Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

serislave
bojim se da je au blizu ili na samom vrhu(laički). previše je kapitala u svijetu koji traži više! ili ga ima dovoljno da sve raste?

Au je hedge za vrijeme kad dionice padaju. Nije investment vehicle za duži rok.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Ja sam sve prodao….dosli smo do kraja ciklusa ili smo pri samom vrhu gaussove krivulje…

Nadam se da si ovaj nonsense napisao da bi testirao i podboo ekipu ako će neko reagirati. Ako si “pri samom vrhu Gaussove krivulje” to znaci da si u prosjeku, tj. vrlo blizu aritmetičke sredine ili na aritmetičkoj sredini kod normalne distribucije. Npr. inteligencija kod ljudi ima normalnu distribuciju i ako imas 100 onda si na aritmetičkoj sredini tj. “pri samom vrhu Gaussove krivulje”. Ciklus neke varijable koji protječe preko neke druge varijable, npr. vrijednost indexa ili cijena dionica kroz vrijeme nije distribucija. Distribucija bi bila da uzmeš sve pomake kroz neki period u jedinici vremena npr. kroz godinu a u jednom danu kao jedini vremena i promatras raspodjelu njihove vrijednosti. Po onome što sam čitao po knjigama koje su se dotakle te teme (fuj knjige) glavni problem je što pomaci cijena ne prate normalnu distribuciju, pa nisi siguran da se cijena neće pomaknuti puno dalje nego li što normalna distribucija dozvoljava, pa ako ti tvoj model napravljen po normalnoj distribuciji govori da ce ti maksimalni gubitak uslijed pomaka biti do neke vrijednosti, tvoj zgubitak moze biti puno, puno veći. Mislim da su tako neki nobelovci iz ekonomije spalili puno puno para nekim fondovima. Ima li ovdje neki matematičar da preuzme štafetu od mene samoukog u educiranju Hrvata kvantitativnom razmišljanju da nismo kao indijanci: od brojeva znamo 1,2,3 i “puno”?



Ja sam sve prodao….dosli smo do kraja ciklusa ili smo pri samom vrhu gaussove krivulje…

Nadam se da si ovaj nonsense napisao da bi testirao i podboo ekipu ako će neko reagirati. Ako si "pri samom vrhu Gaussove krivulje" to znaci da si u prosjeku, tj. vrlo blizu aritmetičke sredine ili na aritmetičkoj sredini kod normalne distribucije. Npr. inteligencija kod ljudi ima normalnu distribuciju i ako imas 100 onda si na aritmetičkoj sredini tj. "pri samom vrhu Gaussove krivulje". Ciklus neke varijable koji protječe preko neke druge varijable, npr. vrijednost indexa ili cijena dionica kroz vrijeme nije distribucija. Distribucija bi bila da uzmeš sve pomake kroz neki period u jedinici vremena npr. kroz godinu a u jednom danu kao jedini vremena i promatras raspodjelu njihove vrijednosti. Po onome što sam čitao po knjigama koje su se dotakle te teme (fuj knjige) glavni problem je što pomaci cijena ne prate normalnu distribuciju, pa nisi siguran da se cijena neće pomaknuti puno dalje nego li što normalna distribucija dozvoljava, pa ako ti tvoj model napravljen po normalnoj distribuciji govori da ce ti maksimalni gubitak uslijed pomaka biti do neke vrijednosti, tvoj zgubitak moze biti puno, puno veći. Mislim da su tako neki nobelovci iz ekonomije spalili puno puno para nekim fondovima. Ima li ovdje neki matematičar da preuzme štafetu od mene samoukog u educiranju Hrvata kvantitativnom razmišljanju da nismo kao indijanci: od brojeva znamo 1,2,3 i "puno"?
[/quote]

Vrh Gaussove krivulje ili maksimalna vrijednost funkcije normalne razdiobe predstavlja točku od koje je 50% vrijednosti s lijeve a 50% vrijednosti s desne strane krivulje. Pretpostavimo da se neka dionica u jednom danu trži u rasponu od 1000 do 1100 kn i da su cijene ravnomjerno raspoređene u tom intervalu onda se vrh Gaussove krivulje nalazi na 1050 kn, odnosno kako je već spomenuto vrh predstavlja aritmetičku sredinu ovog zatvorenog intervala. Hoću samo reći da je ivanoreskovic koristio pojam Gaussove krivulje u krivom kontekstu…i da ne duljim, s ovom temom ne treba dalje opterećivati forum jer neće nikome pomoći u traženju bb.

Fora je ova:
dok su kamate na štednju bile 4-5%, onda je neka dionica morala davati P/E=10-12, e da bi bila primamljiva, odnosno da bi imalo smisla preuzimati tržišni rizik. Tih 4-7% je premija za taj rizik. Stoga se dionica od P/E=15 smatrala graničnom za ulaganje, a dionica s P/E=20 (5% zarade) skupom.
Sad kad su kamate negativne ili 0.5% max. dionica s P/E=15 je fantastično podcijenjena, a P/E=20 još uvijek vrlo dobra kupnja. Naravno, treba uzeti u obzir i stanje P/B, da se vidi valorizacija po osnovi imovine u nekom trenutku. Ali sve u svemu, ZIRP i NIRP environment mijenjaju sve. I vani i ovdje.
Meni samom je to došlo iz d….a u glavu tek nedavno. Stoga revidiram svoje prijašnje prognoze i kažem da će ovaj bull run potrajati još neko vrijeme.
Što se tiče ZSE, sam Crobex bi “na vlastiti pogon”, gledajući rast BDP-a u RH, mogao doći do 2500 max, ali tad bi se uslijed zasićenja vani moglo dogoditi da i najmanje prelijevanje kapitala, svega 2 ili 3 mlrd. USA napravi takav spike od kojeg će zaboljeti glava, preko 5000, možda i 6000-7000 bodova.
A tad je kasno za kupovinu.
I’m in. Now.
Pozdrav svima!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

sva građevina definitivno i to po uhodanom sistemu ZSE- šaraj malo brate

Bojim se građevine jer su u dugovima, posla baš i nema pretjerano, a pitanje je veliko hoće li uopće što od toga biti. Nema ljudi, to je problem. RH je napustilo preko 100 000 mladih ljudi. To je nekoliko desetaka tisuća kupaca, jedinih potencijalnih kupaca novih ili bilo kakvih nekretnina.
A u državne projekte se ne treba pouzdati. Sve veće što bude išlo (Pelješki most i sl.) bit će iz EU fondova, a to se gleda sve na lipu i konkurencija je žestoka. Nema više farbanja tunela. Prošla su ta vremena.
Zapravo, i dobro da jesu. Zato se stabiliziraju državne financije pa se može ići u porezno rasterećenje i rast BDP-a po toj osnovi, sa svim pozitivnim posljedicama, generalno i na ZSE.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Provjerite ili uguglajte dijagram kretanja indexa u zadnjih 50g odnosu na to da li je u bijeloj kuci mandat imao republikanac ili demokrat i sve ce biti jasno kakav ce biti market 🙂


Provjerite ili uguglajte dijagram kretanja indexa u zadnjih 50g odnosu na to da li je u bijeloj kuci mandat imao republikanac ili demokrat i sve ce biti jasno kakav ce biti market 🙂

Prosvijetli nas da se ne mučimo.
Hvala.
I usput, ima li kakvih pravila što se tiče vrijednosti dolara s tog aspekta (republikanci-demokrati)

Best buy – Podr očiti zicer.

Dajte mi jeftino da vam prodam skupo.

Hdel definitivno nakon sto su dobili gradnju kupara


Best buy – Podr očiti zicer.

Ide se u proboj 400kn ovaj tjedan a dalje pitaj boga gdje će stati.
Napokon prave evaluacuje tvrtke sa ogromnim potencijalom.

New Report

Close