Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jedan od boljih dana ove godine. Jesi prebacio ATH, drevil? Ja jesam, nakon 11.10.

nisam danas gledao, mozda jesam, jucer sam jos bio ispod jesenjeg ATH. trebao bih ostati fino preko 20%, drugacije od lani, kad mi je dobro rastopilo jesenji vrh do nove godine.


jos cetiri trgovinska dana do kraja godine, bb lista prvih 20 iz moje jednadzbe temeljem fiq3 i sadasnjih cijena je:
JMNC-R-A
SAPN-R-A
PODR-R-A
PLAG-R-A
LEDO-R-A
CKML-R-A
KOES-R-A
RIVP-R-A
JNAF-R-A
ILRA-R-A
AUHR-R-A
ADPL-R-A
MAIS-R-A
HBRL-R-A
KODT-P-A
KOEI-R-A
ARNT-R-A
HUPZ-R-A
TUHO-R-A
ZVZD-R-A
dakle uredjeno trziste, pratim 60 dionica, imam izraz za izracun, nisam tresnuo tickere napamet i bez argumenta kao postovi "sto ce najvise rasti", nemam pojma sto ce najvise rasti. nadam se da ne trebam opet kako izgleda jednadzba jer sam je puno puta opisao. lista je rangirana, jmnc najbolja, zvzd najmanje dobra od ovih 20. nemam cak 6 dionica od prvih 20. ovih prvih 20 napravilo je u pola godine prosjecno oko 20% a crobex 12,9%. Imam jos izracuna, sto su napravili u ovih pola godine oni koji su bili bb 24 prije pola godine, pa da li ima razlike izmedju prvih, drugih i trecih 8, itd., rezultati zanimljivi.

da li bi netko profitirao da je prije pola godine imao dionice iz sadasnje bb liste: bi, gledano prvih 24 potukao bih crobex za nekih 8% u tih pola godine. ali zanimljivo skoro bi bilo svejedno koju trecinu od njih ima, bilo bi cak bolje da ima nize plasirane: prvih osam prosjecno je napravilo 18,5%, drugih osam 21,2% i zadnjih osam 22%. nasuprot tome, bez vremeplova, s bb od prije pola godine, napravio bi više: 21,1% i bilo bi bitno koje dionice odabere: prvih 8 napravilo je prosjecno 27,3%, drugih 8 23,8% i zadnjih 8 12,9%, u ovom primjeru zanimljivo formula je bolje radila unaprijed nego li unazad te nije trebalo biti vidovit za pronaci bolje polugodisnje izvedbe.



Nemoguce da ovdje nema ATLN…

Jer se radi o nekakvoj mehaničkoj formuli koja ne prilagođava brojke za jednokratne stavke (kojih je u slučaju ATLN-a bilo na taj način da rast izgleda manji no što je stvarno bio), ne uzima u obzir kvalitetu menadžmenta, prostor za povećanje cijena/kapaciteta, a ni fantastičan dugoročni monopol koji žičara uživa…
Uglavnom, takve stvari su dobre kao stock screener, ali donositi investicijske odluke i proglašavati best buy dionice na temelju par sirovih brojeva bez konteksta je suludo.
[/quote]

slazem se za jednokratne stavke, normalizirane zarade bile bi bolja osnova za izracun.

s druge strane ubacivati kvalitativne momente, price, u kvantitativni mehanizam unistilo bi objektivnost i otvorilo prostor za bihejvioristicke greske i precjenjivanje. nemam dovoljno znanja za osloniti se na opisne cinjenice. investiranje bez znanja a na pricu, koje se sada i stalno desava svuda oko nas ovdje, e to je suludo, sto ne znaci da nekome nece pasti novcic deset puta na istu stranu, pa ce ispasti prorok.

volio bih da mogu odabrati pet dionica bez greske i imati takav portfelj, ali nemam to znanje analize poslovnog polozaja i perspektive i financijske situacije poduzeca + ono sto nitko ne moze znati a sada postoji + ono sto ce se dogoditi a nitko ni ne sluti. nisam warren buffett, u uvjetima dobro razvijenog i dobro efikasnog trzista mislim da bih zavrsio na indeksnom ulaganju.

Dugorocno, dobar dio dionica izlistanih na ZSE je best buy . Dionice nekih tvrtki od izrazitog znacenja za hrvatsko gospodarstvo su na abnormalno niskim razinama . Sjetite se razina od prije 8-9 godina . Potrebno je probuditi svijest kod ljudi da ulaganje jednog dijela ustedjevine u dionice je normalno, pametno i isplativo ulaganje .
Ulaganje u dionice treba gledati kao ulaganje u buducnost, a ne kao instrument za bogacenje u 15 dana .




Nemoguce da ovdje nema ATLN…

Jer se radi o nekakvoj mehaničkoj formuli koja ne prilagođava brojke za jednokratne stavke (kojih je u slučaju ATLN-a bilo na taj način da rast izgleda manji no što je stvarno bio), ne uzima u obzir kvalitetu menadžmenta, prostor za povećanje cijena/kapaciteta, a ni fantastičan dugoročni monopol koji žičara uživa…
Uglavnom, takve stvari su dobre kao stock screener, ali donositi investicijske odluke i proglašavati best buy dionice na temelju par sirovih brojeva bez konteksta je suludo.
[/quote]

slazem se za jednokratne stavke, normalizirane zarade bile bi bolja osnova za izracun.

s druge strane ubacivati kvalitativne momente, price, u kvantitativni mehanizam unistilo bi objektivnost i otvorilo prostor za bihejvioristicke greske i precjenjivanje. nemam dovoljno znanja za osloniti se na opisne cinjenice. investiranje bez znanja a na pricu, koje se sada i stalno desava svuda oko nas ovdje, e to je suludo, sto ne znaci da nekome nece pasti novcic deset puta na istu stranu, pa ce ispasti prorok.

volio bih da mogu odabrati pet dionica bez greske i imati takav portfelj, ali nemam to znanje analize poslovnog polozaja i perspektive i financijske situacije poduzeca + ono sto nitko ne moze znati a sada postoji + ono sto ce se dogoditi a nitko ni ne sluti. nisam warren buffett, u uvjetima dobro razvijenog i dobro efikasnog trzista mislim da bih zavrsio na indeksnom ulaganju.
[/quote]
Jedna stvar su “priče” na temelju kojih se projicira budući rast, a druga stvar je kompetitivna prednost ili monopol koji postoji već danas.
To jest kvalitativna karakteristika, ali je itekako stvarna.
Pošto na njoj ne piše jasan broj, treba je nekako procijeniti.
To se ne može savršeno točno, ali je zato netko pametan već primijetio da je bolje biti otprilike u pravu, nego precizno u krivu.
A kad firmu poput ATLN procjenjujete formulom po istom kvantitativnom kriteriju kao i recimo VART, onda ste precizno u krivu.
Jer to bi bilo kao da primjenjujete istu valuaciju za Coca-Colu i za Sky colu, zanemarujući “moat” koji brend pruža.

Napisao sam neki dan da su najbolja ulaganja u 2017. RIVP; Adris i JANAF.
Za one koji imaju strpljenja dodao bih i Podravku, najdosadniju dionicu ikad 🙂

Mogu samo potvrditi već rečeno. Valamar čeka najbolja godina do sada,
njihov RDG i bilance će za 2017. imati neku drugačiju dimenziju. Vrijednost
ove kompanije je velikim dijelom zapravo skrivena. Baška, Rab i novi Rabac,
ima li tu kraja…

Spred kod JANAF-a je više od 10%. (evo sad ga je netko prepolovio samo 1 dionicom).
JANAF će biti fenomenalan za srednji rok.
Adris je mrvicu manje dosadan od Podravke,
ali dionica koja ima kapacitet i rasta i dividende.

@what
Iznesi nam konkretne primjere iz svog ulagačkog iskustva, ovako mi zvučiš kao netko tko je pročitao par popularnih knjiga o ulaganju i sada soli pamet ljudima.


Dugorocno, dobar dio dionica izlistanih na ZSE je best buy . Dionice nekih tvrtki od izrazitog znacenja za hrvatsko gospodarstvo su na abnormalno niskim razinama . Sjetite se razina od prije 8-9 godina . Potrebno je probuditi svijest kod ljudi da ulaganje jednog dijela ustedjevine u dionice je normalno, pametno i isplativo ulaganje .
Ulaganje u dionice treba gledati kao ulaganje u buducnost, a ne kao instrument za bogacenje u 15 dana .


Sve bi to bilo ispravno kolega, baš kako rade Europljani da naše firme posluju pošteno.
Međutim neki namjerno nabiju gubitke da cijena padne, pa kao fol firma pred stečajem
i onda netko kupi firmu za siću. Primjer je Hidra, Dalekovod,….
Ili samo napravi delist i isplati dioničare za kikiriki kao TNPL.
Dakle da su naši vlasnici firma fer, odnosno da je zakon napravljen
tako da nema ZAHEBANCIJE, onda bi ljudi i ulagali i imali bi cijene bar
3-4 puta veće od ovih i Crobi bi bio na 4500 sada.
Dosta dionica se trguje na 0,4-0,6 booka što nema nigdje u svijetu
tako jeftino pa opet dionice ne rastu.
Treba biti stroži zakon koji štiti dioničare baš kao u US ali to
je nešto što mora napraviti vlada.
A zasad oni samo lupaju porez na dobit, a ako je fizička
osoba u minusu nema poreznih olakšica kao npr u US.
Da bi to napravili moraju se jasno i glasno postaviti frema
firmama i ne dopuštati kriminal.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

Evo primjer je Belje gdje je Todi morao dati ponudu za preuzimanje po zakonu
i isplatiti dioničare sa 150kn po dionici.
Ali kako je naš zakon šupalj to je propalo, cijena sad na 23kn i dioničari pushing
i gubitak 85% vrijednosti uloga.
Državni aparat i vlada mora napokon početi donositi odluke i štititi male, jer upravo
ti mali pune proračun i omogućuju sve.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

Inače danas je zadnji dan po meni za rušenje cijena, jer sutra kupljene
dionice se registriraju tek iza nove godine.
Dakle današnje cijene su mjerodavne za obračun porez.
Dakle logično je od sutra da krene napokon nekakav konkretan rast.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

Zašto bi vlada trebala pripaziti na male dioničare?
Iz razloga jer ih oporezuje za dobit.
Dakle vlada mora postaviti jasno regulativu za vlasnike
kompanija i ne dopuštati kojekakve igrice. Tada ne bi imale ovakve igrice,a cijene
dionica ispod 0,6 booka bi bile na 2 booka.
Dakle može se postaviti zakon gdje se poslodavac kažnjava
da u korist dioničara isplati određeni iznos koji država propiše.

You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do ya' punk?

kupite sve dionice…to je najbolja preporuka…neke će rasti..a neke padati…samo strpljivo

A BALVANA!!! :) :) :)

New Report

Close