Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Primjer dobrog odnosa prema dionicarima je recimo Jdos. Usprkos znacajnom pusingu zbog agrokorskih derivacija tresnuli su divku ko da nis nije bilo. Time se salje poruka: cvrsti smo, stabilni i necemo odustajati od dobrih obicaja. Imam jdos, ne drukam jer ne prodajem prije BV.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Kakav odnos s dionicarima ima veze da li su izdali dividendu, odnos s dionicarima su informacije transparentnost s dionicarima itd, ne bi da su radi vas isplatili dividendu u prvom redu su to napravili radi sebe ?

Ignore : renči

..ovdje je službeni jezik japanski…..pokušavam razumjeti, između redova o čemu razgovaraju…
šta je stvarna tema razgovora i koji su neki najosnovniji zaključci…ali, fakat ..ne znam…

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!




@drevil

Kazete da ste izasli iz Agrokorovih dobavljaca i onda u 20 bb stavite sapn, koes i mdka, malo kontradiktorno

jedno je lista najbolje plasiranih koju radim po nekom protokolu izracuna, i tu ne mogu volim/ne volim i mislim/nemislim jer sustav gubi smisao ako nakon njegovog rezultata ja to proizvoljno ubacujem-izbacujem, a drugo je moj portfelj gdje razlike u sastavu prema prvih dvadeset nastaju jer si a) dozvoljavam ograniceno subjektivno i gdje b) kaskam za listom jer ne trgujem tako intenzivno. zato se brojevno iz fi sapn, koes i mdka jos drze u prvih 20, a u portfelju sam od njih ostavio samo mdka i sad mi krivo kad je osvanuo fi q1 s 143 mkna jednog poslovnog partnera u problemima. mozda grijesim, mozda dobavljaci poslovno prodju neokrznuti i povrate cijenu dionica u kracem roku.

inace moj portfelj je sada:
7,7% rivp
6,5% mdka
7,5% plag
6,7% hupz
7,4% kodt
6,6% mais
7,2% ilra
6,7% arnt
6,7% tuho
5,8% ckml
5,1% viro
4,3% ledo
5,3% jnaf
5,4% hbrl
4,6% koei
3,7% atln
2,5% auhr
0,4% cash

[/quote]
Nema ti IPKK a znam da si ga imao?


..ovdje je službeni jezik japanski…..pokušavam razumjeti, između redova o čemu razgovaraju…
šta je stvarna tema razgovora i koji su neki najosnovniji zaključci…ali, fakat ..ne znam…

Moraš odmah pročitati Hesseov roman “Igra staklenih perli”, i tek onda ćeš uhvatiti djelić onoga što su gornji autori mislili. Naizgled gornja raspra izgleda kao fundamentalno intelektualno pres….nje, ali nou ispod magle privida krije se najtajnija istina koju samo odabrani kuže. Znači roman u ruke.



..ovdje je službeni jezik japanski…..pokušavam razumjeti, između redova o čemu razgovaraju…
šta je stvarna tema razgovora i koji su neki najosnovniji zaključci…ali, fakat ..ne znam…

Moraš odmah pročitati Hesseov roman "Igra staklenih perli", i tek onda ćeš uhvatiti djelić onoga što su gornji autori mislili. Naizgled gornja raspra izgleda kao fundamentalno intelektualno pres….nje, ali nou ispod magle privida krije se najtajnija istina koju samo odabrani kuže. Znači roman u ruke.
[/quote]

Ma dajte Kirkman, pa neće ova dvojica ništa zaraditi sa tim potragama za svetim gralom.

Oni od šume ne vide drvo.



inace moj portfelj je sada:
7,7% rivp
6,5% mdka
7,5% plag
6,7% hupz
7,4% kodt
6,6% mais
7,2% ilra
6,7% arnt
6,7% tuho
5,8% ckml
5,1% viro
4,3% ledo
5,3% jnaf
5,4% hbrl
4,6% koei
3,7% atln
2,5% auhr
0,4% cash


Nema ti IPKK a znam da si ga imao?
[/quote]

nisam nikad imao ipkk koliko se ja sjecam, a imam i u excelu svih 115 prodaja u ovih 9 godina i ne vidim ga.


Primijetite da nisu ni brojevi u financijskim izvještajima svi potpuno objektivni. Pritom ne mislim na muljaže Agrokor tipa, nego na normalne subjektivne procjene koje ljudi tamo donose kad odlučuju kakvu će amortizaciju obračunati, kakve će rezervacije obračunati, i slično.
Pa ne vidim zašto bi se to uzimalo u obračun kad se radi rang lista dionica, a vaše procjene kao investitora o kredibilitetu većinskog vlasnika i uprave ili kompetitivnoj prednosti ne bi.

Dakle, to bi se moglo raditi ovako:

1) Za odnos većinskog prema manjinskim dioničarima pobrojite sve odluke koje je većinski napravio na štetu manjinskih, a u korist većinskog i onda ih oduzmete od broja 10. (Odluke koje su na štetu i manjinskih i većinskog kao npr. ova Adrisova o posuđivanju Agrokoru tu ne bi ulazile, jer se radi samo o lošoj poslovnoj odluci koja na sve utječe jednako, a ne krađi od jedne klase dioničara.)
Tako ćete dobiti rang listu firmi po kvaliteti i poštenju većinskog vlasnika.

Primjeri takvih odluka bi bili onaj slučaj sa SLRS i kreditima, HT-ov kredit po 0% kamate većinskom vlasniku, AUHR i slično.

2) Odnos općenito prema dioničarima. Za to bi se mogla napraviti slična rang lista, a signali lošeg odnošenja prema (svim) dioničarima bi bili npr. ponašanje firmi poput KOEI i BCIN, koje uopće nisu orijentirane stvaranju vrijednosti za dioničare iako su profitabilne i isplaćuju mizernu dividendu unatoč tome što ostatak novca ne reinvestiraju.

3) Kompetitivne prednosti. To su brandovi, monopoli, monopoli nad prirodnim resursima i slično.
Ta svojstva se ogledaju u NPM i EBITDA marži, dakle kvantitativni pokazatelji već djelomično postoje, koje onda efikasna tržišta valoriziraju kroz viši P/E. I upravo zato je ovo ključan pokazatelj, jer bez toga, gledajući samo P/E, uspoređujete kruške i jabuke.
Npr., pri istom P/E, MDKA ili neki građevinac sa svojim NPM od 0.5-2% nikako nisu jednako dobra kupnja kao recimo ATLN sa NPM od 50%.
Razlika u margini sigurnosti koju ti biznisi imaju je drastična.

4) …

odlicno, ako sma dobro shvatio sazeto:
1) proci unatrag po novostima izdavatelja i naci stetne ili potencijalno stetne odluke za dionicare
2) pozitivno za dionicare je ako je godisnja dobit
a) upotrebljena za otkup i ponistenje dionica,
b) upotrebljena za dividendu, skoro jednako dobro kao a) osim poreza,
c) iduce godine dobit je proprocionalno narasla prema zadrzanoj lanjskoj dobiti,
ako je dobit zadrzana a nije rezultirala u buducem porastu dobiti dionicari su na steti, jer su novce mogli negdje drugdje bolje oplodjivati
3) gledano kroz bilo koju od profitnih marzi, deblja marza veca sigurnost, ili obrnuto kod tanke marze mala promjena parametara poslovanja okrece poduzece u nisko dobitno ili gubitasa.
je li bi to bilo to?
jos ideja?




inace moj portfelj je sada:
7,7% rivp
6,5% mdka
7,5% plag
6,7% hupz
7,4% kodt
6,6% mais
7,2% ilra
6,7% arnt
6,7% tuho
5,8% ckml
5,1% viro
4,3% ledo
5,3% jnaf
5,4% hbrl
4,6% koei
3,7% atln
2,5% auhr
0,4% cash


Nema ti IPKK a znam da si ga imao?
[/quote]

nisam nikad imao ipkk koliko se ja sjecam, a imam i u excelu svih 115 prodaja u ovih 9 godina i ne vidim ga.
[/quote]
Gospon Drevil već ste dosadni sa svoim esejima…pritaji te se …




inace moj portfelj je sada:
7,7% rivp
6,5% mdka
7,5% plag
6,7% hupz
7,4% kodt
6,6% mais
7,2% ilra
6,7% arnt
6,7% tuho
5,8% ckml
5,1% viro
4,3% ledo
5,3% jnaf
5,4% hbrl
4,6% koei
3,7% atln
2,5% auhr
0,4% cash


Nema ti IPKK a znam da si ga imao?
[/quote]

nisam nikad imao ipkk koliko se ja sjecam, a imam i u excelu svih 115 prodaja u ovih 9 godina i ne vidim ga.
[/quote]

Pa samo dvije stranice unazad 28.05 naveli ste IPKK u 20 bb mislim, pretpostavio sam i da ste u posjedu dionice također.




Glavni problem pristupa kakav je drevilov je tzv. “McNamara fallacy”.
U tom se slučaju čovjek više ili manje slijepo drži onih podataka koji su mu servirani u kvantitativnom obliku, a sasvim (ili samo previše) zanemaruje bitne podatke koji mu nisu servirani u obliku brojeva.

“The first step is to measure whatever can be easily measured. This is OK as far as it goes. The second step is to disregard that which can't be easily measured or to give it an arbitrary quantitative value. This is artificial and misleading. The third step is to presume that what can't be measured easily really isn't important. This is blindness. The fourth step is to say that what can't be easily measured really doesn't exist. This is suicide.”
— Daniel Yankelovich “Corporate Priorities“

Konkretno, u ovom slučaju se previše zanemaruju efekti kvalitete menadžmenta i većinskog vlasnika, kao i kompetitivna prednost firme.
To su ključne stvari, bitne jednako kao i P/E (pogledajte npr. primjere BCIN, KOEI ili LEDO).
Drevil pogrešno misli da izbjegava biase ako se fokusira samo na dostupne brojeve, jer sve ostalo je “subjektivno”. No tako zapravo uvodi ovaj bias, koji može biti ubojit (vidi slučaj LEDO).

Rješenje se vjerojatno nalazi u tome da se npr. oformi lista vrlo specifičnih kriterija po kojoj će se procijeniti ovi parametri koji nisu dostupni u obliku broja u godišnjem izvještaju ili na mojedionice.com.
Dakle, da se po istim kriterijima (ovaj zahtjev već riješava većinu subjektivnih biasa) procijene te karakteristike, recimo ocjenama od 1 do 10 i dobije broj koji se onda može uspoređivati kao i P/E, ROE i ostali brojevi.

konacno post pametan i konstruktivan:
-razumijem, slazem se, svjestan sam problema,
-spreman sam koristiti kvalitativno izrazene varijable, ali pokusavam izbjeci koristiti nesto sto nije sigurno da li uopce postoji,
-negativne podatke tipa koliko je vecinski % vecinski, ili koliko je drzava suvlasnik neko vrijeme sam imao u formuli, pa sam to poslije izbacio.
-ne mislim da izbjegavam baise vec se nadam da im razvodnjavam vjerojatnost pojave brojem dionica, hocu reci ne mogu bas sve dobro poslujuce kompanije imati mracnu tajnu. nazalost to nije u svim vremenima dovoljno.
-ako vam se da predlozite te varijable i njihove kategorije ili kriterije, lako cemo onda slagati skalu za svaku od njih ili ih drzati binarnima.
[/quote]

A kak bi bilo to da naučite odrediti trend , pa investirate u dionicu s rastućim trendom ?

[/quote]

cijena dionica se krece po multifraktalnim uzorcima koji nisu unaprijed spoznatljivi, dakle “trend” u smislu da znamo u kojem smjeru ide cijena i kada smjer pocinje i kada zavrsava je nespoznatljivo.

Gospon Drevil već ste dosadni sa svoim esejima…pritaji te se …
ma znas da si u pravu

New Report

Close