Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

cijena dionica se krece po multifraktalnim uzorcima koji nisu unaprijed spoznatljivi, dakle “trend” u smislu da znamo u kojem smjeru ide cijena i kada smjer pocinje i kada zavrsava je nespoznatljivo.
U pravu ste, normalno. Medjutim ti fraktali cijepaju trend u iznimno jednostavne i predvidljive obrasce. Pa nam ti obrasci ipak daju neku statisticki prihvatljivo mogucu naznaku buduceg kretanja cijene.
Nego vidim vi ste odustali od ta i ewt, a koliko se sjecam bili ste dobri u tom. Ali crtanje je jedno, a trgovanje drugo.


Kakav odnos s dionicarima ima veze da li su izdali dividendu, odnos s dionicarima su informacije transparentnost s dionicarima itd, ne bi da su radi vas isplatili dividendu u prvom redu su to napravili radi sebe ?

Pa radi sebe jer su dioničari. I ja sam. I zato nema ništa protiv.
Također, ono što je bilo bitno prikazalo se, nema rolanja.
I zato smatram da je to ok praksa.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Gospon Drevil već ste dosadni sa svoim esejima…pritaji te se …

Bit foruma je da se slobodno iznose mišljenja. Nisam ni pro ni kontra Devila, neka čovjek slobodno piše. A ti ako ga ne želiš čitati, stavi ga na ignore i miran si. Bez zamjere.





Glavni problem pristupa kakav je drevilov je tzv. “McNamara fallacy”.
U tom se slučaju čovjek više ili manje slijepo drži onih podataka koji su mu servirani u kvantitativnom obliku, a sasvim (ili samo previše) zanemaruje bitne podatke koji mu nisu servirani u obliku brojeva.

“The first step is to measure whatever can be easily measured. This is OK as far as it goes. The second step is to disregard that which can't be easily measured or to give it an arbitrary quantitative value. This is artificial and misleading. The third step is to presume that what can't be measured easily really isn't important. This is blindness. The fourth step is to say that what can't be easily measured really doesn't exist. This is suicide.”
— Daniel Yankelovich “Corporate Priorities“

Konkretno, u ovom slučaju se previše zanemaruju efekti kvalitete menadžmenta i većinskog vlasnika, kao i kompetitivna prednost firme.
To su ključne stvari, bitne jednako kao i P/E (pogledajte npr. primjere BCIN, KOEI ili LEDO).
Drevil pogrešno misli da izbjegava biase ako se fokusira samo na dostupne brojeve, jer sve ostalo je “subjektivno”. No tako zapravo uvodi ovaj bias, koji može biti ubojit (vidi slučaj LEDO).

Rješenje se vjerojatno nalazi u tome da se npr. oformi lista vrlo specifičnih kriterija po kojoj će se procijeniti ovi parametri koji nisu dostupni u obliku broja u godišnjem izvještaju ili na mojedionice.com.
Dakle, da se po istim kriterijima (ovaj zahtjev već riješava većinu subjektivnih biasa) procijene te karakteristike, recimo ocjenama od 1 do 10 i dobije broj koji se onda može uspoređivati kao i P/E, ROE i ostali brojevi.

konacno post pametan i konstruktivan:
-razumijem, slazem se, svjestan sam problema,
-spreman sam koristiti kvalitativno izrazene varijable, ali pokusavam izbjeci koristiti nesto sto nije sigurno da li uopce postoji,
-negativne podatke tipa koliko je vecinski % vecinski, ili koliko je drzava suvlasnik neko vrijeme sam imao u formuli, pa sam to poslije izbacio.
-ne mislim da izbjegavam baise vec se nadam da im razvodnjavam vjerojatnost pojave brojem dionica, hocu reci ne mogu bas sve dobro poslujuce kompanije imati mracnu tajnu. nazalost to nije u svim vremenima dovoljno.
-ako vam se da predlozite te varijable i njihove kategorije ili kriterije, lako cemo onda slagati skalu za svaku od njih ili ih drzati binarnima.
[/quote]

A kak bi bilo to da naučite odrediti trend , pa investirate u dionicu s rastućim trendom ?

[/quote]

cijena dionica se krece po multifraktalnim uzorcima koji nisu unaprijed spoznatljivi, dakle "trend" u smislu da znamo u kojem smjeru ide cijena i kada smjer pocinje i kada zavrsava je nespoznatljivo.
[/quote]j

Objasnio vam je Kirkman.
Pravila postoje.
Ali ih treba znati.

dobar 🙂

"Nikad čovjek ne može da kaže onoliko mudrosti koliko može da prešuti gluposti" top spameri 1 serislav 2 zorangutan 3 trial

Ne znam zašto neki napadaju Drevila..zato jer je Agrokor puko ko kokica i povukao cijelo tržište a to Drevil u svojim tablicama nije vidio?
Što ćemo rusima onda reći koji su uludo ulupali više od miljarde eura???


Ne znam zašto neki napadaju Drevila..zato jer je Agrokor puko ko kokica i povukao cijelo tržište a to Drevil u svojim tablicama nije vidio?
Što ćemo rusima onda reći koji su uludo ulupali više od miljarde eura???

tako je , gosp Drevil je oduvijek dobronamjerno pisao, tko ga je slijedio mogao je lijepo zaradit sve ove godine, a bezobzira na agrokor jos uvijek je u plusu.

best buy će uskoro biti sve koje se budu mogle unovčiti, za sada je RIVP jedina na dobrom putu



Ne znam zašto neki napadaju Drevila..zato jer je Agrokor puko ko kokica i povukao cijelo tržište a to Drevil u svojim tablicama nije vidio?
Što ćemo rusima onda reći koji su uludo ulupali više od miljarde eura???

tako je , gosp Drevil je oduvijek dobronamjerno pisao, tko ga je slijedio mogao je lijepo zaradit sve ove godine, a bezobzira na agrokor jos uvijek je u plusu.
[/quote]
Ma da je i izgubio sve, svaka mu čast! Ko ga ne želi čitati, nek ga stavi na ignore. Čovik piše JASNO, ISTINITO, ima SVOJ STIL, NE OBMANJUJE. I što drugo treba? Da je svaku, ali svaku kupnju krivo napravio i da je pogubio milijune, opet svaka mu čast i nek piše. Jer ima 1 nadimak i ne laže. To je dovoljno.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]




Ne znam zašto neki napadaju Drevila..zato jer je Agrokor puko ko kokica i povukao cijelo tržište a to Drevil u svojim tablicama nije vidio?
Što ćemo rusima onda reći koji su uludo ulupali više od miljarde eura???

tako je , gosp Drevil je oduvijek dobronamjerno pisao, tko ga je slijedio mogao je lijepo zaradit sve ove godine, a bezobzira na agrokor jos uvijek je u plusu.
[/quote]
Ma da je i izgubio sve, svaka mu čast! Ko ga ne želi čitati, nek ga stavi na ignore. Čovik piše JASNO, ISTINITO, ima SVOJ STIL, NE OBMANJUJE. I što drugo treba? Da je svaku, ali svaku kupnju krivo napravio i da je pogubio milijune, opet svaka mu čast i nek piše. Jer ima 1 nadimak i ne laže. To je dovoljno.
[/quote]

Ma tko uopće napada Dervila?

Vodi se diskusija o ispravnom investiranju.

Neki tvrde da to sto dervil predlaže i radi nije ispravno i efikasno.
To je to.


Ma tko uopće napada Dervila?

tigrus, dragi:


Gospon Drevil već ste dosadni sa svoim esejima…pritaji te se …


dobar 🙂

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Neki tvrde da to sto dervil predlaže i radi nije ispravno i efikasno.

A to koliko njegovo nije ispravno i efikasno se jasno moze izracunati, za razliku od tvog kockanja. Mislim da rekonstrukcijom njegovog pisanja moglo bi se procjeniti u par postotaka koliko je u plusu. Al zato za tvoje kockanje…. 😉 Al, to valjda ni ti ne znas kad se jos drzis toga… Mama mia, sto bi to bilo da zbrojis sve koliko si dobio i izgibio… S naknadama, naravno… Uf… Al naravno, niko ti ne smeta da pises. Dok ne obmanjujes i navlacis! 😉

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close