Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Hvala kolegama na statistikama, daju jasnu numericku sliku proslosti i sadasnjosti.
Samo bih ubacio ocjenu da po meni sadasnja situacija nije usporediva s onom onda, iz nekoliko razloga:
– cisto burzovni, tada se udaralo svemu i svacemu, iz cistog neznanja, zbog toga smo i imali neke cisto nevjerovatne valuacije,
– faza ekonomskog razvoja, ono prije je bio prijelaz iz tudjmanizma u sanaderizam, dirigirana ekonomija i jedno i drugo, trzisno neiskusne firme, fokus je bio na svemu osim na netto rezultatu,
– politicke okolnosti, tad smo bili u fazi kad smo se tek otvarali, visoke kamate, opcenito nedefinirana situacija.
Danas su sve okolnosti bitno drukcije, daleko od idealnih, ali ipak bitno jasnije.
Sama cinjenica da ovdje raspravljamo o rezultatima, opcenito i pojedinacno, je vrlo veliki napredak. Uspostavljeni su kriteriji i oko njih se vodi rasprava, u sadasnjosti s projekcijama za buducnost. Dobro je…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Kolega tigrus je jucer najbolje rekao,a to je da treba uletit u dionicu koja je u rastucem trendu.mislim da se malo zagusila tema sa svim ovim parametrima.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

@maratonac
Sta mislis da opet nece doci jaca kriza.
Hoce i to jos jaca nego je bila prosla.
Pa pogledaj da vec bull market traje skoro 10 godina vani.. A kroz povjest ovi sto citaju knjige bi trebali znati da u medvjedje trziste zakoracimo jednom u 7 godina..
Zato sam misljenja da je 1 ciklus medvjedjeg trzista preskocen i da ce on biti itekako nadoknaden slijedecom krizom koju ocekujem 20xx godine… I koja ce biti snaznjja od one 2007….

A BALVANA!!! :) :) :)

Kolega BearG,
neminovno je da će do krize doći…to uopće nije upitno, ali nekako ne vjerujem da će pad biti tih razmjera kakav je bio 2007-2008 godine. Valuacije pojedinih dionica su bile debelo precijenjene i kad je došlo do pada biblijskih razmjera, bilo je puno previše kolateralnih žrtava.
Također, pad je bio umjetno izazvan prodajom udjela mirovinaca (prije svega AZ mirovinca sa Lukovićem na čelu koji je prije izazivanja tog pada, kao predsjednik uprave ZABE prodao svoje dionice RBA mirovincu) u raznoraznim investicijskim fondovima koji nisu pripremili cash poziciju za takav scenarij. Došlo je do brutalne rasprodaje dionica od strane fondova kako bi mogli isplatiti prodane udjele mirovinaca, a prodavalo se sve što se moglo prodati. Stradavale su zapravo najlikvidnije dionice…
Korekcija će u budućnosti biti ali očekujem da će biti više selektivnija i realnija jer pojedine dionice neće uopće ostvariti rast kakav su mnoge ostvarivale tada 2007. godine.
A možda i griješim, ne bi bilo…kako kaže kolega migra

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))

Želim reći da sam mišljenja da će rast biti selektivniji, da će valuacije biti realnije, a tada nije za očekivati i takvu korekciju kakva je tada bila.
Mada, ne smijemo podcijeniti moć euforije…još smo daleko do toga, ali ni to nije isključeno…tada sve ovo što sam napisao može pasti u vodu… treba biti jako strpljiv i smiren u slučaju euforičnog rasta….prerani izlazak tada boli, jako boli (mnogi su izlazili krajem 2006. godine jer je već tada bilo sve napuhano), a možete li uopće zamisliti kako su se ti isti osjećali kada su gledati da je rast i to brutalan rast potrajao još cijelu jednu godinu nakon toga….
Tko može prepoznati taj trenutak, taj će uhvatiti najveći dio kolača…

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))


@maratonac
Sta mislis da opet nece doci jaca kriza.
Hoce i to jos jaca nego je bila prosla.
Pa pogledaj da vec bull market traje skoro 10 godina vani.. A kroz povjest ovi sto citaju knjige bi trebali znati da u medvjedje trziste zakoracimo jednom u 7 godina..
Zato sam misljenja da je 1 ciklus medvjedjeg trzista preskocen i da ce on biti itekako nadoknaden slijedecom krizom koju ocekujem 20xx godine… I koja ce biti snaznjja od one 2007….

Istina , traje već 10 godina , a možda će još10 ! Bilo je nekih analiza prošle godine da bi Dow mogao na 30000 , koja su izgledala onako nevjerojatna , čak se 20000 činili daleko i nedostižno , a vidi danas ! Mnogi su početkom prošle godine najavljivali krah , armagedon, pisalo se na veliko , a ono totalno obrnuto. Pas ne laje radi sela već ,,,,,,,! Vidim neki pišu kako je 2017-2018 kraj , gotovo , valjda uspoređujući brojeve , lijepo za vidjeti , slom 2007.2008 pa bi kao moralo 2017.2018 🙂 , baš zgodno za oči ! Sliku treba gledat realno a ne što je bilo ( to znamo ) i šta će biti ( to ne znamo) !

Evo jedan interesantan clanak za ove sto su popili su pamet svijeta.. Sjecam ga se jos prije pet godina a slucajno naisao..

Grčka je nekad bila snažna, Apple šala, a Zuckerberg bez fakulteta

A BALVANA!!! :) :) :)


Pa i nisam. Al zalosno je da je vecina koja je i prosla, nije nista naucila! Bas ucenjem se to moze izbjeci kada/ako se to ponovi! Nego kako cu uciti nego iz povijesti i knjiga! Ono sto je zalosno je da ovi koji razmisljaju ko "znalac"evsin opet ce ponoviti isto. Jer misle da radeci iste stvari mogu dobiti drugaciji rezultat. Tada ste kupovali stvari basnoslovno iznad njihive vrijednosti i umjesto da sada znate sto kupujete vi jedino sto mislite da znate je opet sto ste i prije mislili da znate: " osjetitit" kad ce nesto gore ili dolje! Koji apsurd!

I onda se rugate meni koji ucim nesto iz knjiga? Gdje pametni ljudi pokazu dokazima kako je bilo u proslosti! Nikavi osjecaji, samo vrijednost!

Cijena je ono sto platis, vrijednost je ono sto dobijes. Niti ste znali prije koja je vrijednost, niti to znate sada….

Tocno, ja ne znam, ali pokusavam nauciti. Ali vi ne znate i ne zelite nauciti i u tome je cijela razlika. Ja kazem da ne znam kad i kako ce biti u buducnosti, a vi tvrdite da znate. I onda sam ja smjesan? Odlicno!

eto, iz ovog se vidi da nisi iskusio krizu. misliš da nismo htjeli prodati? ali bid je nestao na 50% dionica. nije bilo nijednog naloga na kupnji osim onih po 95% nižim cijenama? jel bi ti prodao 90% niže? nestalo je likvidnosti i ponuda na kupnji. a ja nisam kupovao na vrhu nego na sredini trenda. zamisli one koji su kupili na vrhu…nema te knjige koja pomaže na ZSE, belexu, mse i slično..nema. osim kostolanyja..

Ne kazem ja za prodaju, nego za kupnju! Upravo Kostolany i takav nacin razmisljanja dovelo te do toga da kupujes ono sto NE VRIJEDI tih novaca! Da si tada kupovao ono sto vrijedi ne bi te bilo strah pada i nestanka bida jer:
a) oporavit ce se
b) kompanija ce opravdati ulozeni novac
c) ako dovoljno padne imat ces opet priliku povoljno uci prije nego se oporavi.

A vi ko obicni leminzi… Krdo.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

KressoM
uzmi npr. ATGR. Ako me sjećanje ne vara na IPO-u je bila cijena oko 940 kn.
10 godina si morao čekati da dođeš na nulu. A još uvijek je cijena te dionice tu negdje, malo više ili malo niže od te vrijednosti…
Zasigurno ima i hrpa drugih primjera ali eto to mi je prvo palo na pamet….
Eto, zamisli kolegu drevila da godinama ima rast portfelja i da zbog neprodaje tih dionica zbog jake korekcije u 1-2 godine “izgubi” sav taj rast kojeg je marljivo skupljao godinama. Opet će morati čekati popriličan broj godina da se sve to oporavi i to samo ako ta tvrtka i prebrodi tu krizu…
Ja u tom slučaju ne vidim smisao ulaganja u dionice…

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))

Zamisli da ides prec cestu i pokupi te auto. Ja u tom slucaju ne vidim smisao prelaska ceste.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Na ovakvom tržištu kakvo je ZSE u nekom trenutku treba kapitalizirati dobit. I tu je ključno prepoznati pravi trenutak za to. Kao što sam napisao u jednom ranijem postu, prerani izlazak boli, prekasni izlazak stvara gubitke…ovo vrijedi u slučaju biblijskog potopa kakvog smo mi pojedinci bili svjedoci 2007-2008 godine.
Ja uopće ne razmišljam u ovom trenutku o prodaji jer je faza euforije još daleko….ionako očekujem Crobex iznad 3500 bodova. Tek tada ću postati oprezan i mjerkati dnevna događanja na ZSE i gledati da na vrijeme izađem iz dionica a da ne propustim taj finalni, euforični rast koji i donosi daleko najveće prinose…
Do te razine Crobexa, mirno spavam i ne moram uopće pratiti burzu ne na dnevnoj nego na mjesečnoj bazi…

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))

New Report

Close