Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Kroz drugi mjesec portfelj mi se bio blago korigirao pa oporavio, sad je opet oko ath i 10% u ovoj godini, s ovim danas ath ce biti probijen, portfelj super zeleni, danasnji rast na zse izgleda do sada temeljit i s dobrim prometom. Mislim da nema sumnje, u drugoj polovini smo uzlaznog dijela ciklusa ili zadnjoj cetvrtini cijelog ciklusa, bilo je i vrijeme, 8 godina od dna, middle to late bull, faza "sretno uzbuđeni" ali jos ne "euforicni", između Buy i Stocks can only go up, od entuzijazma prema pohlepi. U iducem periodu ce se i racionalnim i opreznima medju nama zamagliti kriteriji, pravdati cemo neopravdane cijene, graditi kule od karata i osjecati se savrseno sigurno, a sto raskorak od fundamenata bude veci manje ce nas to brinuti. Vidim i mene hvata, lakoca brojanja velikih novaca, trebam ostati trijezne glave i kritican, da ne bi bilo kako doslo tako proslo, treba se bojati samo jedne stvari, velike korekcije, dosla ona za godinu, dvije ili pet. Uzivati u voznji i opipavati svako malo je li padobran na ledjima, cisto da ostanes trezven i znas gdje je rucica za povuci kad zatreba iskociti.

Mogu samo reći klap klap! 🙂 Ja sam još u fazi oprezno i jedino se bojim da se desi da prodam kad sve dođe na fer vrijednost i zaboravim da je 2008 p/e 20 bilo “jeftino”, 30 osrednje, a na 40 smo se možda brinuli. i Ne računam na bar fer vrijednost puta dva. U zadnjoj 1/4 rasta treba ostat hladne glave, sad je još dosta toga dopušteno.

Brodovlje 🙂 opet…

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !


Kroz drugi mjesec portfelj mi se bio blago korigirao pa oporavio, sad je opet oko ath i 10% u ovoj godini, s ovim danas ath ce biti probijen, portfelj super zeleni, danasnji rast na zse izgleda do sada temeljit i s dobrim prometom. Mislim da nema sumnje, u drugoj polovini smo uzlaznog dijela ciklusa ili zadnjoj cetvrtini cijelog ciklusa, bilo je i vrijeme, 8 godina od dna, middle to late bull, faza "sretno uzbuđeni" ali jos ne "euforicni", između Buy i Stocks can only go up, od entuzijazma prema pohlepi. U iducem periodu ce se i racionalnim i opreznima medju nama zamagliti kriteriji, pravdati cemo neopravdane cijene, graditi kule od karata i osjecati se savrseno sigurno, a sto raskorak od fundamenata bude veci manje ce nas to brinuti. Vidim i mene hvata, lakoca brojanja velikih novaca, trebam ostati trijezne glave i kritican, da ne bi bilo kako doslo tako proslo, treba se bojati samo jedne stvari, velike korekcije, dosla ona za godinu, dvije ili pet. Uzivati u voznji i opipavati svako malo je li padobran na ledjima, cisto da ostanes trezven i znas gdje je rucica za povuci kad zatreba iskociti.

Drevil, ti si meni benchmark, a ne neki Crobex! Ti si CrobexElite! Ja trenutno na 15,40%, također ATH. M-I-L-I-N-I-C-A-!

P.S. Ne slažem se s tvojim pogledom na ciklus. Al dobro, ja imam puno manje iskustva, nisam ja doživio “najgora vremena”:…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Drevil, ti si meni benchmark, a ne neki Crobex! Ti si CrobexElite! Ja trenutno na 15,40%, također ATH. M-I-L-I-N-I-C-A-!
P.S. Ne slažem se s tvojim pogledom na ciklus. Al dobro, ja imam puno manje iskustva, nisam ja doživio "najgora vremena":…

15%, bravo Kresso!

Ni ja nisam odradio cijeli krug u ciklusu kretanja dionica, i dok to ne odradim i ne zapamtim sto se u tom ciklusu desavalo jos sam zelen koliko god godina proslo u dionicama. Zasto i „ne zapamtim“, zato jer ce nekakav BearG odraditi cijeli krug i onda nista ne naucivsi sve prozivjeti ponovno, kao Bill Murray u Groundhog dayu. Crobex je imao vrh 4.1.2008 i bio je na 5279. Ja sam prve dionice za 6.000 kn kupio 30.7.2008, nisam imao pojma o dionicama i mislio sam da struzemo sidrom po dnu, crobex je na taj dan iznosio 3626. Nastavio sam dokupljivati dionice do kraja godine i godinu zavrsio s ulozenih 60.000 kuna koje sam do tada rastopio u 40.000 kuna. Crobex je pravo dno imao 9.3.2009 i iznosio je 1262. Nakon toga ulozio sam jos puno puno novaca u dionice, ucio, citao knjige:), sve vise znao koliko ne znam i u plus okrenuo nakon godisnjeg zarade portfelja od 19,3% 2012. Do danas imam na svaku ulozenu kunu zaradu od 1,02 kune uz prosjecnu starost ulozenog novca u portfelju (medijan starosti) oko pet godina. Ali ovo nije prica o mom burzovnom uspjehu ili neuspjehu vec o velikom padu. Sad moram u svom excel file otici u daleku proslost medju zadnje plahte skroz na kraju, najblize kupnji moje prve dionice imam podatke za 25.7.2008, pise ovako. Cijene perjanica npr. ATPL 2400 pao s max od 3897,99, IGH 9410 s 16349,99, ERNT 2069,98 s 4049,99, LEDO 11300 s 21499 itd. Multiple: P/E ATPL 7,17?!. IGH 29,31, ERNT 12,73!?, LEDO 33,16. Nije tako skupo zar ne? Ili je ispod 15 ili su strasne growth dionice. Cijene u dnu 3.2009: ATPL 637,03. IGH 2150, ERNT 1056,02, LEDO 3199. Najblize vrijednosti multipli sto imam u excelu tocnom dnu je 18.3.2009. Multiple: P/E ATPL 1,07?!, IGH 10,3, ERNT 8,04, LEDO 15,5. Cijene su pale ¼ do 1/8, devastirajuce za svaki portfelj koji je cijelo vrijeme bio unutra, dakle ako ste pad odcucali u dionicama morali ste u ranijem ciklusu rasta zaraditi na svaku kunu 4 ili 8 da bi ste u tom momentu bili na nuli. I to nije kraj, poduzeca i sektori u poslovnim problemima nastavili su svoj pad na 1/50, 1/100 ili 1/200 vrijednosti, npr. IGH je dostigao dno 7.4.2016 na 62 kn, 263 puta manje od vrha. Vidimo da:
1) se kod pada cijelog trzista devastirajuci pad cijene dionica unutar toga moze desiti s ne previsokih multipli pojedinog poduzeca, ovisi o poduzecu;
2) ne mozes znati gdje je dno, i ne mora dionica dostici izrazito povoljne multiple, ovisi o poduzecu;
3) pad P/E ne mora biti proporcionalan padu cijene, vjerojatno zato jer poslovanje nije staticno kroz period pada, tj mozda se popravlja, mozda kvari;
4) dno cijelog trzista nije kraj problema za dionice pogresnih poduzeca ili sektora vec tek pocetak.

Ja sam full u dionicama vec 8 i pol godina i dalje cu biti u njima, a da bih izbjegao strasnih ¼ ili 1/8 rastapanja za sada mi je ideja postaviti granice P/E i EV/EBITDA portfelja kod kojeg prestajem doinvestirati (novac pripremljen za doinvestiranje ce se od tada akomuliraiti u cashu i cekati priliku tj. dno), granice kod kojih prestajem reinvestirati dividendu i granice kod kojih pocinjem povlaciti vani porcije porfelja npr. po 1/10.

Ostao sam vam jos duzan multiple na vrhu, ne znam kako je bilo tocno 4.1.2008, ali imam nesto gdje pise P/E 2007, pa pretpostavljam da je to kraj 2007., dakle vrlo blizu vrha: P/E ATPL 15,21, IGH 30,62, ERNT 17,95, LEDO 41,7.



Drevil, ti si meni benchmark, a ne neki Crobex! Ti si CrobexElite! Ja trenutno na 15,40%, također ATH. M-I-L-I-N-I-C-A-!
P.S. Ne slažem se s tvojim pogledom na ciklus. Al dobro, ja imam puno manje iskustva, nisam ja doživio "najgora vremena":…

15%, bravo Kresso!

Ni ja nisam odradio cijeli krug u ciklusu kretanja dionica, i dok to ne odradim i ne zapamtim sto se u tom ciklusu desavalo jos sam zelen koliko god godina proslo u dionicama. Zasto i „ne zapamtim“, zato jer ce nekakav BearG odraditi cijeli krug i onda nista ne naucivsi sve prozivjeti ponovno, kao Bill Murray u Groundhog dayu. Crobex je imao vrh 4.1.2008 i bio je na 5279. Ja sam prve dionice za 6.000 kn kupio 30.7.2008, nisam imao pojma o dionicama i mislio sam da struzemo sidrom po dnu, crobex je na taj dan iznosio 3626. Nastavio sam dokupljivati dionice do kraja godine i godinu zavrsio s ulozenih 60.000 kuna koje sam do tada rastopio u 40.000 kuna. Crobex je pravo dno imao 9.3.2009 i iznosio je 1262. Nakon toga ulozio sam jos puno puno novaca u dionice, ucio, citao knjige:), sve vise znao koliko ne znam i u plus okrenuo nakon godisnjeg zarade portfelja od 19,3% 2012. Do danas imam na svaku ulozenu kunu zaradu od 1,02 kune uz prosjecnu starost ulozenog novca u portfelju (medijan starosti) oko pet godina. Ali ovo nije prica o mom burzovnom uspjehu ili neuspjehu vec o velikom padu. Sad moram u svom excel file otici u daleku proslost medju zadnje plahte skroz na kraju, najblize kupnji moje prve dionice imam podatke za 25.7.2008, pise ovako. Cijene perjanica npr. ATPL 2400 pao s max od 3897,99, IGH 9410 s 16349,99, ERNT 2069,98 s 4049,99, LEDO 11300 s 21499 itd. Multiple: P/E ATPL 7,17?!. IGH 29,31, ERNT 12,73!?, LEDO 33,16. Nije tako skupo zar ne? Ili je ispod 15 ili su strasne growth dionice. Cijene u dnu 3.2009: ATPL 637,03. IGH 2150, ERNT 1056,02, LEDO 3199. Najblize vrijednosti multipli sto imam u excelu tocnom dnu je 18.3.2009. Multiple: P/E ATPL 1,07?!, IGH 10,3, ERNT 8,04, LEDO 15,5. Cijene su pale ¼ do 1/8, devastirajuce za svaki portfelj koji je cijelo vrijeme bio unutra, dakle ako ste pad odcucali u dionicama morali ste u ranijem ciklusu rasta zaraditi na svaku kunu 4 ili 8 da bi ste u tom momentu bili na nuli. I to nije kraj, poduzeca i sektori u poslovnim problemima nastavili su svoj pad na 1/50, 1/100 ili 1/200 vrijednosti, npr. IGH je dostigao dno 7.4.2016 na 62 kn, 263 puta manje od vrha. Vidimo da:
1) se kod pada cijelog trzista devastirajuci pad cijene dionica unutar toga moze desiti s ne previsokih multipli pojedinog poduzeca, ovisi o poduzecu;
2) ne mozes znati gdje je dno, i ne mora dionica dostici izrazito povoljne multiple, ovisi o poduzecu;
3) pad P/E ne mora biti proporcionalan padu cijene, vjerojatno zato jer poslovanje nije staticno kroz period pada, tj mozda se popravlja, mozda kvari;
4) dno cijelog trzista nije kraj problema za dionice pogresnih poduzeca ili sektora vec tek pocetak.

Ja sam full u dionicama vec 8 i pol godina i dalje cu biti u njima, a da bih izbjegao strasnih ¼ ili 1/8 rastapanja za sada mi je ideja postaviti granice P/E i EV/EBITDA portfelja kod kojeg prestajem doinvestirati (novac pripremljen za doinvestiranje ce se od tada akomuliraiti u cashu i cekati priliku tj. dno), granice kod kojih prestajem reinvestirati dividendu i granice kod kojih pocinjem povlaciti vani porcije porfelja npr. po 1/10.

[/quote]

Bravo Drevil,

Evolucija pri kraju, teorija u cijelosti svladana…..Nušta ne može nadomjestiti,simulirati nepredvidivost tržišta. U jednom trenutku shvatiš, a u zavisnosti od vrijednosti-veličine portfelja i trenutka u ciklusu da treba pažljivoo sagledati odnose virtualnog i realnog. Držim fige za provedbu evolucije u praksi. Čujemo se brzo. Naprijed i uvijek pioniri….

Veliki pozdrav glavnom kreativcu foruma Woodironu, My Moonu, ali ne manji Bubimiru. AJMO PROMATRAT 😀😎✌🤘🤙🖐👌👍🤚👋👋

Drevil koje multipke će Ti biti znak za izlazak?

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table


Čini se da je pitanje vremena kada će RH povećati kreditni rejting.
Ova prodaja CERP ovih udjela je odličan potez.
Trenutno prolaze zadnji vagoni zadnjeg vlaka za vrhunsku zaradu.
Vrlo je opravdano da je vrijednost R i P kod Adrisa ujednači.
Ulagači zbog CERP-a očekuje jeftiniji Valamar, ali to je minorna
količina 6 milijuna kuna i mislim da će nestat u sekundi, a onda…..

Nadam se da domaći mirovinski kupuju kvalitetne dionice.


Ne mislite valjda da je RIVP dobra prilika za mirovince.Dividenda 2%.To je fondovima premalo.
Dividende:HT 3,3% na cijenu od 190
Fondovsko smeće ERNT vjerovatno 80 do 100 kn dividende,uz cijenu od 1.600 5 do 6,25%.
RIVP je za fondove preskupa.
Čak bi i LEDO mogao dati postotno više od RIVP iako Agrokor nerado dijeli dividende.
ADPL će za nekoliko dana vjerovatno objavit predujam dividende od 4 kn,a do kraja godine bi trebalo biti još toliko-i to je 5% na sadašnju cijenu,a kako ADPL vjerovatno ulazi u crobex 10 tj u elitu ,neuporedivo povoljnija prilika od bilo koje dionice iz turističkog sektora.
KOEI bi čak mogao dati veću dividendu od bilo koje dionice iz tur.sektora pa sami time je i atraktivniji za mirovince.
S obzirom na kamate na obveznice,ili kamate na štednju mirovincima je 5% ogromna dobit pa će dividendne dionice dodatno dobiti na vrijednosti.
Naravno da je i Podravka trebala biti bolja,ali kako na ćelo dolaze stranačko podobni ,svaki ozbiljan
investitor bi je trebao zaobilaziti u širokom kruga.
Kao što vidite počeo sam zastupati skupo fondovsko smeće,koje u novim okolnostima kada je kapital
jako jeftin to skupo fondoivsko smeće i nije skupo.
Naravno da u tim dionicama nisam duže od dva tri dana koliko je potrebno da bi fondovi obradili
financijske izvještaje.Oni su tromi pa mi mali miševi uvijek možemo gricnuti prije njih.
Kako na tržištu ima jako malo kvalitetnih dividendnih firmi mirovincima je sužen krug pa se ta elita
kupuje ,ali to diže likvidnost na cijelom tržištu.
Za sada većina mojih dionica još ne osjećaju priliv novca,ali i one će doći na red.Da li do sviblja ili
možda iza ljeta.

Med i mlijeko teče u likvidušama,a niže lige za sada stagniraju.Lopinex fond nikada lošije.

na ZSE treba ostati do jeseni, a onda se treba prebaciti na makedonsku burzu. tamo treba ostati godinu dana, u jesen 2018. prebaciti sve u beogradsku burzu. u proljeće 2019. sve treba prodati. tako je bilo prošli put, tako će biti i sada. na MSE je prosječni p/e 6-7 danas, a u fazi pretjerivanja lako će proći i p/e 15, što daje 3x premiju na sadašnje cijene. Belex ima šaroliki p/e, no nađe se finih dionica sa niskim p/e..dakle, što reći nego: povijest se ponavlja. iako, treba imati na umu da se neće vjerojatno ponoviti onakav pad dionica kao 2008. jer teško da će se ponoviti tako jaka svjetska kriza..prije će to biti lokalna jaka korekcija koja može potrajati i godinu dana. sigurno je da cijene neće pasti i po 90% kao što je bilo 2007-08. osim ako ne bude neko svjetsko sr.anje.



Drevil, ti si meni benchmark, a ne neki Crobex! Ti si CrobexElite! Ja trenutno na 15,40%, također ATH. M-I-L-I-N-I-C-A-!
P.S. Ne slažem se s tvojim pogledom na ciklus. Al dobro, ja imam puno manje iskustva, nisam ja doživio "najgora vremena":…

15%, bravo Kresso!

Ni ja nisam odradio cijeli krug u ciklusu kretanja dionica, i dok to ne odradim i ne zapamtim sto se u tom ciklusu desavalo jos sam zelen koliko god godina proslo u dionicama. Zasto i „ne zapamtim“, zato jer ce nekakav BearG odraditi cijeli krug i onda nista ne naucivsi sve prozivjeti ponovno, kao Bill Murray u Groundhog dayu. Crobex je imao vrh 4.1.2008 i bio je na 5279. Ja sam prve dionice za 6.000 kn kupio 30.7.2008, nisam imao pojma o dionicama i mislio sam da struzemo sidrom po dnu, crobex je na taj dan iznosio 3626. Nastavio sam dokupljivati dionice do kraja godine i godinu zavrsio s ulozenih 60.000 kuna koje sam do tada rastopio u 40.000 kuna. Crobex je pravo dno imao 9.3.2009 i iznosio je 1262. Nakon toga ulozio sam jos puno puno novaca u dionice, ucio, citao knjige:), sve vise znao koliko ne znam i u plus okrenuo nakon godisnjeg zarade portfelja od 19,3% 2012. Do danas imam na svaku ulozenu kunu zaradu od 1,02 kune uz prosjecnu starost ulozenog novca u portfelju (medijan starosti) oko pet godina. Ali ovo nije prica o mom burzovnom uspjehu ili neuspjehu vec o velikom padu. Sad moram u svom excel file otici u daleku proslost medju zadnje plahte skroz na kraju, najblize kupnji moje prve dionice imam podatke za 25.7.2008, pise ovako. Cijene perjanica npr. ATPL 2400 pao s max od 3897,99, IGH 9410 s 16349,99, ERNT 2069,98 s 4049,99, LEDO 11300 s 21499 itd. Multiple: P/E ATPL 7,17?!. IGH 29,31, ERNT 12,73!?, LEDO 33,16. Nije tako skupo zar ne? Ili je ispod 15 ili su strasne growth dionice. Cijene u dnu 3.2009: ATPL 637,03. IGH 2150, ERNT 1056,02, LEDO 3199. Najblize vrijednosti multipli sto imam u excelu tocnom dnu je 18.3.2009. Multiple: P/E ATPL 1,07?!, IGH 10,3, ERNT 8,04, LEDO 15,5. Cijene su pale ¼ do 1/8, devastirajuce za svaki portfelj koji je cijelo vrijeme bio unutra, dakle ako ste pad odcucali u dionicama morali ste u ranijem ciklusu rasta zaraditi na svaku kunu 4 ili 8 da bi ste u tom momentu bili na nuli. I to nije kraj, poduzeca i sektori u poslovnim problemima nastavili su svoj pad na 1/50, 1/100 ili 1/200 vrijednosti, npr. IGH je dostigao dno 7.4.2016 na 62 kn, 263 puta manje od vrha. Vidimo da:
1) se kod pada cijelog trzista devastirajuci pad cijene dionica unutar toga moze desiti s ne previsokih multipli pojedinog poduzeca, ovisi o poduzecu;
2) ne mozes znati gdje je dno, i ne mora dionica dostici izrazito povoljne multiple, ovisi o poduzecu;
3) pad P/E ne mora biti proporcionalan padu cijene, vjerojatno zato jer poslovanje nije staticno kroz period pada, tj mozda se popravlja, mozda kvari;
4) dno cijelog trzista nije kraj problema za dionice pogresnih poduzeca ili sektora vec tek pocetak.

Ja sam full u dionicama vec 8 i pol godina i dalje cu biti u njima, a da bih izbjegao strasnih ¼ ili 1/8 rastapanja za sada mi je ideja postaviti granice P/E i EV/EBITDA portfelja kod kojeg prestajem doinvestirati (novac pripremljen za doinvestiranje ce se od tada akomuliraiti u cashu i cekati priliku tj. dno), granice kod kojih prestajem reinvestirati dividendu i granice kod kojih pocinjem povlaciti vani porcije porfelja npr. po 1/10.

[/quote]

Pa koliko ste vi ovdje napisali…..

Podsjeća me na onog novinara koji je pisao “dnevnik malog ulagača”. Mislim da su to ukinuli.

Pa zar vam nije jasno da sve sto trebate napraviti je sjediti u dionici koja je u rastućem trendu?

Jel to tako teško – odrediti trend ?


Ostao sam vam jos duzan multiple na vrhu, ne znam kako je bilo tocno 4.1.2008, ali imam nesto gdje pise P/E 2007, pa pretpostavljam da je to kraj 2007., dakle vrlo blizu vrha: P/E ATPL 15,21, IGH 30,62, ERNT 17,95, LEDO 41,7.

Po podacima koje imam za kraj 2007. vrijednosti za P/E bile su: ATPL 28, IGH 49, ERNT 23, LEDO 45 i KORF 30 (EV/EBITDA 20). Daleko od jeftinog i sadašnjih vrijednosti.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

@lopina
Ledo daje pola dobiti u dividendu, tako da će to biti oko 5% na ovu cijenu, možda i više, ovisno o izvješću.

New Report

Close