Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Slazem se, ako misli prodati onda je ovo top godina za prodaju

@vanilla
U ADPL sam vec 3 godine s rasponom izmedju 20%-30% portfelja, a sto mi je za sada najdugovjecnija pozicija u ivestitorskom zivotu.
2015, 2016 i 2017 su obiljezili visoki financijski rashodi i rast prihoda i profitabilnosti operativnog poslovanja. 2018. je bila godina rasta prihoda, stagnacije profitabilnosti i smanjenih financijskih rashoda.
Trenutno, u 2019. imamo pad operativne profitabilnosti, ali i znatno manjih fin. rashoda. Prema izvjescu Uprave pad profitabilnosti je ciklicke naravi (izradjeni su alati koji kroz q2 i q3 bi trebali krenuti u serijsku proizvodnju) i u buducem razdoblju se ocekuje rast profitabilnosti koji bi trebao nadoknadit pad u q1. Troskovi kamata i tecajne razlike su na prihvatljivim razinama i moze se ocekivat njihovo daljnje smanjenje. E sad, ako q2 pokaze da su najave Uprave bile tocne i da je pad profitabilnosti (traje vec 3 kvartala) ciklicne prirode napokon cemo imati situaciju da je operativno poslovanje ponovno u pozitivnom trendu, a financijsko poslovanje konsolidirano bez prevelikog utjecaja na rezultat. Ako se ove dvije stvari poklope realno je ocekivati 100 mil kuna neto dobiti u 2019.
Zabrinjava me sto je u q1 pad prihoda u Rusiji bio oko 17% (koliko se sjecam, nisam provjeravao) dok je trziste autoindustrije raslo. To nitko u izvjescu nije dodatno obrazlozio…prave se tošo
Ja cekam q2, ako se predvidjanja Uprave ostvare dokupljujem i ADPL postaje best buy, a ako se ne ispune morat cu dobro razmiskit jer dionica je prilicno jeftina i tesko je prodajem…

Rastimo zajedno...

Hvala Parica


Podr dobra ali i cijena je vec na ok razinama, a i politika je tu
Opte je pod utjecajem ljudi na forumu, netko vice napad, dok drugi povlacenje
Varteks pod utjecajem NB, vecinom izmedu teorije i prakse postoji jaz

Podr je na ok razinama unatoc politici, a HPB je na all time low razinama politici usprkos..
Zanimljivo… unatoc jednom mirovincu koji neprestano kupuje Podr… da li je i on pod utjecajem politike…

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

Podravka treba imati bolju zaradu i biti ce jako dobra dionica.
Mora se osloboditi utjecaja drzave.

On the long run, PODR je best buy na ZSE.

Nijedna firma na zse nije u boljoj poziciji od PODR
Kad govorim on the long run mislim minimum na 3+ godine.

Smijer kojim firma ide je za pozeljeti, nezaduzeni su, spremni su za snazne akvizicije, imaju organski rast, smanjuju troskove, imaju masu vrhunskih brandova, imaju 1000+ proizvoda i svako malo pogode sa nekim proizvodom a to mogu zato sto stalno izbacuju nove, posluju na 70+ trzista, nekako mi se cini da se i utjecaj drzave smanjuje…, a dokaz je i ona pekmezara koju ce izgleda ipak preseliti radi profita u Varazdin unatoc medijskoj hajki.

Dalje, imaju dobar novcani tok, vrhunsku bilancu, marze su im dobre ali ima prostora to jos poboljsati sto i cine konstanto ulazuci u modernizaciju firmi, tako da mislim da ce se produktivnost firmi u buducnosti povecavati sto ce dovesti do boljih marzi.

Uz sve te pozitivne stvari mislim da ima jos prostora za napredak.

Takoder se stalno spominje recesija, PODR defanzivna dionica koja bi trebala biti najmanje pogodena recesijom i najbrze se oporaviti.
Uz ovakcu bilancu recesija joj ne moze nista.

Inace PODR mi cini 50% portfolija, prosjecna ulazna cijena mi je 305kn

Naravno, rizik upletanja drzave uvijek postoji

HPB:
Ako ponove rezultate, mislim da bi tržište bilo spremno platiti odmah 20% više dionicu. Fora su tvrtke koje okreću trendove i ta 2-4 kvartala rasta su dobre prilike.
Fundamenti super, book preko 1.000, P/E ispod 7, mislim da je najniži u sektoru. Jedini minus je vlasnik, ali ujedno i prilika jer mislim da je klima ok za prodaju. Tako da ima i malo dugoročniji potencijal od ovih 20% u mjesec dana.

Osobno sam u zadnjih nekoliko dana kupio dosta Zaba-e, 2018 je bila odlicna za banke, a 2019 ce biti jos bolja sto se vidi iz 1Q, mislim da nema drustva na zse koje ce isplatiti vecu dividendu sljedece godine, ove godine 6 kn na sadasnju cijenu ispod 60 kn, sljedece godine min toliko ako ne i vise, naravno moja pretpostavka, daleko bolja od ht i sl, a rizicnost jako prihvatljiva, prosao je chf, prosao agrokor tako da ne vidim nekakvu minu u sljedece 2 godine, eventualne dodatne tuzbe su kamilica vezano za chf
HPB je po fundamentima najbolja na zse ali dividende nema, likvidnost slaba, drzava je tu, zato je cijena takva
Pbz slicna Zabi ali je likvidnost znacajno manja pa je problem skupiti vece kolicine
Moje misljenje bez da nekog nagovaram na kupnju ili prodaju

Sve se slažem i isto razmišljam Vanilla. Kupio bi taj HPB na kratki rok do poslije FI i izašao bez obzira na cijenu. I Zabu očekujem bar na stabilnih 60, i u nju planiram ući.

Jedan od kljucnih pokazatelja koliko ste uspjesno ulagali/poslovali je povrat na ulozeno iliti prinos, u banci vam je to povrat na kapital, kako bi on bio dobar mozete se igrati brojnikom i nazivnikom, tako da banke uz visoku profitabilnost koju ostvaruju redovno isplacuju dobit kako bi taj pokazatelj bio sto bolji, tako da sam misljenja da nece biti iznenadenja kod zabe sljedecu godinu kada je rijec o dividendi


Informanka.

– ovaj tjedan sam pogubila -0.7% portfelja.
– ali je ukupni ovogodišnji prinos za mene visokih 15.4% .

– što se to događalo na tržištu ???
– mnogim dionicama je cijena pala, jer su dioničari tipa neiskusnog investitora gospona Pripuza prodavali sve što se može prodati iz portfelja kako bi mogli kupiti brzorastuću dionicu OPTE.
– i nabili su cijenu toj OPTE naI preko 7kn.
– potom je krenuo pad OPTE pa su neiskusni investitori tipa gospona Pripuza prodavali dionicu OPTE kako bi minimalizirali gubitak love na OPTE korištenjem popularne opcije stop-loss na gubitku od 30%.

– narednih tjedana bi se situacija trebala stabilizirati.
– ne očekujem neke velike rastove Crobeka jer je većina fond-menagera na moru.
– očekujem lagani rast od 15/8 .

Izgleda da su od FOND managare jedini na moru od turista.

Ovi kaj se “bave” turizmom toliko su plakali kako nema dovoljno radne snage da izvuku sezonu da su zaboravili pozvati turiste da dođu.

I onda im preostanu ovi fond manageri koji nemaju dost love da uplate ljetovanje izvan Hrvatske.

Svu lovu su potrošili zimus na skijanju, zarobljeni u lavinama.

Baš ih ne ide…

Nekima jos nije jasno da li je Opte mozda Best sell ili pak Best buy. A sto sad?
Vrijeme ce pokazati.
Nitko nije savrsen. Vrijeme nas sve pregazi.

New Report

Close