Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Znači podaci za EBIT (zarada prije kamata i poreza) na MD su točni naravno- dionica hrabri PVCM.
EBIT je mjera sposobnosti zarađivanja prije odbitka rashoda za kamate i poreza na dobit neovisna o strukturi kapitala i različitim obračunima poreza na dobit.
Preporučujem uvijek na zse.hr skinuti financijska izvješča na nekoj dionici koju promatrate kada izađu i pokušat napravit za vježbu primjere za nova izvješča po ovoj proceduri. Imat ćete među prvima informaciju ako ste marljivi i nećete morati čekati.

Znači tamo gdje su veći financijski prihodi (Pod oznakom AOP 131) od financijskih rashoda (Pod oznakom AOP 137) , (P>R) , pozitivnu razliku oduzimate od neto dobiti+poreza.

Primjer godina 2015-12 kons.r. (konsolidirano revidirano):
Kamate: 2675-1048 = 1627 (pozitivna razlika)
EBIT_2015= 22796(dobit) -1627(kamate) +0 (porez)= 21.17 (21169)

Tamo gdje su veći financijski rashodi od prihoda (P

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Samo naprijed Juka!
Treba više ovakvih praktičnih savjeta a manje drukera na ovom forumu. Možda i druge potakneš da ih podijele.

Odobrite zahtjev za prijateljstvom, da Vas možemo čitati prije odobrenja administratora! Hvala!

Hvala, ali Kako znate da je točno???
Jeste sigurni da nisam i vama prodao foru?
Otvorite oči i provjerite


Samo naprijed Juka!
Treba više ovakvih praktičnih savjeta a manje drukera na ovom forumu. Možda i druge potakneš da ih podijele.

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI


@hasenfefer
korigiraj brojke na milju kuna

Ok. Sorry gledao sam nogometne sažetke.
Malo mi je milju kuna malo:), ali pokušati ću prilagoditi da ipak ima veze s mojim.

INA 500.000 kuna s time da sam kupovao kada je bila dosta ispod 3.000 kn. Mislim da sam i napisao na temi INA da bi je trebalo kupiti (onda kada su bili u velikom gubitku jer su otpisivali investicije u Siriji)
ERNT 100.000 kn
ULPL 150.000 kn
LEDO 60.000 kn
Adris 50.000 kn

Ostatak cash, s time da je većina namijenjena Ledu ovisno o daljnjem razvoju događaja na toj dionici.
Prosjek mi je za sada dosta niski, pa vidjeti ćemo.

S time ako se vani zakuha (a sve mi se čini da se bližimo kraja Bulla) onda sve prodajem osim INE.
Iskreno se nadam ako baš Hrvati je ne žele spasiti, da će Rusi ući kao strateški partneri, i onda INA uz zadnje faze modernizacije Riječke i potpune modernizacije Sisačke rafinerije postaje ponovno ključan igrač u Srednjoj Europi i velika konkurencija MOLU.

Nema ništa bolje za neku kompaniju od konkurencije.

Lp


Zanimljivo mi je svakako sastavljanje portfelja za milju ali mislim da prije svega moramo biti realni i koliko toliko objektivni pa se pozabaviti budget portfeljima i sastavljanjem istih.

– potpuno vam je isto sastavljali portfelj za 1.000.000 , 100.000 ili 10.000 (kuna, eura ili dolara).
– % (postotak je uvijek isti).
– problem je jedino želite li veću ili manju disperziju,
– želite li stabilnost portfelja a to vam nosi manji rast ili brži rast ali to vam nosi puno veći rizik.
– kod manjih portfelja je problem cijena nekih dionica ili to što ne možemo portfelj kvalitetno disperzirati na puno više dionica a nemamo novaca za sve.

– ali i za tako male portfelje cca. 10.000kn imate riješenje koje je tu napisao gospon Igor9, ADRS, ADPL, ERNT, RIVP. u svaku po 25%.
– od ove gore nabrojene 4 dionice ja jednu nemam u portfelju, ali nije loša ako ju imate.

– s vremenom reinvestirate dividendu, dodajete nešto kuna i portfelj će rasti.

– I love this game.
Pozdrav !

@Juka

EV/EBITDA je super pokazatelj ali…

meni je puno draži EV/ neto dobit +amortizacija -CAPEX
tu možemo vidjeti i koliko je poduzeće uz sve kamate (ako imaikakvo financijsko zaduženje) sposobno zarađivati. amortizaciju dodajem takodjer ali oduzimam CAPEX jer badava poduzeću sva dobit ako za poslovanje konstantno mora investirati u materijalnu imovinu. Tada nikad para u tim firmama

Kako kaže veliki BUFFET, birajte tvrtke koje imaju uvijek isti proizvod, za koji nisu potrebna investiranja svakih pargodina u materijalnu imovinu, birajte tvrtke koje s godinama smanjuju materijalnu imovinu a povecavaju financijsku.

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


Ivana7 kad ste se tako lijepo zalaufali, da li može neka preporuka budget portfelja za nas mlade, da kapne koja kuna do 30-tih hehe
Ulaganje nekih 2000-4000kn godišnje, period 2-5 godina

– sada mi imamo novu domovinu, zove se EU.
– pa otiđite tamo ima posla, samo što vam tamo neće kapnuti koja kuna nego euri i to obilato.
– ako tamo čistite WC-je ne treba vam neko znanje jezika ili matematike.
– plaća će vam biti kao tu da ste saborski zastupnik.
– sramotno je pisati 2-4.000kn godišnje za investiranje 2-5g.
– tamo će vam to biti euri, a i to je veće za 7.5 puta od kune.
– a tek zadovoljstvo što nećete izdvajati jednu jedinu kunu za uhljebe, branitelje, penziće…

– I love this game.
Pozdrav !


Milju na JMNC i to je to 😉

– gospon Boss zar ne bi bilo bolje to malo disperzirati, ovako na prvu mi se čini malo rizično.
– np. uzmete malo Zvijezde proizvode odličnu majonezu pa LEDO što nedostaje njihovim sladoledima a tek Belje kravice, livadice sir, a ima još toga od Todexa, pa ono svaka dionica 25% ili 20%.
– ipak je vaš novac sigurniji kada disperzirate taj investicijski rizik.

– I love this game.
Pozdrav !


Stabilan dividendni prinos 3-4% i prosječan godišnji rast od 10 -tak% sasvim bi me zadovoljili.
Ništa ne mora preko noći, na brzinu i u godinu dana!

– evo to bi bilo to što vam je napisao gospon Podlanica, a ja godinama upravo o tome na ovoje temi.
– to bi bio taj rast 13-14%.
– uz malo trejda idealno bi bilo 15-20%.
– nekad se dogodi i fantastičnih preko 20%.

– trenutno je najveći problem država s totalno nepotrebnim porezom na trejd s parolom gubitak je vaš a dobit djelimo s vama – vaši uhljebi.

– I love this game.
Pozdrav !


Ništa ne mora preko noći, na brzinu i u godinu dana!

– što je to ???
– mora preko noći, na brzinu i u 9 mjeseci !

– I love this game.
Pozdrav !



Zanimljivo mi je svakako sastavljanje portfelja za milju ali mislim da prije svega moramo biti realni i koliko toliko objektivni pa se pozabaviti budget portfeljima i sastavljanjem istih.

– potpuno vam je isto sastavljali portfelj za 1.000.000 , 100.000 ili 10.000 (kuna, eura ili dolara).
– % (postotak je uvijek isti).
– problem je jedino želite li veću ili manju disperziju,
– želite li stabilnost portfelja a to vam nosi manji rast ili brži rast ali to vam nosi puno veći rizik.
– kod manjih portfelja je problem cijena nekih dionica ili to što ne možemo portfelj kvalitetno disperzirati na puno više dionica a nemamo novaca za sve.

– ali i za tako male portfelje cca. 10.000kn imate riješenje koje je tu napisao gospon Igor9, ADRS, ADPL, ERNT, RIVP. u svaku po 25%.
– od ove gore nabrojene 4 dionice ja jednu nemam u portfelju, ali nije loša ako ju imate.

– s vremenom reinvestirate dividendu, dodajete nešto kuna i portfelj će rasti.

sada mi imamo novu domovinu, zove se EU.
– pa otiđite tamo ima posla, samo što vam tamo neće kapnuti koja kuna nego euri i to obilato.
– ako tamo čistite WC-je ne treba vam neko znanje jezika ili matematike.
– plaća će vam biti kao tu da ste saborski zastupnik.
– sramotno je pisati 2-4.000kn godišnje za investiranje 2-5g.
– tamo će vam to biti euri, a i to je veće za 7.5 puta od kune.
– a tek zadovoljstvo što nećete izdvajati jednu jedinu kunu za uhljebe, branitelje, penziće…

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Hvala na odgovoru i preporukama!

Da sam želio napustiti hrv već bi to učinio. Nisam se školovao da čistim wc-e po bijelome svijetu niti se busam u prsa da ću biti milijunaš preko noći. U ovoj državi i sa ovakvim stanjem nitijedna investicija pa makar bila i 100 kuna definitivno nije sramotna.

Možda bih investirao više da sam rođen sa zlatnom žlicom u čubama i krovom nad glavom…



Ništa ne mora preko noći, na brzinu i u godinu dana!

– što je to ???
– mora preko noći, na brzinu i u 9 mjeseci !

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Kad je preko noći i na brzinu – za 9 mjeseci dobiješ – “ticker” koji treba idućih 20-30 godina stalno dokapitalizirati!

Čovjek mora biti dovoljno velik da prizna svoje pogreške, dovoljno pametan da od njih ima koristi i dovoljno jak da ih ispravi.

New Report

Close