Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U koliko danas bude mala.korekcija s obzirom na rast preko 1000%….ocekujem da ce “netko” postati da je dionica pala….to bi bas bilo mupet show….dokaz osobnosti

A BALVANA!!! :) :) :)


Na pola izlazenja izvjesca sto se tice mog portfelja, 7 jako dobrih (mislim da je svima dvoznamenkasti rast neto dobiti za prva tri kvartala prema lani, gledao sam kako je koje izlazilo, mozda sam negdje krivo zapamtio, jos mi je rano za krcati excel s podacima dok ne izadje vecina izvjesca svih dionica koje pratim): hbrl, hupz, atln, plag, ilra, kodt, mais, zatim jedno nelose (podr) i jedno nedobro (jdgt).

Pomalo punim svoju tablicu 60 promatranih, jos desetak izvjesca i mogu se baciti na analizu posljedica. Tko je najslabija karika, tko je kandidat za ulaz u portfelj. U isto vrijeme brzi pregled za dionice koje imam za oko dvije trecine dionica daje usporedjujuci ttm i 2015. (znam da je to preklapanje sve do godisnjih ali to ne prikriva trend a ublazava prejaki utjecaj jednog loseg kvartala – kostali su me lijepog porasta cijene dionica izlasci zbog jednog loseg kvartala npr ckml) daju lijepi rast svega: prihoda, ebitda, ebit, neto dobiti za desetak dionica, kod kodt i atgr nesto raste, nesto pada, i jdgt pad po svim varijablama. Ako ovako bude i ostatak ovo ce biti jedan od najboljih izvjestajnih perioda za moj portfelj od kada sam u dionicama. S druge strane, osim mdka i podr, svi drugi uspjesni su, na ovaj ili onaj nacin, turisti. Pitam se, sto kad jednom turistima prestane ovako jasno rasti poslovanje, a hoce, jer nece cijene koje naplacuju, duzina sezone ili porast kolicine i kvalitete kapaciteta rasti u beskonacnost, sto onda, gdje odseliti svoj portfelj?

Nema baš izvješća koja su oduševila, best buy mi je i dalje Dinamo u Ligi Prvaka.. Prinos ssiguran, bez puno rizika :-)) Laka lova

drevil, kad analizirate u svojoj excelici, na koji način usporedujete dionice različitih industrija, odnosno sektora?
vidim da težite nekakvom poluautomatizmu u rebalansiranju portfelja, ali i da uviđate određene slabosti (ovo što kažete za CKML).
osim ovog da usporedujete cijelu 2015 s ttm, imate ideju kako još unaprijediti te svoje mehanizme?

što čitate? 😉

I kod mene su izišla gotovo sva izvješća, od značajnih kompanija koje imam u svom portfelju jedino 3Q izvješće nisu izbacili ARNT i LEDO, a od njih očekujem vrlo pozitivna izvješća u skladu s realnim očekivanjima.
Mogu reći da su mi redom gotovo sve kompanije izišle s boljim (pozitivnim) rezultatima nego prošle godine, ili u najgorem slučaju sa stagnirajućim rezultatima (ATGR) , te mi je ovo daleko najbolji kvartalni izvještaj od kada sam u dionicama (2008. g.)
Niti jedna kompanija iz portfelja me nije razočarala, dok me ugodno iznenadio rezultat Adrisa.
U portfelju zaista ne znam što bih mijenjao, kratio i pojačavao.
Nekako sam dojma da bi trebalo smanjivati naoko preveliku izloženost turističkim dionicama prouzrokovanu značajnim porastom cijena dionica u posljednjih par mjeseci (ATLN, RIVP, ARNT, MAIS), no onda dolazim do ključnog problema jer nisam siguran na koji način najbolje i najefikasnije alocirati rizik. Da li su to prehrambene ili industrijske komapnije. Kad se podvuče crta i nema previše jakih i stabilnih kompanije sa zdravim organskim rastom i što mi je jako bitno, transparentnim upravljanjem!!

Vidim da je i kolega @drevil u sličnim nedoumicama, ali možda se ipak najbolje držati one : bolje vrabac u ruci (čitaj turističke dionice) nego golub na grani

Kolega drevil, nema potrebe nešto”prčkat”po portfelju ukoliko ste zadovoljni sa svojim prinosom za 2016.Ukoliko turističke dionice u 2017.možda neće toliko jako rasti očekujem prije svega povećanje dividende naročito kod adrisa i rivijere. E sad zavisi od zastupljenosti u portfelju kod navedenih dionica što je u mojem slučaju 60% te ću bit zadovoljan.

KressoM, manje uživam, a više nadzirem ženin negativni cash flow 😉
radim i čitam knjige, uglavnom… e da – i otrčao sam polumaraton prije mjesec dana. 😉
kako si ti?

best buy? kako stoje stari favoriti, a koji su novi?
kako i kad će biti odrađena ponuda za HIMR? na koliko se isplati to na burzi riješiti da se ne gnjavimo s papirima i potpisima? 810?

evo da sam prije došao, prije bi hanfa odobrila prospekt za LRHC 😉

drevil ne zna kud će ako proda i(li) pokrati nešto… koliko je uopće ostalo ne ispričanih priča na ZSE?


drevil, kad analizirate u svojoj excelici, na koji način usporedujete dionice različitih industrija, odnosno sektora?
vidim da težite nekakvom poluautomatizmu u rebalansiranju portfelja, ali i da uviđate određene slabosti (ovo što kažete za CKML).
osim ovog da usporedujete cijelu 2015 s ttm, imate ideju kako još unaprijediti te svoje mehanizme?
što čitate? 😉

znam da brkam kruske i jabuke, ali poduzeca iz razlicitih sektora tretiram jednako. zasto? 1) manjak mog znanja da uvedem kriterije prema sektorima i 2) zanimaju me najuspjesnije tvornice novca iz cijele kosare neovisno o olakotnim ili otezavajucim okolostima po sektoru.

ne zelim stvoriti krivi dojam da ja nesto jako puno znam, moje znanje je duboko samo o svjesnosti koliko ne znam, poluautomatizam i disperzija ublazavaju posljedice mog neznanja i potiskuju upliv mojih bihejvioralnih slabosti. formulu sam zadnje “unaprijedio” na growth strani dodavsi u izraz i peg, sada je “trendkapitala*trenddobiti*trendroe*trendroa*trendprihoda*trendEBITDA*PEG”, pri cemu PEG ima 0 za negativni P/E, 1 za negativni PEG a P/E pozitivan, 2 za PEG veci od 1 i 3 za PEG izmedju 0 i 1, takodjer sam na value strani izraz promijenio u “EV/EBITDA+P/E/2”, da oslabim utjecaj P/E prema EV/EBITDA.

zadnje procitao thaler sunstein poticaj. trenutno trazim nesto o analizi fi da se dignem iznad tracy razine na kojoj sam sada (ja sam neznalica) i nesto siroko sto charliemungerovski povezuje udaljena podrucja i objasnjava kako svijet funkcionira, ako jos kao talebove stvari ima posljedice i za poimanje nase burzovne igre super. neka preporuka?


Kolega drevil, nema potrebe nešto"prčkat"po portfelju ukoliko ste zadovoljni sa svojim prinosom za 2016.Ukoliko turističke dionice u 2017.možda neće toliko jako rasti očekujem prije svega povećanje dividende naročito kod adrisa i rivijere. E sad zavisi od zastupljenosti u portfelju kod navedenih dionica što je u mojem slučaju 60% te ću bit zadovoljan.

vecina u meni tako razmislja, kad prestanu glisirati nastaviti ugodnu voznju u njima, ali kako nisam na fym, dio mene mora biti onaj glas na drugom ramenu koji dovodi u sumnju i prepituje moze li se bolje. svakako turiste nemam zasto napustati u ovom momentu. opcenito najvaznije je novce ne pogubiti, a tek onda sto vise zaraditi. s druge strane sve je to razmisljanje vjerojatno nepotrebno jer sumnjam da ce burza odreagirati tako, racionalno, usporavajuci rast dionica kako uspori rast poslovanja. vjerojatnije ce, kao toliko puta do sada na raznim burzama, zalet klatna otici na drugu stranu, u sada neosnovano velik rast cijene dionica prema poslovanju, a na nama ce biti da u pravom trenutku, nemam pojma koliko nas godina djeli od toga, sjasemo s bika u cash i odcucimo tamo odredjeni broj mjeseci.


KressoM, manje uživam, a više nadzirem ženin negativni cash flow 😉
radim i čitam knjige, uglavnom… e da – i otrčao sam polumaraton prije mjesec dana. 😉
kako si ti?

best buy? kako stoje stari favoriti, a koji su novi?
kako i kad će biti odrađena ponuda za HIMR? na koliko se isplati to na burzi riješiti da se ne gnjavimo s papirima i potpisima? 810?

evo da sam prije došao, prije bi hanfa odobrila prospekt za LRHC 😉

drevil ne zna kud će ako proda i(li) pokrati nešto… koliko je uopće ostalo ne ispričanih priča na ZSE?


Eeeeeeee, nadziri, nadziri, tu se kriju prave opasnosti! 🙂

Ja super, samo neman vrimena niti za pogledat izvjesca, bavim se drugim stvarima di me stiacu rokovi (iako sam u “drzavnoj sluzbi”)… Na izvjesca sam potrosio oko 2min za one koje sam pogledao. A neke nisam niti pogledao. Al ne brinem se. Kada sam kupovao, znao sam zasto kupujem i da kupujem dugorocno. Naravno da ima neispricanih prica, njih ima cak i kad je sve napuhano. Mislim da ima i prilika tipa MIVA i cak i VERN… Zadnje sto sam sebi kupovao bili su HTCP, SLRS, SAPN i TISK i jos jedna koju cu nastaviti kupovati sa sredstvima koje dobijem. Nadam se i lijepoj prici oko LRH, LRHC i alfabeta. Kako vidimo od kolega koji su proucili izvjesce, LRH i dalje radi sjajno i ” lijepa prica” moze biti cak i da do prodaje ne dode… U svakom slucaju, prilika uvik ima, samo je pitanje koliko duboko treba kopati. Na ZSE mislim da treba samo malo “zagrebati” dublje od foruma. 🙂

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Vjerovali ili ne, ponekad je čak i forum dovoljan. Npr za lrhc, gamu, pcts vam sve piše jasno da jasnije ne može.

http://www.poslovni.hr/burze/dobre-kupnje-su-prehrana-i-industrija-turizam-nije-preskup-31994
Sve kontra: – turisti – preskupi i tek naredne godine treba da opravdaju sadašnje cijene,
– banke – još uvijek žive na starim deračkim kamatama ali i tome dolazi kraj
– industrija – aš ti industrije u Hrvata, mali miš
– hrana – li la, jesti se mora, u ovo teško vrijeme što jeftinije iz uvoza to bolje tako većina Rvata razmišlja, kupujmo uvozno K-plus
– građevina – e ako se to napokon u Hrvatskoj ne pokrene za godinu dvije neće biti ni suverene Hrvatske
Izgleda da je Crobi dosegao svoj maximum prije tjedan-dva i sada se polako secira, a novi zamah tek nagodinu u veljači, ako i tada

New Report

Close