Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Tko je bilo kada usao s vecom kolicinom u opte je kockar.

Zasto ? Optima je u 3 godine vratila 170 miliona kuna dugova. Preuzela je i h1 sa 200 miliona kuna. I njegove dugove ce vratiti. Vrlo brzo. Ima preko 120 miliona kuna EBITDA . Po cemu je optima tako jako rizicna investicija ? Osim sto je u optimi i drzava hrvatska, a za RH znamo da je katastrofa u svemu cim se bavila i sto je upropastila sve sto god je takla. Mislim da su aztn, hpb i drzava najveci rizik optime koji se mora uzeti u obzir.

Status Quo: Roll Over Lay Down


Tko je na 1,5 – 1,6 kn ušao sa nešto većom količinom već sada na ovim razinama ima solidan auto.

– ne ide to baš tako, barem kod mene.
– trenutna zarada mi je polovni Merđan.
– ja sam skromna, prodajem ovo čudo kad tu bude love za novog Merđana.
– nikoga ne nagovaram, moja lova – moj rizik.
– trenutno se kockam na dvije dionice, ostalo (velika većina) mi je u o.k. investicijama.

– I love this game.
Pozdrav !

Zato što su rashodi veći od prihoda. Zato je i otišlo u stečaj. Tj. predstečajnu nagodbu, ali to je, budimo realni suštinski isto.
Dok HT kontrolira rashode, priljepljeno za HT to još nekako o funkcionira, ali ne može samostalno funkcionirati, jer jednostavno za njih nema mjesta na tržištu. Premalo korisnika, premali volumeni… realno s dobavljačima ni slučajno ne mogu postići cijene kakve postiže HT, plaće za iste stručne pozicije vjerojatno moraju osigurati veće nego HT (jer je nesigurnije, svatko normalan bi radije za istu placu radio u HT-u ili A1 nego u Optimi), itd, itd…

Što trenutno trgujem ???

– ERNT i HT.

– dokupljujem sitnim nalozima ERNT i HT, pretežno lovom od dividendi.
– ERNT najprije po 1.070 – 1.090, pa u petak stavim na kupnju 2 dionice po 1.110kn ali taj ERNT raste ko raketa pa odustajem od daljnje kupnje.
– a HT kupujem po 162 kn, sve sitni nalozi, ko najveća sirotinja.
– ove dvije dionice dokupljujem zbog dobrih dividendi, ali mi se opet ove kupnje čine dosta skupo jer sjećam se tih kupnji ERNT ispod 1.000kn i HT-a po čini mi se 147kn.
– ove dvije dionice i na ovim cijenama imaju dobar dividendni prinos te je moje mišljenje da to nisu loše investicije.

– I love this game.
Pozdrav !


Zato što su rashodi veći od prihoda. Zato je i otišlo u stečaj. Tj. predstečajnu nagodbu, ali to je, budimo realni suštinski isto.
Dok HT kontrolira rashode, priljepljeno za HT to još nekako o funkcionira, ali ne može samostalno funkcionirati, jer jednostavno za njih nema mjesta na tržištu. Premalo korisnika, premali volumeni… realno s dobavljačima ni slučajno ne mogu postići cijene kakve postiže HT, plaće za iste stručne pozicije vjerojatno moraju osigurati veće nego HT (jer je nesigurnije, svatko normalan bi radije za istu placu radio u HT-u ili A1 nego u Optimi), itd, itd…

Pa zato se i prodaju. Mali nisu. Veci su od metroneta i terrakoma i amisa. 3. po velicini u hrvatskoj su. Pvo je velika firma koja nekome tkobzna zaradjivati mize donjeti velike novce. U Hrvata se nikada nista ne isplati. NIto sto znaju niti sto mogu, osim podkradati.

Status Quo: Roll Over Lay Down

….. i kritizirati! tu smo 100% svjetski prvaci!

Kada sve propadne ili prodamo, a nemamo vise sto prodavati nema niti tegoba!


– a HT kupujem po 162 kn, sve sitni nalozi,

– danas su mi se realizirali kupovni nalozi na HT-u, čak mi je prošao jedan nalog na 161,50 .
– sljedeći nalog mi je na 161,0 kn.
– mislim da je šteta ne kupovati HT na ovoj cijeni gdje je prinos 6.19kn umanjeno za poreze.
– 19/5 vam je zadnji dan za dobiti dividendu.
– ali cijena će vam pasti 20/5 za veličinu dividende, bar je tako bilo do sada.

– I love this game.
Pozdrav !


– dokupljujem sitnim nalozima…….., pretežno lovom od dividendi.

– dokupljujem lovom od dividendi ali i lovom od Peveca kojega sam prodala.
– nisam ništa pisala o Pevecu, mislim da je dobra firma, ali ne želim biti u firmi gdje mali dioničari nisu dobrodošli.
– na tom Pevecu sam zaradila i više nego dobro, prinos na dionicama 115% plus ona dividenda.

– I love this game.
Pozdrav !



– a HT kupujem po 162 kn, sve sitni nalozi,

– danas su mi se realizirali kupovni nalozi na HT-u, čak mi je prošao jedan nalog na 161,50 .
– sljedeći nalog mi je na 161,0 kn.
– mislim da je šteta ne kupovati HT na ovoj cijeni gdje je prinos 6.19kn umanjeno za poreze.
– 19/5 vam je zadnji dan za dobiti dividendu.
– ali cijena će vam pasti 20/5 za veličinu dividende, bar je tako bilo do sada.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Prinos 6,19 kn umanjeno za poreze?

Mislila si valjda 6,19% neumanjeno za poreze. (7+3)/161,5=6,19%

ipak ste na kraju (iako je bilo kolebanja)ostali dosljedni svojoj prvotnoj odluci,cijenim to.
To sto dionicari nisu dobrodosli nije razlog zasto ste onda investirali u vlen?
Ipak koliko god uprave” ne vole” male dionicare i bude li akcije u smjeru nekog istiskivanja ili pretvaranja u d.o.o. i u pvcm i u lencu mislim da ce pvcm bolje proci sa svojim “fer” vrijednostima.




– dokupljujem lovom od dividendi ali i lovom od Peveca kojega sam prodala.
– nisam ništa pisala o Pevecu, mislim da je dobra firma, ali ne želim biti u firmi gdje mali dioničari nisu dobrodošli.
– na tom Pevecu sam zaradila i više nego dobro, prinos na dionicama 115% plus ona dividenda.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI



– dokupljujem sitnim nalozima…….., pretežno lovom od dividendi.

– dokupljujem lovom od dividendi ali i lovom od Peveca kojega sam prodala.
– nisam ništa pisala o Pevecu, mislim da je dobra firma, ali ne želim biti u firmi gdje mali dioničari nisu dobrodošli.
– na tom Pevecu sam zaradila i više nego dobro, prinos na dionicama 115% plus ona dividenda.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

U većini firmi u Hrvatskoj mali dionicari nisu dobrodošli. Pevec je poseban slucaj jer se radi o preuzetoj firmi bez fer preuzimanja i obzirom da nije nigdje uvrštena na burzi, niti neki novi kupac ne bi bio u obvezi preuzimanja dionica manjinskih dionicara. Tvrtka dobro posluje, al nejasno je kako dionicari naplaćuju uložen novac. Ne možeš unutra, ne možeš niti van, barem ne po fer cijeni koju bi takvom cijenilo tržište i jedini kupac su uprava i većinski vlasnici. I sad još izgleda nema ni kontinuirane isplate dividende. Jednom rječju, imaš kao nešto vrijedno, a defacto imaš pušionu. Firma stvara vrijendost, al ne svim dioničarima. Barem ne onima koji nisu dio upravljačke i sa upravljačkom ekipom povezane strukture.

Slično je i sa SN holdingovim uzdanicama… sve uglavnom dobre firme, al defacto mrtve dionice.

I kako sada prisiliti vlasnike da te isplate po fer cijeni?

New Report

Close