Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Za oko 2/3 vrijednosti portfelja izvješća izašla, vrlo sam zadovoljan, veseli me atgr i auhr koje sam dokupljivao do pred izvješće da im "poravnam" udjele s drugim dionicama u portfelju, jedino slabije izvješće ckml. Čekam ostatak.

Evo, to je to, mislim da nedostaje samo viro. U portfelju ne treba hvaliti dobre, jer ne strše, strše loše. Prema q3 izvješćima dionica koje je na začelju turista je arnt, a viro će sigurno biti najlošiji od ostalih kad mu izađe izvješće. Njega ću se rješiti odmah na početku 2019. da mi se vodi kao neoporezivi gubitak za tu godinu, osim ako se ne dogodi kakvo čudo i preokret poslovne situacije. Kod arnt dilema je jedino da li čekati ili ne „U svojim izvještajima za godinu završenu 31. prosinca 2016. godine Grupa je provela umanjenje vrijednosti imovine što je rezultiralo troškom u iznosu od 148,6 milijuna kuna u računu dobiti i gubitka za godinu završenu 31. prosinca 2016. godine za dio svoje imovine u Hrvatskoj. Društvo će razmotriti vraćanje dijela ili cjelokupnog iznosa umanjenja vrijednosti povezano s objavom rezultata za 2018. godinu“ da bi ova ružna djevojka izgledala ljepše i cijena se malo nabrijala na beauty contestu, sve opet ako se ne dogodi kakvo čudo.

Portfelj je ttm napravio preko 55000 kn čiste dobiti i preko 126000 kn EBITDAe, rekordno do sada. Što se tiče cijene može povući dvadesetak posto gore a da bude još uvijek fer vrednovan, P/E mu je oko 13 i EV/EBITDA ispod 7. Turisti vuku kao growth dionice s rastom poslovanja oko 10%, P/E nešto preko 15 i EV/EBITDA ispod 9. Preostalih oko pola neturističkih dionica u porfelju imaju rast poslovanja, a jeftine su i kao value dionice, s oko 12 P/E i EV/EBITDA nešto preko 5.

Zaključno, ne može se prognozirati kretanje cijena dionica, ali pri ovim cijenama konačno nakon dvije godine na ZSE ima dobrih prilika za kupovanje i jeftinih dionica u odnosu na poslovanje njihovih poduzeća.

Aj mi samo molim te reci što nisi prodao Viro na 700 ili barem 500 kn?
Već si čekao 100 kn da prodaš sa debelim minusom?
Mene čudi da uopće išta zaradiš s takvim načinom trgovanja.
Ajde lijepo recite kolega koliki Vam je minus na VIRU?


koja je onda najbolja BB dionica ?
…široko zaobilaziti Petrokemije, RIZove, Tehnike, Građevinare, Plovidbe, Vartekse, Đure za koje
je posrnuće moguće u bilo kojem trenutku….

A koliko vidim PTKM rast 400%, Tehnika 500%.. Baš te treba slušati. Umjesto mlatiti novce.
Npr ja sam Tehniku kupio po 36kn, 32kn i 39kn, nekih 700kom i prodao na 45,48 i 50kn. A da sam bio malo strpljiv mogao sam zaraditi 40.000 kn više sa samo 25.000 kn uloženih. Ovako samo 6.500 kn.
Ne bi se iznenadio da Dalekovod napravi 100%, RIZO 300% rasta, Tankerska Plovidba 200%,
VIRO 300% itd.


Janaf ne spominji, gomilaju lovu na računu, nemaju obveza, samo treba da nam netko i to popali, bojim se da bi i tu mogli zaigrati grose špile

Kolega purCo, evo info iz članka na seebizu, tako da čini se da grabe gdje još ima love:

http://www.seebiz.eu/petrokemija-u-privatnim-rukama-drzava-joj-nece-smjeti-pomagati-deset-godina/ar-184020/

“Janaf se od početka spominjao kao ulagač u Petrokemiju, a time je kompanija diverzificirala svoje poslovanje. U posljednjih nekoliko godina Janaf je utrostručio neto dobit i udvostručio prihode te investirao više od milijardu kuna u povećanje kapaciteta. U prvih devet mjeseci 2018. Janaf je povećao neto i bruto dobit za 18 posto čim je nastavljen trend rasta te državne tvrtke koju šest godina vodi Dragan Kovačević.

Ovih devet mjeseci ostvarena je neto dobit od 228,1 milijun kuna. Ukupni prihodi kompanije, koja bilježi nove suradnje i dugoročne ugovore u devet su mjeseci iznosili 537,5 milijuna kuna. Rashodi se konstantno smanjuju pa su i ove godine, u odnosu na isto razdoblje lani pali za više od 11 posto.”

Koliko Petrica moze “poloziti”, ne znam tko to moze namiriti, zivi bili pa vidjeli!

A široko zaobilaziti Petrokemije,

Apsolutno se slazem da je to upravo ono što zdrava logika nalaze.
Ali ako se u par minuta na njoj moze okrenuti jako fina lova (tipa kupis na 15, pa ti neki “genijalac” odmah digne cijenu na 17), tko bi tako nesto mogao odbiti….
Firma je, naravno, najgore moguce smeće…..ali u apsurdnoj drzavi vrijedi samo apsurdno trgovanje na istoj takvoj burzi, a na kraju se samo novac broji…..

Jos da napomenem da sam prije toga izgubio 5x vecu lovu na PODR, za koju sam bio apsolutno siguran da će posteno potegnuti nakon onakvog FI, ali hebes ti dionice koje su strogo kontrolirane……sve je to dzaba…..


Aj mi samo molim te reci što nisi prodao Viro na 700 ili barem 500 kn?
Već si čekao 100 kn da prodaš sa debelim minusom?
Mene čudi da uopće išta zaradiš s takvim načinom trgovanja.
Ajde lijepo recite kolega koliki Vam je minus na VIRU?

zato što na 700 i 500 još nisam bio u dionici pa nisam mogao ni izaći. ulazio sam na 400 i nešto krajem ožujka i početkom travnja 2017. i pogriješio, što ovdje stalno ponavljam. prije toga nisam u viru bio od siječnja 2014. ne znam zašto uopće odgovaram na ovakve fake news postove, treba ih ostaviti da vise neodgovoreni, a tko pročita i pomisli da je pepermint napisao nešto istinito njegova stvar.

3q magična tablica prema kombinaciji growth i value rangiranja, prvih 20 od promatranih 60:
LURA-R-A
AUHR-R-A
HTPK-R-A
SAPN-R-A
ADPL-R-A
MDKA-R-A
HT-R-A
HUPZ-R-A
ILRA-R-A
MAIS-R-A
RIVP-R-A
KODT-P-A
TUHO-R-A
PODR-R-A
ATLN-R-A
JNAF-R-A
ATGR-R-A
KOEI-R-A
ATPL-R-A
KRAS-R-A
Imam AUHR-R-A, SAPN-R-A, ADPL-R-A, ILRA-R-A, MAIS-R-A, RIVP-R-A, KODT-P-A, TUHO-R-A, ATLN-R-A, ATGR-R-A
Istiskivanje slijedi na HUPZ-R-A, to je bila krasna priča, nažalost sada gotova, a sa blizu 95% posto većinskog vlasništva odbija i LURA-R-A.
Država ima prste u četiri dionice što je dovoljan razlog da mi se teško odlučiti za njih, iako pri ovim cijenama i poslovanju JNAF-R-A mami. Ostaju za razmišljanje o ulascima HTPK, MDKA, HT i KRAS. Sad mi je žao da sam izašao iz MDKA.
Tablica se oslanja na postojeća izvješća, tako da ono loše ispušteno u njima ne može predvidjeti za poduzeća koja mogu biti na vrhu. Također ne može vidjeti skori kraj ciklusa cikličnih industrija ili skori preokret cijene robe kod commodity poduzeća koja isto tako mogu biti na vrhu. Dakle tablica ili sama po sebi nije dovoljna ili treba disperzirati da se pojedinačni gubitak utopi u ukupnom rezultatu. Tablica teško da će pogurati gore deep value prilike, a poduzeća u preokretu poslovanja vidjeti će tek kad je kasno, meni nebitno jer ne ulažem u takve stvari.

Evo još nešto iz magičnih tablica. Imam 11 zadnjih kvartala pospremljene svaku tablicu, koje se dionice najčešće ponavljaju kao bb? Evo prvih 16, svaka s brojem pojavljivanja u bb tablicama od ukupno 11:
HUPZ-R-A 11
JNAF-R-A 11
ILRA-R-A 10
AUHR-R-A 10
SAPN-R-A 10
ADPL-R-A 10
KOEI-R-A 9
HT-R-A 9
KODT-P-A 9
MAIS-R-A 9
TUHO-R-A 9
PLAG-R-A 8
CKML-R-A 7
ATLN-R-A 7
MDKA-R-A 7
ATGR-R-A 7
Da li bi ovo značilo da su ove dionice dionice za miran san? Iako imam sve osim hupz, jnaf, koei, mdka koje sam imao tijekom tih 11 kvartala i ht kojeg sam imao puno ranije sumnjam, nikad ne znaš što slijedi.

Za kraj, što je s ostalih 40 dionica koje promatram, što ima tamo? Ima nešto pristojnih poslovanja ali skupih dionica, banke i osiguravatelji u koje se ne razumijem, jedvaplovi i stečajgradnje koji još nisu potonuli, šečeraši u predinfarktu, kod brodogradilišta i lenac, zvijezda jedne sezone, se vratio gdje je bio ranije, agrokorke na odlasku i ono gdje država ima prste pa smrdi na socijalizam i crony capitalism.



Aj mi samo molim te reci što nisi prodao Viro na 700 ili barem 500 kn?
Već si čekao 100 kn da prodaš sa debelim minusom?
Mene čudi da uopće išta zaradiš s takvim načinom trgovanja.
Ajde lijepo recite kolega koliki Vam je minus na VIRU?

zato što na 700 i 500 još nisam bio u dionici pa nisam mogao ni izaći. ulazio sam na 400 i nešto krajem ožujka i početkom travnja 2017. i pogriješio, što ovdje stalno ponavljam. prije toga nisam u viru bio od siječnja 2014. ne znam zašto uopće odgovaram na ovakve fake news postove, treba ih ostaviti da vise neodgovoreni, a tko pročita i pomisli da je pepermint napisao nešto istinito njegova stvar.
[/quote]
Kolega dragi, iskreno kazem dragi jer jeste mi dragi. Samo sam zelio uputiti na cinjenicu da se stvari mogu lako promijeniti kod svih.
Trziste igra drukcije sada. Preoprezno je bez razloga. Npr ADPL bi trebao na 220-250kn a njega ruse. Jer su se osti ukrcavali po 70kn i treba naplatiti zaradu. Samo to htio reci. Rast 100-200% se unovcuje a ne pusta fer vrijednost. Isto je i kod pada,daj sto das.
Ali stvari se uvijek isprave samo treba pricekati.

New Report

Close