Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

KressoM
vidim da podcjenjuješ što se sve može dogoditi prilikom dramatičnog pada burze….
Možda ćeš razumjeti o čemu ti pričam ako tome ikad postaneš svjedok, na vlastitoj koži…do tada, sretno ti bilo…

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))

Naravno da ne podcjenjujem! Kao ni grozne stvari koje se mogu dogoditi prelaskom ceste. No, ako se drzis nekih pravila, pogledas lijevo i desno pa prelazis, drasticno smanjujes opasnost pelaska ceste. Iako, cak i tada ti se moze svasta dogoditi. Cak i prelaskom na zeleno svjetlo. E sad, zamisli da ides prolaziti cestu bez gledanja, na osjecaj? Jel bi to bilo pametno? A zasto je onda to pametno na burzi?

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Nije baš neka usporedba, ali ok…nadam se da ćemo u nekoj budućnosti (bližoj ili daljoj) imati priliku prokomentirati kako smo prošli u nekoj ozbiljnijoj korekciji…do tada ću te ipak pozdraviti…

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))


Drevil koje multipke će Ti biti znak za izlazak?

Dakle ne mogu pogoditi ni vrh ni dno ciklusa, vec procjenjivati skupocu/jeftinocu cijena dionica sto je samo za sebe dovoljno ali i vjerojatno korelira s grubom fazom ciklusa. Ja razmisljam (sada, hocu li biti pametniji ili gluplji ili pohlepniji ili neoprezniji kad dodje do tih razina ne znam), ponderirani P/E portfelja 16,5 prestani doinvestirati cash u dionice, akomuliraj ga za ulaz poslije korekcije, 18 prestani doinvestirati dividendu, akomuliraj je za ulaz poslije korekcije, preko 20 poceti lagano izvlaciti porcije portfelja u cash, ako se slom dogodi prije, imam u orocenjima za okoristiti se situacijom jacim doinvestiranjem. Sve to nije samo za izbjeci gubitke, mozda u velikoj korekciji u dobrim poduzecima izgubis sam zaradjeno u zadnjem dijelu ludnice i to nadoknadis u godinama iza korekcije te je tu Kresso u pravu, ali uspjesno odvoziti veliku korekciju van-unutra o cemu ja mastam je pretvoriti, karikiram, a mozda i ne, milijun kuna u deset gledano par godina iza korekcije. E sad, da imam deset bilo bi mi mozda cak i svejedno, i mozda bih bio sav unutra svo vrijeme jer napuhani ili ispuhani portfelj, sve bi to bilo u zoni fym.

Napokon sam gotovo 100% u dionicama.
Bilo bi bolje da nemam ni BELJE ni VUPIK nakon pada kreditnog rejtinga AgrokoraPričekajmo objavu FI.
Bit ćemo pametniji.
Sve ostalo mislim da drži vodu.
U Crobex ulaze ZB,VPIK i VDKT.Imam sve tri.
Iz Crobexa ispadaju LKRI,VART zbog nelikvidnosti,pa ih nemam.
ADPL ulazi u elitu tj.u Crobex 10,a očekujemo i objavu predujma dividende oko 1.Dostatno da je držim
i u rastu kratim.
Nakon objave poslovnih rezultata ERNT sav slobodni keš sam skucao unutra,čekam vas na ASKu.
Logično da imam građevinare,THNK malo više i INGR manje,VDKT skratio zbog nelikvidnosti ne mislim na dionicu nego na stanje keša na računu.
Sve ostalo kratkotrajne trejd pozicije.
Od početka godine 17,26% rasta.U četvrtak je bilo još više jer su pali VPIK,ZB,ADPL,THNK a ERNT i Belje malo povukli..

Med i mlijeko teče u potocima,dokle””’
Da li ću sutra naći malo keša radi kupnje dobrih izvješća npr.ZABA,ATGR možda i VDKT.Da li će biti vremena za šoping.
RIVP ne dolazi u obzir,a za ARNT nisam dovoljno pametan.Promatram sa strane,čak ni trejd me ne interesira u tim skupim izdanjima.

Neda mi se provjeravati pa cu ti vjerovati na rijec ali ne mogu vjerovati da VPIK ulazi u Crobex. A i ako udje, izlazi odmah na sljedecoj reviziji bez dileme.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.


Ne kazem ja za prodaju, nego za kupnju! Upravo Kostolany i takav nacin razmisljanja dovelo te do toga da kupujes ono sto NE VRIJEDI tih novaca! Da si tada kupovao ono sto vrijedi ne bi te bilo strah pada i nestanka bida jer:
a) oporavit ce se
b) kompanija ce opravdati ulozeni novac
c) ako dovoljno padne imat ces opet priliku povoljno uci prije nego se oporavi.

A vi ko obicni leminzi… Krdo.

Pridruzit cu se kolegama i reci da nije tako jednostavno kako ti je prezentirano u knjizi, onaj koji nije iskusio to analizom proslosti na temelju podataka danas ne dobiva ni 10% slike. Sve knjige o investiranju ipak u velikom dijelu stavljaju vaznost na psihologiju kako samog trejdera tako i ostalih sudionika, a to je nesto sta iz knjige ne mozes naucit jer to nije neki zakon brojeva to se stjece kako iskustvom tako i ulaganjem u sebe. Ako ces tako gledat evo primjer samo Adrisa onda je cijena adrisa bila ista kao i danas, a valuacije sa strane dobiti onda su cak bile i nesto bolje i evo sada kada gledas tu dionicu ne mozes rec da je skupa niti da je precijenjena, a opet je ona pala tada na 150kn, dionica bez dugova i koja ni tada kad je kriza pocela nije ostvarivala manje dobitke nego prije krize niti je postojao neki rizik od propasti, a opet je tako nisko bila i tu ti nikakva valuacija nebi pomogla jedina utjeha bi ti bila da se evo kao kvalitetna kompanija jedna od rijetkih vratila pa ne bi izgubio lovu al bi ni manje ni vise potrosio 10 godina cekajuci.

Najbitnija stvar koja ce ti odredit da li bit u dionicama ili ne nema veze sa samom valuacijom same dionice vec iskljucivo globalno i unutarnje stanje ekonomije i pracenje toga jer od tu svi potresi pocimlju i nadziru, a kamatne stope su jedne od najbitnijiih stvari za pratit i uzroci koji dovode do mjenjanja istih.

A sta se tice same psihologije forex trziste je odlicno mjesto da vidis kako stojis sa psihologijom samog sebe jer tu mozes u kratkom vremenu iskusit sva promjena stanja unutar sebe povezana sa trgovanjem i samu percepciju rizika i kako utjece na aspekte trovanja, ali tu ne preporucam nikome riskiranje u pocetku s kapitalom vecim od kojih 500/1000 eura, samim demo racunom taj dio ne mozes iskusit.

Ignore : renči

U doba krize bio sam na trzistu i bilo je gadno. Ne ponovilo se, mada jedan dan hoce. Tko nije prezivio gubitak od 90% ulozenog, i jos uvijek nije povratio ulozeno ,ne zna kako to stvarno izgleda.
Mali prilog diskusiji.



Pa i nisam. Al zalosno je da je vecina koja je i prosla, nije nista naucila! Bas ucenjem se to moze izbjeci kada/ako se to ponovi! Nego kako cu uciti nego iz povijesti i knjiga! Ono sto je zalosno je da ovi koji razmisljaju ko "znalac"evsin opet ce ponoviti isto. Jer misle da radeci iste stvari mogu dobiti drugaciji rezultat. Tada ste kupovali stvari basnoslovno iznad njihive vrijednosti i umjesto da sada znate sto kupujete vi jedino sto mislite da znate je opet sto ste i prije mislili da znate: " osjetitit" kad ce nesto gore ili dolje! Koji apsurd!

I onda se rugate meni koji ucim nesto iz knjiga? Gdje pametni ljudi pokazu dokazima kako je bilo u proslosti! Nikavi osjecaji, samo vrijednost!

Cijena je ono sto platis, vrijednost je ono sto dobijes. Niti ste znali prije koja je vrijednost, niti to znate sada….

Tocno, ja ne znam, ali pokusavam nauciti. Ali vi ne znate i ne zelite nauciti i u tome je cijela razlika. Ja kazem da ne znam kad i kako ce biti u buducnosti, a vi tvrdite da znate. I onda sam ja smjesan? Odlicno!

eto, iz ovog se vidi da nisi iskusio krizu. misliš da nismo htjeli prodati? ali bid je nestao na 50% dionica. nije bilo nijednog naloga na kupnji osim onih po 95% nižim cijenama? jel bi ti prodao 90% niže? nestalo je likvidnosti i ponuda na kupnji. a ja nisam kupovao na vrhu nego na sredini trenda. zamisli one koji su kupili na vrhu…nema te knjige koja pomaže na ZSE, belexu, mse i slično..nema. osim kostolanyja..
[/quote]

kolega
to što navodite samo je djelomično točno. jedino ako ste bili u trećoj, četvrtoj ili nekoj nižoj ligi, onda je to apsolutno točno i mogli ste zabrazditi unutra bez problema. iz svake donekle likvidne dionice mogli ste (uz ne prevelike minuse od ath) izlaziti do sredine 2008 g. a kriza u sad-u je počela krajem kolovoza 2007.! dakle, skoro g dana. i prometi su bili još uvijek na visokim razinama (daleko veći nego danas!!). ja sam većinu (stjecajem okolnosti) prodavao do svibnja, ali sam u nekima i zabrazdio. jednostavno, nitko nije vjerovao (pa nizi ja) u ono što slijedi slijedećih 8-9 mj., kad se crobi strmoglavio do 1260.


KressoM
uzmi npr. ATGR. Ako me sjećanje ne vara na IPO-u je bila cijena oko 940 kn.
10 godina si morao čekati da dođeš na nulu. A još uvijek je cijena te dionice tu negdje, malo više ili malo niže od te vrijednosti…
Zasigurno ima i hrpa drugih primjera ali eto to mi je prvo palo na pamet….
Eto, zamisli kolegu drevila da godinama ima rast portfelja i da zbog neprodaje tih dionica zbog jake korekcije u 1-2 godine "izgubi" sav taj rast kojeg je marljivo skupljao godinama. Opet će morati čekati popriličan broj godina da se sve to oporavi i to samo ako ta tvrtka i prebrodi tu krizu…
Ja u tom slučaju ne vidim smisao ulaganja u dionice…

kolega
dr zlo ima neke svoje samostalno razvijene metode i za odabir i za izlaz iz portfelja. nekoliko puta je to već objašnjavao.
a što se tiče atgr, to je bio jedan od zadnjih IPO-a prije početka krize. ispalo je jako dobro za emila, jako loše za dioničare. držanje po svaku cijenu, dakako nije rješenje.

Dečki od svih ovih povjesnih priča bumo se slabo kruha najeli … dajte radije stavite popis Vaših BB-jeva pa da vidimo 31.12. tko je “znalac” …
Moji BB: ULPL, VDKT, VART

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica



Ne kazem ja za prodaju, nego za kupnju! Upravo Kostolany i takav nacin razmisljanja dovelo te do toga da kupujes ono sto NE VRIJEDI tih novaca! Da si tada kupovao ono sto vrijedi ne bi te bilo strah pada i nestanka bida jer:
a) oporavit ce se
b) kompanija ce opravdati ulozeni novac
c) ako dovoljno padne imat ces opet priliku povoljno uci prije nego se oporavi.

A vi ko obicni leminzi… Krdo.

Pridruzit cu se kolegama i reci da nije tako jednostavno kako ti je prezentirano u knjizi, onaj koji nije iskusio to analizom proslosti na temelju podataka danas ne dobiva ni 10% slike. Sve knjige o investiranju ipak u velikom dijelu stavljaju vaznost na psihologiju kako samog trejdera tako i ostalih sudionika, a to je nesto sta iz knjige ne mozes naucit jer to nije neki zakon brojeva to se stjece kako iskustvom tako i ulaganjem u sebe. Ako ces tako gledat evo primjer samo Adrisa onda je cijena adrisa bila ista kao i danas, a valuacije sa strane dobiti onda su cak bile i nesto bolje i evo sada kada gledas tu dionicu ne mozes rec da je skupa niti da je precijenjena, a opet je ona pala tada na 150kn, dionica bez dugova i koja ni tada kad je kriza pocela nije ostvarivala manje dobitke nego prije krize niti je postojao neki rizik od propasti, a opet je tako nisko bila i tu ti nikakva valuacija nebi pomogla jedina utjeha bi ti bila da se evo kao kvalitetna kompanija jedna od rijetkih vratila pa ne bi izgubio lovu al bi ni manje ni vise potrosio 10 godina cekajuci.

Najbitnija stvar koja ce ti odredit da li bit u dionicama ili ne nema veze sa samom valuacijom same dionice vec iskljucivo globalno i unutarnje stanje ekonomije i pracenje toga jer od tu svi potresi pocimlju i nadziru, a kamatne stope su jedne od najbitnijiih stvari za pratit i uzroci koji dovode do mjenjanja istih.

A sta se tice same psihologije forex trziste je odlicno mjesto da vidis kako stojis sa psihologijom samog sebe jer tu mozes u kratkom vremenu iskusit sva promjena stanja unutar sebe povezana sa trgovanjem i samu percepciju rizika i kako utjece na aspekte trovanja, ali tu ne preporucam nikome riskiranje u pocetku s kapitalom vecim od kojih 500/1000 eura, samim demo racunom taj dio ne mozes iskusit.
[/quote]
Prvo: daj mi reci jel taj Adris koji je “na istoj cijeni” isplatio koju kunicu dividende?
Drugo: svi ovdjeuzimate kao da je neko prije krize baš uletio jednom i to na najvećoj cijeni i više nije kupovao. To što većina ovdje kockara ide na sve ili ništa i ulaže sve odjednom ko da igra rulet, to je druga stvar…
Treće: baš bi bilo zanimljivo za taj Adris pogledati kako bi netko prošao kroz krizu da je mjesečno oko 1000 kuna stavljao u nju. Dao si mi super ideju, to ću i napraviti, hvala ti na tome! Nadam se da će rezultat biti zanimljiv!
Četvrto: eto, baš na tom primjeru Adrisa koji je bio VRIJEDNOST i onda i sada dokazuješ ono što ja cijelo vrijeme govorim. Ne možeš predvidjeti pad. Eto, već SUTRA se može dogoditi nešto što će uzorkovati da tržište padne. Niko neće odma moći procjeniti utjecaj tog događaja i cijene će početi padati. Do kada? Koliko? Nemamo pojma. Pada i Adris sa tržištem i svima. Izaći? Čekati? Pada tjedan. Jel gotovo? Oće li još? Pada godinu, oće li još? Strepiš. NEMAŠ POJMA. Niti ja, niti “katastrofičari”. I opet sve isto ko i na rastu. Nemaš pojma kad je kraj. Ali, ako nisi kockar koji je uletio u nju stavivši sve odjednom i ostao bez love za doinvestiranje, ti si na gubitku i ČEKAŠ da se oporaviš. Onaj tko kupuje inteligentno, nastavlja doinvestirati. Kupuje sve do 150. Adris pada na 1 kn. Izgubi 99.9% svoje imovine prije. Nema veze. Kupuje dalje jer vidi da Adris i dalje dobro posluje. Kupio za kunu, Adris isplatio 15 kn dividende. Adris se nakon 10 godina vraća na “istu cijenu” 500 kn. Koliko je moj imaginarni junak izgubio, a koliko vaš? Biti će zanimljivo to pogledati!

P.S. imam Adris, i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju Adrisa, već je samo uzet kao primjer.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close