Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


cudi tvrdoglavost u pristupu, ali dobro svatko je odgovoran za svoje postupke.


Mr.Wiseguy, ja da ulazem po tehnickoj iso bi pred jedno godinu dana allin na short s&p na oko 2021 bod. To je bio zicer, jel da?

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]



Točno. Ulaganje na temelju tehničke analize smatram kockanjem.

Sa drevilom se ne slažem u mnogo toga (pa i imamo samo 1 ili 2 iste dionice iako oboje imamo brojni portfelj) jer također smatram da treba puno toga uzimati u obzir i da E ne govori o dionici puno, ako nisi pogledao i interpretirao ostale stvari što je svakako subjektivno, ali takvo je investiranje. Treba se procjeniti i uložiti na temelju svojih odluka. I kako si reko, svak sam odgovara za svoje postupke, biva nagrađen ili kažnjen. I to je super!

Što se raspravljaš sa pametnjakovićem koji ne razumije osnove ulaganja i koji je imao više nego dovoljno bisera na ovom forumu samo kada se sjetim rasprava sa mnom.
Pitanje je i da li se radi o ozbiljnom liku ili se netko šali sa svima nama i lijepo smije na to što uopće raspravljamo sa njime.

Osobno mislim da se tehnička analiza ne može usporediti sa kockanjem, naime upoznao sam ljude koji su se obogatili na kockanju. Tehnička analiza je ipak više ezoterija iako naravno ponekad može imati i pozitivne učinke, ali u principu je ne treba uzeti za ozbiljno, eventualno kao pomoćni alat. Mislim, ja sam na tome diplomirao + davno u praksi iskušavao, ali pamenjaković uvijek ostaje pametnjaković i ne možeš mu dokazati, a možda je riječ i o komedijašu, kao što sam naveo ranije, to ne znamo.

lp
[/quote]
Pa mnogi se obogate na kockanju. Casina recimo, pa brokeri! Ima ih. A i pokerase zovu kockarima iako je to i strateska igra i posao te se uz pravu strategiju moze zaradivati.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Tocno. Jer je es poslije mog ulaza vidio 1950. To sto neki nisu dobacili do toga sto su futuresi, koja je vrijednost jednog es ugovora, koliki je maintance i intial margin, pa misle da mogu biti long kad es padne od 2100 do 1800, da bi se javili nakon 6 mjeseci i rekli vidi es je sada 2200, to je za rubriku vjerovali ili ne.
Treba nauciti prvo i razumiti sta je futures ugovor.


U pm, svatko li sve zna. A vrhunac znanja mu je instant kurs na youtubeu. Pa u koju pm svi brokeri koje si vjerojatno vidio barem na filmu gledaju na ekranima, tablicu množenja ili graf. Pa to i moja strina vidi. Daj se sredi i uči, i ne lupaj gluposti. Nema uspjesnog investitora uz sva moguca znanja a da ne pozna i ta. Nema.
Ja sam kako se to zove swing trader, i u biti firma i njezini fundamenti me ne zanimaju. Moj % zarade u prosloj godini od "swinganja" je 138%. A ne nekakvih tricavih 10-15% .
A drevil neka slaze svoj algoritam svetog grala, nek si ukljuci i par varijabli kao npr. utjecaj bumbarovog leta na povjetarac u turistickoj sezoni a samim time i na npr. Rivp.


Kazes da nema uspjesnog investitora, a da ne pozna TA? Bas nema? Znam ja jednog, moj frend Vojko Bifet, zaradio je milijune, al nije bas poznat. Kaze on:
“I realized that technical analysis didn’t work when I turned the chart upside down and didn’t get a different answer.”

Blago tebi kad te firme i fundamenti ne zanimaju. Znaci nebitno je jel netko Agrokoru posudio lovu ili nije. Ako propadne, propao je jer na grafu nije postojala potpora, a ne zato jer vise nema love ako Agrokor ne bude mogo placat! Lol! Blago tebi!

Hvala za kritici za videa. Al nisi dobro pogledao. Nisu to nikakvi kursevi ni lekcije. Samo moja razmisljanja i pogledi i poticaji drugima na razmisljanje. Jedva cekam napravit o TA! 🙂

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Pa to se vidilo iz avijona da je prekupljeno, kao i ako ne ovakav pad ali barem moguca korekcija. I to bas iz grafa glupog. I onda uzmes reward risk i izadjes s 20% a ne cekas 50. I tako 20 po 20 pogaca.
A to sta bafi tako kaze, on si to moze dozvoliti, normalno. I u pravu je, ali i kad ga okrenes vidit ces zakonitosti. Cudno, ezoterija cista.a da sam pogledao ovaj youtube uradjak nisam, aki ako je tvoj budem. Malo kasnije, moram najprije rucak skuhat.
A za swingeraj od 3-5 dana ili iznimno malo duze fundamenti nisu vazni, to znas.burza je kocka teska, i stavit lovu na nesto na godinu, dvije je rizik too much. Uvijek je manje na kraju vise. Take money and run. Ili u prijevodu kako bi zene rekle, bolje mali u ruci nego veliki na grani.


A za swingeraj od 3-5 dana ili iznimno malo duze fundamenti nisu vazni, to znas.burza je kocka teska, i stavit lovu na nesto na godinu, dvije je rizik too much. Uvijek je manje na kraju vise. Take money and run. Ili u prijevodu kako bi zene rekle, bolje mali u ruci nego veliki na grani.

Povijesni podatci pokazuju upravo suprotno od toga sto ti govoris. Cim duze, manji rizik. Al eto, umjesto da se bavis ezoterijom, bolje bi bilo da ti nesto naucis iz povijesti. Cudno za nekog tko samo gleda proslost (graf), da ga ne zanima povijest i rezultati u proslosti… A kockara je uvijek bilo i bit ce. I uvjek su tu oni kojima dobro ide. Jer kockar kad padne nema ga vise. I uvjek ih novi naivci zamjenjuju koji znaju da mogu bolje prognozirati nesto sto je slucajno, a ono bitno (fundamentalno) zajemaruju…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


“McNamara fallacy” je odavno napustena stvar, samo kad se trguje na ovoj neefikasnoj i nelikvidnoj burzi, dok dode iz guzice u glavu treba izgubiti par godina.

Od koga je napuštena, od polupismene ekipe koja nema pojma o čemu lupeta?
McNamara je općenita sistematska greška u analizi koja se može javiti u svemu od sijanja graha, preko analize dionica, do lansiranja satelita u orbitu.
Napustiti je može samo onaj tko je napustio i razum.
Doduše, to se očito i desilo ekipi koja vjeruje da cijena dionice nema veze sa sposobnosti firme da bude profitabilna, tj. sa fundamentima.

Srećom, i za ovo što ti izvodiš postoji naziv, Dunning-Krugerov efekt: http://rationalwiki.org/wiki/Dunning-Kruger_effect

Koliko su imali ameri poslije 5 godina “stednje” da bi im djecica isla na koledz. Recimo kupili 2004 a djecica stasala 2009 i cekaju da odleprsaju na fax? Ha
Povijesni podatci su jedno, a obrasci su drugo. Obrasci se formiraju iz nekoliko nacina ponasanja krda i nema ih bezbroj, uvijek se vrte isti. Jer se i psihologija trgovanja temelji na par emocija, ljutnje, ushita, lakomosti itd pa shodno tome i obrasci.
Da sam pedantan i organiziran kao devil, tocno bih mogao opisati svoje k/p po obrascima. I to sa 90% tocnoscu. Ako se pogrijesi tj izjalovi onda je stoploss. To je majka trgovanja. Obrasce moze svatko uociti, a za nauciti kako i gdje uci tj, izaci po pravilima treba znanje i rad i dusciplina kao u svakom poslu.
Istina je da sam najvise zaradio, skoro se obogatio kad sam najmanje znao. ali sam se ukljucio 2002. Ali ti je bila sreća.


Točno. Ulaganje na temelju tehničke analize smatram kockanjem.

Ma da je bar kockanje.
Kod kockanja barem točno znaš koje su ti vjerojatnosti za dobitak ili gubitak, kod tehničke analize pojma nemaš.
Tehnička analiza je oblik modernog praznovjerja, tj. nalaženja uzoraka tamo gdje uzoraka zapravo nema.

Taj način funkcioniranja ljudskog mozga je relikt našeg evolucijskog razvoja u savani, gdje je bilo puno oportunije uočiti uzorak tamo gdje ga nema, nego promašiti uzorak tamo gdje ga ima. Jer puno je bolje pobjeći od grma gdje se čini da se skriva tigar iako on možda nije tamo, nego ne pobjeći a on stvarno bude tamo.
Drugim riječima, preživljavanje snažno nagrađuje uočavanje uzoraka tamo gdje ih nema, tj. lažnih pozitivnih signala i ljudi to rade instinktivno.

Problem je kad ljudi ne shvaćaju da burza nije savana i da postoje puno bolje metode analize od paleolitičkih, nego dopuštaju da im primitivni dijelovi mozga upravljaju odlukama.
Doduše, to je problem za njih jer će pogubiti novac. Za burzu je dobro jer pružaju likvidnost, a za racionalnije investitore je dobro jer se taj novac prelijeva njima u džep.

A 95% ljudi gubi, jer su silom prilika presli u dugorocne, ili su iz paradigme da ima kruha bez motike pali na ono kupi i zaboravi. Tema je trivijalna i izlizana, ali nista se ne dogadja. Strategija je na papiru i pojedinacno za odabrane dionice, ceka se signal kojeg nema. Kad ce, ne zna se. Da li ce, hoce. Ajd i ne potezi me vise za rijec, domačice imaju i vaznijeg posla.

Evo, What je SVE reko:


Doduše, to je problem za njih jer će pogubiti novac. Za burzu je dobro jer pružaju likvidnost, a za racionalnije investitore je dobro jer se taj novac prelijeva njima u džep.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Vidi ovo na slpfu, graf kao od majke Tocno u bod, knjiški. A?
Kako kaze moja draga prijateljica, gdje smo ono stali?

New Report

Close