Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Točno je, ali razlika je premija na rizik.
Kruške i jabuke su likvidne i nelikvidne dionice,
kao i dionice u koje se lako ulazi, ali je izlaz mukotrpan.
Zadovoljan sam jako dobrim prinosima u 2017. na svojim
vrlo likvidnim pozicijama.

Točno je, ali razlika je premija na rizik.
Kruške i jabuke su likvidne i nelikvidne dionice,
kao i dionice u koje se lako ulazi, ali je izlaz mukotrpan.
Zadovoljan sam jako dobrim prinosima u 2017. na svojim
vrlo likvidnim pozicijama.

percepcija rizika je bila pogrešna i dalje je po meni.
tih >500% brži rast građ sektora od crobexa je samo prvi dokaz te pogrešne percepcije.
držim da u sljedečoj fazi sa dolaskom “crno na bijelo” sljedi barem
još jedna takva “porcija” oportunitetnog gubitka.
apsolutno vrijedno razmatranja potencijalnog barem minimalnog participiranja za “pozlačivanje” avg prinosa portfelja u 2017.
ono što dolazi,što je počelo dolaziti toliko je veliko da ću pojesti svoju investitorsku diplomu ako ne isporuči barem dobre a ni spektkularni rezultati nebi bili iznenađenje.
reakcija nebi smjela izostati,samo veliki crnjaci bi mogli odgoditi ali pošiljka će biti isporučena pa makar i sa zakašnjenjem.
čestitam na ostvarenom
veseli me da smo svi zadovoljni.
+ najveći okidači su na putu i imamo razloga za optimizam.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Opet velim građevinci teško mogu trčati na duge pruge u odnosu
na turizam koji tek dobiva zamah (sadašnjih 9 milijardi u 4 do 5 godina ide na 15 milijardi),
na trgovinu (Pevec), proizvodnju npr. hrane, banke, farmaceutiku (Belupo)
Građevinci imaju nepremostiv problem radne snage koji
opet jako utječe na troškove i teško opisive financijske dubioze. Poseban problem što se tu
uvijek dio novca mora izvlačiti štakorskim kanalima, tako da za male dioničare u najboljem
idealnom scenaraiju kojeg je teško ostvariti mogu ostati samo dobro oglođane kosti.
Kada uspoređujete rast od 500% onda morate uzeti u obzir likvidnost
koja je kod građevinaca uglavnom jako skromna i održivost takvog rasta i ono što mene zanima
osim rasta cijena, a to su dividende i stabilan održiv rast.


Točno je, ali razlika je premija na rizik.
Kruške i jabuke su likvidne i nelikvidne dionice,
kao i dionice u koje se lako ulazi, ali je izlaz mukotrpan.
Zadovoljan sam jako dobrim prinosima u 2017. na svojim
vrlo likvidnim pozicijama.

A u 2017. su mislim većina u plusu, netko par%, netko 20-30% i više,



Postoji neka špekulacija od možebitnom preuzimanju Dalekovoda.

Kako glasi špekulacija?
[/quote]
Većinski vlasnik je FGS fond za gospodarsku suradnju.Preuzeli su DLKV sa dokapitalizacijom po10
16 mil dionica,ulaz 160 mil kn.I taj paket bi trebao uskoro na prodaju,jer FGS nije građevinar oni su fond,kupi jeftino prodaj skuplje i oni će to napraviti.Pitanje po koliko.Poslovanje će odrediti cijenu,ali
20 bi bilo za njih odlično,ali mislim da je to sindikalno-špekulativnom kapitalu malo pa bi ga mogli napucati i više
od 30.Nisam hrabar da bi igrao na tu kartu,ali trejdati se mora.

DLKV,med i mlijeko ispijeno,sve sam prodao.

Čini se da je pitanje vremena kada će RH povećati kreditni rejting.
Ova prodaja CERP ovih udjela je odličan potez.
Trenutno prolaze zadnji vagoni zadnjeg vlaka za vrhunsku zaradu.
Vrlo je opravdano da je vrijednost R i P kod Adrisa ujednači.
Ulagači zbog CERP-a očekuje jeftiniji Valamar, ali to je minorna
količina 6 milijuna kuna i mislim da će nestat u sekundi, a onda…..

Nadam se da domaći mirovinski kupuju kvalitetne dionice.

@Lopina
Ne znam bi li im bilo pametno prodati po 20-30 kn nešto što za nekoliko godina (u slučaju dobrog poslovanja) može vrijediti više.


Opet velim građevinci teško mogu trčati na duge pruge u odnosu
na turizam koji tek dobiva zamah (sadašnjih 9 milijardi u 4 do 5 godina ide na 15 milijardi),
na trgovinu (Pevec), proizvodnju npr. hrane, banke, farmaceutiku (Belupo)
Građevinci imaju nepremostiv problem radne snage koji
opet jako utječe na troškove i teško opisive financijske dubioze. Poseban problem što se tu
uvijek dio novca mora izvlačiti štakorskim kanalima, tako da za male dioničare u najboljem
idealnom scenaraiju kojeg je teško ostvariti mogu ostati samo dobro oglođane kosti.
Kada uspoređujete rast od 500% onda morate uzeti u obzir likvidnost
koja je kod građevinaca uglavnom jako skromna i održivost takvog rasta i ono što mene zanima
osim rasta cijena, a to su dividende i stabilan održiv rast.

jedan dio potražnje i to značajne doazi baš iz turizma
znači ako će biti po vašem da će rasti turizam po tim stopama (u što se nadam jer u mom portfelju iako manje nego prije i dalje ima turizma) i on će generirati investicije i posao za građevinare.
o izvorma posle za građevinare u godinama pred nama je sve više puta ponovljeno ali generalno sve navedano su donje granice,ono što je poznato a doći još dosta toga van već poznatog.
tu je i bitna komponenta možda i najvažnija rad na stranim tržištima koja pruža nezamislive potencijale za konkurentne i sposobne,neki to već dokazuju,neki upravo otvaraju strana tržišta.
tako da će sljedeću krizu u nekoj budućnosti građevinari dočekati bitno spremniji.
nebi bila senzacija da u njoj građevinari prođu bitno bolje od turista koji ne mogu seliti poslovanje.
tako da bi bilo mudro razmotriti i te aspekte pri odlučivanju.
nikad nije prerano pripremati se za budućnost,ona nas ionako uvijek iznenadi.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Točno je da će biti potražnje od turizma u građevini. Međutim, marže za građevinare
nisu velike, rizik izvršenja posla je cijeli na građevinarima, reguliran ugovorima.
I ono što smo pričali u vezi cassa sconta. Građevinari jednostavno
nisu u ravnopravnoj pregovaračkoj poziciji po pitanju cijena, radi vlastite (ne)likvidnosti.
Nije to gradnja po 500 eura m2, pa prodaja po 2.000 m2 kao nekad.
Je li ingra prodala u Dubrovniku stanove, a kamoli drugdje ?
Od turizma će bolje proći prehrambena ind.
Veliki porast cijene dionica u građevini, još uvijek nije opravdan onim ključnim, a to su financijska izvješća. Dionice građ. su bile na dnu i rast je očekivan, ali još uvijek nije pretočen u FI čemu se svi nadamo.

Prometi su se dosta povećali, izvješća izlaze uglavnom
vrlo dobra ili odlična. Svoju best buy listu ne mjenjam
(ionako sam je dao za cijelu godinu, što je i teže predvidjet).
Za sada odlični prinosi na njoj, a u stvarnom portfelju još i bolji.

Ipak smatram da je best buy Pevec u srednjem roku i da će
se na razinama od 300 do 400 kn čekati rasplet. Nažalost
nemam podatke koliko još ima CERP, ali nema puno. To će
biti odlučni faktor za daljnju trgovinu kratkoročno.

Sutra izlaze izvješće jedne vrhunske dionice koja investira velike
iznose i profitabilni i rastući turizam. Valamar je vrlo pristojno
vrednovan, ali o rezultati nakon recimo sezone 2018. možemo
samo ugodno sanjati, obzirom na nove kapacitete.
Raduje novi optimizam na burzi, građani se razdužuju, štednja
je NIKAD VEĆA 200 milijardi kuna i dio se prelijeva u inv. fondove i dionice.
Ne treba smetnuti sa uma da raspoloživi dohotci značajno rastu, gospodarski
rast je vrlo dobar, a kreditno rejting RH uskoro raste. Isto tako štednja će rasti i dalje,
jer na očekuje najbolja turistička sezona ikada.

konačno da nas ima više optimista (realista) nego pesimista na ovom forumu

dan je pametniji od noći!

Kroz drugi mjesec portfelj mi se bio blago korigirao pa oporavio, sad je opet oko ath i 10% u ovoj godini, s ovim danas ath ce biti probijen, portfelj super zeleni, danasnji rast na zse izgleda do sada temeljit i s dobrim prometom. Mislim da nema sumnje, u drugoj polovini smo uzlaznog dijela ciklusa ili zadnjoj cetvrtini cijelog ciklusa, bilo je i vrijeme, 8 godina od dna, middle to late bull, faza “sretno uzbuđeni” ali jos ne “euforicni”, između Buy i Stocks can only go up, od entuzijazma prema pohlepi. U iducem periodu ce se i racionalnim i opreznima medju nama zamagliti kriteriji, pravdati cemo neopravdane cijene, graditi kule od karata i osjecati se savrseno sigurno, a sto raskorak od fundamenata bude veci manje ce nas to brinuti. Vidim i mene hvata, lakoca brojanja velikih novaca, trebam ostati trijezne glave i kritican, da ne bi bilo kako doslo tako proslo, treba se bojati samo jedne stvari, velike korekcije, dosla ona za godinu, dvije ili pet. Uzivati u voznji i opipavati svako malo je li padobran na ledjima, cisto da ostanes trezven i znas gdje je rucica za povuci kad zatreba iskociti.

New Report

Close