosta fizičkog zlata odjednom, to se automatski prati… Jer fizičko zlato se krade i manipulira se njime, a papirno baš i ne… Ali tko hoće sigurnost, fizičko je sigurnije od papirnog upravo zbog izlučnog prava na sefu u slučaju stečaja. U to sam siguran. To s papirnim zlatom je preveliko maltretiranje. Lijepo sef i bankarska tajna. Najbolje tako.

https://goldprice.org/gold-price-history.html

Evo grafa za zlato za malo duzi niz godina, kao i na svemu, treba i ovdje oprezno.

Mogao bi admin temu zlato,srebro otvorit.

#goldbars&coins

a u najmanji sef stane cca 14 kg zlata 😇

Nisam uopce razmisljao o fizickom zlatu, uvijek mi se cinilo da je to nepotrebna i prevelika zahebancija. Koliko sam usput pohvatao cini mi se da je spread cijene prilikom kupnje i prodaje prevelik pa se ne isplati kupovati onome kome je cilj cjenovna spekulacija, pa onda ta zezancija sa pohranom i cuvanjem zlata… ne znam. Ali kuzim da je to najbolja opcija po pitanju sigurnosti.

.

Planiram ovih dana to sve malo detaljnije istraziti, cini mi se da ce zlato biti dobro ulaganje za sljedecu godinu, dakle kratkorocna spekulacija. Graf izgleda jako perspektivno, ukazuje na potencijal rasta od 20%, to se nadam uloviti.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close