Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Aj mi samo molim te reci što nisi prodao Viro na 700 ili barem 500 kn?
Već si čekao 100 kn da prodaš sa debelim minusom?
Mene čudi da uopće išta zaradiš s takvim načinom trgovanja.
Ajde lijepo recite kolega koliki Vam je minus na VIRU?

zato što na 700 i 500 još nisam bio u dionici pa nisam mogao ni izaći. ulazio sam na 400 i nešto krajem ožujka i početkom travnja 2017. i pogriješio, što ovdje stalno ponavljam. prije toga nisam u viru bio od siječnja 2014. ne znam zašto uopće odgovaram na ovakve fake news postove, treba ih ostaviti da vise neodgovoreni, a tko pročita i pomisli da je pepermint napisao nešto istinito njegova stvar.
[/quote]
Kolega dragi, iskreno kazem dragi jer jeste mi dragi. Samo sam zelio uputiti na cinjenicu da se stvari mogu lako promijeniti kod svih.
Trziste igra drukcije sada. Preoprezno je bez razloga. Npr ADPL bi trebao na 220-250kn a njega ruse. Jer su se osti ukrcavali po 70kn i treba naplatiti zaradu. Samo to htio reci. Rast 100-200% se unovcuje a ne pusta fer vrijednost. Isto je i kod pada,daj sto das.
Ali stvari se uvijek isprave samo treba pricekati.
[/quote]
Stvari se “nikada ne isprave same po sebi”!
Burza uopce tako ne funkcionira,posebno na EM trzistima .
Ako firma stvara gubitke godinama i prezaduzuje se ,u pravilu ide u stecaj ili se pokrece predstecaj.
Veliki broj firmi na ZSE to dokazuje.


Evo još nešto iz magičnih tablica. Imam 11 zadnjih kvartala pospremljene svaku tablicu, koje se dionice najčešće ponavljaju kao bb? Evo prvih 16, svaka s brojem pojavljivanja u bb tablicama od ukupno 11:
HUPZ-R-A 11
JNAF-R-A 11
ILRA-R-A 10
AUHR-R-A 10
SAPN-R-A 10
ADPL-R-A 10
KOEI-R-A 9
HT-R-A 9
KODT-P-A 9
MAIS-R-A 9
TUHO-R-A 9
PLAG-R-A 8
CKML-R-A 7
ATLN-R-A 7
MDKA-R-A 7
ATGR-R-A 7
Da li bi ovo značilo da su ove dionice dionice za miran san? Iako imam sve osim hupz, jnaf, koei, mdka koje sam imao tijekom tih 11 kvartala i ht kojeg sam imao puno ranije sumnjam, nikad ne znaš što slijedi.


Prosjek amortizacije hrvatskih turističkih kompanija je oko 15. Tocnije 14,99 kad sam zadnje analizirao. Uvrstite u solarisovu amortizaciju tu brojku i dobit cete realnu dobit te kompanije. S time i drukcije brojke P/E i ostalo. Zbog toga se u realnoj analizi ovdje treba koristiti p/cf radi bolje slike, ako se već ne ispravlja amortizacija. Mislim da je solaris, kad mu se ispravi bilanca i ostale stavke, trenutno vrlo privlacan. Realna vrijednost mu se vrti izmedu 900 i 1000kn.

poštovani alias kolika je otprilike vrijednost valamara i drevil zašto nemate valamar u tablicama
bio bih zahvalan na odgovorima

Ne bih znao tocno jer nisam radio analizu godinu dana, ali bih rekao da je prilicno dobro valuirana tu gdje je. Dakle, izmedu 37 i 42kn. Nema prevelike marže sigurnosti kod rivp i ja je na ovim razinama ne bih kupovao, pogotovo stoga što će sljedeća godina za turizam biti vrlo teška. Otvaraju se stari jeftini aranžmani iz zemalja koje su zbog raznih problema bile zaboravljene, a sad se ponovo vracaju. Bude li sljedeće godine turizam na nuli, a čisto sumnjam, može se reci da smo imali dobru sezonu. Zato bih turiste ostavio po strani, osim onih koji su i na ovim razinama jeftini, a tu sigurno spada solaris. Njegova cijena je pala jer je cerp davao dionice braniteljima, a ne zato jer mu se poslovanje pokvarilo. Inace, nemam dionice Solarisa, jer trgujem vani, odnosno imam kod jednog klijenta, ali u toliko malim kolicinama da me ne dira dal će dionica gore ili dole


Ne bih znao tocno jer nisam radio analizu godinu dana, ali bih rekao da je prilicno dobro valuirana tu gdje je. Dakle, izmedu 37 i 42kn. Nema prevelike marže sigurnosti kod rivp i ja je na ovim razinama ne bih kupovao, pogotovo stoga što će sljedeća godina za turizam biti vrlo teška. Otvaraju se stari jeftini aranžmani iz zemalja koje su zbog raznih problema bile zaboravljene, a sad se ponovo vracaju. Bude li sljedeće godine turizam na nuli, a čisto sumnjam, može se reci da smo imali dobru sezonu. Zato bih turiste ostavio po strani, osim onih koji su i na ovim razinama jeftini, a tu sigurno spada solaris. Njegova cijena je pala jer je cerp davao dionice braniteljima, a ne zato jer mu se poslovanje pokvarilo. Inace, nemam dionice Solarisa, jer trgujem vani, odnosno imam kod jednog klijenta, ali u toliko malim kolicinama da me ne dira dal će dionica gore ili dole

zahvaljujem na napisanom jer sve napisano stoji i vrlo je realna analiza

Po meni dosta dionica u 5 valu od 5 i pri kraju. Ne ocekujte prevelike padove na puno dionica.
Dakle 5 val kad zavrsi, a ovaj mjesec hoce imat cete velika odbijanja na masu dionica. Zato lagano kupnja narednih 3-4 tjedna i kod okretanja pojacavanje.
Prosinac ce biti turbo zelen.

A solarisov dug koji stalno raste, ne baš privlačno stanje u top 10 ( ugo grupa + vlastite dionice) možemo reći da većinski ima 90% vlasništva….? Da barem imaju nekakvu dividendnu politiku, ali ništa za ostale dioničare.

...''I try to buy stock in businesses that are so wonderful that an idiot can run them. Because sooner or later, one will.''


A solarisov dug koji stalno raste, ne baš privlačno stanje u top 10 ( ugo grupa + vlastite dionice) možemo reći da većinski ima 90% vlasništva….? Da barem imaju nekakvu dividendnu politiku, ali ništa za ostale dioničare.

Neki su se nakrcali i kupili na vrhu i sad bi da raste. Ma svakako. Dogodine ce turizam gadno podbaciti pa cete imati sve turiste znatno jeftinije. Sad se rezu pozicije. Prvo su ih izreklamirali a sad ih uvaljuju.

Svim firmama koje rastu i razvijaju se dug raste. Nema tu nista loše. Loše je ako nemaju povrat na dug koji rade. Vlastite dionice se ne uracunavaju u vlasništvo pojedinca

Alias, hvala na odgovoru.
Što mali dioničari mogu očekivati tu? Kako se odnosi ugo grupa na skupštinama, koji su planovi daljnjeg razvoja, dali planiraju početi vraćati nešto preko dividendi?

...''I try to buy stock in businesses that are so wonderful that an idiot can run them. Because sooner or later, one will.''

To ne znam. Ne pratim previše našu burzu više. Naravno da bi i menadžment trebao uci u analizu, ali ovdje više radim s brojkama. Radio sam analize turista i većina njih je realno valuirana. Samo je solaris dosta podcjenjen zbog prodaje cerpa. I LRH su na ovoj cijeni OK, iako ne preferiram Opatiju. Stvarno ružan grad, a o plazama da ne govorim. Ako se to šta tamo imaju uopce moze nazvati plazom. Sad, može se reci i da je korf imao loš odnos s investitorima, pa se kasnije sve to popravilo. Da li je to moguce ovdje ocekivati ne znam. Sigurno investitori u solaris znaju bolje od mene kako se vlasnik odnosi prema njima, ali firma posluje stabilno, ulaže i razvija se, a to je najbitnije. Kažem, dionica nije pala zbog lošeg poslovanja, nego zbog specificnosti naše burze i prodaje dionica branitelja. Očito da vlasnik skriva dobit preko amortizacije, ali kasnije se u računovodstvu sve vrati na nulu, odnosno, sadašnja visoka amortizacija će kasnije postati duplo niža od prosjeka, pa će prikazivati i duplo višu dobit, kao i na to placati porez. Ne mozes ti skrivati dobit u nedogled.

Za kraj samo želim reci da bih preporucio svima da poslušaju peperminta. Zbilja čovjek ima znanje i ako kaže da slijedi 5 val i pileca konvergencija, onda ga trebate poslušati. Do sad je , a koliko ga pratim, imao prosjek pogađanja od 99%. Zbilja mi je drago da na ovom našem forumu imamo stručnjaka u tehničkoj analizi poput njega

A bas sam nest mislila kupovat u prosincu, kad ono, preporuka da kupujemo sada. 😂
Peppermint, koje su dionice na kraju vala?

New Report

Close